ZATERDAG 3 OCTOBER 1896. Zes en twintigste Jaargang. No. 79. Nieuwstijdingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de de schildwachte gaon die arme dum, zuust, zei Ivo, in hij lettege es soms ze Schoon Het UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM aan het Maokt De zeneraol zal naor de kazeire te F I Bij het advies van den Raad van State over de nieuwe personeele belasting moet, vol- i 17 Aug. 1878, een Rijkssubsidie Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ’t wier halver viere, viere, vijve, in giene zeneraol te zien. Te halver zevene kwam t er ezu ne lange sapeur in birgerskliere veurbij. Présentez l’arme, zei t-hij tegen Ivo. Wa zoe ’k. Veur de zeneraol allienne. - Ah wel ’k benne kik de zeneraol. Hola, zeneraolke. ge gó het onder i botte gaon krijge van de koperaol, Ge moest hier ten drije zijn in ’t es bij de zevene 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever verbroken. Een socialistisch schandaal. Er heerscht groote opschudding onder de werklieden in de Belgische gemeente Anderlecbt. Een der leiders van de socialisten daar, een zekere Flament, die aan het hoofd stond van de socialistische coöperatieve winkelzaak, is met de noorderzon vertrokken, na een som van 1200 franken uit de kas der partij gestolen te hebben. De opgewondenheid onder de werklieden te Anderlecht is groot. Een levensgroot portret van dien edelen volksvriend, dat bij wijze, van reclame (de man was photograaf van beroep) aan den gevel van een socialistisch lokaal be vestigd was, is door het woedende volk afge rukt en in stukken gescheurd. om van nieuwe de Inteekenlijst door de gevolmachtigde van Bestuurders van dit Fonds. H M. de Koningin Regentes is hierin reeds voorgegaan, door Hare jaarlijksche gift van eens opsteken, zien aankomen blazen. Het verloop zeer vertoornd besloten na gunstig advies van B. en W. en der finantieele commissie tot het aangaan van een 4 pet. geldleening ad f 464,000. Een preek op brugplanken. Op de don kerbruine planken aan de wipbrug bij de Ne- derlandsche Bank te Amsterdam, was Donderdag in wit, fijn uitgestrooid zand met sierlijke krullen en schrijfletters het volgende te lezen Wat zijn wij, o hoogste Majesteit In uwe tegenwoordigheid, Wij scheps’len van één stonde. Ons oog schouwt rond en speurt en ziet, Wij merken wel, maar kennen niet Wij staan verbaast een wijl in ’t ronde, Maar dalen ras als stof te gronde. Alle ministers, behalve die van oorlog, bezochten Woensdagmiddag met hun dames de Rotterdam liggende nieuwe pantser- Een leelijke vergissing. Een broeder van den Oostenrijkschen vice-consul in Macedo- roovers Deze laatsten vroe- j De telegrafische gemeenschap gen een losgeld van 2000 Turksche ponden, tusschen de hoofdstad en Tam itave is nog altijd [)e Turksche regeering betaalde dat ook, maar de soldaten die zich van de roovers moesten meester maken, hebben bij vergissing den heer Hatko gedood. Te hoog aangeslagen! Haarlem verliest een zijner ingezetenen, omdat het cijfer waarnaar zijn aanslag in de plaatselijke inkomsten belasting werd berekend, dit jaar verhoogd is met niet minder dan f 34,000. Moest hij dus vroeger betalen voor een inkomen van bijv, f 16,000, thans wordt de aanslag naar f 50,000 berekend. Daar hij meent te hoog aangeslagen te zijn, verlaat hij de stad. Een veteraan gevallen. Bij den jongsten storm is een der oudste, zoo niet de oudste eik in ons land, staande op den heuvelkling tusschen Mechelen en Nijswiller, nabij Vaals, Moge dit bij velen navolging vinden. Volgens de Daily News heeft de Sultan van Turkije zijn tweede gemalin naar Arabië verbannen, omdat zij verdacht wordt samenge spannen te hebben tegen hem met den afge- zetten Murad bey en met den vermoedelijken troonopvolger. Eenige leden der hofkliek, die ook beschuldigd worden van betrokken te zijn in een complot, zijn tegelijkertijd verbannen. Uit Madagascar komen weer slechte be richten voor de Franschen De Fahavalo’s gaan voort met rooven en plunderen men zegt zelfs njët de heer Hatko, werd onlangs door dat twee voorsteden van Tananarive door hen i gevankelijk weggevoerd, zijn aangevallen. De telegrafische gemeenschap gen een losgeld drie voor schepen. Het stoomschip Koningin-Regentes van de Maatschappij Zeeland zal in den loop dezer week naar Glasgow vertrekken raderen te worden voorzien. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 20.500, rentende 3| pet. In 1858 werd te Scheveningen een Fonds opgericht ter ondersteuning van oude visschers. Zij, die den leeftijd van 65 jaren bereikt hebben, ontvangen zoolang zij leven eene weke- lijksche uitkeering. Dit is eenige jaren goed gegaan, doch het aantal hulpbehoevende oude visschers neemt met den dag toe, terwijl de inkomsten met den dag verminderen. Daarom wordt hulp gevraagd voor der zaak is bekend. trok de heer Travaglino zijn am. in en stemde er zelf tegen (toen het door den beer Pijnappel overgenomen was). viel met 58 stemmen tegen en 14 voor. Tegen, heel de rechterzijde behalve de heeren Bablman en Beelaerts. Toen nog een am. van den heer Gerritsen om de examen-gelden af te schaffen (zoo even in ’t voorbijgaanverworpen was, is het wetje den slagboom gepasseerd. Maar na war men, warmen strijd! De behandeling van het voorstel tot oprichting van een Rijks-krankzinnigengesticht te Grave, kwam Donderdag aan de orde. Dr. Vermeulen verklaart zich tegen het voor stel, dat leidt tot uitbreiding van Staatszorg ten opzichte der krankzinnigen-verpleging. Ook de heer Seret maakt bezwaar, omdat te Medemblik nog genoegzaam plaatsen be schikbaar zijn. De heer Harte acht een nieuw gesticht noo- dig en wijst op den onhoudbaren toestand. Daarna keerden zich de verbitterde werklie den tegen zijn huis in de Liverpoolstraat en wierpen er steenen en allerlei vuil tegen. De Belgische ministerraad heeft bet wets ontwerp omtrent de legerhervorming vastge steld. Daarin is het beginsel van den persoon lijken dienstplicht aangenomen de sterkte van het leger is gebracht op 216.000 man. De Keizer van Oostenrijk heeft aan Koningin van Rumenië (de bekende dichteres en schrijfster Carmen Sylva) het eereteeken voor kunsten en wetenschappen verleend, voor deze gelegenheid bijzonder omzet met briljanten. l'ergaan. Bij de firma Krupp, te Rot terdam, is telegrafisch bericht ontvangen van den Duitschen consul te Duinkerken, dat het stoomschip Sayn, komende van Bilbao, beladen met ijzererts, met bestemming naar Rotterdam, vergaan is bij Ouessant. De bemanning is met moeite gered en naar Duinkerken gebracht. Het schip is verloren. Niet nieuws onder de zon. Een aar dige variatie op een schild wachtidylle zooals die voorkomt in Sergeant Linkach een der mi litaire schetsen uit Losse en scherpe patronen van N. van Harpen geeft Petit Bleu in het Vlaamsch Koperaol Lotsuure was aflosse. Ezu, zei-t-hij, tegen Ivo ’t Slimuurtse, die feur den ieste kier op factioen moest staon Dat de zeneraol ni moest passeere wa zoede doen. Presentez arm’, koperaol. Goed, ’k zie dade i affeire kent, dade op iwe qui vive zijt hier ten drije passeere om i gaon. Alles wried op. Jo maor, zesse, TWEEDE KAMER. Omtrent de zitting van Woensdag meldt de Amst. Ct. Het onderwijs schijnt toch wel ’n politiek kruidje-roer-me-niet te zijn. Hoe onschuldig leek dit wetje, met zijn negen artikeltjes! Het beoogde eenvoudigtuinbouwkunde onder de facultatieve vakken op te nemen, om het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen en in’ de gymnastiek in beginsel als verplicht vak te behouden, maar Ged. Staten de bevoegd heid te verleenen telkens voor 5 jaar scholen van die verplichting te ontslaan, terwijl dit geen invloed zou hebben op de Rijks-subsidie voor bijzondere scholen. En ook beoogde het wetje om akten voor onderwijzer en hoofd-on- derwijzer in Nederl.-Indië verkregen, met hier verworvene gelijk te stellen. En nu was eigenlijk heel de quaestie in twee woorden dezedat de heer Travaglino dan maar liever die gymnastiek enz. gewoon facultatief gesteld wou zien. Op zichzelf ging dit voorstel verder dan de Regeeringsvoor- dracht. Maar was het subversief, wierp het ’t stelsel der wet omver?.... In elk geval, dat was het onderwerp van den strijd. Want een strijd was het. En een strijd ook over de vraag of het door den minister medegedeeld voornemen, dat hij de wet zou intrekken als het amendement aangenomen werd, of die mededeeling nu eigenlijk een bedreiging was. Waar nog bij kwam dat volgens den heer Pijnappel de minister in szijn weifelachtige taai” dat ook al weer niet duidelijk te verstaan gegeven had. (De Minister had gezegd dat hij na de stemming zou overwegen wat hem te doen stond). Een dreigement heb ik niet ge wild, zei later de Minister, in repliek op den heer Borgesius, die voor ’n persoonlijk feit het woord vroeg omdat de Minister van hem Borgesius gezegd had, dat hij zeker wel voor ’t amendement stemmen zou, dat de Minister subversief achtte Animositeit dus meer dan te voorzien en meer dan misschien achteraf verklaarbaar is, was het niet een bekend feit dat in groote vergaderingen zulke wervelwindjes soms in zonder dat iemand ze heeft of weet uit welken hoek De heer Van Bijlandt meent dat één Rijks- gesticht voldoende is en dringt aan op Rijks subsidie voor de verpleging in particuliere ge stichten. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver dedigt zijn voorstel, brengt hulde aan de par ticuliere verpleging, doch meent dat van rijkswege meer moet worden gedaan. Het oudste lid der Tweede Kamer de heer J. H. Donner, is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Volgens berichten uit Davos, is de ge zondheids toestand van den daar vertoevenden Minister van Staat, den heer Cremers, lid der Eerste Kamer, nog zoo, dat hij niet herwaarts komen kan. De drie gebroeders Wiebren, Marten en Keimpe Hoogerhuis die door het Gerechts hof te Leeuwarden respectievelijk tot 12, 11 en 6 jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het bij nacht in vereeniging plegen van poging tot diefstal, voorafgegaan door braak en inklimming onder Cornjum, en de eerste en tweede bovendien wegens poging tot dood slag zijn, nu hunne voorziening in cassatie door den Hoogen Raad is verworpen uit het Huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht naar de strafgevangenis aldaar om hun straf te ondergaan. Vanwege de vereeniging »Het Paarden stamboek” is te Leeuwarden een cursus gehou den in het hoefbeslag, welke met goed gevolg is doorloopen door: H. P. Aldershof te Jubbega, II. Boomsma te Pingjum, A. Brinksma te Wir- dum, D. P. Geertsma te Nes (W.-D.), J. A. Groenewoud, te Noordwolde, K. Jonker te Blija, visschers en hunne gezinnen, door het aanbieden J. Molenaar te Workum, A. W. Nauta te van Heeg, J. Posthuma te Dokkum, D. Smits Jr., i te Leeuwarden en T. van Wieren te Sneek. f 100 weder te schenken, over de nieuwe personeele belasting moet, vol gens het Handelsblad, een afzonderlijk stuk zijn gevoegd men zegt van den heer Heemskerk ten gunste der invoering met 1 Mei. Tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is boven de bijdrage, bedoeld bij art. 45 van de wet van aan de gemeente Barradeel verleend van f 13.450. Men schrijft uit Haarlem Ook hier is met het oog op gebrek offerte en beschikbare tarwe de prijs van brood verhoogd, zoowel door particuliere bak kers als door de beide broodfabrieken en wel met 1 cent per kilo. Door de Amsterdamsche Omnibusmaat schappij zijn gedurende het 3e kwartaal 1896 vervoerd 5,813,040 passagiers, tegen 6,326,231 in hetzelfde tijdvak van 1895. Totaal werden vervoerd van af 1 Januari 15,641,812 passagiers, tegen 15,708,187 in het vorige jaar. Het is heden 15 jaren geleden, dat op voorstel van het bestuur der Duitsche posterijen een internationaal postpakketdienst werd in het leven geroepen. Duitschland verzendt tegen woordig 9 miljoen postpakketten ’s jaars met de aangesloten landen. Daaronder ontbreken o. a. nog de Vereenigde Staten, Guatemale, Paraguay en Peru, die alle weldra zullen toe treden. De Raad der gemeente Dordrecht heeft ni.ui limn fi'ii'mii ini iis- ii nu i him ii?

Friso nl | 1896 | | pagina 1