ZATERDAG 17 OCTOBER 1896. No. 83. Nieuwstijdingen Een drietal figuren. 1 Zes en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM el- Een pessimist Een optimist. Een middenman, die meent het te weten I IN, IILIII I 111)11 fflKMII). WK- EI III)EllIEUIE- Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. le en >s. 3; te d. e 3, t, e i r C O N A T U S. De Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: ir- e e velen om ar ur m. an m. >s. )s. jn. en ‘t. s- FRISO. handen werd daargesteld. oordeeld te zijn tot vadsige rust, worden ons ontmoedigd worden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. den oorlog of den wapenhandel om financieele tusschenkomst den staat mogelijk te maken. van drie verschillende Zooals steedsloopt Wie meent aanleiding te hebben om te roe men, hij roeme, maar houde zich voorbereid op wisseling van zijn lot. vele gemakken bezorgd, vele genoegens verschaft en velen van hen, die meenen gerechtigd te zijn om te klagen, genieten meer dan hunne groot of over-grootouders te genieten werd aangeboden. Waarlijk, wie zou niet blijde zijn om te leven om thans te leven op de schoone, rijke, goede, en milde aarde Het bestaan en leven van den mensch is donker als de Decemberlucht bij regen of mist. Wij leven en willen leven, omdat wij aan geboren behoeften en neigingen hebben, waar aan wij moeten voldoen wij halen adem, omdat wij geprest worden om te leven, omdat wij leven moeten. Daarom zou ’t beter zijn niet geboren te zijn geworden. En daarom handelt hij dwaas en slecht, die levens verwekt. Wat toch is het leven? Een aanhoudende strijd met zichzelf, zijne medemenschen en het lot, de natuur en de omstandigheden. Behoeften nopen gestadig om vermoeienden of door zijne eentonigheid vervelenden arbeid te verrichten. En was het loon daaraan ver bonden maar altijd evenredig aan onze be hoeften Maar neen, dat loon is veeltijds karig, men onwillekeurig uitroept»Is dat moeite waard om te leven en te wer- Tot lid der Tweede Kamer voor het district Venlo, vacature mr. L. Haffmans, is gekozen dr. Nolens met 1396 stammen, heer Ed. Haffmans kreeg 699 stemmen. De St.-Ct. bevat het kon. besl. waarbij het reserve-kader ook dienstbaar gemaakt wordt aan het verkrijgen van reserve-officieren. De Nederlandsche Bank heeft het des conto en de rente van beleeningen met J pCt. verhoogd. Onder het opschrift »Het een en ander” schildert Conatus in de Enkh. Ct. van 4 dezer een Optimist,'een Pessimist, en een Middenman, die meent het te weten. Om de geestigheid der teekening, zoowel als om den inhoud en de bedoeling zelve, meenen we geen verkeerd werk te doen èn Conatus èn onzen lezers den dienst van verdere verbreiding te bewijzen. Des schrijvers werk verdient dit ten volle. »Gij hebt haar ook zoo schoon gemaakt, »0, laat mij langer leven 1” Aldus Tollens in zijne »Aardsgezindheid.” En waarlijk, de aarde is schoon. Schoon in haar bergen en dalen, in hare waterstroomen en zeeën, maar vooral ook door de Natuur, die haar kleedt, een schoone waardig. Verbaas u vrij over de verscheidenheid en de afwisseling, welke in die kleedij bestaatja, verbaas u, wees vol bewondering, maar roem het meteen als schoon, onuitsprekelijk schoon. Maar de aarde is niet alleen schoon, zij is ook rijk. En wat haar als schoone en rijke zoozeer aantrekkelijk maakt is, dat zij tevens goed is en mild. Zij brengt voort alles, wat de mensch voor voedsel en deksel noodig heeft, niet alleen, maar meer dan dat; zij geeft niet alleen brood voor, maar zelfs boven den eter, en dan, hoeveel daarnevens, dat de smaak be koort en bet hart verheugt! Wie somt het op, het goede, het verkwikkelijke, dat zij ons te genieten geeft, genoegens waaraan wij gewoon zijn geworden en daarom meenen er behoefte aan te hebben of aanspraak op te mogen maken. Laat ons maar oppassen, dat wij hare milde gaven niet misbruiken, ’t zou anders toch kun- zoodat nu de ken Men vormt een plan, men schept zich vooruit zichten, maar ras blijkt het, dat men een luchtkasteel heeft gebouwd; de menschen en de omstandigheden treden tusschen u en uwe plannen, om ze te vernietigen, en u onder ’t oog te brengen, dat gij van hen afhankelijk zijt. Afhankelijk, van de menschen niet het minst. Hun eerzucht en zelfzucht bespieden uwe gan gen, zetten u in de uitvoering van uwe beste voornemens schaakmat en de macht berust bij of wordt in handen gespeeld van eerzuchtigen, winstbejagers en dommen. Wilt gij, voor zoover het moeitevolle en een tonige leven zulks mogelijk doet zijn rustig leven, neem dan, zonder te denken of na te denken aan, wat de eerzucht, de geldzucht en de domheid over u beschikken. Maar ook dan nog, wat zou het leven anders opleveren dan moeite en verdriet, waarmee onze beste dagen of oogenblikken zijn doorweven en die ’t genot, dat het leven aanbiedt tot een minimum beperken. Nu weemoed en rouw, dan tobben met pijn, ziekten en gebrekenlater ongeluk, onwil, af dwaling en schande van nabestaanden. En dan. indien men bestemd is om lang te leven, krachteloosheid, hulpbehoevendheid, waar bij men zich bewust is anderen tot overlast te zijn, in het verschiet. Neen waarlijkhet leven is geen lust, het is evenmin een zegen gelukkig het kind, dat het, in zijn wiegje liggende, terug kon geven. Vreugde en leed wisselen elkander afdat dient voor onze geestelijke opvoeding, die ons na den dood kan tepas komen. De Natuur is mild en dikwijls schoon, maar vaak vernielt zij in omstuimige drift, wat zij zelf had opgebouwd en h°tgeen door menschen- Wij weten, dat zoo iets gebeuren kan en daarom moeten wij niet i en klagen, als het gebeurt. Wij zouden minder over teleurstelling klagen, indien wij minder staat maakten op de vervul ling onzer wenschen. nen gebeuren, dat wij de schoone, rijke, goede milde gingen beschuldigden dat zij van ons, bare bewoners en dienaars, bedorven kinderen had gemaakt Het is een genot om te leven, om thans te leven en daarom zou ik niet gaarne wenschen, dat ik een eeuw vroeger geboren ware gewor den. Want de stoffen en krachten, die de rijke aarde in haren schoot bezit, brengt zij trapsgewijze aan het licht, tot heil, genot en verheuging van het menschdom. Zie, niet alleen borrelt uit baren milden schoot de heerlijkste, gezondste en gezondma- kende drank op, evenals vroeger, maar thans is hij vermengd met een gas, dat men slechts behoeft op te vangen om het voor verwarming en verlichting te kunnen aanwendenalsof zij niet tevreden was met ons te verrijken met een olieachtige stof, die wij voor hetzelfde doel en nog meer andere doeleinden kunnen aan wenden. En dan die geheime krachten, die al of niet in de stof verborgen waren en al of niet uit de stof worden voortgebracht wie be schrijft ze, wie weet ze en ook wie zijn ze niet tot nut en genoegen De afstanden tusschen plaats en plaats en land en land zijn tot een kleinigheid terug kunnen gebracht worden. Wat bier ontbreekt, wordt in weinig tijde van elders aangevoerd en de overvloed, die hier bestaat met dezelfde snelheid naar elders overgebracht. Zonder ver- Wie meent reden te hebben om te klagen, houde vast aan de overtuiging, dat op lijden verblijden volgen kan, zoowel als op regen zon neschijn. Ik zou wenschen, dat ik alle menschen ge lukkig kon maken en doen blijven, maar een goed deel er van hangt van hen zelf af. De groote kunst is om het goede zóó te ge nieten dat het werkelijk genot verschaft en een gevoel van geluk veroorzaakt en bij leed en druk, tegenspoed en teleurstelling zijn geduld en blijmoedigheid niet te verliezen en de hoop in ’t hart te houden. Verreweg de meeste menschen genieten één geluk, dat bestaat in de plicht en den drang om te arbeiden. Arbeid verlevendigt de hoop, verheldert de toekomst en leert zich over het leed heenzetten. Zij, die niet verplicht zijn om te arbeiden en daarvoor geen drang gevoelen, zullen daarom zichzelf niet ongelukkig achten, maar ik zou, ter bevordering van hun geluk hen wel willen toeroepen zoek geen geluk in verstrooiing, maar in arbeid, zoo niet voor u zelf dan voor ’t geluk en de welvaart van uwe medemenschen. Arbeid is nuttig voor den zedelijken mensch in het algemeenbij is voorwaarde voor veler materieele welvaart en is voor tal van men schen de eenige voorwaarde voor het winnen van de allernoodzakelijkste levensbehoeften. Maar hoe, indien er voer deze laatsten geen arbeid is of die nog verricht wordt, slechts half wordt betaald Onder deze omstandig heden houdt alle redeneering op en moet men ’t natuurlijk achten als die menschen den moed en de hoop verliezen en ’t leven meer een last dan een weldaad noemen. Hoe hierin verbetering te brengen Ziedaar een vraag die op veler lippen komt, maar waarop nooit een bevredigend antwoord wordt gegeven. Ik zou zeggen, geef op het platte land iemand die niets bezit zooveel grond, dat hij zijn eigen voedsel kan telen en eenige bij verdiensten maken. Tot dat doel worde bet recht tot onteigening door de gemeentebesturen gemakkelijk gemaakt. Verder worde ’t wet of gewoonte om den dagelijkschen arbeidsduur voor ambachten, neringen en nijverheid binnen enge grenzen te beperken. Eindelijk worde op het speelgoed van de kinderen van genoeg uitgespaard van Ziedaar het oordeel menschen medegedeeld, het ver uiteen. De Ned. stoomschoener Zeehond, kapitein- luit. ter zee V. d. Bosch, van Nieuwediep naar Konstantinopel, arriveerde 14 October te Malta. Over de Ypey-stichting onder Rijperkerk, bestaande in een twintig nette woningen voor bejaarden, die een vast weekgeld ontvangen uit fondsen, door den erflater daarvoor aange wezen, is een pleitzaak ontstaan, over het al of niet verschuldigd zijn van successie-rechten, die wél geheven zijn. Vrijdag diende de zaak voor den Hoogen Raad. Later volgt conclusie, allerlaatst de rekening onder in den zak. Vrij zeker gaat er op dezen langen kostbaren weg van het recht een aardig stukje fonds voor de nuttige stichting verloren. Door de gemeente Amersfoort zal een leening aangegaan worden, groot f 20.500, rentende 3, pCt. Inschrijvingen beneden den koers van 97 pCt. worden niet aangenomen. De Maatschappij van Staatsspoorwegen heeft gratis een uittreksel van den winterdienst verspreid, bevattende een overzicht van de snelste verbindingen der stations Amsterdam en Rotterdam resp. ’s-Gravenhage onderling en eenige voorname buitenlandsche stations. Een opgave der doorloopende rijtuigen naar en van buitenlandsche stations is er mede in opgenomen. Verder komen er eenige algemeene inlichtingen op voor betreffende de slaapplaatsen in het slaaprijtuig naar Bazel, het gebruik der coupé- list naar Parijs en den Harmonica ofD-treinen naar Duitschland enz. enz. De eerstvolgende oproeping van jonge lingen tot dienstneming bij het instr.-bat. te Kampen, geschiedt tegen 18 November a.s. De van de herinnerings-opschriften voor ziene vaandels van de legercorpsen zijn eergis- ter door de daartoe aangewezen officieren der regimenten, met de adjudant-vaandeldragers aan het departement van oorlog in ontvangst geno men. De kastenmaker te Bolsward die een velocipedist mishandelde, is tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. Een dolende brief. Dat een brief na verloop van dertig jaren den geadresseerde in handen komt, is wel iets buitengewoons. Een Deensche schipper, die dezer dagen van Ijsland in Kopenhagen aankwam, ontving daar een brief, die in Juli 1866 uit een Deensche pro vinciestad was afgezonden. De brief, die vol komen onbeschadigd was, was geadresseerd aan den schipper in Gothenburg, toen hij daar ech ter aankwam was de schipper reeds vertrokken met zijn vaartuig, en dertig jaren reisde nu de brief, den man na van haven tot haven, hem nu eerst in Kopenhagen aantreffende. Het eigenaardigste in dit geval is nog, dat de vrouw des schippers, die als jong meisje den brief had afgezonden, nu bij de opening tegenwoor dig was. Li-Ilung-Tchang en romanschrijvers. Op zijn reis van Amerika ontmoette Li-Hung- Tchang een welbekenden Amerikaanschen let terkundige, die hem vertelde dat hij de laatste hand legde aan een roman. Wat riep Li- Hung-Tchang uit, een roman schrijven Schaamt u u niet Een roman schrijven, ’t is wat moois Zoo’n groote, stevige, flinke man als u behoorde te werken. Waarom werkt u niet!

Friso nl | 1896 | | pagina 1