No. 84. WOENSDAG 21 OCTOBER 1896. Zes Buitenlandsch Nieuws. Hoofdelijke Omslagen, (f) (INGEZONDEN.) Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Voorts zal in het vervolg eene progessieve A. f 15.— - 10.— nemen Red. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM tweede derde 30.— - 25. 2°. ring f 65.— - 60.— - 55.— - 20.—, d.i. 2£ - 55.—, d.i. 3? 90.d.i. 4-,^ - 800.— -1500. - - 2200.— L II. om vaste jaarlijksche uit- in de heffing komen, m. a. nu terug tot de evenbedoelde Zij hebben de strekking (f) Deze studie van den geachten inzender plaatsen we gaarne als hoofdartikel, 1°. omdat ze het verdient en 2l’. opdat vele andere onzer lezers hunne gedachten over het belangrijk onderwerp ten beste kunnen geven. (1) De heffing van eene hoogere percentage naar mate het inkomen grooter is. (2. Men weet, dat het heffen van plaat selijke verbruiks belastingen, b.v. op den sterken drank, niet geoorloofd is. (3) Wel te onderscheiden van de subsidie, die sommige gemeenten ontvangen op grond van art. 49 der onderwijswet. Voegen we, als voorbeeld, er nog aan toe een inkomen van f 5000.waar van in het derde geval wordt betaald f 230.—, d.i. 4t% Dat zij, die een inkomen van b.v. f 2200. hebben, in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Moordwolde, Workum en Hindeloopen meer of minder belangrijk ontlast zullen worden, schijnt schrijver zeker toe, evenzeer als dat zij, die te Stavoren wonen, waar thans slechts 3.6 pet. geheven wordt, meer dan thans zullen moeten betalen. Men make zich echter daar voorloopig niet al te ongerust. In geen geval behoeft men te vreezen, dat de hoofdelijke omslag er zwaarder dan in de omliggende gemeente zal worden, al zal de percentage ook niet zooveel minder worden als die in de omliggende gemeenten, zooals thans het geval is, S„ Oct. ’96. EN TWINTIGSTE JAARGANG. belang verricht om een einde te maken aan de uitkee- van het 4/5 gedeelte der personeele be lasting en aan de subsidiën, door de noodlijdende gelijk aantal percenten belast, gemeenten genoten wordende, en tevens, aan de gemeenten eene keering uit ’s rijks kas per inwoner te verzekeren in de plaats van die uitkeering en subsidiën. De tegemoetkoming voor de werkzaamheden, door de gemeenten ten belange van het rijk verricht wordende, wordt voor gemeenten be neden 5000 zielen voorgesteld op 50 cent per jaar en per inwoner, terwijl de 4/5 gedeelten der personeele belasting en de subsidiën aan noodlijdende gemeenten (3) worden vervangen door eene vaste jaarlijksche uitkeering uit ’s rijks kas per inwoner (berekend naar het aantal perceelen in de gemeente, die eene huurwaarde hebben van hoogstens f 37.50 en waarvan de bewoners alzoo in het vervolg niet in de personeele belasting zullen bijdragen.) Die niet in de personeele belasting bijdra gende inwoners dragen echter wel bij in de rijks-accijnsen, b.v. in den rijksaccijns op het gedistilleerd (zt f 5.00 ieder per jaar) op de suiker, enz. En daar zij, even als de perso neele belasting betalende inwoners, genot heb ben van hetgeen door de gemeente wordt uit gegeven b. v. voor onderwijs, onderhoud van straten, wegen, bruggen, straatverlichting, enz. enz. zal bet rijk voor hen van de gemeente een gedeelte vergoeden van hun aandeel in de kosten van het zoo even genoemde. De toestand in de eene gemeente verschilt veel van die in eene andere, blijkbaar uit den meerderen of minderen hoofdelijken omslag, die geheven moet worden. Van de gemeenten in den westhoek is die te Stavoren het laagst. Het gevolg hiervan zal zijn, dat worden de voorstellen wet Stavoren van die wetten niets zal profiteeren, Workum, Hindeloopen en Hemelumer Oldephaert wel, zoodat deze drie gemeenten, te beginnen met 1898, waarschijn lijk lageren hoofdelijken omslag zullen behoe ven te heffen, tenminste wanneer de schade, die de gemeenten te wachten staat uit de lagere opbrengst der gemeente-opcenten op de nieuwe personeele belasting, niet te groot wordt. Hoofdelijke omslagGeene belasting waar over zóó geprutteld wordt als over deze, voor al in gemeenten waar progressie wordt toege past. Zelfs in gemeenten waar, na aftrek eener vaste som van ieders inkomen, slechts een matig aantal procenten geheven wordt, hoort men soms nog klaagliederen. Vooreerst moet dit worden toegeschreven daaraan, dat slechts weinigen doordrongen zijn van hun plicht, om, naar vermogen, bij te dragen in de gemeentelijke uitgaven ten tweeden daaraan, dat zij meenen een lager inkomen te hebben dan het door den Raad geschatte, ofschoon het vaak klaar als de dag is, dat zij meer verteren dan de som, waarop hun inkomen geschat wordten eindelijk dat het inkomen van anderen door hen hooger ge schat wordt dan door den Raad. Hoogst moeielijk, laat ons liever zeggen in vele gevallen onmogelijk, is het voor den Raad iemands inkomen juist te schatten. Vandaar dan ook, dat in het vervolg rekening mag wor den gehouden met den voet waarop geleefd wordt. DUITSCHLAND. Nu Franschen en Russen zoo nauw verbonden schijnen te zijn, komt de Hamburger Nachrichten met een document, waaruit blijkt, hoe Keizer Wilhelm I en prins Bismarck de vriendschap met Rusland in eere hielden, ook in een tijd, die voor de Russen zeer moeielijk was. Het is een brief van prins Bismarck aan den Keizer, van 11 Augustus 1877. De Russen waren toen voor Plewna herhaaldelijk teruggeslagen en Engeland, zich beroepende op klachten der Turken over wreed heden der Russische troepen, trachtte de overige mogendheden te bewegen tof een gemeenschap pelijk optreden, waarbij de Duitsche Keizer namens de overige mogendheden »in het belang der menschelijkheid” vertoogen zou richten tot den Tsaar. De Keizer echter was daartoe weinig gezind en bad blijkbaar in dien geest uit Gastein (den 6den Augustus) aan zijn Rijks- kanselier geschreven, die zich toen te Varzin bevond. Prins Bismarck’s antwoord is te uit voerig om het hier in zijn geheel mede te deelen, maar hij schrijft o. a. Ik verheug mij, door Uwer Majesteits brief in mijne overtuiging versterkt te worden, dat Duitschland de band niet mag leenen tot eeni- gerlei vernedering van Rusland; dat Uwe Maje steit de welwillende onzijdigheid jegens den Tsaar wil handhaven en Ruslands billijke wen- schen langs diplomatieken weg wil ondersteunen bij de thans vermoedelijk verder af liggende vredesonderhandelingen. Prins Bismarck schreef dat, hoewel het toen pas een jaar geleden was, dat prins Gortscha- koff getracht had met Oostenrijk en Frankrijk >in anti-Duitsche aanraking te komen,” gelijk de Rijkskanseliar het in dezen brief noemt. Hij had dus aanleiding gehad om rancune te toonen, maar zegt integendeel: »Ik zal mij gelukkig achten, wanneer ik Uwe Majesteit bij die roemvolle taak weder met volle kracht dienen kan.” 1°. Om de gemeenten tegemoet te komen in de werkzaamheden door haar in ’s rijks heffing verboden zijn, alleen geoorloofd af trek van een vast cijfer van ieders inkomen voor onvermijdelijk levensonderhoud. Het overblijvende wordt naar een voor allen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ook zal het verboden zijn verschil te maken naar den oorsprong van het in- w. daarin, dat het voortspruit óf uit bezit óf uit arbeid. Welke aftrek beveelt zich nu het meest aan M. i. deze waarbij gelet wordt op de hoe grootheid der huishouding van ieder inwoner. Voor buiten de ouderlijke woning levende meerder- of minderjarigen en voor bij de ouders inwonende meerderjarige ongehuwden, zou ik (met het oog op het bepaalde bij de tabel, be doeld in de arts. 1 en 2 der nieuwe Kieswet) in den westhoek van het inkomen als onbelast wenschen af te trekken f 200. Van dat van een gehuwd man - 300. en daarenboven voor het eerste kind - 50. voor twee kinderen - 80. drie - 100. en voor ieder kind daarboven - 4 0.- - De gehuwde arbeiders en zelfs de flinke werkman zal dan in den regel geen cent be hoeven bij te dragen. Nemen we aan, dat het evenbedoeld stelsel in den westhoek algemeen aangenomen, wordt en dat, tengevolge der ontvangst van de hier- voren bedoelde rijks-bijdragen, verminderd met het verlies der 4/5 rijkspersoneele belasting, met de subsidie, genoten als noodlijdende ge meente, en met de mindere opbrengst der op centen op de personeele belasting, nemen we verder aan, dat laatst bedoeld verlies, ge dekt kan worden door heffing van een grooter getal opcenten dan thans op de hoofdsom der nieuwe personeele belasting, en nemen we ein delijk aan, dat van alle inkomsten, verminderd met f 200. f 300.of f 400. naar ge lang der grootte van Bekend is het, vooral tengevolge der énorme sommen vereischt voor ondersteuning der armen, eenige jaren geleden vele, hoofdzakelijk Friesche plattelands gemeenten, in zulk een slechten financieelen toestand geraakten, dat zij, niet tegenstaande de hoofdelijke omslag soms tot 10 percent van het inkomen der inwoners werd opgedreven, toch niet in staat waren in alle kosten barer huishouding naar behooren te voorzien. ’s Lands regeering was gedwongen bijstand te verleenen. Met veel moeite stemden de Tweede en Eerste Kamer er in toe, dat voor onderstand aan gemeenten, zelve buiten staat in de kosten harer huishouding naar behooren te voorzien, een belangrijke post op de staats- begrooting werd uitgetrokken: over 1894, 1895 en 1896 nog telken jare tot een bedrag van ruim een kwart millioen gulden, waarvan (volgens het jongste verslag van den toestand der provincie) over 1894 een 20 tal Friesche gemeenten te samen genoten bijna 2 ton (West- stellingwerf f 31.500, Opsterland f 24000, Westdongeradeel f 18000, Ferwerderadeel f 15000 enz.) De buitensporig hooge hoofdelijke omslag in sommige gemeenten had tengevolge, dat meer gegoeden zoodanige gemeenten met der woon verlieten, iets, dat vooral plaats had in gemeenten, waar progessie (1) werd toegepast. Jaren lang waren al tongen en pennen in beweging, om, zoo mogelijk, aan den onhoud- baren toestand een einde te maken, maar aan geen der vele sprekers en schrijvers mocht het gelukken den steen der wijzen te vinden. Door het eene middel zou wel deze door een ander wel gene gemeente een weinig maar geene enkele afdoend geholpen worden. Er moest veel gebeurende gemeentewet moest gewijzigd het belasting-gebied der gemeenten verruimd (2) eene betere verhouding tusschen de rijks- en gemeente belastingen in het leven geroepen worden. Tot het programma van het huidige Ministe rie behoorde ook om eene afdoende regeling in dezen tot stand te brengen. Voor kort zijn dan ook de noodige wetsvoor stellen dienaangaande bij de Tweede Kamer ingediend. Vóórdat ik daarop inga, zij nog opgemerkt, dat de tot dusverre ten bate der gemeenten geheven belastingen in hoofdzaak bestaan in opcenten op de grond- en de personeele be lastingen- en in een hoofdelijken omslag. Bovendien ontving iedere gemeente van het rijk 4/5 der opbrengst van de personeele be lasting (in 1885 op eene vaste som bepaald) als vergoeding voor het verlies der bevoegdheid tot het heffen van plaatselijke verbruiksbelastin gen (opcenten op den rijks-accijns op het ge distilleerd.) Voor de werkzaamheden door de gemeenten ten bate van het Rijk verricht, ontvangen de gemeenten tot dusverre niets. Keeren wij wetsvoorstellen. het huisgezin, 5 °/0 moet worden betaald, dan zal verschuldigd zijn door Een eenloopend persoon met f 500.inkomen Een gehuwd persoon met een gelijk inkomen, zonder kinderen III. Een gehuwd persoon met gelijk inkomen doch met 3 kinderen bij f 800.inkomen in het eerste geval tweede derde bij f 1500.inkomen: in bet eerste geval tweede derde bij f 2200. inkomen in het eerste geval f 100. tweede - 95. derde - - 90. Men ziet uit het vorenstaande, dat, ofschoon progressie verboden zal zijn, door denzelfden aftrek van de inkomsten, onverschillig of die f 500.— of f 2200.bedragen, zij, die het laatstgenoemd inkomen hebben, toch inderdaad een veel hooger percentage betalen dan zij, die slechts f 500.inkomen hebben: want, nemen we als voorbeeld het derde geval. van f 500.- wordt betaald f 5.d.i. 1 pet. NIEUWS- n till IIIIIMII llllll IM FRIESLAND. 5. 1 - 20.— FRISO

Friso nl | 1896 | | pagina 1