In voorbereiding. No. 72. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1896. Buitenlandsch Nieuws. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. UITGEVER: y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM het gemeen- voorbereiding Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever FRANKRIJK, sche minister van naar het meest verdraagzaam, het meest vrij zinnig begrip, zoodanig dat het nadert, bij eerbiediging van het noodwendig gezag, tot het van elders met zooveel ophef verkondigd stelselseen man een stem Onze kieswet is er, althans ten naastenbij. Onze Koningin zal dan weldra de teugels des bewinds in handen nemen. Maar ons Vaderland was er, en ons Vader land blijft er, en aan zijne voortgaande ont wikkeling werken Vorstin en Volk in gemeen schappelijke kracht. Dit baak zij het doelwit van schappelijk streven, en de tijd van lette daarop in hoofdzaak, opdat als de zeer gewaardeerde Koningin-Regentes Haren arbeid overdraagt aan Koningin Wilhelmina en de nieuwe vertegenwoordiging van het Nederland- sche Volk, volgens de aangehaalde kieswet, optreedt het geheel weder zal worden als van oudsOranje en Nederland, het heil voor allen, »God zij met ons!” H. Wij schrijven September. Morgen (Dinsdag; reeds de achtste. Eene week later hebben we dus den derden Dinsdag van deze maand. En die dag is voor het Vaderland de nieuw jaarsdag in de politieke wereld. Volgens grondwettig voorschrift heeft dan de plechtige opening plaats van de nieuwe zitting der Staten Generaal. Een paar dagen bevorens, gewoonlijk den naasten Zaterdag, sluit namens de Hoogste Autoriteit de Minister van Binnenlandsche Zaken de loopende zitting. En den derden Dinsdag is alles weder nieuw geworden. We kunnen ons voorbereiden op het programma der plech tige openingop de openingsredeop het adres van antwoord, enz., enz., verschijn selen, die zich zoo telken jare herhalen. Maar toch trekken ze hoe langer hoe meer de aandacht. Immers de omstandigheden veranderen. H. M. de Koningin vierde nog onlangs Haar zestienden verjaardag. Nog twee jaren en onze Koningin wordt in werkelijkheid onze Vorstin. Reeds thans hebben er zich en hoofd en Sub Commite’s gevormd, om den dag der huldiging tot een’ nationalen feestdag bij uitne mendheid te maken. Maar met die huldi ging gnat een goed bekende heen. Vergun ons deze uitdrukking. H. M. de Koningin- Regentes, voorheen prinses Emma van Wal deck Pyrmont, -- toen onbekende, is in ons Vaderland een algemeen bekende geworden en, wat meer s Daar ie, meenen we, geene enkele gemeente in al de elf provinciën van het Vaderland te vinden, waar niet een of meer beweldadigden dit oordeel zullen onderschrijven. De Koningin- Weduwe was een Moeder voor haar volk en het is een publiek geheim, hoe H. M. ook telkens weer aan der jonge Koningin in dit voetspoor leidde. »Het is voorwaar geen klein volk, dat zoo zijne helden heeft weten te waar- deeren” sprak de Duitsche Keizer, als hij een krans legde op het graf van onzen grooten De Ruijter, het is voorwaar geen klein volk, zeg gen we dien Monarch na, dat de werkelijke en zegenrijke verdiensten zijner Vorstinnen op hoogen prijs weet te schatten. Van harte stem men we in met alle plannen ook van blijken van Turrel, aan een banket van duizend couverts, l door het gemeentebestuur aangeboden, van het buitenlandsche beleid gewagende, gezegd, dat de politieke horizon helder was, thans kort voor het bezoek des Tsaren aan Frankrijk. Het was eene groote eer voor de Republiek dat zij Frankrijk wederom zulk eene hooge plaats in de Europeesche Statenrij had bezorgd, om een bezoek van den Tsaar mogelijk te maken. Tengevolge van dit bezoek zou de goede verstandhouding tusschen de beide groote landen bezegeld worden. ENGELAND. De heer Gladstone heeft voor de toezending van een werk over Armenië be dankt met een briefje, waarin hij zich o.a. als volgt uitlaat »Ik zal werkelijk blij zijn, indien gij het publiek kunt opwekken tot een behoorlijk besef van de schande en onteering, welke wij met de volken van andere groote Staten ondergaan van den moordenaar die te Constantinopel op den troon zit. >In 4 876 legden de werklieden van ons land een edele gevoeligheid aan den dag voor de minder uitgebreide gruwelen, toenmaals onder hetzelfde gezag in Bulgarije gepleegd. Gedurende de schrikkelijke Armenische tragedie is het geheel anders geweest.” HONGARIJE. De gewone Staatsbegrooting stelt de ontvangsten op 465,191,881 fl en de uitgaven op 441,275,181 fl. In zijn toelichting kondigt de minister van Financiën een ontwerp aan van een leening van 40 millioen fl waar van 25 voor de conversie en 15 voor andere doeleinden moeten dienen. De hieruit voort vloeiende uitgaven zullen gedekt worden door vermeerdering der inkomsten. De Regeering beschikt over een voorraad goud, om den koers van de papieren munt te regelen. De conver sie is nog slechts een vraag van tijd, daar de datum bepaald is. Voorts verklaarde de minister, dat de onder- handelingen tusschen de gedelegeerden van Oostenrijk en Hongarije werden voortgezet. De Hongaarscbe Regeering had geen enkele belofte gedaan betreffende een tol- of handels- unie met Oostenrijk. Tusschen beide Regeerin- gen heerschte volmaakte overeenstemming betreffende de Bankquaestie; er bestond slechts op enkele punten verschil van meening met de Bank over financieele quaestiën Tot de hervatting der betaling in specie was beslo ten, maar het tijdstip was nog niet bepaald. De beide Regeeringen zouden nader verslag uitbrengen over den datum, waarop de gedwon gen koers zou eindigen. TURKIJE. In officieuse kringen te Constan- tinopel wordt het volgende beweerd. In een onderhoud te Weenen, waarbij de Turksche ambassadeur Mahmoed-ed-Din-bey tegenwoordig was, moeten de Tsaar en de Keizer van Oosten rijk den ambassadeur verzocht hebben den Sultan en zijn Regeering geluk te wenschen met de kracht, waarmede zij de onlusten der Armeniërs gedempt hadden. De Tsaar moet er aan toe gevoegd hebben, dat hijzelf in den Caucasus zooveel last had van de Armeniërs, en wist in hoe geringe mate zij de sympathie van Europa waard waren hij was overtuigd, dat de beweging op niets zou uitloopen. De Keizer van Oostenrijk moet verklaard hebben, dat de Sultan grootmoedig was geweest door de Cretenserquaestie tot genoegen der Mogend heden te regelen. melde men niets door middel der openbare pers. Geen enkel couranten-bericht onttrekke iets aan het verrassende, de beteekenis van het geheel zou er onder lijden. Hoofd comité en Sub.-Con.ite’s werken daarom, vertrouwelijk.” daaraan zijne gedachten te wijden. Dat is het echte en het rechte van het werk Nederland, ons Vaderland, verkeert in velerlei in gevallen als bet onderhavige. opzichten derhalve in een tijdperk van voor bereiding. Voorbereiding zoowel ten opzichte van het volk, dat op eene nieuwe wijze zijne vertegenwoordigers zal kiezen, voorbereiding ook ten opzichte van de Kroon, aan wie het hoogste gezag zal worden opgedragen. Eenige toespelingen op een en ander kunnen we in de naaste Troonrede verwachten. En het rustige Nederlandsche volk kan de toezeggingen aanvaarden kalm en doodbedaard, wetende, dat er tijd van overweging is. En ouder gewoonte, zal het kiezen, het beste wat te kiezen isonder het regeer van het Oranje huis de toepassing van het zijn onder broederen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Breslau is in groot tenue, het viert feest. Eerst zijn de Keizer en de Keizerin van Duitschland daar aangekomen. De eerste daad des keizers gold de onthulling van het standbeeld voor keizer Wilhelm, den eersten, den vredevorst en tevens den krijgs held, zooals de opperpresident Seyderitz zich uitdrukte in zijn toespraak. Na het wegvallen van het omhulsel, waarbij 101 kanonschoten werden gelost en de muziek een marsch speelde had er een groot défilé plaats voor hare maje steiten van 4000 man troepen en van talrijke militaire en burgerlijke vereenigingen van Bres lau. Later verscheen er een anderen geweldigen vorst met zijn gemalin, de Keizer en de Kei zerin van Rusland De bijzondere trein kwam tegen negen uur aan het station aan, waar aanwezig waren de Keizer en de Keizerin, de verschillende Prinsen en Prinsessen de Rijkskanselier, de minister v. Marschall en verschillende autoriteiten. De begroeting tusschen HH. MM. was zeer warm. Zij schreden langs het front der troepen, ter wijl het Russische volkslied gespeeld werd. Bij den rit naar het «Landhuis” waren de beide Keizers en de beide Keizerinnen in een rijtuig gezeten, door cavelerie geëscorteerd. De troepen stonden en haie. Het volk juichte luid. Nog nooit zag Breslau zoo vele vorstelijke personen binnen hare muren vereenigd. Het Pruisische Huis is natuurlijk het talrijkst ver tegenwoordigd, maar Beieren, toch door drie Prinsen, en Saksen, Wurtemberg, alsmede na genoeg alle overige Duitsche Vorstenhuizen door een of meer leden. Van buitenlandsche Prinsen ziet men den Graaf van Turijn en Prins Albert van België; voorts de militaire attaché’s van Italië, OostenrijkHongarije, Zweden, Rusland, Engeland, Frankrijk, Vereenigde Sta- 1 ten, Argentinië, Chili, Japan, Mexico, Roumanië, 1 Siam en Turkije. Het zal dus ook aan vreemde uniformen niet ontbreken. De Rijkskanselier is mede te Breslau aange- komen met den minister van Buitenlandsche Zaken en den ambassadeur uit Petersburg. FRANKRIJK. Te Narbonne heeft de Fran 1 Publieke Werken, de heer I Geen enkel stoffelijk bewijs van dankbaarheid is noodig. De Vorstin, die het bestuur des lands in zulke moeielijke dagen voerde, is zelve te zeer overtuigd, dat Zij op de erkentelijkheid van eiken welmeenenden burger kan rekenon, daarom men zwijge publiek. Onder alle maatregelen van voorbereiding dan nadert de ons bekende derde Dinsdag. En daarbij komt eene andere aangelegenheid, die deze met belangstelling doet verbeiden. Het groote politieke nieuws van den dag is wel dit, dat de Eerste Kamer het ontwerp kieswet-Van Houten heeft aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. Op deze beslissing even ingaande, valt te constateeren dat van de libe ralen alleen de heer Muller tegen stemde, of schoon de Minister van Binnenlandsche Zaken er nog opzettelijk werk van scheen te maken dezen Senator te overtuigen. De elf overige tegenstemmers waren katholieken, (die meervou dig kiesrecht en verplichte stemming verlangden als in België.) en een aantal anti-revolutio- nairen, (die nog op het oude standpunt Kuyper huismanskiesrecht stonden.) Genoeg, de kieswet Van Houten is aangenomen en wij vertrouwen, dat ze door de Regentes bekrach tigd, weldra tot wet zal worden verheven. Volgens haar laatste artikel, het laatste tevens der overgangs-bepalingen, treedt ze in werking den eersten Januari 1897. Aldus scheiden slechts luttele weken de in werkingtreding van het groote hervormingswerk. Uit den aard der zaak vloeit echter voort, dat de nieuwe toestand eerst bij periodieke aftre ding werkelijkheid wordt en volgens de be palingen der wet, dan alleen voor de Tweede Kamer. Immers, lezen wij wel, dan zal voor de Provinciale Staten en voor de Gemeente raden bij Koninklijk Besluit een naderen datum worden vastgesteld. Opmerking verdient, dat, waar in de wet van de Tweede of Eerste Kamer of van de Provinciale Staten sprake is, deze benamingen telkens met eene hoofdletter wor den aangegeven, terwijl het lichaam van den gemeenteraad deze aanwijzing mist. Dit echter in het voorbijgaan. Na deze uitweiding komen we op ons eigenlijk apropos terug. Daar zal dan eene nieuwe zegt, een algemeen beminde, kieswet in werking treden eene kieswet voor Gemeenteraden, voor Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De verkiezing voor leden van de Eerste Kamer blijft trapsgewijs, als tot heden, door de leden der Provinciale Staten. Onwillekeurig zal de Troonrede voor dit jaar met al die omstandigheden rekening houden. En wij lezen mitsdien in de onderscheiden paragrafen al tal van toezeggingen omtrent voorbereiding. Daarom ook meenen we, dat het volk van Nederland in een stadium van voorbereiding verkeert. En daarom is ’t ook, dat we op schorting van elk partijbelang vragen. De nieuwe wet, de nieuwe toestanden daaruit stoffelijke geboren, zullen geheel andere eischen stellen, waardeering te zijner tijd doch dan die tot heden golden. Wij hebben er we hebben een dringend verzoekdienaangaande meermalen op gewezen. Maar wat eerlijk is -1J--1 en goed en trouw, en wat ter wille der maat schap dient, dat zal blijven, spijt alle wets herziening, tot een goede uitkomst mede te werken. En het komt er nu maar op aan, IILIII Hlllll FIIIESLI III. FRISO III I lb HIDIEHIEVIIE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1