WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1896. No. 78. ÜS Kiesrecht en Personeele Belasting. Buitenlandsch Nieuws. K, Zes en twintigste Jaargang. ten. Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. ur- lel- 5. - 25.— VUB- El Hill IIII3 III m in mini nu tsi.nu. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r ON, L huurwaarde ten Ijlst, H. Prjj8 per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: 1) y> 5e klasse: 6e klasse: iet en dt ze der. ■n, n, in Ier ige ste len sre ikt 67 Dt, FRISO Schrans'), Sneek. 7e klasse: Jlngwirden (Heerenveen) ’t Bildt, Haskerland (Nijehaske tot en met de Schans en de Joure) Lemsterland (de Lemmer), Scboterland, (Heerenveen), Utingeradeel (Akkrum). 8e klasse: - 112.50 - 100.— - 87.50 - 75.- - 62.50 - 50.— - 37.50 loopen, Idaarderadeel, Leeuwarderadeel (overig deel), Lemsterland (overig deel), Menaldumadeel, Oostdongeradeel, de Duitsche Dokkum, Doniawerstal, Ferwerderadeel, Frane- ker, Vijf- en Zevenhuizen en Uitburen) Frane- keradeel, Gaasterland, Haskerland (overig deel), HemelumerOldephaert. Hennaarderadeel, Hinde- dent is in dat opzicht met Kollumerland, macht bekleed. Het stormweder der laatste dagen heeft op en Deensche Noordzeekust veel Ten slotte vestigen we, en ditmaal zoo ietwat buiten ons onderwerp om, de aandacht onzer lezers op de omstandigheid, dat zeer vermoedelijk de nieuwe Wet op ’t personeel 1 Januari e. k., in werking zal treden. Alsdan zullen we hebben een dubbelzinnig ietsde tegenwoordige aanslag loopt van Mei tot Mei, de nieuwe zal loopen van Januari tot Januari. Treedt nu de nieuwe Wet werkelijk 1 Januari in werking, dan spreekt het van zelve, dat het tegenwoordig biljet slechts voor twee derde voor betaling vatbaar is. Wat men meer be taalt, mag men naderhand terugvragen. Maar die terugvraging is altijd min of meer lastig. Daarom is het geraden aan al de schuldenaars dezer belasting voorloopig niet meer dan het tweederde gedeelte van hunnen aanslag te betalen. Zij zijn dan tot 1 Januari e. k. ge dekt en hebben, indien de nieuwe Wet dan werkelijk in werking treedt, geene buitengewone drukten te maken. Natuurlijk heeft elke verandering zijne be zwaren Men make deze zoo gemakkelijk mogelijk. Ook van de zijde van bet admini- f 110.— - 97.50 - 85. - 72.50 y> - 60. - 47.50 35.— s> - 22.50 10. bedraagt jaarlijks acht de belastbare huurwaarde, (ver is er woner, uitsluitend naar dezen grondslag, het kiesrecht verliest, zooals de heer A. voor dezen reeds opmerkte, met hem zijn we ’t eens, dat deze gevallen zeer zeker tot de uitzonde ringen zullen behooren en dat eene Wet nooit volmaakt kan zijn. De aangehaalde wets artikelen hebben ons en zeker ook onzen lezers, na al het vroeger besprokene, ongetwijfeld wel het noodige licht verschaft. Zoo is het immer en altijd geweest door wrijving van gedachten ontstaat het sware,” en reeds bij voorbaat kunnen we getuigen, dat ook onze vriend W. de R. behoorlijk voldaan is. Deze omstandigheid geve ieder, die iets te vragen heeft, of wien iets onduidelijk is, den moed zich tot ons te wenden. Zoo niet wij alleen, dan zijn er gelukkig nog wakkere personen genoeg buiten ons, die het licht niet onder de korenmaat willen plaatsen, maar het volk van Nederland willen dienen met hunne voorlichting, hun beter weten. En deze uitkomst is eene gelukkige, zij is ten allen tijde ons streven geweest, overtuigd als we waren en nog zijn, dat juist in dit opzicht het bestaan van een lokaal blad in eene werkelijke behoefte voorziet. De pers heet de Koningin der Aarde. Niet het minst zijn het de kleinere organen (geen berekenende advertentie bladen) die tot de getrouwe lijftrawanten behooren. Men neme van deze opmerking goede nota. Na al het vorenstaande, merken we op, zooals ook vroeger reeds in dit blad is gedaan, dat van den eersten grondslag, die der huur waarde, veel afhangt voor den verderen aanslag in de Personeele Belasting. Vooral die naar den derden grondslag, bet mobilair, zou nog stratief beheer, eene afzonderlijke bespreking verdienen. Wij zouden hem liever hebben gedooptstoffeering welk woord de eigenlijke bedoeling beter terug geeft, doch voor ’t oogenblik ligt deze aange- ver legenheid buiten het bestek onzer bespreking het kiesrecht in verband met het Personeel. En dan vinden we, dat wat het laatste betreft, slechts Amsterdam en Rotterdam be- hooren tot de eerste klasse; alleen tot de tweede klasse, Arnhem, Hillegers- berg (Zwaanshals,) Rotterdam, (Kralingsche Veer en Charlois) Haarlem en zijne omstreken, evenals die van Amsterdam, Utrecht, Zwolle en Groningen tot de derde klasse. De geheele mededeeling dezer indeeling zou natuurlijk te uitvoerig worden. Daarom laten I we alleen die volgen, welke betrekking heeft op ons gewest Provincie FRIESLAND. Leeuwarden. Bolsward, Franeker (behalve Vijf- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van elk perceel de berekening der belasting Naar aanleiding van de hieromtrent in dit blad gevoerde gedachtenwisseling zendt een onzer getrouwe lezers ons een exemplaar der wet van 16 April 1896, Stbl. no. 72, tot regeling der Personeele Belasting met aantee- keningen, enz., en tevens met het verzoek artt. 12 en 13 dier Wet met aandacht te willen lezen. Wij danken dezen bevrienden lezer ten zeerste. Door toevallige omstandigheden was de Wet nog niet in ons bezit, ook al dewijl er nog eene nieuwe Wet noodig is, om haar in te voeren. Wij erkennen daarbij, dat niettegen staande deze omstandigheid, de Wet op ’t Personeel noodig is naast die op ’t kiesrecht, om over het verband dezer aangelegenheden een juist oordeel te vellen. Wij hebben thans met aandacht kunnen lezen en hebben dit ook gedaan. Art. 12 der Pers. Bel. zegt: »De belasting naar den eersten grondslag (dat is die der huurwaarde) wordt niet geheven, wanneer de belastbare huurwaarde van het perceel in ge meenten of gedeelten van gemeenten, behoorende tot de le klasse, niet meer bedraagt dan f 125. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e Art. 13 De belastbare wordt voor minderd in gemeenten of gedeelten van ge meenten, behoorende tot de le klasse, met 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e De belasting honderd van minderd als voren is aangegeven). Wanneer nu onze lezers de goedheid willen hebben de onderstaande cijfers van elke klasse even i art. 12 genoemd, zullen ze voor het minimum (het laagste cijfer dat kiesrecht geeft ter zake warderadeel (Huizum, Personeele Belasting) telkens komen tot bet 1 SncoL cijfer f 15.voor het kiesrecht in verband met deze belasting. En wijl de belasting a acht procent dan rondom 15 maal acht centen, dat is f 1.20 zal bedragen, ziet men, dat ook hier dezelfde grens is behouden, die ook thans in de laagste klassen het kiesrecht waarborgt. Met dit onderscheid daarbij, dat die grens nu ook getrokken is, voor al de hoogere klassen Er is dus wel degelijk vooruitgang ook ter zake de huurwaarde-kiezers. Het geval kan zich voordoen, dat een te hoog geschat perceel bij nieuwe schatting ver laging zal ondergaan, en dat daardoor de be- DUITSCHLAND. Er zijn eenige quaesties in Duitschlanddie steeds weer opnieuw te voorschijn komen, en dan als naaste gevolg hebben geruchten van een minister- of kanse A liers crisis, daarna wordt de quaestie weer rj;l1onderdrukt en de geruchten zwijgen weer eeni- gen tijd. Een dier vraagstukken, en misschien wel de gewichtigste van alle, is de hervorming der militaire rechtspraak. Dezer dagen is dat vraagstuk eens weer aan de orde van den dag gekomen. Een officieus blad, de Staatsburger Zeitung, doet aangaande het wets ontwerp op deze rechtspraak, eenige onthullingen, die niet veel genoegen zullen geven. Men had steunende op een belofte van den Vorst Von Hohenlohe er op gerekend, dat de nieuwe wet op de militaire rechtspraak volkomen open baarheid zou geven. Indien men de Staatsburger Zeit. mag geloo- ven, dan zal daaraan nog al iets ontbreken. Het regeerings-ontwerp zou wel toestaan, dat de zittingen der militaire rechtbank in ’t open baar waren, maar aan de publiekmaking der verhooren enz. worden zooveel belemmeringen Achtkarspelen, ïEngwirden (ove- in den weg gelegd, dat de publiciteit eigenlijk rig deel,) Baarderadeel, Barradeel, Dantumadeel, nul wordt Zelfs kan de openbare zitting in een geheime worden veranderd, waartoe geen publiek wordt toegelaten zoo vaak de president der rechtbank dat verkiest. De presi- een onbeperkte u wv vy.vLD v<*u tk.nu iviaoad af te trekken van de bovenstaande, in j en Zevenhuizen en Uitburen) Harlingen, Leeu- Schrans en verlengde schade aangericht en verscheidene schepen te gronde doen gaan. Aan de reddingsboot van Helgoland gelukte het de bemanning van twee Nederlandsche tjalken behouden aan wal te brengen. FRANKRIJK. Te Parijs worden reeds bui tensporige prijzen gevraagd voor vensters, voor welke men den intocht van den Tsaar zal kun nen aanschouwen. Op de Champs Elysées be taalt men b. v. 100 frs. voor één plaatsje op de vierde verdieping, voor een geheel venster 200 of 250 frs. In den omtrek van de Russische ambassade doen de vensters natuurlijk ook opgeld. Zoo in de rue Saint Simon een plat op de eerste verdieping, waarop 25 menschen kunnen staan, verhuurd voor 3000 frs. Elders betaalt men weer voor vensters 1000 frs. het stuk. De gemiddelde huurprijs voor een venster be loopt zoo wat 500 frs. ENGELAND. Officieel wordt gemeld, dat het bezoek van den Tsaar en de Tsarina aan Koningin Victoria heden over eene week ein digt, wanneer HH. MM. met een bijzonderen trein naar Portsmouth vertrekken, waar zij zich op hun jacht naar Cherbourg zullen inschepen. Vrijdag is te Liverpool eene overtalrijke bij eenkomst gehouden ten gunste van de Armeniërs waarop o.a. de heer Gladstone het woord heeft gevoerd. De bisschop van Carlisle heeft in het open baar gezegd, dat het denkbeeld van eene ver- eeniging met Rome voor den tegenwoordigen tijd afgedaan had wegens des Pausen uitlatingen over de geldigheid der Anglicaansche ordenin gen. Men moest voortaan de Roomsche en de Anglicaansche Kerken als afzonderlijke stelsels beschouwen, waartusschen een onoverkomenlijke scheidsmuur bestond. De Engelsche Regeering heeft besloten, niet aan Nederland de uitlevering te vragen van Kearney en Haines, daar de tegen hen inge brachte beschuldigingen niet vallen onder de bepalingen van het tusschen Groot Brittannië en Nederland gesloten uitleveringstractaat. Daarentegen heeft zij aan Frankrijk de uitleve ring gevraagd van Tynan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het interpar lementaire Vredescongres is de vorige week te Budapest vergaderd geweest. Omtrent het vraag stuk der instelling van een internationaal scheids gerecht werden de volgende besluiten genomen. De leden van het Congres zullen elk in het Parlement, waarvan zij lid zijn, in onderling overleg, ten gunste van zoodanige instelling optredenhet Congres zal eene bijzondere com missie benoemen ter voorbereiding van de zaak, hoewel de eigenlijk gezegde propaganda daar voor aan het bestuur van het Congres blijft. De plaats, waar het volgend Congres zal ver gaderen, is aan de keus van het bestuur over gelaten. De gewezen minister-president in België, Beernaert, dankte de Hongaarsche gastheeren voor de ontvangst van dit Congres. Men verwarre deze vergadering niet met het Vredescongres, welks bureau te Bern zetelt en dat dit jaar eveneens te Budapest vergaderde. Beide Congressen willen zooveel mogelijk elk jaar in dezelfde stad en ongeveer ter zelfder tijd bijeenkomen. De Oostenrijksche Aartshertogin Maria Valeria, jongste dochter van Keizer Frans Jozef, is j.l. Donderdag te Ischl voorspoedig bevallen van Opsterland, Rauwerderhem, Schoterland (overig deel), Sloten, Smallingerland, Stavoren, Tietjerk- steradeel, Utingeradeel (overig deel), Westdonge- radeel, Weststellingwerf (Wolvega), Wijmbritse- radeel, Wonseradeel, Workum. 9e klasse: Ameland, Ooststellingwerf, Schier monnikoog, Weststellingwerf (overig deel). Omvat de laatste klasse weinige gemeenten, in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland, óok nog Zeelaud wordt een betrekkelijk groot aan tal genoemd.

Friso nl | 1896 | | pagina 1