E ZATERDAG 24 OCTOBER 1896. No. 85. 1 N ieu wsti j dingen Zes en twintigste Jaargang. n fa Dit Blad verschynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM van van I ."ft n e j- Het Noorder departement van de Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van a. s. ver worden du Caroussel ging, dat de drie windwijzers op het gebouw een verschillenden stand hadden, en vestigde de aandacht van Faure op dit »Ik vermoed, dat de verklaring deze is, dat ze elk onder een ander kabinet daar werden geplaatst,” antwoordde Faure. Langs den meer en meer gebruikelijken weg. De Strassb. Zeit. weet mee te deelen, dat een onlangs uitgevaardigd Keizerlijk besluit in Duitschland aan de officieren verbiedt om te trouvfren door middel van huwelijks-advertentie. Elke ontduiking van dit besluit zal worden gestraft met degradatie. Voor den uitvinder der lucifers, Charles Sauria, zal in zijn geboorteplaats, Saint-Lothain, een standbeeld van marmer of brons worden opgericht. Deze uitvinding, die aan Frankrijk eenige honderden miljoenen ’s jaars opbrengt, heeft Charles Sauria niet rijk gemaakt noch be roemd bij de groote menigte. Hij stierf het vorige jaar, in vergetelheid, bijna in ontbering. Zweden en Noorwegen kunnen het nog altijd niet eens worden. De Noorweegsche en en van een de- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. bij de Koningin dienst verrichten. Verder zullen tegenwoordig zijn twee ouderlingen en de oudste predikant van ’s Gravenhage. Binnenkort zullen bij de Nederlandscbe Spoorweg-Maatschappij bepalingen in werking treden, regelende het vervoer van Zeevaart kundige instrumenten, onder geleide van zee officieren. Dit vervoer zal geschieden in com partimenten le kl. Boven verwachting. In de Westerhaven te Rotterdam werd Dinsdagmiddag een roeiboot, waarin een vader met twee kinderen gezeten waren, aangevaren door eene sleepboot. De dan volgen keel- en longtering met 34, andere ziekten der ademhalingsorganen met 30, kanker met 24, ziekten van hersenen en ruggemerg met 20, apoplexie enz. met 18, hart- en vaat ziekten met 17 offers, enz. Verdwenen schip. kinderen, een meisje van 10 en een jongetje van 8 jaar, te vergeefs. De wakkere, bejaarde Leensfaar, dekknecht op een der Katendrecht- sche veerstoombooten, kwam op het denkbeeld, met een dregge de omgeslagen roeiboot om te keeren. Groot was de verrassing, toen bleek, dat de kinderen zich aan de zitbanken der roeiboot vastgeklemd hadden en gelukkig nog in leven waren. De grensregeling der gemeente Dordrecht loopt niet vlot van stapel. De grenscommissie heeft zich thans met twaalf tegen elf stemmen vereenigd met de conclusie der meerderheid, vreemde verschijnsel, dat de voorgestelde grensuitbreiding voor Dord recht ongewenscht is, zoo lang er geen gegrond vooruitzicht bestaat op een voor Dordrecht vol doenden waterweg naar zee. Bij het 5e reg. infanterie zijn thans 58 vrijwilligers van het reservekader; hieronder bevinden zich 27 reserve-onderofficieren, 23 reserve-korporaals en 8 adspiranten-vaandrig. Tegen den uitgever van de Volkstribuun te Maastricht eischte de arrondissements-recht- bank daar een gevangenisstraf van twee maan den, wegens beleediging van glasslijpers die het werk hervat hadden, door hen in zijn blad verraders en onderkruipers te noemen. Twee jaar had de snaak verdiend. De commissie voor Kindervoeding het departement der Maatschappij tot Nut 't Algemeen te Breda, heeft in het afgeloopen jaar 10.585 middagmalen verschaft. Viermaal per week hadden de uitdeelingen plaats. middelbaar onderwijs zal Zondag 1 Nov. te Leeuwarden hare gewone jaarlijksche gadering houden, waarin o. a. zal behandeld Verkiezing van een hoofd- partementsbestuurverslag van het bestuur nopens zijne bemoeiing in zake tractements- verhooging bij toeneming van het aantal dienst jaren der leerarenvoordracht»Een plei dooi voor het geheugen”, naar aanleiding van een artikel in de Revue des deux mondes, in te leiden door den heer L. B. Fikkert, te Groningen bepaling van de plaats voor de zomer- vergadering. Dr. Salverda de Grave heeft Woensdag met het geven van onderwijs aan de Koningin geëindigd. Bij het afscheid nemen vereerden Hare Majesteiten hem een portret van Koningin Wilhelmina in zilveren lijst met chiffre, en een fraai souvenir in zilver. De Koningin- Regentes benoemde hem tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Naar het U. D. meedeelt, verlaat miss Saxton Winter, de gouvernante van H. M. Koningin Wilhelmina, tegen het einde van dit jaar het Hof en keert naar Engeland terug. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der »Maatschappij tot Nut van ’t algemeen” is ge kozen mr. W. Boot. Ten gevolge der beslissing, genomen in zake de aanklacht tegen jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, hebben de heeren W. Hovy Jr., te Amsterdam, en mr. A. W. van Beek Cal vader werd door de bemanning der aanvarende koen, te Utrecht, hun ontslag genomen, de boot gered, doch aanvankelijk zocht men de eerste als directeur-voorzitter, de laatste als secretaris van ’t curatorium van bedoelde stichting. De Algemeene Synodale Commissie deelt officieel mede, dat de aanneming van Hare Majesteit de Koningin tot lidmaat der Nederl. Herv. Kerk is bepaald op Vrijdag 23 Oct. a.s., en dat de bevestiging zal plaats hebben op Zaterdag 24 Oct. a.s. De Alg. Syn. Commissie heeft alle predikanten der Ned. Herv. Kerk uitgenoodigd, om op Zondag 25 Oct. a s. bij de door hen te leiden godsdienstoefeningen deze plechtigheid te her denken op de wijze, als deze hun ’t best voor komt. De luit.-generaal Van Helden, heeft per dagorder een hartelijk afscheid genomen van het wapen der koninklijke marechaussee. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan de jonge vrouw die zich destijds met haar kind in het IJ poogde te verdrinken. Sterfte-statistiek. De maand September heeft voor onze provincie een sterftecijfer opge leverd zoo laag als volgens heugenis misschien nimmer is voorgekomen. Het geheel getal overledenen bedroeg, 317 met inbegrip van 28 levenloos aangegevenen, zijnde per jaar gerekend 11.38 op 1000 inwoners. Naar den leeftijd was de sterfte: beneden 1 jaar 63, van 1—5 jaar 22, van 5 14 jaar 8, van 1420 jaar 8, van 2050 jaar 59, van 5065 jaar 46, van 6580 jaar 63, boven 80 jaar 20. Acute- en chronische ziekten der spijsver teringsorganen vroegen de meeste offers, nl. 48, Te Vollenbove is Dinsdag waarschijnlijk door kwaadwilligheid, een visschuit losgeraakt en naar zee gedreven. In de schuit sliep een 13-jarige jongen, die nabij Blokzijl wakker werd en in zijn dood- angst weer in de kooi ging. De schuit liep daarop spoedig op den wal vast en daar werd deze gevonden. Als door een wonder is alles zonder ongelukken afgeloopen. Men meldt uit ’s-Gravenbage Bij de bevestiging der Koningin op a. s. Zaterdag ten Paleize hier, zijn genoodigd de dames du Palais, de groot-officieren, de dames en heeren der dienstdoende hofhouding, de Raad van Voogdij, de leeraren, die tot op dit oogenblik belast zijn met het onderwijs der Koningin, de oudste ambtenaren in dienst van H.M. en eenige leden van het dienstpersoneel, in de eerste plaats dengenen, welke speciaal De arrondissements-rechtbank te Maas tricht eischte tegen twee landbouwers te Schaes- berg, beschuldigd van poging tot omkooping bij een gemeenteraads-verkiezing, respectievelijk een geldboete van f 50 en f100. Tegen den laatste werd tevens ontzetting voor den tijd van vijf jaar van het recht te kiezen of gekozen te worden geëischt. De president-directeur van de Nederland- sche Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij, de heer Van den Wall Bake, is van zijn reis naar de Z.-A. Republiek te Amsterdam terug gekeerd. Overstroomingen. Zoowel in Zuid- Frankrijk als in Italië hoort men van bijna niets anders dan van regen, hoog water en overstroomingen. De Rhone is bijv. Dinsdag niet minder dan 4 meter 30 gewassen bij Ta- rascon. In Avignon staat bet water in de straten, de kelderwoningen der laag gelegen wijken loopen onder. Op het land veroorzaakt de overstrooming geweldige schade. In Italië is het niet veel beter. De Tiber overstroomt de omliggende landen en ook het laaggelegen deel van Rome met het Pantheon. Bij Monderelondo werden 25 landlieden door het water opgesloten, zoodat zij hun huizen niet konden verlaten ook was er geen mogelijkheid hen nabij te komen met vaartuigen, wegens den sterken stroom. Bij Montalto is de ijzeren brug over de Fiora ingestort. Een valsche Nansen. Onlangs werden eenige rijke inwoners van Edinburg de dupe van een voornaam gekleed heer, die zich voor Nansen uitgaf. De eer van het bezoek des beroemden Noordpoolreizigers schijnt de goede Schotten het hoofd op hol te hebben gebracht. De valsche Nansen bezocht eenige rijke groot handelaren en werd overal met onderscheiding ontvangen. Van sommigen leende hij tamelijk groote sommen geld. Toen het bedrog ont dekt werd, was de vogel gevlogen. Voortaan zullen ook de tamboers en pij pers van het korps mariniers worden geoefend in de exercitiën en het schieten met de revol ver. 1 Zweedsche leden eener commissie in zake een handelsverdrag tusschen beide landen zijn over eengekomen, dat er een nieuw verdrag moet worden gesloten, maar over de verschillende onderdeelen kan men nog maar geen eenstem migheid verkrijgen. Het voorloopig ontwerp van het verdrag is echter gebaseerd op tol vrijheid, uitgezonderd echter nijverheidsproduc- ten en verschillende landbouwproducten. ’t Zal noodig zijn, dat men eens nieuwe studies van het socialisme gaat maken, want Millerand, een socialist van gezag, heeft vol gens de Petite Bépublique dezer dagen in een rede te Saint Maur gezegd, dat de reden van bestaan en de rechtvaardiging van het socia listisch programma ligt in de verdediging van de vrijheid en van den persoonlijken eigendom. Zou dan ook het beweren, dat de socialisten gemeenschappelijk eigendom willen, een las terlijk sprookje van de bourgeoisie zijn. Middelb. Crt. Gelijk men weet wordt tegenwoordig een proef genomen met scoria-bricks, een kunstmatige kei, welk bestratingsmaterieel vooral in den Haag uitstekend voldoet, en op steeds grooter schaal wordt aangewend. Te Rotterdam is de directeur der gemeente werken minder ingenomen met deze bestrating. Een langdurige ondervinding doet hem afzien van de verdere toepassing van scoria bricks voor alle straten met druk handelsverkeer. Zelfs het nieuwste fabricaat geeft na weinige jaren blijken van afbrokkeling, zoodat er reden bestaat te verwachten, dat dit materieel op punten van druk wagenverkeer belangrijk minder duurzaam zou blijken, dan andere in prijs niet, of nau welijks hoogere keisoorten, terwijl het aangename van die bestrating en het geraaswerend effect door het ontstaan van oneffenheden toch spoedig zou verdwijnen, tenzij men er de kosten en jen overlast van herhaalde vernieuwing voor nver had. Ook een statistiekBij het 50-jarig ambts-jubilé van een barbier te Sappemeer, heeft de onderwijzer aldaar berekend dat de jubelaris in zijn bezoeken van de klanten een I afstand van 5 maal den omtrek der aarde had Windwijzers. Bij zijn bezoek aan het afgelegd en een terrein van drie bunders wangen Louvre zag de Tsaar, toen hij over de Place geschoren had Voor pleizier. In Triëst werd Maandag morgen een rijke weduwe, mevr. Salvagi, dood in haar bed gevonden, vermoord met revolver schoten. De schoonzoon van de overledene, Mangachi, die niet op den besten voet stond met zijn schoonmoeder, en de beide zoons van Mangachi, knapen van 14 en 13 jaar, werden gevangen genomen. De jongste van deze laatsten heeft nu bekend, dat hij met een revolver op zijn grootmoeder had geschoten voor pleizier. Dit sombere drama brengt heel wat opschudding in Triëst teweeg. Vervallen adel. Onlangs heeft men de ontdekking gedaan, dat een lid van den hoogsten Spaanschen adel werkman was in de Londensche dokken. Thans blijkt, dat deze slechts een uit weinigen was, die met een lange reeks doorluchtige voorouders thans staan op den laagsten sport van de maatschappelijke ladder. Een markies van Beaumenoir is werk man in een meelfabriek bij Nantesde graaf St. Pal haalt quitanties op voor een gasfabriek in Parijsde vicomte de St. Mégrin is huur koetsier; baron d’Aubinals en de vicomte de 8. FRISO 8. ir MELWS- ADVERTENTIE BLAD VOOR FRIESLAND 3 i I e 8. h r i. I.

Friso nl | 1896 | | pagina 1