ZATERDAG 10 OCTOBER 1896. No. 81. N ieuwstij dingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I ’t Was geen man en geen vrouw. We heb- Hij zal Toen Antje vroeger UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM jaar oud zijn een I om zijn vader, toen deze goed en wel in de reddingboot naast hem zat. Nadat de geredden op de sleepboot Hercules waren overgebracht, ging de reddingboot er nu om te trachten de Ook dit gelukte en de bom Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever van Nieuwediep dam beeft een groot verlies geleden, kolossale Nijlpaard, de laatst overgeblevene van het prachtige paar, in 1860 door het Genoot schap aangekocht, is aan verval van krachten bezweken. Het Genootnootscbap was dus ge durende 36 jaren in het gelukkig bezit van de Heldersche kust strandde Maandagavond Scbeveningsche bomschuit, die door nood- dat jg gejzer van slechts door den secretaris van het curatoren college der Universiteit wenscht te worden rondgeleid. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal de heer J. van Loenen Martinet 15 October a.s. aftreden als hoofdredacteur van de Nieuwe Amsterdammer. Een kloeke redding. In de nabijheid mogendheden. De Ober Taunus Ztg. weet te vertellen, van F zijn bezoek bij Keizerin Friedrich ook naar kip. LEEUWARDEN, 8 October. In de civiele zitting van de Rechtbank, gepresideerd door den heer mr. B. W. N. Servatius, is het von nis uitgesproken in de zaakwelke bij haar aanhangig gemaakt was ingevolge verwijzing door den kantonrechter te Sneek, teneinde naar aanleiding van een aanspraak van het kerkbestuur der Israëlitische gemeente te Sneek tegen een der gemeente-leden tot betaling van kerkdijken aanslag een onderzoek in te stellen naar beweerde vervalsching van eene zinsnede in het notulenboek van het kerkbestuur Door eigen onderzoek acht de Rechtbank bewezen, dat erin bedoelde notulen eeneschrift verandering in eene zinsnede heeft plaats gehad maar door de gehouden enquête en contra- enquête acht zij niet bewezen of die schrift- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Bij Kon. Besl. is op verzoek van den heer F. C. Wiesenhaan, secretaris van Ferwer- deradeel, zijne benoeming tot burgemeester van de gemeente ’t Bildt ingetrokken, terwijl als zoodanig is benoemd de heer D. Hesselink, thans burgemeester van Finsterwolde. Nog eens de moord te Rotterdam. Na 134 dagen en nachten in den kerker te zijn opgesloten geweest, werden Zaterdagavond de gevangenis-deuren voor W. J. de Vos geopend, andermaal zonder dat het der justitie is mogen gelukken, inzake den moord Hoogsteden, die thans bijkans een jaar geleden in geheel Neder land en ver daarbuiten zooveel sensatie ver wekte, licht te verspreiden. Vier personen, Willem van Berkel en diens echtgenoote, Catharina Wilhelmina Hoogsteden en W. J. de Vos zijn door de justitie gerui- men tijd in preventieve hechtenis gehouden en ten slotte, na geconfronteerd te zijn, zonder dat de geringste bewijsgronden konden worden aangetoond, in vrijheid gesteld. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen bestaat het voorschrift dat pakjes, die aan het rijwiel zijn gehecht en die tot de uitrusting van het wiel behooren, als regenjas en gereedschappen-taschje, moeten begrepen worden onder het aangenomen gewicht, dienende tot grondslag voor de toepassing der bagagevracht. Voor andere dan de hierboven genoemde voorwerpen welke eventueel aan een rijwiel mochten zijn gehecht, moet afzonderlijke vracht worden berekend. De naamlooze vennootschap Westlandsche Stoomfabriek van i len te Loosduinen keert 5 pCt. dividend uit Het maatschappelijk kapitaal zal tot f 500.000 uitgebreid worden. De nieuwe dienstregeling ook van de doorgaande treinen van Nederland naar Duitsch- land en 1 is verschenen. Evenals op den zomerdienst, zijn de directe treinen weer aangegeven en bevat de kaart opgaven omtrent slaap rijtuigen en restauratie rijtuigen. Een familie van kwam per stoomboot van v. d. Schaaf, 75 jaar oud. ken en zou een bezoek brengen aan hare 96- jarige moeder, de wed. v. d. Schaaf—Dorhout, te Ferwerd, twee uur van Dokkum. Hare herhaalde malen ondervraagd en thie-betuigingen zonder meer. den actieven weg bewandelen en van Minister van Binnenlandsche Zaken eene aan stelling vragen als Veldprediker bij een batail- Ion malcontente schutters. Men schrijft uit Groningen aan de Ned.: De heer mr. S. van Houten bezoekt thans in zijn kwaliteit als Minister van Binnenl. Zaken, de stad Groningen. Hij is vergezeld van mr. Huber, referendaris van onderwijs. Het heeft de opmerkzaamheid getrokken, dat de Minister niet wordt rondgeleid door den curator der Hoogeschool, den Commissaris der Koningin. Bij een dergelijk bezoek aan de stad Groningen, werd jhr. mr. de Savornin Lohman rondgeleid door den toenmalingen Comm. der Koningin, verduurzaamde levensmidde- i den tegenwoordigen vice-president van den Raad van State, jhr. van Panhuijs. ZEx. rijdt niet zooals de heer Lohman indertijd in een galakoets van den Comm. der Koningin maar in een huurrijtuig. Dit moet alles op verlangen van den Minister plaats hebben, die evenals in Zwksïrï^ and*re academieplaatsen, ook te Groningen, dat dier, dat een der groote attracties van de dierenverzameling uitmaakte. Het paar werd in 1860 voor f 12,960 aangekocht van den dierenhandelaar Casanova, wiens echtgenoote toen met de beide jonge dieren rondreisde. Van 1862 tot 1876 werden van dit paar 14 jongen geboren, waarvan twee werden verkocht, één in 1865 voor f 12000 naar New-York en de andere in 1877 voor f 9600 aan den zoölo- gischen tuin te Londen. Weigeren van schutterplichten, De bekend geworden schutter van der Veer te Middelburg heeft volgens de L. Ct. ten derden male van predikanten bewijzen van sympathie ontvangen met betrekking tot zijne dienstwei gering als schutter. Thans van de heeren A. van Wijk en J. Sevenster, respectievelijk pre dikanten te St. Jacobi-Parochie en te Beets. Aan de dezer dagen gezonden aanmaning om de hem na zijne veroordeeling opgelegde boete te betalen, heeft van der Veer niet voldaan. Die baloorige-schutters lievende predikanten treden wel wat flauwtjes op met hun sympa- Laten ze toch weg bewandelen en van den oud zijn en Antje is nog in ’t bezit van broeder, die 72 en van twee zusters, die 63 en 61 jaar oud zijn. bezig v\as met steenbikken, viel een muur om, ang8t; waarin zij verkeerd hadden, geheel van waar on er zy bedolven werd en zoodanig be- gebracht; zoo riep een jongen steeds heeft thans schriftelijk protest ingediend tegen de prijsverklaring van de Doelwijk. In dit stuk wordt betoogd, dat in de eerste plaats de en de bestemming van en C. Beneker, C. Minnebos, K. Bijl, P. Last drager, R. Spits, P. Jonker, P. Bruin, G. Oostendorp, A. van der Made en A. Arends, roeiers der reddingboot. Een variatie op het vrouwtje van Stavoren. Te Gouda, werd dezer dagen een gouden ring met letters er in gegraveerd, in een kaas gevonden. Het bezoek van den Tsaar aan Frankrijk vult niet alleen de Fransche bladen, maar ook de persorganen in andere landen. Vooral in Duitschland heeft men in geen jaren een zoo groote plaats aan Frankrijk en aan telegrammen uit Parijs afgestaan, als thans gebeurt in de groote zoowel als in de kleine couranten. Over ’t geheel is de indruk, dien men van het bezoek van den Russischen heerscher krijgt, een zeer gunstige. Of het hem daarom te doen is, valt moeielijk te beslissen, maar het is vrij zeker, dat het Nicolaas II gelukt is reeds nu de harten der Franschen te winnen. Men is hem in Frankrijk in de eerste plaats dankbaar, dat hij de groote republikeinsche instellingen eerbiedigt, schijnt hoog te achten zelfs, wat eigenlijk meer is dan men hopen mocht van een absoluten alleenheerscher. Zoo beeft men het o. a. zeer innemend gevonden, dat de jonge Keizer van Rusland persoonlijk zijn kaartje is komen afgeven bij de voorzitters van de Kamer en den Senaat. Wat men ook moge zeggen van dit bezoek des keizers van Rusland aan Parijs, één ding is er totnogtoe uit gebleken, dat de alliantie tusschen Rusland en Frankrijk een zoo goed als vaststaand feit is. Weliswaar heeft president Faure, noch Tsaar Nicolaas het woord verbond gebezigd, maar de laatste heeft duidelijk genoeg gesproken van de aloude tradities, van groote vriendschap en van banden. En hierover is men ’t ook algemeen eens, niet in Frankrijk alleen, dat de toost op het Elysée een zonder ling contrast vormt met die te Weenen en in Breslau. In de laatstgenoemde plaatsen was de Tsaar statig, officiéél, maar koud, hier voelt vuren de aandacht van den wal op zich zocht te vestigen. De reddingboot van ?T:-J: Dinsdag is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht aanbesteedHet uitbreiden en wijzigen der Spoorweghaven en het verrichten van daarmede in verband staande werken op het station Leeuwarden. Begrooting f 30,400. Ingekomen zijn 18 inschrijvingsbiljetten, waarvan het minste was dat van A. Blocks te Zwolle voor f 27,390. De Troebelen in „Vooruit" te Gent. Na de aanvankelijke beschuldigingen tegen Anseele, door ons reeds meegedeeld, is nu ’n ernstige grief nog geblekenhij moet geweigerd hebben het verven van „Vooruit” ’s winkel in het openbaar aan te besteden, en het on derhands aan Vanbeveren, zijn „groot-vizier,” opgedragen hebben. Wel beweert nu Van beveren op het werk niet te hebben verdiend, maar de tegenstanders houden vol dat zijn re kening zeer hoog was en zonder onderzoek betaald is. Die tegenstanders hebben een nieuw blad Het Licht doen verschijnen. ’t Zou vermakelijk zijn, als het niet zoo ergerlijk was! Zooals men weet, heeft indertijd de Köln. Zeit. het bericht verspreid, dat na het bezoek aan Parijs de Tsaar nog een particuliere visite zou maken bij Keizer Wilhelm te Potsdam. Het Keulsche blad moet thans zijn eigen be richt tegenspreken. De Berlijnsche correspon dent van de Times bevestigde het bericht dier samenkomst, maar thans komt uit Berlijn, de officieuse verklaring, dat van zulk een plan niets bekend is. Volgens een particulier telegram uit Brus sel aan het Berl. Tagebl. moet het Armenisch revolutionair comité van een Belgische wapen fabriek 100,000 geweren hebben aangekocht. Heel arm zijn ze dus niet. ZEER NATUURLIJK! Een Amerikaansch blad gaf onlangs de levens geschiedenis van een fabrikant, die met niets was begonnen, maar na een reeks van jaren men tusschen de woorden door de warmte van ecn reusachtig vermogen verwierf. Het bewuste een kloppend hart artikel ving aan met de snuggere woorden: dr. De Fransche bladen jubelen hierover, de Howard werd geboren zonder een cent in zijn Duitsche, Engelsche en Oostenrijksche bladen zajj nemen het aan als een feit, waaraan niet te veranderen valt, waarmee men voortaan rekening zal moeten houdenFrankrijk heeft weer zijn plaats hernomen, vooraan in de rij der groote zeerd, dat zij sedert dien tijd op krukken moet loopen. Een droevig sterfgeval in s> Artis." De diergaarde van het Koninklijk Zoölogisch Ge- 5,„6 nootschap »Natura Artis Magistra” te Amster- ten tweede male op uit, nu om te trachten de reet^er8 me^ de lading - f Het bom te behouden. Ook dit gelukte en de bom het ,vaartuiS niets hebben uit te staan, in de werd naar de Hercules gebracht, die haar in tweede Plaats dat zlJ die benoeming der pnjzen- zinkenden staat in de haven van Nieuwediep binnensleepte. commissie voor onwettig houden. Aan de Marine werd aanbesteed het De namen der redders verdienen zeer zeker j leveren van 10,000 M. goeni tot emballeeren. vermelding, het waren: Th. Rjjkers, schipper, Minste inschrijver C. Pijnenburg, Goorle f1740. RECLAME. Wie zou wel de eerste persoon zijn die het adverteeren heeft uitgevonden? Van wie heb ben wij geleerd reclame te maken ’t Was geen man en geen vrouw. Rusland ter gelegenheid ben het waarschijnlijk geleerd van de kakelende Nieuwediep de badplaats Homburg zal gaan. 1 tegenwoordig zijn bij het leggen van den eersten steen van de nieuwe Russische kerk daar. Het feest zal vermoedelijk den 18en October plaats oudjes. Te Dokkum Groningen aan Antje Zij liep op kruk van een twee uur van Dokkum. Hare Z! L'8telde een P°SinS in het werk’ de opvarenden van bom te redden en mocht daarin na veel moeite en krachtsinspanning slagen. De negen schipbreukelingen waren door den doods- hebben Professor Lanza te Napels, vertegenwoor diger in rechten van de firma Ruys en Zonen, FRISO HUH IM I'll! LSI. I Ml. .HUHS- El IIIIEHTEIIIE- I J TVÖVJSVUi X7D LVUUIUKUUUI V au X11ÜUTTÜU1ÜU

Friso nl | 1896 | | pagina 1