I ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1896. No. 75. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG, op- je soldaat gege- UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM een van ONDEUGEND. Schoonmoeder. van de inhuldiging DIENSTBODEN. Huisvrouw (tot de keukenmeid)Het vleesch van gister heb je zeker aan ven? Ja, ja, dat ken ik! Keukenmeid: Heeft Mevrouw dan vroeger ook een soldaat gehad? Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 815 cent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever lezers niet meer onbekend kan toch in een blad als het onze Wij laten haar derhalve hier Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. na het aftrekken der schuiten gedurende een paar dagen niet behoefde te vertreden, is alles even schoon in het groen. Twaalf jaar een mooie leeftijd om je te laten opwinden door avontuurlijke verhalen. Dat heeft blijkbaar ook een 12-jarig zoontje van Louis Bouwmeester gedaan, want hij en een vriendje van denzelfden leeftijd besloten de wijde wereld in te gaan. Gister zijn ze uit school gekomen en vandaar niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. In een brief dien ze op de post gedaan hadden, schreven ze dat ze van plan waren nooit terug te komen. Zou dat misschien een gevolg zijn van het zien van De Twee Jongens? Natuurlijk is aanstonds bij de politie aangifte gedaan, wat tengevolge had, dat ze hedenmor gen weer terecht waren. N ieu wsti j dingen - Alhoewel de inhoud der jongste Openings rede voor de zittingen der Staten-Generaal velen onzer zijn, mag ze niet ontbreken. volgen Amst. Ct. Reuter seint uit Londen, dat, naar de Standard meent te weten de heer Howard, thans eerste secretaris bij de Engelsche ambas sade te Parijs, benoemd zal worden tot gezant van H. M. koningin Victoria te ’s-Gravenhage, ter vervanging van sir Horace Rumbold, die naar Weenen is overgeplaatst. Uit Rome wordt een bericht gemeld, dat men best doet voorloopig maar onder voorbe houd aan te nemen. De vrede tusschen Italië en Abyssinië zou zijn gesloten. Menelik vraagt twee miljoen schadevergoeding voor het onder en terugtrekking der aan de grens van naam der Koningin verklaar ik de ge- zitting der Staten-Generaal te zijn ge het afnemen van de practische apotheker, dr. C. A. Lobry van de Bruyn, hoogleeraar te Amsterdam. Hr. Ms. pantserschepen Kortenaer, Evert- sen en Piet Hein worden via IJmuiden te Am sterdam verwacht en zullen daar eenige dagen vertoeven, om voor de leden der Ststen-Gene- raal en het publiek ter bezichtiging te worden gesteld. Van de Camera Obscura is eergister negentiende druk verschenen (met portret schrijver.) De nieuwe kieswet is in de St.-Ct. genomen. Van liberale zijde wordt voor de candi- datuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlem genoemd mr. A. C. Waller, wethouder van onderwijs te Haar lem. Ook de heer Kielstra oud-lid wordt aan bevolen. Uit Katwijk aan Zee wordt aan Het Vad. gemeld, dat de zandreep voor de gemeente gelegen en steeds zorgvuldig met helm beplant, wel meer dan de gewone aandacht verdient. Voortdurend wint de zandreep zand aan en men mag gerust aannemen dat jaarlijks min stens even veel wordt aangewonnen als de zee bij storm weer terugvraagt of eischt. Geen betere strandaanwinning leert hier de ondervinding dan met helm; daar men de helm Eerlijkheid beloond! De veehandelaar P. te H. had Dinsdagmorgen het ongeluk zijn zak met geld in den spoortrein te vergeten. De dienstdoende conducteur vond den schat (naar men zegt f 500,) en zorgde dat den eigenaar zoo spoedig mogelijk het vermiste werd ter hand gesteld. En wat was de belooning De koopman be dankte en zei »wol je en glês bier?” De commissie uit Gedeputeerde Staten van Friesland, belast met het beheer over het door wijlen dr. L. A. Buma aan de Provincie ten dienste der Landbouwkunde vermaakte legaat, looft een prijs uit van f 500, voor de beste mits goedgekeurde beantwoording der navolgende prijsvraag »In verband met het feit dat bet in de laatste jaren bij herhaling is voorgekomen dat het ontwijfelbaar echte en onvervalschte natuurboter door buitenlandsche analytici is verklaard te zijn vervalscht met margarine of met andere vreemde vetten, wordt gevraagdeen uitgebreid en nauwkeurig onderzoek naar den invloed dien de aard en samenstelling van het voeder, zoowel in den staltijd als bij weidegang alsook de lactatie-periode, ieder afzonderlijk of geza menlijk, uitoefenen op de samenstelling en eigenschappen der Nederlandsche boter.” Uit Batavia werd 13 Aug. aan het Soer. Hbl. geseind: Kolonel Schneider wordt bevor derd tot generaal en benoemd tot commandant der 2e militaire afdeeling en kolonel Bouman wordt gepensioneerd. a_Kolonel Schneider werd den 2den Juli ’66 Bij deze vier stemmingen waren telkens benoemd tot 2de luit. 30 Mei ’72 werd hij bevorderd tot 1ste luit.; 30 Aug.’77 werd hij kapitein, tien jaar later majoor en den 5den Aug. ’90 werd hij benoemd tot luit.-kolonel, waarna hij in 1895 tot kolonel bevorderd werd. Bij Kon. besl. is benoemd tot lid der commissie, die van 1 Augustus 1896 tot 1 Augustus 1897 te Amsterdam belast is met van de practische examens van Troosten burg strekken land. In wone opend. De geruchten omtrent het aftreden eer lang van den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. J. 2E. A. van Panhuijs, houden aan. Het woonhuis van dezen heer, aan den Bezuidenhout te ’s-Hage, moet reeds aangekocht zijn door den heer J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk. Bij kon. besluit is de heer F. C. Wie- senhaan, secretaris van Ferwerderadeel, be noemd tot burgemeester der gemeente 't Bildt. Staten Generaal. Daar de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden der Eerste Kamer tot geen aanmerkingen aanleiding gegeven hadden, kon in de zitting van Woensdag terstond tot hun toelating wor den overgegaan, daar hun beëediging reeds geschied was. Mr. J. H. L. HAFFMANS. f Woensdagochtend, is mr. J. H. L. Haffmans te Blerik bij Venlo op 70jarigen leeftijd over leden. Dit doodsbericht, onverwacht na de gunstiger tijdingen der laatste dagen, zal ook buiten katho lieke kringen velen in den lande treffen. Sedert 24 November 1866, dus bijna 30 jaar, was mr. H. volksvertegenwoordiger eerst zat hij voor bet district Boxmeer, later, na splitsing van het district, voor Venlo. De overledene was Ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het district Franeker hebben van de ruim 4800 kiezers 1151 hunne stembriefjes ingeleverd. Van on waarde 23, geldig 1128, volstrekte meerder heid 565. Gekozen de heer Mr. W. W. Wichers Wierd- sma met 733 stemmen. Op den heer D. Scheepsma waren 209 en op den heer E. P. H. Kingma 160 stemmen uitgebracht. Mijne Heeren Het is mij aangenaam de vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk wederom ter behartiging van ’s lands belangen vergaderd te zien. De toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoening. De betrekkingen tot de buitenlandsche mo gendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. Zee- en landmacht gaan voort zich, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, op loffelijke wijze van haren plicht te kwijten. Ik breng hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandschlndische leger, dat, met krachtigen bijstand van de zeemacht, de afvallige hoofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Met weemoed herdenk ik de offers, die daar voor moesten worden geëischt. De oogst heeft over het algemeen de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd wer den, niet teleurgesteld. In de inkomsten van het landbouwbedrijf kwam nog geen gunstige wending, doch overigens is in onderscheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang merkbaar. Ook in dit zittingjaar zal een inspannende arbeid van u worden gevorderd. Verschillende belangrijke wetsontwerpen zijn reeds bij u in behandeling. Andere gewichtige voorstellen, waaronder die tot nadere regeling der gemeen te-financiën en tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen, werden ingediend of zullen u eerlang bereiken. De economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indie kan over het geheel gunstig worden genoemd. Op uwen ijver en uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op u rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen uwe werkzaamheden onder Gods zegen tot welzijn van ons dierbaar vader- De heer van Naamen van Eemnes aanvaard de het voorzitterschap met een zeer korte toe spraak, waarin de hoop uitgesproken werd, dat de in het vorige jaar tot stand gekomen be langrijke wettelijke regelingen zullen strekken tot bevordering van ’s lands welzijn. Donderdag werden gekozen tot voorzitters der afdeelingen de heeren Prins, Van Marie, Viruly, Fransen van de Putte en Geertsema tot ondervoorzitters Godin de Beaufort, Ver- heijen, Pijnacker Hordijk, Van Lier, van Tien- hoven. In de Tweede Kamer nam de heer Donner het tijdelijke vooorzitterschap waarwijzende op zijn hoogen ouderdom, vertrouwde hij op den onmisbaren Hoogeren bijstand en op de wel willendheid zijner medeleden. Daarop hield de Kamer zich bezig met het opmaken der candidatenlijst voor het voorzitter schap. Als eerste candidaat werd met 74 van de 77 stemmen geproclameerd de heer Gleicbman. Als tweede candidaat verkreeg bij eerste stem ming de heer de Beaufort (A,) 23, de heer Borgesius 16, de heeren Donner en Lohman elk 6 stemmen de overige waren verdeeld. Bij de tweede stemming de heer de Beaufort 33. Borgesius 14, de overige op andere leden eindelijk de Beaufort 41, Borgesius 20. Van de 77 had dus de heer de B. de meerderheid. Voor de derde eandidatuur stond de strijd eerst tusschen de heeren Donner (16), Michiels (15), Schaepman (10)daarna Donner (24), Michiels (21), Schaepman (11); toen Michiels 29, Donner 27 eindelijk Michiels 44, Donner 28. r op andere leden verspreide stemmen uitgebracht. Daarna ging de Kamer over tot samenstelling der afdeelingen. Zij benoemde tot Voorzitters de heeren Cre mer, Viruly Verbrugge, Schepel, De Savornin Lohman en de Beaufort (Amsterdam). Onder- Voorzitters de heeren v. Dedum, Bas- tert, Mees, Pijnappel en Van Delden. Leden der Adrescommissiede heeren Cremer, v. Bylandt (Gouda), Pijnacker Hordijk, Beela- erts van Blokland en De Beaufort (Amster dam). De vergadering werd hierop gesloten. De heer Tak v. Poortvliet was wederom aan wezig. houd der gevangenen Italiaansche troepen tot Erythrea. Er zal dan over de Doelwijk niet meer wor den gesproken. Naar uit Konstantinopel wordt geseind, moeten daar nog herhaaldelijk panieken plaats hebben. Aan den Standard wordt geseind, dat de Porte dagelijks last geeft schepen vol Arme niërs en anderenzoogenaamd als ballingen, weg te zenden, men vermoedt, dat een der kapiteins der schepen geheime orders zijn ver schaft om de menschenladingen hier of daa' over boord te werpen. Men zie niet over ’t hoofd, dat deze berichten in Engelsche bladen staan. IN DE KLASSE. Nu, kinderen, jelui moet zóó stil zijn, dat ik een speld kan hooren vallen. Allen zwegen en er kwam een doodelijke stilte tot één riep: Nu, meester, laat dan vallen Ik heb mijn vorig loopmeisje moeten ontslaan omdat zij zich op de trap door een wildvreemden heer liet kussen. Hoe is zoo iets toch mogelijk! Ik zou wel eens een heer willen zien die het waagde mij een zoen te geven. Schoonzoon. Ik ook. 8NEEK, 17 Sept. We hebben reeds een bestuur voor de feestviering onzer Koningin in ’98. 't Oude van 31 Aug. j.l. werd in een Dins- FRISO Mil HS EN llll EliTEVUE- l!M0 VOOR FRIESLAND. i.

Friso nl | 1896 | | pagina 1