ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1896. No. 77. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. wijs dat geld in de pen- kozen is. beweging, Pry's per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGËVERs Y> KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Het niet opnetnen bij de kieswet is bekend, gewezen I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. beloofd voor altijd de Vereenigde Staten te verlaten als Mac-Kinley tot president wordt gekozen zijnerzijds heeft de andere, Donaldson, hetzelfde beloofd, ingeval William Bryan ge- richting van Ion aandrijven, water scheerde en onder water doorging. Bij Kon. besl. is aan H. J. G. Mod derman, hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtin- gen te Veen huizen, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder van de Mérite Agricole, hem door den Minister van landbouw van Frankrijk geschonken. Bij Kon. besl. is aan D. Witteveen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Ooststellingwerf. Een der firmanten van de firma Ruys en Co., te Rotterdam, n.l. de heer Ruys, is, naar men aan de Tel. bericht, naar Rome vertrokken, ten einde daar in overleg te treden met den Nederlandschen gezant, den beer Wes tenberg en een conferentie te houden met de Italiaansche regeering in zake de inbeslagneming van het stoomschip Doelwijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het over lijden van den heer mr. J. H. L. Haffmans, een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal moet plaats hebben in het boofddistrict Venlo; gelet op artikel 101 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); heeft goedgevonden te bepalenle. dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Venlo zal plaats hebben op Dinsdag 13 October 1896; 2e. dat de herstemming, is die noodig zal geschieden op Dinsdag 27 October daar aanvolgende. De uitreis van de ter bescherming van Nederlandsche belangen naar de wateren van Konstantinopel uit te zenden schepen is voor- loopig bepaald op 26 dezer. Daartoe zijn aangewezen de Johan Willem Friso, commandant kapitein ter zee A. P. Ta- dema, en de schoener Zeehond, commandant kapitein luitenant ter zee J. van den Bosch. De Ilaagsche Crt. noemt de bedenking der Arnh. Crt. dat de kieswet met de Israë- lietiesche feestdagen geen rekening houdt, «meer spitsvondig dan juist.” «Vooreerst toch heeft de kiezer onder de nieuwe wet niet te schrijven, slechts een streepje te zetten bij een naam, en zal dit misschien wel door een niet al te letterlijke uitlegging van de Israëlietische wet worden toegelaten. Maar het bezwaar zal zich ook in de praktijk niet voordoen. Op Zaterdag houdt men in ons land geen verkiezingenen de hoogst enkele maal, dat zulk een stemdag met een buiten gewonen Israëlietiscben feestdag zou samenvallen, kan de Regeering daarop attent worden ge maakt. Artt. 130 en 131 der kieswet laten den minister dan genoeg ruimte van beweging, om ook op dit achternakomend gemoedsbezwaar zoo noodig te letten.” van Ede in de tabel Thans wordt er op gewezen dat Wonseradeel op een te laag cijfer is gesteld wat betreft den huurprijs van wonin gen. enz. Het valt onder de laagste, terwijl het steeds tot de meer welvarende heeft behoord. Brand in een lucifersfabriek. Woens dagavond ongeveer 6 uur ontstond brand in de luciferfabriek Lumen” te Schiedam. Met ver bazende snelheid greep het vuur om zich heen. De brandweer, die, nog voor de alarmklok ge luid kon worden, was toegesneld, had bij den geweldigen wind de handen vol om de belen dende panden te behouden. Naarmate zij ver sterkt werd, kon zij in het brandend perceel water gaan werpen. Van het personeel der fabriek werd een jon gen deerlijk gebrand, door den directeur gered, die bij zijn menschlievende pogingen zelfs ernstige brandwonden bekwam. Een andere jongen werd, verwezen van schrik, door een toeschou wer van de aan het pand aanwezige brandlad der gehaald. Gebeurde dit alles en het instorten van dak en bovenverdieping in enkele oogenblikken, vrij spoedig verspreidde zich het gerucht, dat nog twee jongens van de fabriek vermist werden. In hoever het te vreezen is dat zij zijn om gekomen, is nog niet uit te maken. Daar echter een der omstanders uitvoerig verklaarde, hoe hij een jongen door de vlammen heen naar een lagere verdieping zag vallen, moet omtremt een der vermisten worden aangenomen dat hij bij den brand is omgekomen. Tijs ongeluk. De gezagvoerder T. H. Bakker, van het Nederlandsche schoonerbrikschip Mina, die op reis van Papenburg naar Frede- riksvaerik is overleden, had gedurende 48 jaren gevaren en in dien tijd veertienmaal schipbreuk geleden. In tweemaal 24 uren leed bij drie maal schipbreuk, n 1. het schip van zijn vader, waarbij hij als 12 jarige jongen aan boord was, zonk op de Engelsche kust; een stoomschip redde hen, maar werd bij Westkapelle zoodanig aangevaren door een barkdat allen op de bark overgingen, welke des nachts in bet Goe- reesche Gat strandde, waarbij een reddingsboot hen van boord haalde. De overledene had daarom den naam «Tijs ongeluken vele schepelingen wilden niet aanmonsteren, als zij wisten dat Tijs meeging. Omtrent de expeditie naar Soedan wordt geseind uit KaïroOp het verschijnen der Egyptische troepen zijn de Derwischen naar het Zuiden gevluchtzij worden achtervolgd door de cavalerie en de kanonneerbooten. Verscheiden emirs hebben gecapituleerd. Te Dongola is de Egyptische vlag geheschen. De heer Olney, Staats secretaris voor binnenlandsche zaken in New-York, heeft Tynan erkend als een Amerikaansche burger. Dat maakt de uitlevering niet gemakkelijker. In Londen hecht men groot gewicht aan het bezoek van den Franschen gezant, Maan dagavond aan lord Salisbury. Niet in verband met de uitlevering van Tynan, maar wel met de Armenische quaestie. Men ziet een rege ling dier quaestie tegemoet tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Wat de politiek al niet doet! Twee bewoners van Milwaukee in Amerika, hebben een zeer zonderlinge weddenschap aan gegaan. De een, een zekere Burke, heeft Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers wil dit jaar wèl een alge- meene vergadering houden, vooral omdat er een massa voorstellen ter behandeling zijn. Leeu warden wil bijv, ook onderwijzers, die benoemd worden tot hoofden der scholen, lid van den Bond laten blijven. De afd. Amsterdam wil zich in de politiek mengen; het wil, dat bet hoofdbestuur bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer een of meer candidaten zal steunendie de beginselen van den Bond huldigen, en wil De Tsaar in Frankrijk. Het regent Fransche liedjes op den Tsaar en de Tsaritsa. In bijna alle café chantants te Parijs worden er gezongen, bijna alle componisten schrijven noten op de blijde gebeurtenis. Men leze den Figaro maar eens, dat blad noemt er een der tigtal op in de laatste dagen gedicht en ge componeerd en zet er dan achter etc. etc. Maar de Figaro vindt het volgende van den dichter-componist Antonin Louis het mooiste, het meest populaire althans: «Pour la patrie et la double alliance, Saluons le Tsar Et son étendard. Au monde entier tous les échos de France Diront notie ardeur Pour la Russie et pour l’Emp’reur.” Aardbevingen. Op Ijsland zijn weer aardbevingen gevoeld, o.a. te Reikjavik in den nacht tusschen 5 en 6 September twee hevige schokken. Een huis stortte in, waarbij een oude man en een vrouw het leven verloren. In den laatsten tijd zijn op bet eiland in ’t geheel 155 boerderijen door aardschokken ver nield. De Tsaar van Rusland heeft 4000 kronen bijgedragen in het ondersteuningsfonds, de Keizerin weduwe van Rusland 3000 kronen en de Koning en de Koningin van Denemarken samen ook 3000 kronen. - Ook een industrie! Een mooi staaltje van statistiek is, dat de waarde van de eindjes sigaar en sigaretten die jaarlijks in Engeland worden weggeworpen, 13 miljoen gulden be draagt. Bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit werden na afgelegd aanvullingsexamen als studenten toegelaten de heeren A. Hulshoff, J. Hulshoff en F. Dijkema, allen in het bezit van diploma eind-examen aan een gymnasium. De Wick Organ Company te Chicago heeft een nieuw Harmonium in den handel ge bracht, dat door zijn vernuftige constructie een echt curiosum mag heeten. Het is namelijk tegelijk een Harmonium en een compleet schrijf bureau met loket-kasten. bergruimte en schrijf blad, terwijl door een voortreffelijk gebalanceerd hefboom systeem de metarmorpbose in een om mezien plaats vindt. De uiterlijke vorm (naar verkiezing die van een Bureau of van een Orgel) is zeer fraai en de prijs buitengewoon matig. Te Boulogne Sur Mer is een gedenkteeken onthuld ter eere van den luchtreiziger Francois Lhoste, die met zijn ballon het Kanaal twee maal overstak, en de eerste was, die dat waag stuk aandorst. Vaker kon hij ‘t echter niet, daar hij bij den tweeden tocht verdronk. Bij elk der corpsen infanterie is thans weder een sabel in gebruik gesteld tot proef, waarover rapporten worden ingewacht, teneinde te beslissen of de oud model sabel van de officieren door deze al dan niet zal vervangen worden. Tengevolge der onderzoekingen van de melaatschheid in Memel, aan de Russische grens, door prof. Koch, zal er aan de Süderspitze bij Memel een leprozen-huis worden gesticht. boven de zee. Een ongewoon schouwspel bracht Dinsdagmiddag circa 3 uur Lemmer in rep en roer. In de deze plaats kwam nl. een luchtbal- waarvan het schuitje over het bij tusschenpoozen geheel - - -o—a- ’t Was te zien dat de luchtschippers door het uitwerpen van ballast trachtten de ballon te doen stijgen. Het gelukte eindelijk over den zeedijk ten noorden van Lemmer te komen, evenwel niet zonder dat het schuitje tegen den zeedijk stiet. Daarop steeg de ballon weer een weinig, en trok het water «de Zijlroede” zonder ongeval len over, om onmiddelijk daarna weer zooveel te dalen, dat het schuitje langs den grond schuurde. Van deze gelegenheid maakten de twee inzittenden gebruik om aan land te sprin gen, waarbij zij in een rietpolle terecht kwa men. Zij waren geheel naakt. Boven de Zuiderzee hadden zij zich, om zich zoo noodig zwemmende te kunnen redden, van hun natte kleeding ontdaan en de om deze ballon te doen stijgen, over boord geworpen. In een in de nabijheid der landingsplaats staande woning werden zij, zoo goed als ’t ging, van kleederen voorzien om den tocht naar Lem mer circa een kwartier afstand te kun nen aanvaarden. Daar aangekomen werden zij door den burgemeester liefderijk ontvangen en van geschikte kleeding voorzien. Uit het pas verschenen Jaarboekje van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen blijkt, dat op 1 Juli 11. de maatschappij 314 departe menten telde met 13,670 leden en 289 eere- leden. Tot de vele instellingen behooren o. a. 68 bewaarscholen, 37 bibliotheken voor jonge lieden, 23 floralia-vereenigingen, 23 gymnastiek- scholen, 26 hulpbanken, 30 scholen voor han denarbeid, 30 scholen voor vrouwelijke hand werken, 163 spaarbanken, 30 teekenscholen, 328 volksbibliotheken, 83 commissiën voor volksvoordrachten, 30 ziekenfondsen, enz. De begrooting voor 1895/96 bedraagt aan uitgaven f 44,845,44 en sluit met een nadeelig saldo van f 11,300, te nemen uit het kapitaal der Maatschappij. - daarvoor uit de kas f 1500 beschikbaar stellen. Het hoofdbestuur vereenigde zich met dit voor stel. Zij deden wel zoo sioenkas te storten. Wegens verzuim van doorhaling op het inschrijvings-register vervoegde zich bij de sec retarie te Alkmaar iemand, die in 1892 voor de nationale militie was ingeschreven, doch nog vóór het register werd gesloten met zijn moeder naar Amerika was vertrokken. Onbe kendheid met dit vertrek is wellicht de oorzaak geweest, dat zijn naam niet werd doorgehaald, zooals dit in art. 21 van het Kon. besluit van 7 Dec. 1861 (Stbl. No. 127) was voorgeschreven. Hij had een laag nummer getrokken en daarom werd hij opgeroepen als milicien. Daar hij evenwel niet verscheen, werd de houder van het aan de beurt zijnde nummer ingelijfd. Nu is hij teruggekeerd en bood zich vrijwillig aan om zijn dienst zoo noodig nog te volbrengen. Ingevolge art. 172 der militiewet zullen de Gedeputeerde Staten zoo spoedig mogelijk zijn zaak onderzoeken. Wordt het verzuim van doorhaling niet als reden tot vrijstelling be schouwd, dan zal hij 7 jaar moeten dienen, waarvan hij vijf jaar onder de wapenen zal moeten blijven. Een luchtballon Illlll 1111)11 llllhlllll t. MECWS- EN ADVERTENTIE- FRISO

Friso nl | 1896 | | pagina 1