WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1896. No. 74. Buitenlandsch. Nieuws. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. dit schrijven Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prys der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever VOLKSHUISVESTING en nog iets. (INGEZONDEN). UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM DUITSCHLAND. Naar aanleiding van den in sommige bladen nog voortdurenden strijd over den juisten tekst van den toost, te Breslau door den Tsaar ingesteld verklaart de Nord- deutsche nogmaals te kunnen zeggen, dat, gelijk nog Mocht enkelen een dan zou loren zijn. Een goede woning is eene eerste eisch voor huiselijk geluk. Niet de gemeenschap moet voor goede woningen zorgen, het individu zelf, ’t Individu kan dat in zeer vele gevallen; maar ’t vange bet leven aan (ik bedoel ’t leven nadat ’t de kinderschoenen ontwassen is) met veel meer ernst dan nu waargenomen wordt en boven alles: «Cartbago moet verwoest ik wil zeggen «alkohol moet verbannen «de weelde moet beperkt worden.” Een Vrieno van het Volk. of f 72,80 per jaar, en een zoodanige is vol strekt geen dronkaard, integendeel iemand, die, zooals men dat noemt, steeds goed bij zijn po sitief is, iemand, die u ongeloovig aanziet, als gij hem, wanneer hij klaagt, dat dit of dat voor hem onbereikbaar is, toevoegt: «gij be steedt veel te veel geld aan jenever”, iemand, die zich zelf steeds diets maakt, dat een man, die overigens zijn best doet, recht heeft op een paar borrels daags en dat die er af moeten, al moet ’t brood van vrouw en kinderen dan ook wat schraler gesmeerd, al moeten de kinderen dan ook wat langer met lekke klompjes of een verschoten jurkje rondloopen, er af moet vooral thans nu de noodzakelijkste levensmiddelen met zoo weinig geld bestreden kunnen worden, nu de mindere man voor geene belastingen meer te zorgen heeft, nu vrijdom van betaling van schoolgeld voor zoovelen te verkrijgen is, en onderstand wordt verstrekt als de verdiensten stilstaan en een onderdak als men geen woning meer kan krijgen, tengevolge het verzuim van betaling van huur. Gelukkig zijn er echter zeer velen, die er beter over denken, die een voorbeeld zijn van onthouding en ’t daarom, bij gelijke inkomsten, zooveel verder brengen als de evenbedoelde onverschilligen. Deze beteren verdienen, zoo noodig, gesteund te worden in hun voorbeeldig streven; zij zijn echter in den regel te fier om anderer steun in te roepen; hunne onafhankelijkheid is hunne rechtmatige trotsmaar al hebben deze beteren eene betere woning, niet dik- noe- En dit moet, dunkt mij, het ideaal zijn de verwerkelijking waarvan gestreefd Maar hoe Die vraag is in zoo gemakkelijk te beant- we aannemen, dat eene goede woning i arbeiders- of werkmansgezin, moet een woonkamer van behoorlijke en hoogte met een groot, ge in den regel ook werf eene, die zij hun eigendom kunnen men. naar moet worden, ’t algemeen niet woorden. Laten voor een bestaan uit lengte, breedte makkelijk schuifbaar of openslaand lichtraam, een van een dito raam voorziene slaapkamer voor een viertal personen, een keldertje, een van een regenbak voorzien keukentje, dat tevens tot waschplaats dient, ter zijde van woon- en slaapkamer een gang, over alles heen een zolder met beschoten kap en op den zolder zooveel slaapplaatsen als noodig zijn en beneden niet worden gevonden. Zoodanig huisje ter oppervlakte van 50 M2 zou, met nog 50 M2 grond voor bleek enz. nieuw opgetrokken f 1000.— moeten kosten met inbegrip der waarde van den grond. Maar, voert men mij tegemoet, zooveel geld bezit de arbeider, de werkman niet, als hij trouwt en spoedig na het huwelijk kost het hem vaak moeite genoeg de monden open te houden waarvoor hij te zorgen heeft. Ik beweer niet, dat de arbeider, de werk man van tegenwoordig zooveel bezit als hij trouwt; ik wil buiten beschouwing laten blij ven de vraag of een jongman wel verantwoord is als hij trouwt zonder althans eenig kapitaal overgespaard te hebben; maar ik meen gerechtigd te zijn te beweren, dat menig jong man, menige jonge dochter te jong trouwt, trouwt zonder gedurende eenige jaren voor het huwelijk gespaard te hebben; ik erken, dat de jonge vrouwen, voortgekomen uit den arbeiders den werkmansstand, die als dienstboden arbeider, menig werkman, gedurende enkele jaren vóór hij b. v. op 26 a 30 jarigen leef tijd trouwt, jaarlijks minstens even veel ver dient als na zijn huwelijk zijn huwelijk zeer goed een oversparen als hij zich maar Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. en derhalve vóór aardige som kan onthoudt van een groot aantal totaal noodelooze uitgaven. Die bewering is, meen ik, even waar, als de bewering, dat menige jonge dochter ver standiger zou doen zich wat minder op te pronken dan geschiedtmaar van beide waar heden wil men zelden hooren, omdat zij de ijdelheid aantasten. Doch keeren wij terug naar ons eigenlijk onderwerp: «het in eigendom verkrijgen van een goede woning, om die bij het sluiten van een huwelijk te kunnen betrekken.” Als ik overweeg, dat er schippersknechten zijn, die er voor zorgen, dat zij op b.v. 27, 28jarigen leeftijd eenige honderden guldens hebben overgespaard, die aan een scheepmaker ter hand stellen en daardoor zooveel crediet bij dezen krijgen dat hij hun een flink vaar tuig verschaft, onder voorwaarde, dat van het restant der koopsom jaarlijks een zeker gedeelte moet worden afgelost; als ik zie, dat er onder die schipper geworden primitief niets dan hun krachten en ernstigen wil bezittende knechten zijn, die zich nu in een behoorlijk middel van bestaan mogen verheugen; dan, dunkt mij, is het ook niet onmogelijk voor een gezond, vlijtig, knap arbeider of werkman, die b.v. van zijn achttiende jaar af alle noodelooze verteringen nalaat en zuinig leeft, om jaarlijks f 100 naar de spaarbank te brengen, ten uit elf wagens ter lengte einde bij het sluiten van een huwelijk over f 500 tot f 700 te kunnen beschikken, in hoofdzaak tot gedeeltelijke bestrijding der koop som van eene goede woning. Aan zoodanigen spaarzame zou dan f 500 moeten worden geleend, binnen 10 jaar met eene annuiteit van f 60 terug te betalen, derhalve gedurende die jaren waar in de volle kracht des levens is. dit schrijven er toe leiden althans opmerkzaam te hebben gemaakt op weg tot het verkrijgen eenen eigen woning, de moeite daaraan besteed niet ver in eigen behoeften hebben voorzien, zeer wei- alle in de zaal aanwezige en Fransch verstaande nig kunnen overhouden van haar loon, zullen personen kunnen bevestigen, de woorden van bovenkleeding Keizer Nicolaas, die luid en in de geheele zaal verstaanbaar sprak, zoo luidden als de officieel daarvan gegeven lezing, zoodat het goed zou zijn de volstrekt nuttelooze beschouwingen daarover te staken. Zelden of nooit is een Duitsch Vorst op een voor hem gedenkwaardigen feestdag met zoo algemeene sympathie begroet als deze week de Groothertog van Baden op zijn 7Osten jaardag. Bijna geene enkele courant is verschenen, die niet in warme woorden herdacht al wat de Groothertog in de tweede helft dezer eeuw voor Baden en geheel Duitscbland heeft gedaan en geweest is. Vooral in Noord-Duitschland werden de verdiensten van den Groothertog jegens de stichting des Rijks in herinnering gebracht. Keizer Frederik zeide nog als Kroonprins indertijd van hem «Het Duitsche volk weet volstrekt niet, hoeveel het hem te danken heeft.” Met evenveel recht echter verklaarden de Badensche Kamers thans in haar adres van gelukwensching »Het Badensche volk, het geheele Duitsche volk weet het en zal het onvergeten met dankbaarheid in het gemoed getuigendat onder alle patriotten niemand edeler, niemand met trouwer liefde voor het vaderland bezield, niemand met reiner hart de vereeniging van Duitscbland nagejaagd en haren opbouw be vorderd en voltooid heeft, dan Badens Vorst.” FRANKRIJK. In de acht afgeloopen maan den des jaars hebben de middelen 341,700 frcs. minder bedragen dan de raming, maar 31,507,900 frcs. meer dan verleden jaar ge durende hetzelfde tijdperk. De keizerlijke Russische trein, hermetisch gesloten en verzegeld, is Vrijdagochtend aan ’t St.-Lazarestation te Parijs aangekomen, bestaande van vijftien tot twintig meter, welker onderstellen zoo ingericht zijn, dat zij gemakkelijk zelfs betrekkelijk kleine bochten kunnen omgaan. Ze zijn vrij donker blauwachtig zwart geverfd, maar van binnen zeer weelderig ingericht. Het vroeger bericht omtrent Fransche wagens, waarin de reis van Cherbourg naar Parijs zou geschieden, blijkt dus onjuist te zijn geweest. ENGELAND. In een openbaar gemaakten brief zegt lord Rosebery te deelen in de levendige verontwaardiging van het Engelsche publiek over de moorden te Constantinopel. De ver antwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand, zegt bij, rust minder op de Regeering dan op de groote Mogendheden. Ongelukkig schijnt de Engelsche Regeering niet op zeer hartelijken voet met de Mogendheden te staan. De zaak is geen partijbelang en lord Rosebery verwacht meer voor Europa’s handelen van de bemoeiingen der diplomatie dan van stratiën in openbare bijeenkomsten. Het Congres van Ambachts-vereenigingen te Edinburg heeft zonder eenige discussie ver schillende motiën aangenomen, sympathie be tuigende met de Armeniërs, de hoop uitsprekende, dat de Regeeringen van Europa alle beletselen tegen de uitbreiding van ambachts-organisatie uit den weg mochten ruimen en de «parlemen taire commissie” opdragende om op het komende Adres van Antwoord op de troonrede een amendement te doen aannemen, den postmeester- generaal, en den minister van Oorlog lakende wegens hunne weigering om deputatiën te ontvangen. Voorts werden een aantal motiën goedgekeurd, het Huis der Gemeente verzoe- Daar zal op 21 dezer te ’s-Gravenhage een nationaal hygiënisch Congres worden gehouden, waarin o. a. zal worden besproken de «volks huisvesting”, in te leiden door Prof, van Over- beek de Meijer. Zoo daar een onderwerp is, dat belangstelling verdient, dan is het zeker de volkshuisvesting, meer bepaald de huisvesting van dat gedeelte van het volk, hetwelk geringe inkomsten heeft, want schier regel is, dat de kleine man, dik werf met een groot gezin, zich moet behelpen met eene woning, die in bijna geen enkel op zicht aan de matigste eisschen voldoet. Verkeerden de bewoners, door den nood ge dwongen, niet veel meer dan anderen in de buitenlucht, de nadeelige invloed der woning op de gezondheid zou zich nog veel meer doen gevoelen dan nu reeds het geval is. Stel u voorman, vrouw, 4, 5, 6 kinderen wonen, eten, drinken, slapen in één kamer van zt 4 M. lengte, gelijke breedte en ruim 2J M. hoogte. Zij zijn gelukkig als ter zijde der kamer een gang is van 5 M. lengte en 1 M. breedte, met een ladder, die naar het zoldertje leidt, en overgelukkig, als zij boven dien achter de kamer nog een hok, een soort van bergplaats hebben. Wij s'emmen toe, dat zoodanige woning vol doende is voor man en vrouw, zoolang er geen kinderen over de vloer zijn, voldoende mits de vrouw zorgt, dat alles er steeds even net en gezellig uitziet, maar beweren, dat zij ten eenenmale ontoereikend is zoodra bet huisgezin eene beteekenende uitbreiding erlangd heeft. Dan ontbreekt het dikwerf de vrouw aan voldoenden tijd en lust, om de properheid, die in de eerste maanden na het huwelijk in alles heerschte, in stand te houden, dan ontwijkt de man maar al te vaak de woning, om op brug of kade over alles en nog wat, waarvan hij niet het minste begrip heeft, met zijns gelijken te praten, of om (wat veel erger ie) in de kroeg te vluchten, daar een deel zijner zuurverdiende penningen zoek te bren gen en om wrevelig te huis te komen, waar hem dan ’t verschil tusschen ’t pas verlaten ruime dranklokaal en zijn bekrompen te huis te meer in ’t oog springt. Ik noemde zoo even ’t lokaal waarin sterke drank verkocht wordt, de kroeg. Daar is niets, dat het verkrijgen van goede arbeiderswo ningen meer in den weg staat dan de sterke drank. «Verbied den verkoop, sluit Schiedam hoor ik mij toe roepen”, en de verzuchting ontsnapt mij «och, ware dat mogelijk maar, overtuigd, dat dit niet mogelijk is, verving ik die verzuchting dadelijk door deze andere «och kon men alle menschen er van overtuigen, dat de sterke drank de grootste vijand van huiselijk geluk en van welvaart is.” Hoe ontelbaar de voorbeelden ook zijn van huisgezinnen, die óf tot armoede vervallen zijn óf er niet boven op kunnen komen omdat de sterke drank een kleiner of grooter deel van de zuur verdiende penningen verslindt gemid deld jaarlijks minstens f 7.50 per zieltje, d. i. f 37.50 per huisgezin, eene som in kleine bijna toereikend voor buur van eene goede woning maar hoe menig huisvader, ook uit den arbeidersstand, besteedt gemiddeld iederen dag 20 cent aan jenever, d. i. f 1.40 per week ze een goede kist, met onder- en verkrijgenmaar ik meen geen tegenspraak te zullen ontmoeten, waar ik beweer, dat menig FRISO IIIJII IlliII:lH111 BLIII 10(111 FRIESLAND. 1 in men demon-

Friso nl | 1896 | | pagina 1