ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1896. No. Tl. Nieuwstijdingen Marktberichten. Zes en twintigste Jaargang. y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM - 42.00 a - - 41.00 a - - 40.00 a - - 38.00 a - FRISO 1 I. r MMS El thlIT. I HI 11 m ui num ruiiM.iih Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 3 F 60 kilo T vaten i 5 Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: 8 r 3 2 90 2.80 f 3 05 - 2.51 - 2.69 - 3.22 - 0 f 3.25 - 2.61 - 2.74 - 3.27 - 0.— van discipline door verkorten en hen bijv, naar hun te zenden bij goed gedrag, waar beperkte vrijheid zouden kunnen zee D. Stolp is van het Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord, tevens genomen 12 vaten 13 5 2 1 3.20 a - 3.25 50 kilo f 2.80 a f 50 kilo - 2.70 a genomen 18 vaten 14 4 2 1 Heerenveen zal met ingang van 1 Januari e.k. een Kamer van Koophandel en Fabrieken verkrijgen. Deze Kamer zal bestaan uit elf leden. Schoterland zal daarvan vijf en Eng- wirden en Haskerland zullen elk drie leden mogen kiezen, wat de laatstgenoemde gemeente aangaat, voor zooverre het Nijehaske betreft. Mag men in deze oprichting zien eene nadering tot de leuze: Heerenveen één en onverdeeld? We weten ’t niet, maar na de wetten houdende uitbreiding van Amsterdam en Rotterdam, mag ’t zeker geen kwaad er op te wijzen, hoe Leeu warden en de Schrans en Harlingen met Al- menum, nog als amphibiën aan elkander ver bonden zijn, terwijl Heerenveen nog wel een driesiachtig karakter vertoont. Voorts dient er op gelet, dat, waar in ons gewest de oude grietenijen in gemeenten zijn herdoopt en deze toestand steeds immer wordt bestendigd, of het niet in het werkelijke voordeel der ingezetenen zoude zijn, zoo uitgestrekte gemeenten als Won- seradeel en Wijmbritseradeel b.v. in meerdere werden verdeeld. Vereeniging hier, scheiding daar komt ons in vele gevallen niet ongewenscht voor, vooral ook in betrekking tot het stelsel van gemeenten in andere gewesten. Wij mee nen hier met een een punt aangewezen te heb ben dat verband houdt met den zoogenaamden nood der Friesche gemeenten. Het bestuur der Nederlandsche Vereeni ging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen heeft aan de regeering adressen gericht, waarin aangedrongen wordt: 1°. op een rijkswet, bepalende dat in elke gemeente een bouwverordening moet bestaan, voorschriften bevattende met het oog op de veiligheid van werklieden; 2°. een alhier, in brand. Door spoedig en krachtig optreden werd men de vlammen weldra meester. Het verbrande was verzekerd. MAKKÜM en CORN WERD. Ds. G. Th. Smit, te Daerle (Overijsel) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. BALK, 3 Sept. Ds. R. Jaarsma alhier heeft heden beroep ontvangen bij de Ned. Herv. Gemeente te Rhenen (Utr.) GA ASTERLAND, 3 Sept. Keerden onze jagers het vorige jaar ’s avonds meestal met leêge weitasch huiswaarts, thans is dit juist andersom. In de meeste gevallen maken ze goede dagen. Algemeen wordt dan ook door hen gezegd, dat er veel meer waterwild is, dan ’t vorige jaar; vooral de eenden zijn tal rijk. Opmerkelijk is ook het groote aantal kieviten, dat men dagelijks ziet. GA ASTERLAND, 2 Sept. In onze ge meente is heden de levering van 325 H. L. Cokes gegund aan Tj. v/d Bosch te Balk voor 45 cent de H. L.; die van 7000 baggelaar-turf aan J. Lam te Balk voor f 6.00 de 1000 en die van 43500 lange of lichte turf aan H. Jongstra te Workum, voor f 4.39 de 1000 stuks. Uitslag aanbesteding van 41 M. wal- beschoeiing te Bakhuizen: E. v. d. Veer te Sondel f 515.85, S. Visser te Balk f 442.00, L. Andela te Bakhuizen f 468.65, Sj. v. d. Wal te id. f 417.00, J. Konst te id. f448.00, A. J. Schots te Oudemirdum f 392.00. Het werk is laatstgenoemde gegund. MOLKWERUM, 3 Sept. Begunstigd door heerlijk September-weder had heden alhier de aangekondigde wielerwedstrijd plaats. 6 kam pioenen traden in 't krijt. Prijs f 10 F. de Boer, Warns. Cadeau f 2.50 J. Blindeman, Sneek. De Vereeniging van den termijnhandel in granen te Rotterdam heeft besloten Woens dag 9 September de termijnmarkt te openen. Een architect in de klem. Te Mussel- kanaal werd de verbouwing van een hotel aan besteed en een elftal liefhebbers boden daarvoor hunne inshrijvingen aan. Toen echter de be groeting bekend werd gemaakt, schrikten de verschillende inschrijvers en een groote verbit tering maakte zich van hen meester. De ar chitect n. 1., die de begrooting had opgemaakt voor een bedrag van f 8500, was ruim duizend gulden met zijne begrooting beneden het laagste inschrijvingsbiljet, dat ruim f 9500 bedroeg. De verbittering ontaarde in een woordenwisse ling, die zulke onaangename gevolgen voor den architect voorspeldedat deze ten slotte een logeerkamer moest betrekken, om kalm af te wachten dat de eerste indruk, teweeggebracht door het enorm verschil der begrooting met de inschrijvingen, eenigszins bedaard was. Natuur lijk is de uitbesteding niet gegund. De heer W. S. Macdonnald, bij Kon. besl. benoemd tot consul te Port-Said, is in die hoedanigheid door de Turksche Regeering er kend. Door den minister van oorlog is het ge voelen der militaire autoriteiten gevraagdof het niet wenschebjk zou zijn den tijd, dien de militairen in de klasse brengen, te korps terug zij dan een genieten. De kapt.-luitenant ter opgetreden als kommandant f 4.80 a f 4.90 nuuue m.v f 4.70 a f ,.uu Winter Garst 60 kilo f 3.00 a f 3.40 Zomer Witte Haver Prob. BI. bl. Lijnzaad f 6.50 a f 7.60 Wit bl. Slag als directeur van het onderwijs daar, wettelijke regeling van de j Kamers van Arbeid zooveel mogelijk te bevor deren 3". op wettelijke verzekering van werk lieden tegen geldelijke gevolgen van ongelukken in en door den arbeid, d. i. premie te betalen door den patroon, die wettelijk verplicht zou worden gesteld oude werklieden te verzekeren bij particuliere maatschappijen, voldoende aan de wettelijke waarborgen, of bij een staats ver zekeringsbank. Het Kamerlid, de heer Farncombe San ders is zoo ernstig ongesteld, dat men zich op het ergste voorbereid houdt. Er loopen volgens de Res.-bode geruch ten, dat een uitbreiding van het intendance- personeel in uitzicht is, aangezien meer en meer blijkt, dat de laatst vastgestelde organisatie onvoldoende werkkrachten kan stellen tegen over de zeer toegenomen werkzaamheden van het corps intendanten. Kerkelijke hoofdelijke omslag Door den kantonrechter te Emmen zijn vele belasting schuldigen te Sleen, die weigerden hunnen ver- schuldigden kerkelijken hoofdelijken omslag te betalen, veroordeeld tot betaling van dien omslag en van de kosten. Tevens is door dezen kan tonrechter beslistdat zij, die geen attestatie van lidmaatschap na aankomst uit eene andere gemeente hebben ingeleverd, niet in den hoof delijken omslag belastingschuldig zijn. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen- vereeniging Arbeid Adelt, afdeeling ’s-Graven- hage, heeft van de Groothertogin van Saksen een belangrijke gift ontvangen. - 6 00 a - 6.75 - 4.50 a - 5.75 Erwten, Schokkers f 6.00 a - 8.75 kleine - 6.00 a - 7.00 GRONINGEN, 1 Sept. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 3 Sept Vereeniging. f 43.00 a f 44.— - 42.00 a - 43 - 41.00 a - .- 40.00 a - - 38.00 a 39 en vaten. „Frisia” f 43.00 a f 44.— J vaten en 3 J vaten. geëischt wegens zijn onkiesche en beleedigende handelwijze. De uitspraak wordt nog niet gemeld. In sersant kaem in skilderhüs foarby en seach dat de soldaet dér in faem by him hie. De soldaet waerd danige kjel en sei mar gau: »’t Is myn sister, sersant.” »Ja,” sei de sersant, »ik ken hajr wol, hja het myn sister ek al ris west.” Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. f 4.70 a 33 J en Bij genoemd instituut zijn als officier van politie geplaatst de luitenants ter zee 2e kl. J A. Kool en M. H. Halewijn. Bezweken. Bij het schoolfeest te Meppel ter eere van den verjaardag der Koningin, is een geheel gevulde draaimolen in elkaar ge zakt. Als door een wonder kregen slechts enkele kinderen lichte schrammen, maar de schrik was groot. Op het verzoek van het bestuur der idioten-stichting ’s-Heerenloo te Ermeloo aan Provinciale Staten van Gelderland om subsidie, is gunstig beschikt. liet Nederl. Tooneel heeft in studie ge nomen Shakespeare’s Getemde Heks, waarin mevrouw Brondgeest-Bouwmeester en Henri de Vries de hoofdrollen zullen vervullen. Een particulier telegram aan de Frankf. Ztg. meldt dat de sultan voornemens is om de wijk waarin nu nog onlusten mochten uitbre ken, dadelijk te laten bombardeeren! 1 Vergrijpen tegen kieschheid. In Duitsch- land wordt met vergrijpen tegen de kieschheid niet gespot. Voor enkele weken stierf te Leip zig de president van de rechtbank, de heer Priber. Nog voor dat de begrafenis volbracht was, ontving mevrouw de weduwe Priber een exemplaar van een huwelijkscourant, waarin haar aandacht op verschillende goede partijen gevestigd werd. Over deze onkiesche handels wijze zeer gebelgd, diende mevrouw P. een klacht bij den officier van justitie in en j. 1. Zaterdag werd tegen den redacteur van dat blad een straf van vier maanden gevangenis Boterprijs. Ie keur 2e 3e 4e Laagste Aanvoer Boterprijs le keur 2e 3e 4e Laagste Aanvoer Totale aanvoer 111 KAAS. Nagel f 24.00 a f 29.00. Aanvoer 6779 k.g. WORKUM, 4 Sept. BOTER. Marktprys 43.00. Evangelie en Instructie. Op zekeren dag wandelde Graaf Tolstoi in de straten van Moskou en zag hoe een politie-agent (gorodowoj) een dronken man op de ruwste wijze naar de wacht sleepte. Hij hield hem staande»Kan je lezen »Ja mijnheer”. »Heb je ooit het evangelie gelezen?” >Ja mijnheer.” »Dan moest je dus weten dat je den even naaste niet moogt mishandelen, zooals je doet.” De agent bezint zich een oogenblik. »Kan mijnheer ook lezen »Zeker.” Heeft mijnheer dan ooit de instructie voor de gorodowojs gelezen »Neen, dat niet.” »Dan moet meneer daarmee eerst beginnen, dan praten we verder.” WORKUM. In de Raadszitting van j. 1. Dinsdag is de heer E. Akkeringa aftredend Wethouder, alszoodanig herbenoemd. Het zal de ingezetenen genoegen doen te vernemen dat de heer Akkeringa, met terzijde stelling van eigen belangen, de benoeming heeft aangenomen. De leden van den Raad die tot deze benoeming hebben medegewerkt kunnen rekenen op den dank van een zeer groot aantal gemeentenaren. BOLSWARD, 3 Sept. ’96. De Raad dezer gemeente heeft besloten niet te voldoen aan het, overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten, door Burg, en Weth. gedane voorstel tot wijziging der begrooting over 1896 in dien zin, dat daarop voor dit jaar nog zou worden aangebracht eene som van f 200, voor het aanstellen van een Inspecteur van politie, ’t Gevolg zal dus worden, dat die som door Ged. Staten op de begrooting wordt geplaatst. Onze kermis behoort weer tot de geschiede nis. Op den laatsten dag werd de groote kaats- partij gehouden in »het Hof" achter de Broere- kerk. Veertien parturen hadden zich aangemeld. De prijs werd behaald door M. de Vries van I Beetgum, J. Reitsma van Pingjum en P. Dijkstra van Sexbierum, de premie door M. T. Kooistra van Dokkum, E. Kooistra van Witmarsum en Sijbren Bonnema van Witmarsumde laatste was in de plaats getreden van U. Kooistra te Dokkum, die tengevolge een klein verschil 't strijdperk verliet, toen ’t om prijs en premie ging- HINDELOOPEN. Ter gelegenheid van H. Ms. verjaardag had alhier op zee eene hard- zeilpartij van visschersbooten plaats, waaraan door 12 booten werd deelgenomen. De le prijs werd behaald door Doede Feikes Kooi de 2e door Jacob Feikes Kooi en de 3e door Jacob Jans Kooi. Ieder der verdere deelnemers ontving nog f 1.50. Prachtig weder en een behoorlijk briesje begunstigden deze zeilpartij. Jurjen Sierks de Boer, alhier, is benoemd tot agent van politie te Amsterdam. Woensdagavond ongeveer acht uur ge raakte zonder bekende oorzaak een hooischelf, staande op het erf van den heer B. Sieperda FRANEKER, 31 Augs. Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo f 4.80

Friso nl | 1896 | | pagina 1