WOENSDAG 7 OCTOBER 1896. No. 80. L Binnenlandsche Berichten. Officiéél gedeelte. Nadere mededeelingen. Zes en twintigste Jaargang. I (2) Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM FRI II11B El Uil l il I rIII mill lllllll IIIIESEIIII, Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. jaar Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Rij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: H. van Oorlog heeft naar van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. licht te ontsteken. Wij vertrouwen, dat er hier en ginds wel leden te vinden zijn, die daartoe willen medewerken, als de verschil lende belanghebbenden dan maar niet schitteren door hunne afwezigheid. De belangstelling in de politieke aangelegenheden was tot heden, behoudens eene enkele uitzondering wellicht, zeer gering. En dit moet anders worden, anders heeft de uitbreiding der kiesbevoegdheid volstrekt geen zin. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 10 October 1896, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Verzoek van het burgerlijk armbestuur te Molkwerum om een gedeelte van de Oudewijk aldaar in koop te mogen erlangen. Ill Idem van J. J. van der Veer e a. te Koudum. om aan de openbare lagere school aldaar een tweeden onderwijzer aan te stellen. IV. Voorstel van B. en W. betreffende de stichting van eene nieuwe school met onderwijzers- woning te Molkwerum. V. Rapport van het onderzoek der begroetingen voor 1897. VI. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal 1896. VII. Reclame tegen het le suppletoir kohier van hoofdelijken omslag dienst 1896. Koudum, den 5 October 1896 De Burgemeester, H. M. TROMP. Mijnheer de Redacteur! Gaarne had ik het volgende in „Friso” geplaatst. Dat de kieswet uitgebreid is, en in 1897 in werking zal treden is vrij algemeen bekend, maar de meesten kennen de wet niet, zij begrijpen er niets van en zijn er dientengevolge onverschillig voor. Trouwens het kan niet anders wat mm niet kent kan men niet begrijpen en onverschilligheid volgt dan van zelf. (1) Er wordt naar opheldering gevraagd en het zal noodig en nuttig zijn zooveel mogelijk licht te geven in deze, vooral voor de nieuwe kiezers zoo duistere zaak. En wat is nu in de eerste plaats noodig Dit zoo duidelijk mogelijk maken, wie kiezers kunnen worden en hoe. Dit is een algemeen belang. Nu de wet er is, is het in het belang van alle politieke partijen, om te zorgen dat allen die dat recht is toegekend er gebruik van maken. Door middel van de z.g. locale nieuws- en advertentie-bladen van verschillende kleur of rich ting, kan dit doel het beste bereikt worden. Wij wenschen dan ook dat zy, die kunnen voor lichten en daarvoor tijd hebben, van tijd tot tijd iets van zich laten hooren, om het doelalgemeene bekendheid, in den ruimsten zin te treffen. Ook de Redactiën van hier boven genoemde blaadjes, zouden even als zij gewoon zijn andere algemeen belangrijke en wetenswaardige aange legenheden te plaatsen, als aankomst en vertrek van sporen, booten enz., ook dit kunnen doen door wetenswaardigheden de kieswet betreffende, althans tot 15 Februari te geven en daarmede den lezers een grooten dienst kunnen bewijzen. De Werkmansbode, orgaan van het Algemeen Nederlandsch Weiklieden-verbond, van deze maand bevat een mededeeling aangaande het kiesdistrikt Appingadam, in navolging hiervan laten wij hier eene volgen het Kiesdistrikt HARLINGEN betreffende. Tot dit distrikt behooren de gemeenten Barradeel, Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen. (2) Kiezers voor de Tweede Kamer of de Provin ciale Staten kunnen worden de mannelijke inge zetenen, die vóór of op den 15den Mei 1897 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, mits zij Over het volle dienstjaar, 1 Mei 1895 tot 30 April 1896 zijn aangeslagen geweest in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting of over het dienstjaar 1 Januari tot 30 December 1896, zijn aangeslagen geweest in de grondbelasting, voor ten minste 1.aan hoofdsom en rijksopcenten, en zij elk dier aanslagen voor of op den 1st en Maart 1897 hebben betaald; of a. als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari a.s. sedert den Isten Augustus jl. in dezelfde gemeente een of twee huurwoningen hebben bewoond en het werkelijk huurbedrag, van elk dier woningen met alles wat daarbij is verhuurd, als: grond, bijge bouwen enz. ten minste heeft bedragen te Bolsward en Harlingen j 1.25, Barradeel, Hindeloopen en Workum 1.— en Wonseradeel f 0.80 per week; <3) of b. op den 31sten Januari a.s. sedert den Isten Januari 1896, in vaste dienstbetrekking zijn geweest bij eenzelfden patroon of onderneming of als inwonende zoon in het bedrijf der ouders, en zij over dat jaar, aan loon of inkomen hebben genoten, tenminste: indien zij wonen te Bolsward en Harlingen 350, Barradeel, Hindeloopen en Workum 300 en Wonseradeel f 275 (4) of c. een vaartuig bewonen krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, van ten minste 24 kubieke meter; of d. sedert het vorige jaar een inschrijving hebben op het Grootboek, groot f 100 of een bedrag in de Rijkspostspaarbank groot 50 of e. een examen hebben afgelegd voor de benoembaarheid tot een ambt of voor de uitoefening van eenig beroep of bedrijf. Tot nadere toelichting diene: Ten eerste, wie aangeslagen zijn of zijn geweest in een of meer der vermelde belastingen, worden, indien zij elk dier aanslagen vóór of den Isten Maart hebben betaald, door den Burgemeester ambtshalve, d.i. zonder des kiezers medewerking, op de kiezerslijst geplaatstmaar hebben zy ook maar één dier aanslagen niet betaald, dan kunnen Hadja. De pauselijke internuntius te ’s-Graven- hage mgr. Lorenzelli, is blijkens een bericht dat Reuter’s agentschap uit Rome heeft ont vangen, bevorderd tot nuntius te München. Het Departement verzekerd wordt, den eisch tof bouwen een fort te Scheveningen gehandhaafd, ook tegenover de jongste aanvraag om concessie voor een haven daar. Door den Minister van Marine zijn aan de Kamer aangeboden 4 4 schetsen, bevattende de avant-projets van de gewijzigde pantser- schepen type Kortenaer, van de monitors A en B en van de kanonneerbooten, alle opgenomen in het plan van reconstructie van de vloot, ontwikkeld in de Memorie van Toelichting bij het Vie Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1897. Tevens deelt de minister mede, dat de kosten van aanbouw en uitrusting der pantserschepen, type Kortenaer, voor de schatkist hebben be dragen Kortenaer, f 2,649,622.723Piet Hein f 2,771,399,61, Evertsen f 2,748,014,38s. Naar Het Vad. verneemt, heeft het Land bouw comité met een tiental leden van de Tweede Kamer vergaderd tot bespreking van de suiker quaestie. Vrij algemeen had men van agrarische zijde bezwaar tegen het wetje, dat is ingediend om den fiscus voor de cam pagne 1896/97 een hoogere opbrengst van den suikeraccijns te verzekeren. benoodigdheden, tot leniging U M. de R. dankende H. (1) Exemplaren der wet zijn zeer goedkoop te verkrijgen zij kosten van 15 tot 50 cents. Tot ’t district Sneek behooren de gemeenten Sneek, Wijmbritseradeel, Stavoren. Hemelumer Oldephaert, IJlst, Gaasterland, Sloten, Rauwerderhem en Doniawerstal. (3) Sneek f 1.25, Doniawerstal. Gaaster- I land, Hemelumer Oldephaert, Ijlst, Sloten, Stavoren, Rauwerderhem en Wijmbritseradeel f 1.— (4) Sneek f 350 de overige gemeenten in dit district f 300. (5) De burgemeester is geen boeman. Hij zal ongetwijfeld vele onwetenden gaarne ter hulpe zijn. (6) Deze mededeeling beschouwen we als eene opwekking in dezen zin wilt gij kiezer zijn, voorzie in eigen behoefte voorwaar een goed woord van een werkman tot zijne lotge nooten. De geachte inzender doet wel, licht te vragen en op zijn beurt licht te verspreiden. Wij moeten hem evenwel opmerken, dat de locale pers niet alles vermag. Ze doet inderdaad reeds, wat ze kan doen. Hier is echter een ruim veld voor de verschillende kiesvereenigin- gen om in openbare vergaderingen het noodige In aansluiting aan ons hoofdartikel in ’t no. van j.l. Woensdag, deelen we mede, dat door de Regeering in het nieuwe zittingjaar bij de Tweede Kamer dadelijk een wetsontwerp is ingediend, waarvan art. 1 bepaalt, dat de heffing der personeele belasting, volgens de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72,) zal aan vangen 1 Januari 1897. Als een gevolg daarvan bepaalt art. 2, dat van de aanslagen over het thans loopend dienstjaar slechts het twee-derde gedeelte zal behoeven te worden betaald, terwijl art. 3 wil voorkomen, dat aan de provinciën en gemeenten te veel opcenten worden uitgekeerd, omdat die dan later toch zouden moeten worden teruggegeven. Precies dus, als we heden voor acht dagen reeds meenden te kunnen voorspellen. En als ’t nu nog slechts eene wetsvoordracht be treft, wij meenen te mogen aannemen ook in verband met de inwerking-treding der nieuwe kieswet met 1 Januari e. k., dat ook deze voordracht weldra wet zal zijn en derhalve geldig voor allen. Mede is door den Minister van Financiën een ontwerp ingediend, houdende vaststelling der vergoeding, die het Rijk aan de gemeenten zal hebben te betalen, wegens de mindere opbrengst der opcenten op de personeele be lasting over 1897. Voor volgende dienstjaren moet er dus op andere wijze in worden voorzien. Ook de aanneming van dit ontwerp achten we vrijwel verzekerd. Wij leven derhalve blijkbaar in een tijdperk van overgang en menigeen, wien nog veel duister is, vraagt om meer licht. Dit licht te verspreiden is de taak van iederen weldenkende, opdat die overgang zoo kalm en bedaard, maar ook zoo degelijk mogelijk kunne plaats hebben. Hebben we in ons blad dienaangaande reeds op veel gewezen, ’t schijnt wel, dat de lezing dikwerf vluchtig is geschied. Daarom laten we hier volgen een bij ons ingekomen stuk, dat we bovendien gaarne plaatsen, omdat het van een ernstig en welmeenend werkman komt. Wij plaatsen er hier en daar een enkel cijfertje bij, om bij wijze van noot er eene ruimere uitbreiding aan te geven. De correspondent van de N. R. Ct. seinde uit Batavia. »Het huis van den agent der Pakketvaart- maatschappij te Sisi op Lombok is geplunderd en verbrand. De controleur Engelenberg viel met cavalerie een sterke bende aan. Een cava lerist werd gedood en een gewond. De Atjeh is er heen met den assistent resident. Van Praja wordt versterking gezonden.” Genoemd blad teekent hierbij aan Wij maakten reeds vroeger de opmerking, dat den Sassaks geleerd moest worden zich als rustige burgers te schikken onder ons bestuur, nu wij hen bevrijd hebben van de tyrannieke overheersching der Baliërs. Hoewel er reeds met eenige kracht werd opgetreden tegen ben den, die zich als een begrijpelijk gevolg van de hevige oorlogsberoeringen nog in de binnen landen ophouden, is dat blijkbaar nog niet geheel afdoende geweest. Het stoomschip de Atjeh en de troepen uit ons kampement te Praja zullen daarop nu wel orde weten te stellen, maar toch zou het ons niet verwonde ren, als het noodig bleek nog wat meer punten op het eiland door troepen te doen bezetten en een klopjacht te houden op de onrust stokers. Het Sisi. waarvan het telegram spreekt, ligt waarschijnlijk op de Oostkust bij Laboean ondersteuning hebben genoten in geld of andere i-van noo(j (g) voor de plaatsing. de R. zij j in géén enkel ander geval aanspraak op kies bevoegdheid doen gelden en behoeven zij zich dus niet aan te geven. Ten tweede. Allen die niet zijn aangeslagen geweest in één der vermelde belastingen, moeten indien zij verkeeren of vermeenen te verkeeren in de gevallen bedoeld bij lett. a tot e zich vóór den Xbden Februari a. s. bij het Gemeentebestuur aan geven om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Ten derde. Voor de berekening van den wer- kelyken wekelijkschen huurprijs, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeiing met 4 en jaar huur door deeiing met 50. Ten vierde. Weekloonen worden, voor de be rekening van het jaarloon, wanneer zij over het vol jaar ontvangen, vermenigvuldigd met 52. Ten vijfde. Pensioenen vanwege het Rijk, de provincie of gemeente toegekend, kunnen als loon of inkomen worden opgegeven, of bij het loon of inkomen worden opgeteld. Om kiezer te kunnen worden voor de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad, moet men zijn ingezeten der provincie en der gemeente en verder aan de voorschreven eischen hebben voldaan, ook ten aanzien der gemeente-belasting. Een mededeeling als hierboven, het district Har lingen betreffende, wordt ook Werklieden- en Kiesvereenigingen in overweging gegeven, om b.v. op.groot formaat papier te laten drukken, teneinde aangeplakt te worden in openbare of' bijzondere vergader- en uitspanningslokalen, op werkplaatsen enz. enz. Opgemerkt dient te worden dat de mededeeling als hierboven lang niet alles bevat wat de kiezers dienen te weten. Maar dat alles is niet in be- knopten vorm te geven of te vertellen. Het voor naamste is slechts meegedeeld, datgene waar het in de eerste plaats op aankomt. Het overige doet er niet zooveel toe. Indien ze, als zijnde niet in een der belastingen aangeslagen geweest, zich op geven als lopn huur kapitaal- of examenkiezers, toch niet op de kiezerslijst kunnen worden gebracht, dan, hieromtrent kunnen ze vrij gerust zijn, zal de Burgemeester hen er ook niet op brengen.(5) Het kan er in het algemeen op gewaagd worden en het is beter dat zich tien te veel opgeven dan 5 te weinig, en let wel vóór 15 Februari. Nog dituitgesloten van de uitoefening van het kiesrecht zijn o. a zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten (dus nu 1896), als behoeftigen van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur

Friso nl | 1896 | | pagina 1