No. 73. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1896. Nieuwstijdingen 1 Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEHDAG, Ik Het is mij volledige UITGEVEBs Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de bij de VERDEDIGING. Maar Anna, hoe kan jij je door j- a e n e 1. a e t. ir s. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever doen invullen, naar aanleiding waarvan voorstellen zullen worden opgesteld en indiening toegelicht. Moeder dien Franschman laten kussen? Anna: Wat moest ik dan zeggen? versta immers geen woord Fransch. naar de piano omwenteling (1648 1789),” met goud be kroond, waarvan de schrijver bleek te zijn de heer J. H Maronier, em. pred., te Arnhem, terwijl aan elk zijner beide mededingers een som is toegelegd van f 150, indien zij zich bekend maken bij den secretaris, dr. H. P. Berlage, te Amsterdam. Te Alkmaar zal een gemeente verordening In bedekten Term. «Wel, is hij nu met zijn aanzoek voor den dag gekomen? vroeg de moeder met levendige belangstelling. «Niet rechtstreeks,” antwoordde de dochter- «maar toen ik gisterenavond met kleinen Tony op mijn schoot zat ging hij naar de piano en zong: «Ik wou dat ik een kindje was.” een rijwielenmarkt gehouden, die aanvankelijk zeer veel succes heeft. Inhoudsopgave van No. 2 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. Tegen de Cacaovervalschingen. Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartike- len gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam; Directeuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle- Onderzoekingen(Be schuit. Boter. Cacao. Cognac. Geëmailleerde voorwerpen. Gepasteuriseerde melk. Gerstebier. Glutenbrood. Hon- gaarsche wijnen. - Java thee. Kaneel- likeur. Maïsbloem. Malagawijn. Mi neraalwater. Melksuiker. Oranjebitter. Roggebloem. - Roode Rijnwijn. Port wijn. Stout.) (Onderzoek van levens middelen en verbruiksartikelen te Maastricht. op het wielrijden gemaakt worden. Te Parijs wordt tegenwoordig des Zondags i heer J. de Boer, te Burgwerd, de premie f 10, door de bruine ruin van Mej. de Wed. U. E. Dijkstra, alhier, de troostprijs f 5, door de bruine ruin van den heer A. Siemonsma, te Woudeend. De zeilwedstrijd van Woensdag begon onder slechte voorteekens, elf uur begon bet te regenen en toen de Directie van wal stak, regende het nog altijd door. Maar bij het begin van den wedstrijd werd het helder en alras scheen het vriendelijk zonnetje over water en land. Van de vier klassen konde de derde niet mededingen, zijnde daarvoor slechts één zeiler. Voor de eerste klasse kracht- en Beurtschepen zonder onderscheid, waren 9 mededingers inge schreven. De prijs f 30, werd behaald door De vier Gebroeders van M. de Vreeze, te Bakhuizen. De le premie een Nederlandsche Vlag en f 5 door De drie Gebroeders van M. aan- s— - I hervatten. Algemeen wordt verwacht dat meer deren dit voorbeeld zullen volgen. Volgens het officieuse Fremdenblatt zul- j len de Tsaar en Keizer Wilhelm beiden tegen woordig zijn bij het huwelijk van den prins van Napels dat in het laatst van October in Rome zal worden gevierd. De Straits Times schrijft over de thee- cultuur: De heer Dalgarno, agent van een thee-on- derneming op Ceylon, is van een reis naar Java te Singapore aangekomen. Volgens zijn bevinding gaat de thee-cultuur op Java vooruit, in weerwil van de vele ongunstige omstandig heden, waaronder zij daar gedreven wordt. Werkkrachten zijn er echter zeer goedkoop en de bodem van Java is ongeëvenaard door zijn rijkdom. Hij heeft dan ook nergens schooner theetuinen gezien. Op de lager gelegen lan den is de opbrengst bijzonder groot, maar daar de planters meer op de qualiteit letten, kiezm zij bij voorkeur de gronden in de bergstreken. Enkele ondernemingen liggen 5000 voet hoog. Rhenus deelt mede, dat het voornemen bestaat om over eenige maanden te Amsterdam een vergadering van scheepsbevrachters en schippers bijeen te roepen, teneinde maatregelen te beramen om de kleine binnenvaart uit haar staat van achteruitgang op te beuren. Vooraf wil men de schippers in de gelegen Vervalsching van thee. Vervalsching van handels-meststoffen. Naleving der boter- wet. Een nieuw wettelijk voorschrift in België betreffende potasch-houdende cacao. Wetenschappelijke Berichten: (Vervalsching van petroleum in Amerika. Onderzoek van wijn.) Hygiëne en Industrie: (De schadelijkheid van overdreven vleeschvoeding. Vergiftige geëmailleerde pannen van Franschen oorsprong. Een geval van loodvergiftiging. Alcohol als tegengift van carbolzuur. Tegen de muskietenplaag. De plantengroei in verband met de lucht. De productie en het verbruik van wijn en bier op de geheele wereld. Vlugge bereiding van koolzuurhoudend water. Het zouten van hooi tegen bederf en broeiing. Een nieuwe wijze van broodbereiding.) Feuil leton: (De scheikunde in verband met de indu strie van de toekomst. Vervalschingen van 12000 fr. op ouden datum. Onderricht aan een doof-stom- blinde.) Vraagbord. Correspondentie. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Franeker heeft tot haren candidaat voor de Provinciale Staten van ons gewest (vacature Fennema) gekozen den heer Mr. W. W. Wichers Wierdsma, burgemeester van Fra neker. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten Zaterdag 12 Sep tember des namiddags te drie uur, in naam der Koningin, door den Minister van Binnen- landsche Zakenin een vereenigde zitting der beide Kamers. Dinsdag 15 September a.s. zal de opening van de Vergadering der Staten-Generaal geschie den door de Koningin-Regentes, die daartoe te één uur van het paleis zal afrijden. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende het zittingjaar dat a.s. Dinsdag 15 Sept, begint Mr. A. van Naamen van Eem- nes, lid dier Kamer. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het spel te Ostende. - Een correspondent van Ostende schrijft aan het Journal de Liège een artikel over het brutale spelen, dat men daar in de besloten club van de Kurzaal doet: »Te Monte-Carlo is de hoogste inzet 9 na poleons op het nummer der roulette. Hier gaat op aandeelen voor f 34.506, 62 coöperatieve vereenigingen voor f 10.325, 140 sociëteiten voor f 3502, 33 andere belastingplichtige ver eenigingen voor f 3462 en 4 onderlinge ver- zekering-maatschappijen voor f 13421 De Minister van Binnenlandsche Zaken ontving op de audiëntie te Soestdijk, de geluk- wenschen van H. M. de Koningin-Regentes naar aanleiding van het totstandkomen der nieuwe kieswet. Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling der Hull Netherlands Steam Schipping Cy. Ltd., eenige harer tusschen Huil en Harlingen varende booten te brengen onder Nederlandsche vlag en met Nederlanders te bemannen. In den loop der volgende maand zal door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen examen voor surnumerair worden gehouden. De lijdensgeschiedenis van het nieuwe academisch ziekenhuis te Groningen nadert haar Naar de Asser Ct. uit goede bron ver- zal Minister van Houten het bouw ontwerp na de opening der Staten-Generaal bij de Tweede Kamer indienen. Waar jaren voor noodig geweest zijn om zoover te komen, is het te hopen, dat er nu spoedig met den bouw een aan vang gemaakt kan worden. In Brussel is een tentoonstelling geopend van alles wat op het telegraafwezen betrekking heeft, ter viering van het 50-jarig jubileum der invoering van de telegraaf bij onze zuide lijke naburen. De tentoonstelling moet zeer belangwekkend zijn. Het begin van het einde. Te Maastricht hebben vijf der stakende glasslijpers zich weer bij firma Regout aangemeld om het werk te einde. Den 7 Sept. j.l. is door H. M. de Ko- neem^> ningin-Regentes, de Kieswet bekrachtigd. Na door baar ontwerperMinister van Houten, te zijn gecontrasigneerd zal men haar dus spoedig in het Staatsblad zien verschijnen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der belastingen enz. te De Lemmer W. Mulder thans te Gendringen. De spoorweghaven te Leeuwarden, welke wegens liet toenemend goederen- en beetwor- telenvervoer niet meer voldoet, zal, vanwege de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, belangrijk worden uitgebreid. De kosten van het werk, waarvan de besteding zal geschieden in de volgende maand zijn geraamd op f 30.400. Volgens het Vad. zal in de aanstaande Troonrede de indiening van een wetsontwerp tot invoering van verplichte verzekering tegen ongelukken worden aangekondigd. Het bedoel de wetsontwerp, aan het Departement van Waterstaat bewerkt, heeft de strekking aan de patroons de verplichting op te leggen hun werklieden te verzekeren. Een verzekerings bank zal van staatswege worden opgericht en aan de postspaarbank verbonden. De bedrijfsbelasting. Er is eene statistiek verschenen van de werking der Be drijfsbelasting in haar eerste jaar. De opbrengst was f 4 878.450. Er waren 229.895 aanslagen. Daar er in Nederland zoowat 900.000 gezinshoofden zijn, is dus ongeveer een vierdedeel der zelfstandige inwoners van ons land (d. i. buiten de vrouwen en kinderen) er in aangeslagen. Slechts 66.091 aanslagen geschiedden over eenkomstig de aangifte, d. i. nog niet één derdedeel. Op 37.307 aangiften werd verhoo- ging toegepast. Ambtshalve aangeslagen werden er 127.064, waarvan 5717 volgens biljet II. De colleges van zetters behandelden 124.733 aanslagen en de commissies van aanslag 184.729. Te Amsterdam bracht de belasting f 1.455.632 op, te Rotterdam f 607.776, te s-Gravenhage f 523.299, te Utrecht f 136 156, te Haarlem j voorai wu men ue scmppers iu ue gviegeu f 97.194, te Arnhem f 96.395 en Groningen heid stellen een vragenlijst in te vullen of te f 69.845. Aangeslagen waren 797 naamlooze vennoot schappen voor f 990.037, 45 commanditaire men tot 300 francs, en men heeft uitgerekend, dat één enkele coup ongeveer 200,000 fr. winst kan opbrengen. «Op de trente et quarante is het maximum 12,000 fr., maar meestal laten de croupiers een bijvoegsel toe van 6000 fr., en dikwijls gaat men tot 25,000 fr. op één coup. «Men moet er bijvoegen, dat men te Monte- Carlo speelt met goud; te Ostende neemt men jetons aan, wier waarde 6000 fr. beloopt, en zekere personen, bij de bank bekend, hebben nog een bijna onbeperkt crediet. Ik herinner me gezien te hebben dat vier spelers tegelijk het maximum van eiken coup zetten, terwijl te Monte-Carlo al de spelers der roulette zouden zijn opgestaan en geroepen hebben«Een heer speelt het maxi mum 1” Verder zegt de correspondent dat de vrou wen het hevigste spelen te Ostende, vooral de Engelsche en de Duitsche. Ook de demi-monde levert een groot getal speelsters. De groote Russische spelers komen in September. De zalen worden te klein vele spelers vinden geen plaats om te zitten. Het spelen te Ostende baart dan ook alge meen opzien. Reeds zijn er adressen aan den koning verzonden om het te verbieden. Thans weet men mee te deelen, dat eenige leden van de Kamer besloten hebben een voorstel van wet in te dienen op het spelen om geld. Directeuren van het Haagsche Genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst hebben in hun najaarsvergadering, te Leiden gehouden, een antwoord op hun prijsvraag «De geschiedenis van het Protestantisme van j den Munsterschen vrede tot op de Fransche 1 IN DE REDE GEVALLEN. HijHeb je mijn bouquet op je verjaardag ontvangen Zij: Ja, en je hadt mij geen grootere ver rassing kunnen bereidenwant Hij (haar in de rede vallend) aangenaam dat te hooren. Zij: want ik had meer van je verwacht. WORKUM. In vervolg op ons kermisnieuws van Woensdag j.l. kunnen wij beginnen met den uitslag mede te deelen van de harddraverij met paarden onder den man van 1.1. Dinsdag. Ingeschreven waren 8 paarden, de prijs f 40, werd behaald door de zwarte merrie van den FRISO Illi I'' B .11)111.11 Uil mui lomi mihiiiii. 3 r e

Friso nl | 1896 | | pagina 1