Maats-Biljartpartij op Maandag 7 Sept. 1896, ten huize van F. GöRTZ, OfflCiBBlB TBEHIHGSLIJST BHISTBODl Advertentiën. u Marktberichten. Leeuwarder Tentoonstelling ligt ter inzage bij Simon Gielstra, Kerk- en Schoolnieuws. VASTIGHEDEN te WARNS en SCHARL. G P' wordt tegen 1 November gevraagd jgjte een flinke Dienstbode, niet beneden de 20 jaar. Liefst van de P. G., loon 65 gld. - 42.00 a - - 38.00 a - Aanvoer 35 4 Makkum CORNWERD Ferwoude Gaast Warns Voorm. 9 voor aan f 7.60 i I op DE SOC be A. Bouma. H. Schievink. M. Oosterbaan. 3.— 0.— 10 4 2 1 om twee PRIJZEN en twee PREMIËN. Aangifte der Spelers tot 8 UUT, daarna Schrappen, en Loten. Alle liefhebbers worden uitgenoodigd. ff ff f) ff V ff ff ff Snelpersdruk Firma H. BRA.NDENBURGH ZOON Marktplein, Workum. zijn B ditif f 3 10 - 2.56 - 2.72 - 3.30 - 0.— Boterprijs. Ie keur 2e 3e 4e Laagste genomen vaten f) ff ff ff FRANEKER, 24 Augs. f 4.85 a f 4.90 f 4.75 a f 4.80 »Ons belewe ver Suid Afrika. Maar i nog di donkerste wolk, deuskant af scheen toe deurgaan met ’n pas. I Di plan het ons regeering nou, enigsins gewysing, geneem en daartoe spesiale wetgewing van di Parlement verkry. Di plan is nou om en streek van 20 myle ope te maak, en ’n Raad is angestel van di uitvoering en in ge- I heel om op di beste maniir di vortgang van i di plaag teen te gaan.” Bagijnestraat, Workum. Voor meer dan drie eeuwen dacht dus iemand over de Engelsche natie al net zoo als sommi gen tegenwoordig. Opnieuw gearresteerd. In Mei 1894 werd onder Herkenbosch in een dennenbosch het lijk gevonden van den jachtopzichter Hommen, van den graaf De Schaesberg. Onder de toen aangehouden personen, als verdacht dien moord te hebben gepleegdbevond zich ook de be ruchte wildstrooper A. G., uit Vlodrop. De aangehoudenen werden echter allen, na een langdurige voorloopige hechtenis, ontslagen, doch nu, jl. Maandag, werden A. G. en zijne stiefdochter G. J. op bevel der rechtbank op nieuw in arrest genomen, in verband met aan wijzingendie de justitie dezer dagen in die duistere zaak gekregen heeft. Winstgevende betrekking. Het burgemees terschap van de Limburgsche gemeente Jabeek is thans vacant. De jaarwedde bedraagt f 100. De op verzoek eervol ontslagen burgemeester was tevens secretaris dier gemeentewaaraan eveneens eene jaarwedde van f 100 is verbon den. De gemeente heeft 124 zielen met 26 kiezers. Een deel van Afrika trekt de laatste dagen De Engelschen rukken voorwaarts vaten. „Frisia” f 43.00 a f - 42.00 a - - 41.00 a - - 40.00 a - - 38.00 a - en J AdresJOH. SMIT, in Modes, te Enkhuizen. genomen 18 J vaten n Zomer Witte Haver Prob. BI. bl. Lijnzaad Wit bl. Slag te hebben. Generaal Kitchener, de aanvoerder van het Er Engelsche leger, wenscht herstel van het vroe- 2e 3e 4e Aftredende leden waren de heeren Schoonhof en Bouma. Ingevolge het voorstel der daartoe aange wezen commissie, besloot de Raad in den aanstaanden winter aan de stads-werkinrichting geen werk te verschaffen door het braken van vlas, maar door touwpluizen. Aan vier heeren Bestuurders dier werkin richting, de heeren A. Hiemstra, H. van der Schel, E. U. Rijpma en R. F. Feenstra werd op hun verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke voorstellen aan de gemeente gedaan. Het vijfde bestuurslid, nog steeds voortvluchtig, werd uit zijne betrekking ontslagen. KOUDUM, 27 Aug. In het naburige Oudega zijn gisterenavond 3 koeien in de weide doode lijk door den bliksem getroffen. Een paar anderen zijn zoo vertelt men blind gesla gen. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLS WARD, 27 Augs Vereeniging. f 43.00 a f - - 41.00 a 40.00 a Boterprijs le keur 2e 3e 4e Laagste Aanvoer 23 en 4 vaten Totale aanvoer 103 en 1 vaten. KAAS. Nagel f 25.00 a f 29.00. Aanvoer 7219 k.g. WORKUM, 28 Augs BOTER. Marktprijs f 42.00. Per Telegraaf. LEEUWARDEN, 28 Augs. BOTER. Markt f 42.00. Aanvoer 432 en 90 vaten. Workum (Herv.) Zondag 30 Augs. Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur (Doop) Ds. J. van der Weide. plaas tot plaas ni, mar dit breek oral op aparte, of andere tentoonstelling, en dan trachten Kaffersanderedis di aasvo’els weer andere dis di wild, wat dit rond dra. Mar hoe dit sy, daar is di daadsaak dat di plaag vort gaan, en wel met grote stappe of spronge. Ons het van di begin gesê, dat ons net so min vertrouwe het in di onkreukbaarhyd van di poliis as in di doelmatighyd van ’n draadbyning. Ons plan was van di begin, dat di regering dwars deur Betjuanaland n ope streep moes maak van 12 myle breed, met ’n lyn van poliis in di be- smette kant, met strenge orders om niks te laat deurkom ni, en ’n burgerwag an dese Beroepen Arum: naar Leiden. Bedankt: voor Zwolle C. Wijdoogen te Oud- Beierland; voor Gouda H. Hoekstra te Schiedam; voor Stedum H. B. Drenth te Nieuwolda. ONDERWIJS. Voordracht voor hoofd der school te Oudega (Wijmbr.) Bosma te Heerenveen, Smit te Nijetrijne en Schaafsma te Idsegahuizen. Benoemd tot onderwijzer aan school ne. 10 te Leeuwarden J. Schaafsma te Tirns. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het ontslag van den onderwijzer Den Har- tog te Amsterdam goedgekeurd. 4 en welke een vrij ernstig karakter kregen, is sprake van schap dientengevolge Rio Janeiro zal verlaten. Het Haagsche Dagblad verneemt uit goede bron, dat de Hon. Edmond Phipps is aange wezen om een post van gezant van Engeland bij ons Hof, vacant geworden door de benoe ming van sir Horace Rumbold te Weenen, te vervullen. Sir Edmond Phipps, die thans Britsch minister te Rio Janeiro is, heeft bij verschillende gelegenheden het gezantschap te Parijs waargenomen, tijdens de afwezigheid van den ambassadeur daar. Beloond. De 16-jarige Mursens te Breda heeft wegens het tweemaal met levensgevaar redden van een kind uit de haven, een zilveren horloge met inscriptie ontvangen. Door bijen gedood. Een koopman die te Fladungen honig uit de bijenkorf wilde nemen, had het ongeluk deze te laten vallen. De bijen vielen hierop den man aan, die zoo gestoken werd, dat hij weldra aan de gevolgen overleed. Of 't helpen zal? Een twaalfjarige jongen te Groningen heeft zich schriftelijk bij H. M. de Koningin-Regentes beklaagd over de slechte behandeling, die hij ondervond van zijn stiefmoeder. En hij heeft het, naar ’t schijnt, nog al aardig gedaan, tenminste hij heeft in zooverre succes van zijn werk gehad, dat er «van booger hand” onderzoek is gedaan naar de verhouding van moeder en zoon. Sedert heeft hij, naar zijn zeggen, geen ransel weer gehad, en onder zijn schoolkameraden is hij een heele Piet geworden, dat hij zulk een stout stuk heeft durven begaan. Het ingestelde onderzoek heeft echter wel een weinig van het vaardige” weggenomen, daar hieruit moet zijn gebleken, dat pa hem ook »een paar woordjes” had geholpen. - Vreemde betaling. Een vroedvrouw te Arnhem werd als betaling voor haar bewezen diensten, een aap aangeboden, welke aangeno men werd. Wat daar nu mee te doen vraagt de Arnh. Ct. Tentoonstellings-zwendel. Het komt de laatste jaren meer voor, dat flesschentrekkers en dergelijke lieden, als zij gaarne de zaken op grooten voet drijven, plannen maken voor een de goedgeloovige menigte geld af te zetten, dat voor die tentoonstelling moet dienen. In Ame rika heeft men nu een «Mexicaansche Wereld tentoonstelling” ontworpen, welke zelfs agenten naar Europa zond, om de fabrikanten en ban kiers voor de zaak te winnen. Nog te rechter tijd werd ontdekt dat alles zwendel was, zoodat men vooreerst geen kans heeft de tentoonstel ling geopend te zien. In de Illustration vindt men onder het myle breed, met ’n lyn hoofd «Notes et Impressions,” waar altijd eenige spreuken en aphorismen gegeven worden, het volgendej kant, en ’n goeie beloning ver elke bees wat «Engelandhebzuchtig en roofgierig volk, hulle op di ope streep kry, behalve wat van dat gemakkelijk duizend middelen vindt om aan zich te trekken en tot zich te nemen, maar geen enkel middel toelaat, waardoor het iets zou moeten lostlaten of verliezen.” Het merkwaardige van deze uitspraak is, dat zij volgens het onderschrift afkomstig is van Ch. de Marillac, die.. van 1510 tot 1560 leefde. De Notarissen Mr. HORAt. ALBARDA te Leeuwarden en J. de JONG te Koudum zullen op Zaterdag den 5 September 1896, ’s namiddags halfdrie ten huize van den kastelein Terpstra te Warns, publiek veilen Eene ZATHE en LANDEN, met in 1883 nieuw gebouwde BOERENHUIZIN- GE, STALLING voor 40 hoornbeesten, vruchtbare WEILANDEN BOUWLANDEN en SCHAPENLAND staande en gelegen onder Warns en Scharl, te zamen groot 44 hectares, 59 ares, 32 centiares. Alles behoorende tot den beneficiairen boedel van wijlen S. H. Schrale en bij Verkoop- boekjes in het breede omschreven ver krijgbaar ten kantore van voornoemde No tarissen en des Vrijdags van 11 tot 1 uur in de „Harmonie” te Workum. Een predikant komt bij een winkelier, die een andere godsdienstige richting is toegedaan en vraagt een paar glacé handschoenen. Hij is op straat bezig ze aan te trekken en plotse ling scheurt er een. Hij gaat terug en zegt tegen den winkelier: »Je hebt altijd gezegd dat mijn leer niet deugt, maar jouw leer deugt in ’t geheel niet.” WORKUM. Bij het den 27 Augustus te Wageningen gehouden examen behaalde onze vroegere stadgenoot, de heer J. H. Edelman, de akte voor Landbouw onderwijs. WORKUM. Onze vroegere Stadgenoot de heer D. de Haan heeft Dinsdag j. 1., met goed gevolg te Utrecht examen afgelegd voor de acte gymnastiek Middelbaar Onderwijs. BOLS WARD, 27 Augustus ’96. Door den Raad dezer gemeente zijn goedgekeurd, de rekening van den weg BolswardHarlingen tot een bedrag van Ontvang f 4465 62.1 Uitgaaf f 3522.59^ Batig saldo f 943.03 De gemeenterekening tot een bedrag van Inkomsten f 114776 90^ Uitgaven f H4476.30| Batig saldo f 300.60 Ook de schutterij rekening keurde de Raad goed. Voor twee aftredende leden in het college van zetters werd de volgende voordracht opge maakt le kandidaat de heer G. Schoonhof. revolutie prediken, die liepen als hazen de deur uit, toen ze zes agenten slechts zagen. De zaal was half leeg, nog vóórdat de agenten er goed in waren, om zoo te zeggen. De commissaris liep naar voren, klom op het tooneel en met flinke stem roepend«Als niet binnen vijftien minuten de zaal ontruimd is, wordt geweld gebruikt!” Die nog in de zaal waren gingen kalm weg en de 16 agenten die op straat stonden opge steld tegen het hek van Artis behoefden niet op te treden. De politie werkte gisteravond met beleid, zoodat krachtig optreden niet noodig was. Op straat een kort poosje drukte, maar al heel gauw verspreidden zich de menschen. Domela kroop in de volte met z’n vrouw in een bakkie, zooveel politie, je kon niet weten. De jongste volkstelling in de Transvaal toonde aan dat Johannesburg zoo wat aantal inwoners als wat de huizen betreft, de grootste stad uit Zuid-Afrika is, en zelfs Kaapstad achter zich laat. De bevolking bedroeg 102,714 zielen, terwijl Kaapstad er slecht 98,000 heeft. Juist de helft der bevolking bestaat uit blan ken. - u De te Rio Janeiro wonende Italianen de aandacht. I stonden de laatste dagen herhaaldelijk bloot langs den Nijl en schijnen ver strekkende plannen aan aanvallen van het andere gedeelte der be volking. Dit gaf aanleiding tot botsingen dat het Italiaansche gezant- gere Soedan, dat dan onder Engelsch protec- olge Rio Janeiro zal verlaten. toraat zou komen. Aan den Mahdi zijn te dezer zake voorstellen gedaan, welke niet wer den aangenomen. Engeland zal dus diep in het Afrikaansche land doordringen om zijn doel te bereiken, en wordt daarbij door den Congostaat gesteund. Want schier niemand gelooft aan de tegen spraak van de Etoile Beige. De Mahdi zal dus tusschen twee vuren komen, want de Belgische expeditie schijnt reeds een heel eind op weg. Lado in de Aequatoriaal provincie heet voorloopig het einddoel van deze expeditie te zijn. Waarom de Congostaat zich in deze onder neming steekt, is niet zeer duidelijk. Men beweert dat de steun aan den tocht der En gelschen geschonken, een boete zou zijn de zaak Lothaire-Stokes. De Belgische erfprins zal tegelijk met den Tsaar aan keizer Wilhelm een bezoek brengén. Afrikaansch. Over «di gevreesde Runderpes” schrijft Di Afrik Patriot, van de Paarl, Kaapkolonie, als volgt ’n jaar van rampe 1 di runderpes lyk ons wat lanksaam mar seker optrek uit di noorde en dryg om syn skaduw o’er heel ons land te werp Honderdduisende stuks groot vé is al weg. Tussen di Limpopo en di Sambesi is amper gen beest meer ni. Di transport staan stil Hongersnood bedryg di kafferstamme daar, en di blanke mense word oek mar met moeite gevoed. Meel is al £10dimudop Buluwayo. In Transvaal versprij di plaag sig oek mar sterk. Dis nou ni net meer in di noordweste lijke distrikte, Waterberg en Mariko ni, mar dis al uitgebreek digby Johannesburg en by Krugersdorp. En as di groote middelpunte van verkeer eers besmet is, dan kan ons mar gerus sê di héle Transvaal is weldra besmet. In het Betjuanaland kom di plaag oek sytjiis an nader en nader, en steur sig ni an di voorsorgmaatreels van ons regering ni. En di ergste is, dis ni ’n gestadige vortgang van 30 Augs. Voorm. 9 uur en Avonds 5 uur Ds. W. van den Bijtel. 30 Augs. Voorm. 9 uur Ds. Van Oostrom Soede, van Lon- gerhouw. 30 Augs. Voorm. 9 uur Ds. W. M. van der Schans. 30 Augs. Nam. halftwee de zelfde. Workum (Doopsgez.) 30 Augs. Geen dienst. Warns 30 Augs. Voorm. 9 uur Ds. H. Bakels. Workum (Geref. Kerk) 30 Augs. Voorm. 9 uur en Avonds 5 uur Ds. P. A. Veenhuizen. Heidenschap (Herv. lokaal). Zondag 30 Augs. Voorm. 9 uur en Nam. halftwee de heer W. Vierdag, van Sneek. NED. HERV. KERK. Beroepen; naar Poederoijen Th. G. C. Rap- pard te Zuilichem; naar Hempens G. Borgesius Sikkema te Gieten; naar Gulpen L. Peaux te Wijk aan Zee. Aangenomen: naar Oudenbosch J. H. Schuur mans Stekhoven te Standdaarbuiten; naar Haren A. B. Meijer te Winterswijk; naar Didam N. Lofvers, cand. te Groningen. Bedankt: voor Ee W. Magendans te Oosterzee. VER. GER. KERKEN. naar Ten Boer H. J. Willering te Giessendam J. H. Landwehr te Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo Winter Garst 60 kilo f 3.00 a t 3.40 60 kilo 3.20 a - 0— 50 kilo f 2.90 a f 50 kilo - 2.90 a - Koolzaad f 7.a f 8. f 6.50 a - 6 00 a - 6.75 - 4.50 a - 5.75 Erwten, Schokkers f 6.00 a - 9.00 kleine - 6.50 a - 7.50 GRONINGEN, 25 Augs. m f 3.30 - 2 66 - 2.82 - 3.35 - 0.— verwyderde plekke uit. Nou sê partydis di

Friso nl | 1896 | | pagina 2