J *1 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1896. Buitenlandsch Nieuws. Personeele Belasting. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. en van A. A. heeft 4 inwonende zal, bloedverwantschap aftrek voor 4 kinderen ouder Hadden de Departementale en belasting naar den 3e f 26.— hoogere huur- eene nadere wet geregeld zal worden. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BR’ANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM - 800.— - -1700.- - niet van de lagere standen nog meer burgerstand) huurwaarde, i II van C (behoorende tot den flinken bewoont een geene dan 17 en jonger dan 21 jaren f van 21 jaren en ouder twee zoodanige dienstboden - 17. drie 33.enz. meer. voor den landbouw is verschu Idigd voor elk dokterspaard Paarden wier laatste melktand vervangen belasting. De in de nieuwe wet als 6e grondslag op genomen belasting (die op de rijwielen) kan voorloopig onbesproken blijven, omdat zij bij van den belasting-plichtige arbeiders en de kleine burgerstand (bewoners van perceelen van hoogstens f 130.huur waarde) wel-, de flinke burgerstand (bewoners van perceelen van meer dan f 130.— huur- Ik hoop, M. de R., U en Uwe lezers een wei nig op de hoogte gebracht te zullen hebben van het voor- of nadeel, dat zij van de nieuwe wet te wachten hebben. Dat zij, die er door bezwaard zullen worden, minder verlangen naar hare in werking treding, dan zij die er door gebaat zullen worden en dat de provinciale en gemeente besturen de in werking treding met bezorgdheid tegemoet gaan, om dat de provinciale en gemeente financiën daardoor ernstig benadeeld zullen worden, laat zich verklaren. Stavoren, 27 Aug. 1896. DUITSCHLAND. De Berlijnsche Neueste Naehrichten behelzen een zeer belangwekkenden, door prins Bismarck den 13den Augustus 1875 aan Keizer Wilhelm I geschreven brief, welke een eigenaardig licht werpt op de oude quaes- tie, of werkelijk Duitschland in 1875 het ver nederde Frankrijk in een tweeden oorlog heeft willen wikkelen om het den genadeslag toe te brengen. In verband met deze vroeger en later zoo druk beredeneerde zaak, heeft de brief, onloochenbaar eene groote historische waarde, te meer omdat er overtuigend uit blijkt, dat ook Koningin Victoria zich persoonlijk er mede had ingelaten. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Zanzibar gemeld, dat de Duitsche consul aldaar de door Engeland verlangde uitlevering van Said Kalid en zijne aanhangers geweigerd heeft. Donderdag is op het kasteel Stonsdorf in Silezië op een leeftijd van bijna 90 jaar over leden de weduwe van Prins Hendrik den Drie zestigste Van Reusz (jongere linie). Zij het oudste lid van de souvereine familiën van Europa. FRANKRIJK. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. wegens huurwaarde 8°/0 van 4 haardsteden Mobilair vrouwelijke dienstbode 50 opcenten voor de provincie 100 gemeente Tegenwoordige aanslag Geeft eene vermeerdering van Daar C geen bedrijf uitoefent, waarvoor patentrecht verschuldigd was, is hij door de afschaffing daar van niet gebaat, maar daarentegen in de bedrijfsbelasting aangeslagen met Hij moet alzoo na de invoering van de wet op bet personeel meer betalen waarschijnlijk Bedriegt schrijver zich niet dan zullen de 0.78 en was 3.90 - 14.31 r f 10.41 Raden in het voorjaar zich nagenoeg eenstem mig verklaard tegen de belasting op het glo- bale inkomen, door het toenmalige radicaal Kabinet voorgesteld, in de thans gehouden zit ting hebben zij zich van aanvallen op de belas tingvoorstellen der tegenwoordige Regeering onthouden. Daarentegen hebben vele dier ver gaderingen in zeer verschillende deelen des lands zich verklaard voor de invoering van een alcohol-monopolie. Dit maakt het te waarschijn lijker, dat de rentebelasting, welke in de Kamer op zooveel tegenstand stuitte, door het Kabinet zal worden prijs gegeven. De Tsaar heeft aan den hertog van Orleans, die te Weenen vertoeft, een langdurige audiën tie verleend. Het feit baart, ondanks de ver houding waarin de pretendent eerlang tot het Oostenrijksche hof komt te staan, groot opzien. ENGELAND. De Times is zeer ingenomen met de benoeming van den heer Conyngham Greene tot Britscb agent te Pretoria. Het is genoeg bewezen, zegt zij, dat men in de Trans vaal te doen heeft »met diplomaten van niet geringe soort” en teneinde op gelijken voet te staan moet ook de Engelsche vertegenwoordiger wakker zijn om de voorvallen des oogenbliks aan te grijpen en te gebruiken, in welk opzicht voor voor eiken mannelijken diensbode f 12. doorgaans beroep of bedrijf (boereknecht, boeremeid. kastcleins-bediende, enz.) is verschuldigd f3. De 5e grondslag betreft de paarden. Voor een paard is verschuldigd f 25. twee- 60.enz. Geene belasting is verschuldigd voor paar den uitsluitend gebezigd voor een beroep of beorijf (landbouw enzof voor rijtuigen waar van het bovenstuk niet door veerkrachtige of rekbare voorwerpen met de as of assen is ver bonden, (zoogenaamde bolderwagens enz.) Voor elk paard in gemengd gebruik (d. i. enz. en tevens voor genoD f 6.— - 10 - verhuurd wordend paard mede - 10. nog is door een snijtand, zijn vrij ii. Aan den heer Redacteur van het nieuwsblad Friso." M. de R.l In het hoofdartikel i de bespreking in der wet van (Staatsblad no. 72) tot regeling der personeele 2°. rijtuigen en pleizier-vaartuigen. Belasting naar den 4e grondslag is verschul digd voor het houden van dienstbodendat zijnpersonen, gebezigd tot persoonlijke of huiselijke diensten en tot bediening in sociëteiten. Tot de persoonlijke en huiselijke diensten behooren niet staldienst en tuindienst. Onder de tegenwoordige wet is belasting verschuldigd voor werkboden (boereknechten, boeremeiden, enz.), dienstmeisjes (vrouwelijke dienstboden van 15 18 jaar), volwassen vrouwelijke dienstboden mannelijke dienstboden, enz. allen naar verschillende bedragen. De nieuwe wet stelt, even als de tegen woordige, vrij van belasting hen, die niet meer dan drie dagen ’s weeks in dienst zijn, de eenige vrouwelijke dienstbode van iemand, die drie (tegenwoordig vier) eigen of aangehuwde kinderen, kleinkinderen of pupillen bij zich heeft inwonen, dienstboden, die den persoon bij wien zij in dienst zijn, in den eersten, tweeden of derden graad van of zwagerschap bestaan. Zij bevat echter nog twee nieuwe vrijstel lingen, n.l. die voor de eenige vrouwelijke dienstbode, gehouden door een weduwnaar of door iemand wiens echtgenoote wegens ziekte elders wordt verpleegd. Ook is, volgens de nieuwe wet, geene belasting verschuldigd voor vrouwehjke dienstboden jonger dan 18 jaren. De belasting bedraagt vervolgens Voor elke vrouwelijke dienstbode, 4.— 6.— Rest stellen we, dat het, tengevolge der vermindering van de hoofdsom met minstens 50 pCt., noodig zal zijn, dat geheven worden door de provincie 50, inplaats van 19 opcenten en door de gemeente 100 inplaats van 60 opcenten Nieuwe belasting f tegenwoordige aanslag j Geeft eene vermindering persoon (mannelijk of vrouwelijk) hoofdzakelijk werkzaam in het bewoont een buis van f 150. heeft geene inwonende kinderen en houdt eene vrouwelijke dienstbode, oud boven 21 jaren, betaald thans f 31.63, met opcenten f 63 26’, zal, volgens de nieuwe wet moeten betalen f 127 50 f 10.20 - 6.— - 10.50 6.00 16 35 - 32 70 f 81.75 - 63.26’ - 18.48’ Volgens de nog geldende wet loopt ’t be lastingjaar van 1 Mei 1 Mei. - volgens de nieuwe wet (art. 25) begint het belastingjaar met 1 Januari en eindigt met 31 December, evenals met de grondbelasting het geval is. De belasting naar den le grondslag zal bedragen jaarlijks 8 pCt. van de belastbare huurwaarde (thans 5 pCt. der huurwaarde). Door belastbare huurwaarde wordt verstaan de huurwaarde verminderd met eene som, die verschillend is naar de klasse waartoe de ge meente behoort. In dit opstel hebben we het oog op gemeenten van de 8e klasse, omdat de westhoek daarin valt In de 8e klasse wordt elke belastbare huur waarde verminderd met f 22.50. Bewoont men een perceel met een huurwaarde van niet meer dan f 37.50 (en dit is met de meeste arbeiders het geval) dan is men geheel belastingvrij. Bewoont men een perceel van f 60.huur waarde (woningen van kleine burgers) dan wordt daarvan afgetrokken f 22.50, belastbaar alzoo f 37.50, belasting naar 8 pCt. f 3. Bewoont men een perceel van f 150. (woning flinke burgerstand) dan wordt van die huurwaarde afgetrokken f 22.50, blijft f 127 50, belasting f 10.20. Van de betaling van belasting naar den 2e grondslag (haardsteden) zijn vrij alle perceelen met niet meer dan f 60 huurwaarde. Ook voor perceelen met meer dan f 60.— huurwaarde is geene belasting naar den 2e grondslag verschuldigd, indien zij slechts één haardstede hebben. Hebben die perceelen twee haardsteden, dan is verschuldigd f 1.—, drie f 3.—, vier f 6. enz. Van de betaling van belasting naar den 3e grondslag (het mobilair) zijn vrij de bewoners van perceelen van niet meer dan f 60. huurwaarde. Bewoners van perceelen van hoogere huur waarde zijn verschuldigd, wanneer de waarde van het mobilair bedraagt b.v. Is het doel der nieuwe wet op de personeele belasting, zooals reeds door u is opgemerkt, ook om de lagere standen nog meer te ontlasten, om meer evenredigheid te brengen tusschen belasting betalen en draagkracht, tot be- j waarde) niet ontlast vele der laatste zelfs reiking van dat doel zal vooral bijdragen de in minder gunstige conditie gebracht worden, bepaling in die wet (art. 6) dat de belasting, verschuldigd naar den le, den 2e en den 3e grondslag, verminderd wordt: bij het bewonen van een perceel: Van niet meer dan f 75.huurw. met 12 pCt. -112,10 - 150.8 voor elk inwonend kind, kleinkind of pupil. Om duidelijk te maken den invloed, die de nieuwe wet zal uitoefenen op den aahslag van arbeiders, kleine burgers en flinke burgers, doe ik voor ieder dezer categoriën een greep uit een door mij samengestelde specifieke staat van waarschijnlijke aanslagen voor zooveel deze gemeente betreft. A (een arbeider) bewoont een huis van f 35.— huurwaardebetaalt thans wegens huurwaarde, deuren en vensters, haardsteden en mobilair f 3.53’ met de opcenten f 7.06’ Volgens de nieuwe wet niets. B (een kleine burger) bewoont een huis van f 60.huurwaarde en kinderen, betaalt thans f 7.16, met opcenten f 14,31 zal, volgens de nieuwe wet moeten betalen wegens huurwaarde 8 pCt. van f 37.50 f 3. haardsteden Nihil, mobilair Nihil. f 3.— - 1.44 f 1.56 van f 500 tot f 600.f 6.belasting - 1000.- 10.50 - 2000.— - 24.— Onder mobilair verstaat de wet de meubelen, welke tot gebruik versiering der vertrekken dienen, alsbehangsels en tapijten, bedden, stoelen, spiegels, pendules, van 26 dezer leidt gij tafels, porselein en andere voorwerpen van dien 16 April j.l. aard (doch geene schilderijen) benevens piano’s; belasting, en noodigt gij ieder uit, die U kan voorlichten, U van advies te dienen. Zeker zijn het in de eerste plaats de rijks- ambtenaren, geroepen tot toepassing, die de wet bestudeerd zuilen hebben en dientengevolge in staat zijn U ’t best voor te lichten maar de groote invloed, welke de wet op de gemeente- financiën zal hebben (door de heffing van opcenten op de hoofdsom ten bate der gemeente) noopte de gemeente-besturen, om zich met den inhoud der wet vertrouwd te maken. Vergunt mij, dat ik als orgaan van een gemeente-bestuur, U datgene mededeel, wat m. i. een tamelijk juist begrip van de gevolgen der wet voor verschillende soorten van inwonen zal geven. Om herhaling te voorkomen, laat ik het door U reeds opgemerkte rusten. FRISO \irts ia uniniiiii HI.III mini iiii r.si.i mi. 1". V -I i 1 f 44.48’

Friso nl | 1896 | | pagina 1