ÉB ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1896. No. 69. Officiéél gedeelte. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. I Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM r- FRIS N, \m ws n adv uni: vni: BLAD VOOD FRIESLAND. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 'S. C- e r '8. van e 3 l Donderdag het volgend Maar vóór den. jaar. ingrijpen s i Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: sn an e n e e i 3 adres verzocht bepalingen ur J. ir k. jl- 8. sr Is. n- «Toekoe Baid heeft zich aan kolonel Stem- bataljons. Aan het plan liberaal vergelijk hun oordeel over algemeen kiesrecht, over den acht-uren-dag, over In 't hoofdkiesdistrict Franeker is men druk bezig met bet stellen van candidaten voor behandeling van te nemen aan I’ rit r. i li i U11 hi i. h- - VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde op Dinsdag den 1 September 1896, des voormiddags te 9] ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Benoeming van een Wethouder wegens pe riodieke aftreding van den heer O. H. Bajema. III. Aanbieding van de gemeente- en armvoogdij- begrootingen voor 1897. IV. Verzoek van S. Meinesz e. a. te Nijega om de vaart door dat dorp van de kerk tot de Foekegracht uit te diepen. V. Samenstelling van de stembureaux. Koudum, den 26 Augustus 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP. Bij kon. besluit zijn benoemd met 10 Sep tember tot griffier bij het kantongerecht te Bolsward mr. F. D. de Boer, thans griffier bij het kantongerecht te Zuidhornen tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeu warden voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Leeuwarden mr. P. Peereboom te Apeldoorn, werkzaam aan het parket van den officier van justitie te Zutphen. Telegrammen uit Atjeh aan de N. R. Ct. en het A. Hlbd. geseind, luiden achtereenvol gens «Gisteren werden onze troepen voorbij Ana- galoeng beschoten. Twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Onze troepen rukken verder op:” en nog vóór 15 September bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Een der eerste werk zaamheden dezer Kamer in het aanstaande zittingsjaar zal vermoedelijk zijn de behandeling van het ontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid. De afdoening der kieswet door de Eerste Kamer kan, naar men verneemt, nog aan het einde van dit zittingsjaar tegemoet gezien wor- 2—. Als men weet, begint den derden Dins dag in September het nieuwe parlementaire wijzers heeft aan B. de vacature in de Provinciale Staten ontstaan door het bedanken van den heer Fennema, wegens zijn optreden als lid der Eerste Kamer. Genoemd worden de heeren mr. Wichers Wierdstna te Franeker, E. P. H. Kingma te Makkum, N. Simonsz te Harlingen en E. Jansen te Witmarsum. -- Bij Kon. besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienstza ken van de auditeurs-militair met de burgemees- sters. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. gaat nawat de Eerste en de Tweede Kamer, bij de hervatting harer werkzaamheden, zullen te doen hebben. Speciaal verdient uit dat relaas vermelding, dat het ontwerp tot in stelling van Kamers van Arbeid spoedig in staat van wijzen zal komen en de Memorie van Antwoord met een gewijzigd ontwerp zal wor den ingediend. Is de correspondent goed inge licht, dan zal de regeering, wat de organisatie en inrichting der Arbeids kamers betreft, aan verschillende bedenkingen tegemoet komen. De conferentie van de commissie en rapporteurs met de betrokken ministers moet tot een be vredigend resultaat hebben geleid. De vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft bepaald dat 31 Augustus beschouwd zal worden als beursvacantiedag. Bij de. bataljons infanterie te Amsterdam, Naarden, Hoorn, Helder, Utrecht, Amersfoort, ’s-Hertogenbosch, Maastricht, Roermond, Arn hem, Nijmegen, Doesburg, Deventer, Leeuwar den, Groningen en Assen, zouden Donderdag, de met groot verlof zijnde miliciens van de lichting van 1892 en 1893 tijdelijk onder de wapenen komen, om te worden geoefend in de het nieuwe geweer en om deel de practische oefeningen dier gezegd hadden. Een klein beetje geschreeuw en gefluit en j applaus en toen begon Vliegen. Hij sprak over het Londensche congres, rechtvaardigend de daar plaats gehad hebbende uitsluiting der anarchisten en der revolutionaire socialisten. Het was eenvoudig onmogelijk, dat zij met de parlementairen konden beraadslagen over dezelfde onderwerpen, noodwendig zou men in botsing komen en tot een besluit zou men zeker niet geraken. Er bestaat geen enkel punt van overeenkomst tusschen de beide partijen, het is dus onmogelijk samen een vruchtbare be spreking over eenig onderwerp te houden. Een anarchist denkt precies als een oud- ,T - n - Versteeg, een inspecteur en zes agenten. En de menschen die zoo zijn voor het geweld, die van den minister van oor log om, nu door het vertrek van twee batal jons infanterie van Leeuwarden naar Assen, de kazerne te Leeuwarden voor een zeer groot gedeelte niet wordt gebruikt, haar gedeeltelijk tot huisvesting van de marechaussee in te rich ten, zal thans gevolg worden gegeven. De aanbesteding zal 2 Sept, plaats bebben. De kosten zijn begroot op f 10,000. De cavale- rie stallen zullen tot stalling der paarden worden ingericbt. Ook te Rotterdam is door de Vereeniging voor Effectenhandelaren besloten 31 Augustus beursvacantie te houden. Het waterschap der Vijf deelen Zeedijken buitendijks zal een geldleening aangaan, groot f 173,000, zijnde het tweede gedeelte van de leening groot f 275,000, rentende 3^ pCt. De Keizer en Keizerin van Rusland zijn Donderdag om halfelf in Weenen aangekomen. Aan het station werden zij ontvangen door het Oostenrijksch keizerpaar, alle aartshertogen en aartshertoginnen. De keizerlijke paren stegen in open rijtui gen, bespannen met zes paarden, de beide Keizers zaten in het eerste rijtuig, de Keizer innen in het tweede, zij werden door de be volking met geestdrift toegejuicht. Het bestuur der afdeeling Leeuwarden en Omstreken van den Bond van Ned. Onder en W. bij gemotiveerd om de verordening, houdende van orde en tucht op de scholen Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. foort onderworpen.” De commissaris van dit gewest, Mr. B. P. Baron van Harinxma tboe Slooten, wordt mor gen (Zaterdag) van zijne buitenlandsche reis te Leeuwarden terugverwacht. Op de algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik welke 10 Sept, te Rotterdam zal worden gehouden, zal o. a. een voorstel van de afdeeling Deventer in behandeling komen, luidende «De algemeene vergadering bet nut van kook- en huishoudscholen voor den arbeidenden stand erkennende, machtigt het Hoofdbestuur om de afdeelingen in de oprichting van der gelijke scholen of cursussen zooveel mogelijk te steunen. Geen onpractisch voorstel voorzeker! Er wordt gemeld, dat het ontwerp tot regeling der gemeente-financiën waarschijnlijk den wetgever in het arbeiders-vraagstuk en met zulke menschen kunnen de parle mentairen niet opschieten. Deze redenaar, die al een paar maal door gefluit of geschreeuw was onderbroken, werd met een donderend applaus, en een gillend gefluit beloond voor zijn moeite. Fortuyn gaf hierop het woord aan Polak, die dan ook naar voren trad. Maar nu begon het lawaai eerst goed. Domela Nieuwenhuis stond op en vroeg het woord. Maar «neen” werd er geroepen, «eerst Polak” en daartegenin weer«Ja, eerst debat over Vliegen, en dan Polak.” Nieuwenhuis klom op een stoel, dan kon-ie beter z’n mannetjes beheerschen; z’n vrouw hield de stoel vast. Als een standbeeld stond hij daar, zwijgend, alleen maar glimlachend rondkijkend en met z’n oogen de menigte «bewerkend.” Een geschreeuw was het en een gebrul van belang, zenuwachtig schouderophalend stond Fortuyn op het podium, elk oogenblik de groene tafel met zijn voorzittershamer beukend. Maar dat hielp hem ook al niets, het geschreeuw bleef aanhouden ’n wedstrijd welk geschreeuw wel het ergste was, het parlementaire of het revolutionaire; het laatste won het. Toen even een kleine opening in den muur van geluiden, die de stem van den voorzitter scheidde van de vergaderden en, handig daarvan gebruik makend, wierp hij over de hoofden der opeengepakte menigte de woorden«Nieuwen huis heeft het woord.” Het was blijkbaar zijn bedoeling een einde te maken aan de herrie door zijn meening op te offeren voor die der tegenpartij, maar dat wilden zijn eigen geestverwanten weer niet. «Al za’k dood, dat gebeurt niet!” schreeuwde de een; «jongens, nou wij janken!” een ander en opnieuw begon het lawaai. Troelstra en anderen verlieten als protest de zaal, maar de herrie duurde voort. Weer kon Fortuyn even wat zeggen. Hij vond het toch maar beter dat Nieuwenhuis nu een zorgen dat dit ordelijk zou gebeuren. Van Maastricht was een telegram gekomen, luidend Groote agitatie driemaal hakpartijen staat van beleg afgekondigd. Ten slotte deelt de voorzitter nog mee, dat na afloop der vergadering voor de Maastrichtsche stakers zal worden gecollecteerd. Vliegen zou het eerst spreken. hij kon beginnen, werd uit de vergadering een motie ingediend, vragende na eiken spreker debat toe te staan. De voorzitter wilde dat niet, wel nadat alle drie de sprekers het hunne van openbaar lager onderwijs, te herzien en daarin bepalingen op te nemen, die aan de klasse-onderwijzers een gewenschten invloed waarborgen. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der Landmacht, generaal Van der Burcht van Lichtenbergh vertrok naar Breda, ter bij woning van eene groote manoeuvre op de Molenschotsche heide, welke oefening eene be proeving van de reglementen van den genees kundigen dienst ten doel heeft. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben bet vonnis van den schuttersraad te ’s- Hertogenbosch bevestigd, waarbij schutterplich- tigen wegens gefingeerd overbrengen van hun domicilie naar een gemeente waar de schutterij rustende is, om zich op die wijze aan hun schuttersplichten te onttrekken, veroordeeld werden. - - Door de Haagsche rechtbank werden weer een aantal bedelaars veroordeeld tot op zending naar een Rijks werkgesticht. De meesten waren reeds meermalen in de «kolonie” geweest, waarvan sommigen bij hun ontslag een uitgaanskas hadden van zeventig gulden, welk bedrag in een paar dagen was opgemaakt. De Koningin-Regentes heeft als blijk van Haar belangstelling in den arbeid van den Oranjebond van Orde voor een bedrag van f 2000 deelgenomen in de obligatie-leening voor de stichting Huis en Hof te Amersfoort. De mannen van de verbroedering aan het werk. Onder bovenstaand opschrift geeft de Amsler- damsehe Courant van Donderdag het volgend j vermakelijk verslag Gisteravond in Plancius. Vliegen uit Maas tricht, Polak van hier en mr. P. J. Troelstra uit Utrecht zouden er spreken, Fortuyn presi deerde. ’t Was dus een vergadering van parlementaire socialisten, maar natuuriijk in de stampvolle zaal heel wat revolutionaire idem. Kort opende Fortuyn de vergadering, zeggend te weten dat de revolutionairen hier, zooals zij zelf het noemen, «licht zullen ontsteken,” en beroep doende op de vergadering, om te - zijn zin kreeg, dan kon de vergadering voort gaan. «Ik protesteerriep er een op het podium. i «Houd je kop dicht, lammeling!” een uit de zaal. En voort scholden ze weer, de een parle mentair, de ander revolutionair, zelfs in hun schelden vasthoudend aan bun beginsel. Dan op eene: «vuilak!” roept er een en stormt op het tooneel aan. Gevecht vóór het tooneel Domela Nieuwenhuis staat nog altijd op z’n stoel, z’n vrouw houdt nog altijd den stoel vast. Bestorming van het tooneelvelen klimmen er op, zoodat het ook daar vol wordt en van schrijven voor de verslaggevers niet veel meer kwam. Toen wij ook maar op ’n stoel, een collega op 'n tafel. Daar kwam ook Domela op het tooneel, maar ook daardoor bedaarde het tumult niet, in tegendeel, ’t werd erger. Wat zal zoo’n socialistische maatschappij er toch lief uitzien als je er honger hebt wordt er net zoo lang over gevochten of je ossen- of varkensvleesch zal krijgen, tot je gewoonweg doodgehongerd bent. Midden onder het rumoer kwam achter in de zaal binnen de commissaris van politie Versteeg, een inspecteur en zes agenten.

Friso nl | 1896 | | pagina 1