I T Binnenlandsche Berichten. Ingezonden. Gemengde Berichten. I Mag ik ZIJ di D. J. Brouwer, werd gekozende heer beoordeeling, meester.” 1 1 1 °l l I i 1 F. Velsen D. Draaier J. Gerritsma M. Hoeben B. de Boer 2E. de Boer J. de Koning gerechtigd tot het de Citadel-medalje en van het Me- 439 438 436 434 432 428 1 i s 1 29 28.9 28.5 28 28 74| 74.4 74 67 66 65 b 1 1 r 60, de heer N. L. J. Bruinsma alhier 26; de heer J. K. Hettinga alhier 14 stemmen, de andere stemmen waren versnipperd. men meermalen moeten wachten. Buitendien is het voor den aannemer bezwaarlijk, omdat den Koning en den Kroonprins, ook de Noordpoolreiziger voor het eerst begroet door zijn dochtertje Liv, die op het oogenblik 3| jaar oud is en op bijzondere uitnoodiging des Konings, met hare grootmoeder, mevrouw Sars, gedurende de laatste veertien dagen op het koninklijk kasteel heeft vertoefd. Ten slotte vereenigde men zich aan een diner, waaraan ook de heer Colin Archer, die de Fram heeft gebouwd, aanzat. Het door de Indépendance Beige onlangs in de wereld gebrachte verhaal, dat dr. Nansen zich vóór zijn vertrek van zijn vrouw had laten scheiden, blijkt niet waar geweest te zijn. GRIEKENLAND. De officieren en onder officieren van het Grieksche leger, die korte lings deserteerden om zich bij de insurgenten op Creta te voegen, zijn Woensdag te Athene teruggekeerd. Zij gaven zich onmiddelijk bij de militaire overheid aan en werden in hech tenis genomen. Denzelfden dag zijn besluiten geteekend, waarbij zestien hunner ter dood zijn veroordeelddeze straf zal aan hen voltrokken worden in. het fort Palaimdi te Nauplia. «Alle duivelsroept de generaal hem woe dend toe, «moet ik soms voor het geheele ge zelschap messen en vorken afvegen?” Mijnheer de Redacteur! een plaatsje in „Friso” voor het vol gende? De herziene wet der belasting op het personeel en de kieswet zijn door de 1ste en 2de Kamer der Staten-Generaal aangenomen en door H. M. de Koningin bekrachtigd. De grens is dus ge trokken die bepaalt of scheiding maakt tusschen al- en niet-kiezers. Over het algemeen zijn de gevoelens, dat de kieswet nog al belangrijk is uitgebreid bij de laatste wijziging. En wel hoofdzakelijk van belasting- kiezers, maar nieuwsgierig als ik ben, aangaande deze zaak, heb ik er nog niet voldoende achter kunnen komen, hoe het in elkaar is gepikt. Totnogtoe was ik van meening, dat zij, die een huis bewoonden (met de nieuwe wet n.l.) van 25 gld. werkelijke huurwaarde vrij waren en dat van die daarboven moest betaald worden. Doch uit voorbeeld A., voorkomende in het hoofdart. „Personeele Belasting” in Friso van 2 Sept. jl. moet ik opmaken, dat zy, die een huis bewonen van niet meer dan 35 gld. huurwaarde vrij van personeel betalen zijn. Is dit laatste juist, dan rijst bij mij de vraag vanwaar moet die belangrijke vermeerdering van belasting-kiezers komen? en hoe wordt die wer kelijke huurwaarde berekend. Thans is bij ons kiezer hij, die een huis bewoont waarvan wegens huurwaarde minstens ƒ1.20 wordt betaald, dit is 5 pCt., dus 24 gld. belastbare huur waarde. De belastbare huurwaarde zal thans 65 ten 100 zijn. Zoodat van een huis van 40 gld. huur, 1.30 wordt betaald wegens huurwaarde 1.20 is voor kiesrecht genoeg). In deze ver houding zou dus een huis van 37 gld. per jaar ook kiesrecht geven, (65 pCt. van 37 gld. is ƒ24.05 waarvan 5 pCt. ƒ1.20). Terwijl bij de nieuwe wet 80 cents per week maal 50, dus 40 gld. als minimum is aangenomen. Als we dus onder werkelijke huur hebben te verstaan de huur die den huurbaas wordt betaald, en bij 35 gld. huur waarde nog geen personeel behoeft te worden betaald. Terwijl men thans in een hnis van even beneden 40 gld. kiesrecht kan hebben en in de nieuwe wet in de laagste klas 40 gld het minimum is, dan vraag ik en zeker velen met mij, vanwaar moet de uitbreiding van belasting en huurkiezers komen. De dienstbetrekking-, bezit- en examen-kiezers kunnen buiten bespreking blijven. Wie kan en wil hier eenige opheldering geven Hindeloopen, 13 Sept. 1896. W. de R. Fran. Ct. Bij het onderwijs in de rekenkunde. Onderwijzer«Jantje, wanneer ik hier nu v. 4 eieren heb en je vader legt er 2 bij er dan?” konijnen gunstig geweest hebben gelukkig gebroed, hier thans veelvuldig waar in het veld. klagen de boeren, dat de langooren vrij wat schade aanrichten aan kool of andere vruchten. De jacht op waterwild is niet voordeelig ge weest, niettegenstaande zij zich in het eerst goed liet aanzien. Er wordt in deze streken I te weinig water gevonden en de eenden schijnen dus spoedig verhuisd te zijn naar grootere en plassen. Met de werken van den schoolbouw vordert Door den lagen geplaatst, welke het metselwerk aan de nieuwe maar overigens kost het soms moeite zooveel knechts te vinden als er I. D. Simonides en Vrolijk, mevr, de baronesse van Slingelandt Eidsma, en mej. M. Witteveen, werden bij monde van den Voorzitter des Departements, den heer D. L. Douwes, onder luide fanfares, de prijzen toegekend als volgt zullen den 19e Nov. per Kon. West- Indischen Maildienst daarheen vertrekken. BOLSWARD, 14 September 96. Ten ge- meentehuize is aanbesteed de levering van 1000 dubb. H.L. Groningsche lange en van 125 dubb. H.L. Overijselsche harde of baggelaarsturf. In geschreven was als volgt Groningsche lange. cent per dubb. H.L. Overijselsche harde. 74^ cent per dubb. H.L. met 441 stemmen Minister Van Houten heeft Zaterdag de zitting van de Staten-Generaal gesloten. Hij wees op de overeenstemming verkregen inzake de personeele belasting en het kiesrecht, twee der gewichtigste onderwerpen, welker nieuwe regeling de Regeering zich meer in het bijzon der tot taak stelde, voorts op de krachtige bevordering van den aanleg van openbare werken hier en in Indië, de invoering van de faillisse- mentwet, de afschaffing van de gerechtskosten in strafzaken, de uitbreiding van het grondge bied van Amsterdam en Leiden, de conversie op gunstige voorwaarden, de militaire inunda- tien, den militairen pensioenraad, de wijziging der burgerlijke rechtsvordering, de eedsaflegging van leden der staten en van de gemeenteraden. Zuivelindustrie. De Friesche leden van de Eerste en Tweede Kamer zullen Woensdag a. s. in het gebouw der Eerste Kamer een bijeenkomst houden, ter bespreking van midde len, om de gevaren, die de zuivelindustrie van Engelsche zijde bedreigen, te trachten weg te nemen. Zooals men weet, wordt van Engelsche zijde beweerd, dat de Hollandsche zuivelfabrikanten het fabrikaat vervalschen. Het plan bestaat nu om te overwegen, in hoever het wenschelijk zou zijn, een vertrouwd Engelsch scheikundige naar hier te doen over kómen, om zelf van het begin tot het eind de zuivelproductie te controleeren. Dit denkbeeld, dat indertijd door de Deen- sche zuivelfabrikanten in praktijk werd gebracht, schijnt daar voor die industrie de gewenschte gevolgen te hebben gehad. In eene te Leeuwarden gehouden ver gadering van «de Coöperatieve Vereeniging voor den aankoop van Landbouwbenoodigdheden” werden tot bestuursleden gekozen de heeren D. van Konijnenburg, U. G. Hoekstra en W. B. de Boer J. Gerritsma F. Velsen S. J. v. d. Veen tE. de Boer v. d. Werf en Piso 28 P. Zwaga 28 F. Piso 27* A. Bakels 27 Eens Voor de geraniums: vrouw F. de Boer, Sierdje woonte. Veldheer en Hisje H. Sikkes; en voor de begonias: vrouw Hielke de Boer, haald Trijntje T. Bakker en Sierdje Veldheer. Bereids traden 19 leden toe, l eene aanbesteding vu xyuuawl. Ieder, die lid is van de Fr. Mij. van Landbouw en Veeteelt kan zich bij deze vereeniging aan sluiten. te bekomen bij den secretaris Zeilmaker. Te Groningen is overleden de oud-strij- der R. W. Dijkstra, die 71 jaar als tamboer in dienst van het vaderland en bij de d.d. schutterij was. Hij was dragen van talen Kruis. Tegenover den conservatieven Bund der Landwirthe wordt thans in Pruisen ook een «liberale Boerenbond” opgericht. De jaarvergadering van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek waarop Het pachtcontract in Nederland en de daarin aan te brengen verbeteringen besproken zal worden, is vastgesteld op Zaterdag 3 Oct. a.s. Aan het debat gaat als gewoonlijk een huishoudelijke vergadering te half elf vooraf. Plaats van bijeenkomst: Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Naar gemeld wordt zou het waarborg kapitaal van de te Zaandam gehouden landbouw- en nijverheidstentoonstelling voor een bedrag} van 20 pCt. aangesproken moeten worden. De hoofdofficieren en kapiteins die gede- gilden, elk met hun tacheerd worden bij de landmacht in West- non Indië, tochtgenooten allerhartelijkst verwelkomd door Hier werd gebouw, dat bovendien rijk versierd was door planten en gewassen ter opluistering ingezonden. Gedurende de tentoonstelling van 2 tot 4£ ure klonken de opwekkende tonen van het fanfare corps: «Vooruit!” Op advies der commissie van bestaande uit de heeren L. G. de Vreeze en b. de dameswed. Munnix— hoeveel zijn het Jantje: «Vader legt geen eieren Te veel gevergd. Een generaal, een oude jongeheer, had de gewoonte, vóór hij begon te eten, zijn vork en Voor de fuchsia’s: Dirkje H. Sikkes, vrouw mes af te vegen. J. Wassenaar en Sjoukje Fekkes; Eens aan een diner volgde hij zijn oude ge- Terstond laat de gastvrouw hem een ander stel brengen. Het tooneeltje wordt her en de vlugge bediende brengt hem ten derden male mes en vork. kende om zorg te dragen voor het opnemen I P. Zeilmaker. van bepalingen betreffende billijke loonen in I die besloten in dit najaar alle bestekken en op de Gouvernementsscheeps- te houden van lijnkoeken en lijnmeel. werven. SPANJE. Luidens bericht uit Manilla zijn al de aanvoerders van den opstand in Nueva Ecisa gedood. Naar men uit Havanna meldt hebben de rebellen twaalf stadswaarts gaande melkboeren opgehangen. RUSLAND. Het blijkt thans, dat de door den Tsaar gedegradeerde officieren van het 35ste regiment niet één maar een aantal personen hadden aangevallenvoornamelijk zochten zij twist met een paar Joden, hoewel dezen niet de minste aanleiding tot oneenigheid hadden gegeven. Eenigen der aangevallenen hadden ernstige wonden ontvangen. DENEMARKEN. Gedurende het verblijf van den Tsaar en de Tsarina aan het Deensche Hof zullen geene groote feestelijkheden plaats hebben. Het bezoek draagt blijkbaar geheel en al het familiaire karakter, dat ook de over leden Tsaar Alexander III te Kopenhagen zoo op prijs wist te stellen. ZWEDEN en NOORWEGEN. Betreffende dr. Nansen’s «blijden intocht” in Christiania worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Langs den geheelen weg van den landingsstei ger tot aan het koninklijke kasteel stond eene eerewacht, bestaande uit de leden van verschil lende vereenigingen en j eigen banier en ten getale van 12,000 man. Op het kasteel werden dr. Nansen en zijne WONSERADEEL. Nu men algemeen een begin heeft gemaakt met het bietenrooien kan men eerst zien hoeveel er wel dit jaar hier verbouwd zijn. Overal toch waar ge bouwland ziet, bemerkt ge ook werklui, mannen, vrouwen en kinderen, druk bezig de bieten uit den grond te steken, af te kloppen en af te «koppen.” Wat eene beweging en vertierDaarenboven wat een schepen in de vaartDezer dagen lagen er o. a. te Arum niet minder dan elf, alle wach tende om bieten te verschepen. Over ’t geheel zijn de verbouwers wel met den oogst ingenomen. Wel kunnen ze nog geene nauwkeurige berekening maken, maar ze spreken toch al van ruim 100, van 120 en 130 gld. per pondemaat. Een feit is het, dat de bieten flink van stuk en egaal zijn. Eene goede koe en een goed pondemaat bouwland hier zijn zoowat even duur. Zaterdag avond is onder Pingjum bouwland in veiling gebracht van om en bij de f 200 per pondemaat. Wat zijn de tijden al veranderd GA ASTERLAND, 14 Sept. In onze gemeente vraagt de Commissie voor werkverschaffing wederom den geldelijken steun van mede- ingezetenen ten einde haar in staat te stellen met den aanstaanden herfst den arbeiders werk te verschaffen. Ze vraagt met aandrang meer dan ’t vorige jaar; door de weinige vorst kon toen meestal worden doorgewerkt, zoodat de uitgaven bijna niet stil stonden. Aan vrijwillige bijdragen werd toen ontvangen de som van f 2874.50 en ter vergoeding voor buitengewonen arbeid f 317.70. De waarde der bewerkte perceelen vermeerderde tot een bedrag van f 3660.24, welk bedrag door haar is ontvangen, Aan werkloon, opzicht, enz. werd f 9650.34 uitgegeven. GA ASTERLAND, 14 Sept. De houtprijzen zijn hier thans als volgt eikenbosjes f 0.70 a f 0.75, berkenbosjes f 0.45 a f 0.55, bak kerstakken f 1.50 a f 1.65, bezemrijs f 6.50 a f 7.00, berkentakken f 4.00 a f 4.25, alles per 100. Eikenhout per wagenvracht f 5.25 a f 5.75. SCHARL, 14 Sept. De boerenplaats eigen aan en bewoond door D. I. Roodhoff alhier voor 14 dagen bij publieke veiling ingezet op f 19.253.80 is eergisteren bij de finale toewij zing gekocht door B. J. Bousma te Warns voor f 22.575.18 met inbegrip van kosten en overname. OOSTSTELLINGWERF, 11 Sept. Naar het zich laat aanzien, zullen de zonen Nimrods dezen herfst niet hebben te klagen over wild. De droge zomer is voor de teelt van hazen en en ook de patrijzen Hazen neemt men Ook Van beide aanbestedingen werd de levering aan de laagste inschrijvers gegund. Bij de gehouden verkiezing van volmach ten voor Wonseradeels Zuiderzeedijken, werden de zeven aftredende leden herkozen, n.l. de heer Y. N. Galema D. J. Bokma T. H. Kingma T. van der Wey R. H. Zijsling P. J. Fennema T. Anema De volstrekte meerderheid was 224. Voor de buitengewone vacature in de plaats van - - - M. Schotman Mz. alhier met 340 stemmen. Volstrekte meerderheid 229. poe en De heer H. J. Kremer te Witmarsum had I het hier niet bijzonder vlug. waterstand heeft het veel moeite gekost de materialen te doen aanvoeren en daarop heeft HINDELOOPEN. Vanwege het Nuts-depar- tement alhier waren in ’t begin dezes jaars aan een 33-tal personen ieder een drietal stek- te veel werken opeens moet uit voeren. Aan jes verstrektfuchsia, geranium en begonia. de 8chooi te APPelscha zlJn thans de metselaars Vrijdag nu had de tentoonstelling plaats van i r de ingeleverde gekweekte planten in het school- 8 U18 e en veruc soms moeite zeevee! wel noodig zijn. De werken zullen dus wel niet alle op tijd gereed komen. Door niet minder dan 27 deelnemers werden planten ingeleverd. Het Nuts-departement mag over dezen arbeid zeer tevreden zijn en zal J daarmede ongetwijfeld ook een volgend jaar I verder mede voortgaan. Statuten enz. zijn op franco aanvrage De geachte inzender brengt hier het personeel in verband met het kiesrecht, zeker geen onbe langrijke zaak. Zijne vraag is in ’t kort deze: thans zijn volgens de huurwaarde ten platten lande kiezers zij, die wegens dien grondslag reeds ƒ1.20 betalen. VVorden nu de lieden, die perceelen bewonen beneden 35 huurwaarde vrij gesteld van het betalen der belasting, dan vreest hij, dat zij ook (daardoor) het kiesrecht zullen verliezen en dit zou geene uitbreiding, maar inkrimping zijn van het kiesrecht. De vraag omvat ook hótel- houders, winkeliers, kamerverhuurders, enz., en is dus van ruime beteekenis. Wij zijn niet genoeg op de hoogte van het verband tusschen beide wetten, om een afdoend antwoord te geven, doch merken den geachten inzender op, dat de nieuwe wet op 't personeel onder huurwaarde den wer- kelijken huurprijs verstaat en dat weekhuur door vermenigvuldiging met 50 tot jaarhuur wordt herleid en voorts nog, dat na de reeds aangegeven aftrek voor dezen grondslag niet 5, maar 8 procent wordt geheven. Wie onzer lezers heeft tijd en lust even op deze quaestie in te gaan Red. Zigeuners. De Oostgrens van de pro vincie Groningen wordt door een groote bere den politiemacht bewaakt om te voorkomen dat een talrijke Zigeunerbende ons land binnen trekt. De cycloon te Parijs Men verneemt nog enkele bijzonderheden omtrent den cycloon te Parijs. Van 12 tot 3 uur volgde de eene stortbui op de andere, de laatste vergezeld van een zwaren orkaan, vooral in het midden der stad. Tusschen de bruggen Pont St. Michel en Pont Neuf woeien 40 boomen in de Seine. Een tiental journalisten, die uit de handelsrechtbank kwamen, werden door den storm overvallen en min of meer gewond. De een liep een sche delbreuk op, een ander kreeg zijn schouder ontwricht, een derde kreeg een gat in het voorhoofd. Uit de waschhuizen aan de Seine kwamen verscheidene vrouwen in het water terecht. In het geheel moeten er een vijftigtal menschen gewond zijn. Een ontzaglijke schade moet vooral de Jar- din des Plantes hebben geleden. In de zalen der voorwereldlijke dieren bijv, is bijna niets heel gebleven. Touwen van hoofdhaar. In letterlijken zin kan men zeggen, dat het Buddhisme zoowel een zaak van het hoofd als van het hart is. De prachtige tempel van Buddha te Kydte l 1 1 D y> D auv* vu uy u.u. y> D JO 1 I y> f S( 2

Friso nl | 1896 | | pagina 2