I Eene Inleiding. I WOENSDAG 14 OCTOBER 1896. No. 82. K Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van Orde. r van ’t met «Oranje zoo H. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM i Orde tracht de maat- te verbeteren, waar- niet-toetreding niet ga be- van mindere belangstelling Orde voor éen er zóó velen Nederland van zoo voorbijgaanden aard beschou wen, dat werkelijk elk tegengift overbodig, ja zelfs schadelijk wordt geacht. in haar streven naar ontwikkeling Tot deze laatste categorie behooren ook wij. Het socialisme, als ’t is opgetreden, sterft zijn eigen, natuurlijken dood, sukkelend als ’t tegenwoordig reeds is om Mocht derhalve de oproep tal van cijfers leveren, dit ontmoedige het edel streven van den Bond niet. Men zou als axi oma kunnen stellen: Oranje behoeft voor Ne derland geene aanbeveling; alle aanbeveling is overdaad. Na de treffelijke woorden van H. M. de Koningin-Regentes, waarbij alle geschenken bij de troonsbestijging van H. M. Koningin Wil helmina worden geweigerd en die voor de Regentes voor een der Lande weldadig doel einde worden aangewezenhebben de woorden Tan den Voorzitter van den Oranjebond van Orde dubbele beteekenis «Geen grooter, geen schooner geschenk kan aan onze Koningin bij Hare troonsbestijging geschonken worden, dan een rustige tevreden bevolking om zich heen.” Nu, daartoe kan ieder ’t zijne bijdragen en moet hij ’t ook volgens ons oordeel, zonder de kosten zelfs van een enkelen cent. Wie nog iets meer wil doen, hij vindt daartoe reeds nu de gelegenheid, en zal die later ook wel vinden. De Oranjebond van Orde heeft ook leden, we hopen er nog meerdere te winnen, die hooger bedrag wenschen bij te dragen en zijn daar dankbaar voor een ieder geve maar niemand, die Onbekend maakt onbemind! kwam ons on willekeurig in de gedachten, toen wij boven staand opschrift ter neder schreven. Immers, waar deze Bond zijn leden bij hon derdtallen in stede van bij tienduizendtallen telt, moet men wel gelooven, dat werkelijk in ons Nederland die Bond (opgericht 25 Fe bruari 1893) aan menigeen zelfs nog niet bij name bekend is. En dat is jammer, doodjammer, omdat de Bond alzoo ontzettend veel goed heeft gedaan, veel te veel om hier op te noe men het verheugde ons dan ook uitermate te vernemen, dat weldra een populaire uiteenzetting van ’s Bonds arbeid en streven nedergelegd zal worden in een brochure, die, zooveel mogelijk in den lande verspreid, een krachtig middel zal worden om ’s Bonds doel en werking meer al gemeen bekend te maken en langs dien weg te komen tot uitbreiding van het ledental. Maar vóór dat die brochure in het licht ver schijnt, besloot het Bestuur om de Pers «de Koningin der Aarde”, te hulp te roepen, om door artikelen en mededeelingen in groote en in kleine bladen telkens bij vernieuwing de aandacht van het publiek te vestigen op hetgeen de Bond wil en doet en voorbereidt. Wij begrijpen, dat wij echter de gastvrijheid der bladen niet op een te zware proef mogen stellenwe moeten dus kort wezen, korter dan we wel zouden verlangen maar overtuigd als we zijn, dat de Pers den Bond een goed hart toedraagt, dat ze dien Bond, in zijn ernstig, nuttig en weldadig streven, wil steunen met al de kracht, die in haar is, doen wij al dadelijk beroep op alle bladen, wier redactiën deze opwekking zullen lezen, om haar over te nemen en op die wijze nog meer te verspreiden dan door dit reeds zooveel gelezen blad mogelijk i j j zal ziin zgn bovendien velen, die het zoo op- J gewonden gepredikte socialisme voor ons goede Bureau van den Oranjebond van Orde, te Utrecht, Plompetorengracbt 2 en steunt ons door uwe toetreding als lid van den Bond. Maar er zijn er ook velen, die wel een gulden kunnen en willen missen, maar welk gemis dan toch met veel opoffering gepaard moet gaan is die opoffering te groot en wil men toch medewerken aan ons doel, ons streven, dan kan men voor slechts 25 centen ’s jaars lid worden van de Kwartgulden vereeniging, welke gelden voor heideontginning afgedragen worden aan den Oranjehond van Orde. Ook leden van den Bond kunnen daaraan deelnemen men zende daartoe slechts post wissel aan onze wakkere stichtster dier Ver eeniging, mej. B. L. W. Van der Hucbt, Javastraat 32, alhier, of men vervoege zich bij een der kring-comités, die in vele steden van ons vaderland gevestigd zijn. Men kan die vinden in het orgaan van den Oranjebond van Orde Sta Palgenaamd, een weekblad met keurig omslag en ongeveer zeven pagina’s druk, een blad, dat alles bevat van den Oranjebond van Orde en van de Kwart- gulden-vereeniging, met nog meerdere verhalen en schetsen, die allen het doel hebben de goede orde in ons Nederland te helpen hand haven en eenige kennis omtrent onze koloniën te verspreiden. Het abonnement is zeer aan te bevelen voor die leden, bij wie het op een gulden of wat meer of minder niet aankomt; het kost franco per post f 2.50 ’s jaars, na kennisgeving aan onzen Voorzitter van den Bond, jhr. Hora Siccama te Driebergen, wordt bedoeld blad onmiddellijk toegezonden. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat bet bovenstaande er iets toe zal hebben mogen bijdragen, dat de Oranjebond van Orde nu meer bekend en, mochten wij er aan kunnen toevoegen, ook meer bemind zal worden, dan wellicht tot dusverre het geval was. CLOCKENER BROUSSON, gepensioneerd luitenant-kolonel, lid van het Hoofdbestuur van den Oranjebond van Orde. waarde lezeressen en lezers, daardoor nu de nen kunnen lid worden, zoodra zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt.” ^Kunnen lid worden", zoo leest men in de statuten, stond er eens zullen of willen lid worden, dan zou diezelfde Oranjebond van Orde wonderen doen, dan zou Nederland ver stomd staan, dat één lichaam zooveel vermocht, dan zou ten volle bewaarheid worden: «Eendracht maakt macht!” En nu aan u, Nederlanders, om het boven staande tot een heerlijke waarheid te maken alleen door dat woordje kunnen ten spoedigste in zullen of willen te veranderen. «Maar welk offer wordt daarvoor van ons geëischt 1” zoo vraagt men wellicht. Och 1 waarde lezeressen en lezers, alles wat de Oranjebond van Orde in zijne statuten belooft, kan en zal verwezenlijkt worden, als ieder Nederlander, die minstens 18 jaar oud is, toetreedt als lid tegen een minimum bijdrage van schrikt nu nietslechts een gulden ’s jaars! en een we echter naar zijne krachten, éen gulden kan afzonderen voor het schoone doel, hiervoren vermeld, mag in Nederland achterblijven, niemand, die zoo gaarne het Oranje Boven!" het «Zere Wilhelminaop de lippen neemt, mag zich terugtrekken, wil hij niet verdacht worden van het uiten van ijdele klanken Veeleer stelle een iegelijk er een eer in te kunnen zeggen«Ik ben lid van den Oranjebond van Orde.” Laat ons, mannen en vrouwen in Nederland, allen en nog eens allen samenwerken, om in den lande orde en rust te bevorderen, door het in het leven roepen van tevredenheid en levenslust; laat ons daardoor het getal ver minderen van hen, die zich in de armen werpen van volksleiders, die groot hopen te worden door de ellende en de ontevredenheid hunner medemenschen, die helaas 1 verleid door schoone beloften, wier vervulling wel altijd op zich zal laten wachten, soms tot daden van wanorde en geweld overgaan. Al mogen wij, Nederlanders, trotsch zijn in een Staat te wonen, waar het gezonde verstand toch altijd nog schijnt te zegevieren, waar ons goede volk zich niet zoo gemakkelijk laat verleiden en ophitsen, waar het grootste gedeelte omdat zij niets kunnen missen, dan ook wel geen contribueerend lid van den Oranjebond van Orde zullen worden, maar door andere middelen met ons zullen willen medewerken ter bereiking van hetzelfde doe], toch mogen wij niet insluimerenons wachtwoord moet zijn en blijven: Waakt! Op een daartoe tot ons gekomen verzoek plaatsen we gaarne het onderstaande stuk van den Oranjebond van Orde, schrijver de gepens. luit, kolonel Clockener Brousson, vader van den onzen lezers bekenden heer van dien naam door zijne militaire brieven, ’t Doet ons vooral genoegen telkens en telkens weer aan van uit het leger stemmen voor Oranje en Orde te vernemen, (och beide dienen immers zoo zonder eenigen ophef samen te gaan,) en wij herinneren er aan hoe in de Japansche wateren een Duitsch oorlogsschip verging met het allerlaatst saluut zijner bemanning, een »Hoch” op den Keizer. Zoo in éénheid win nen of sneven; éénheid is de leuze en moet de leuze wezen. Het huiswaar eendracht heerscht, bestaat, Waar tweedracht geldt, ’t geheel vergaat. Dom genoeg, maar er schijnen omstandig heden, die deze tweedracht een verguld karakter toekennen, vooral in een zeker soort martelaar schap, waar men weet van «reine kleederen” aan te trekken, hoofdzakelijk om eigen schuld te bedekken. De klagers en schreeuwers van dezen aard hebben bij ons dan ook nimmer een gewillig oor gevonden. Heeft men te strijden, men strijde eerlijk, onomwonden, nobel. De Oranjebond van Orde wil ook alzoo. Wij willen niet minder. En daarom gelde onze warme aanbeveling tot toetreding tot dien Bond, in welken vorm ook. mits: deze Bond eene niet-toetreding niet ga be schouwen als blijk van mindere belangstelling of waardeering. Er zijn zoovele stillen in den lande, die niet overal lid van willen zijn en en Orde” houden; en er De Oranjebond van schappelijke toestanden door wel, door de Regeering te steunen en bevestiging van al hetgeen de beschaving, het geluk en de welvaart van het dierbaar Vaderland kan ver- hoogen, en pogingen in het werk te stellen, de moreele en stoffelijke belangen van de niet zoo direct mindergegoeden te behartigen en te bevorderen. Welk rechtgeaard Nederlander zou hier niet een welgemeend driewerf hoeraaanheffen voor zulk een edel doel, voor zulk een heerlijk streven Ziet, wordt nu de Orde in ’t leven geroepen, de hoog noodige Orde in iederen Staat, en in ons Nederland denken wij bij het woord Orde als van zelf aan ons dierbaar Huis van Oranje en zoo werd de naam Oranjebond van Orde geboren. Die Bond wil arbeidskassen, spaar- en voor- schotkassen en arbeidsbeurzen oprichten, die Bond wil arbeiderswoningen bouwen, heide gronden ontginnen, heidehoeven stichten, gel delijke hulp verstrekken aan landbouwersdie heideontginning willen ter hand nemen, enz. enz. Maar voor dat alles is geld noodig, veel geld, dat toch ozoo gemakkelijk bijeengebracht kan worden, als men maar van goeden wille is, want luistert «Alle Nederlanders (zegge alle, altijd als zij iets kunnen missen) vrouwen zoowel als man- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Mannen, vrouwen, jongelingen en jonge meisjes, allen, die in Nederland zich geen enkele opoffering behoeven te getroosten, om lid te worden van den Oranjebond van gulden of meer ’s jaars en er zijn in den lande, U roepen wij toe Stelt toch niet uit tot den dag van morgen, wat ge nog heden kunt verrichten, wendt u met duidelijke opgaven van naam, voornamen, woon plaats, bedrag van contributie tot den heer J. A. A. In ’t Velt, directeur van het Centraal Bij kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Harlingen P. A. van der Scheer, thans surnumerair en commies der directie te Leeuwardenen tot ontvanger in gelijke betrekking te Vechel R. Wessels Boer, thans te Beetsterzwaag. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Dokkum A. Bruins Slot, burgemeester van Schiermonnikoog. Volgens de laatste berichten uit Zürich is de gezondheidstoestand van mr. E. J. J. B. Cremers, die thans daar vertoeft, nu iets gun stiger, al blijft die toestand nog steeds uiterst zorgwekkend. De pijnen van den lijder zijn sedert zijn verblijf in Zurich minder hevig. De afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de begrooting van waterstaat de heeren Conrad, voorzitter, Lely, Tydeman, Rutgers van Rozenburg en Pyttersen over de begrooting van koloniën de heeren Van Dedem, Bool, Pijnacker Hordijk, Van Vlijmen en Van Gennep, voorzitter. De Katholieke leden der Tweede Kamer hebbennaar liet Centrum meedeelt, besloten \IUB- H till Ui I IA III III. Ill IliOll Fll IBLUil. 1 i L i FRISO.

Friso nl | 1896 | | pagina 1