Na de Pacificatie. WOENSDAG 28 OCTOBER 1896. No. 86. Zes en twintigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Hoogere opcenten op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen, (t) Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. buiten de gemeente Red. WORKUM. in Friesland I H. A Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de den hofprediker dr. J. G. Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever De bevestiging der Koningin heeft Zater dag in het koninklijk paleis plaats gehad. Te 11 uren, toen alle genoodigden aanwezig waren, traden de beide Koninginnen met haar dienst binnende dienstdoende kamerheeren, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. minder eigenaren telt van gelegen landen. En naar mate het totaal van de gemeente inkomsten stijgt, kan de percentage van den hoofdelijken omslag lager zijn. Wie zich echter gouden bergen belooft van de bijdragen der buiten de gemeente wonende landeigenaren, zal, naar het mij voorkomt, teleur gesteld, wie in de eerste plaats eene recht vaardiger verdeeling der gemeentelasten wenscht, bevredigd worden door eene aanzienlijke ver- hooging van de gemeente-opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen. 8. A. (INGEZONDEN). Mijnheer de Redacteur Iemand, die in het 84ste no. van t Friso” gelezen heeft het artikel Hoofdelijke Omslag” betreurt het, dat ook in het vervolg een elders wonende niet in den hoofdelijken omslag der gemeente, waar binnen zijne landerijen of een gedeelte zijner landerijen liggen, mag worden aangeslagen. Inderdaad is het billijk, dat de buitenwonende landbezitters, meer dan tot dus verre, door de betaling van 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen geschiedt, bijdragen in de kosten der huishouding van de gemeente binnen welke hunne landerijen of een gedeelte hunner landerijen liggen. De Regeering wenscht daartoe gelegenheid te geven door de gemeenten te veroorloven, inplaats van 10, te heffen b.v. 60 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen, maar onder een voorwaarde. Stellen we, als voorbeeld, 2 eigenaren waarvan de eene in- en de andere buiten de gemeente woont en wier eigendommen ieder eene belastbare opbrengst van f 1500.hebben, nagenoeg overeenkomende met de zuivere huur, welke zij van die eigendommen trekken. Stellen we, duidelijkshalve, verder, dat die f 1500.de eenige inkomst is, waarover ieder der twee kan beschikken. Nu zal de in de gemeente wonende in den hoofdelijken omslag, berekend naar 5 pCt. van f 1100.(f 1500.— met f 400.aftrek) moeten betalen f 55.terwijl de buiten de gemeente wonende niets in den hoofdelijken van de gemeente, waarin hij omslag bijdraagt niet woont. De hoofdsom der grondbelasting van land met f 1500.belastbare opbrengst bedraagt nagenoeg f 85.— 10 opcenten hiervan voor de gemeente bedragen f 8.50. Hierin staan in- en uitwonenden gelijk. Voegen we nu deze f8.50 bij den hoofdelijken omslag, die de inwonende wel, de uitwonende niet betaalt, dan volgt, dat de inwonende f 55.meer dan de uitwonende in de kosten der gemeente huishouding bijdraagt, ofschoon beider f 1500.inkomen de vrucht is van land, gelegen in dezelfde gemeente. Heft men echter, inplaats van 10, 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, dan draagt zoowel de in als de uitwonende, door middel dier opcenten, in de gemeente-huishouding bij f 51.-. Maar dit is alleen rechtvaardig als de hoof delijke omslag, die ieder in de gemeente zijner inwoning verschuldigd is, met die f 51.wordt verminderd, zoodat A, wonende in de gemeente, binnen welke de landerijen liggen, daar slechts f4.en B, wonende in eene andere gemeente, in de gemeente zijner inwoning mede slechts f 4.hoofdelijke omslag betaalt, als in beide gemeenten hetzelfde percenten bedrag geheven wordt. De totale opbrengst van den hoofdelijken omslag zal hierdoor dalen naar mate er meer landerijen in de gemeente liggen, doch de totale inkomsten der gemeente stijgen naar mate die landerijen meer behooren aan buiten de gemeente wonenden en de gemeente onder bare inwoners Te zijner tijd zijn de liberalen uitgescholden voor alles wat leelijk is. Goedgeloovige zielen werden door allerlei kanselwelsprekendheid, en deze beteekent nog altijd betrekkelijk veel, gewaarschuwd tegen dit slag van lieden, als omgaande met boozen, zoo niet met den boo ze!” Men maakte er zich min of meer bezorgd over. Men ging vereenigen en macht tegen over macht stellen. De slag viel: de liberalen werden overwonnende tegenpartij maakte zich meester van de school. Clericalisme overal? Och, geen steek er van. Men bepaalde zich eenvoudig tot een subsidie-stelsel voor bijzondere scholen en dit nog wel op aangege ven en wel-omschreven voorwaarden. ’t Kon ook moeielijk anders. De liberalen gaven toe. De schoolstrijd was ge- en be-eindigd. De groote quaestie betrof enkele duizenden guldens uit de Schatkist. Men was bevredigd. En thans? Hier en daar wordt in het kamp der tegen standers nog wel eens gemopperd, maar een forsche beweging zit er niet meer in. Alles heeft zoo zijn tijd en zoo ook de schoolquaestie. Dat deze meening bij de liberalen in werkelijk heid geldt, blijkt uit de teruggang van »Vo)ks- onderwijs,” Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en het Schoolbezoek in Nederland; weldra, vertrouwen wij, zal deze Vereeniging tot het verleden behooren evenzeer als de »Afdeeling Zuidwesthoek van Friesland” het zal beschouwen als haren tijd gehad te hebben. Na den strijd en vooral bij eervol verdrag behoort men zijne legers te ontbinden. Een gewapende vrede toch brengt geene ver lichting van druk. Wij, liberalen, betrachten dan alzoo de goede manieren. Maar we ver trouwen ook, dat mocht de pacificatie niet eerlijk worden nagekomen en er onraad onder ’t koren schuilen ieder volksvriend en voor stander van den vooruitgang zich wederom zal laten vinden om deel te nemen in het leger, dat met kracht en klem eiken averrechtscben aanval op de openbare school zal afslaan. Met die overtuiging, vertrouwende op het onderling accoord, steken we dan voorloopig het zwaard in de schede. (f) Naar ’t ons voorkomt, verdient het bovenstaande eene eerste plaats in dit no. als complement tot de voorgaande stukken van denzelfden schrijver. te ’s-Hertogenbosch bevestigend beantwoord is. Dit hof noemde de rijkspostspaarbank een particuliere rijksinstelling, niet behoorende tot de algemeene lands-administratie, op welker gelden volgens de wet geen beslag gelegd mag worden. Namens den inlegger, eischer in cassatie, werd deze beslissing bestreden door mr. W. Thorbecke, te ’s Gravenhage, die be toogde, dat de rijkspostspaarbank, als zijnde een zaak welke de Staat zich heeft aangetrokken, is een tak van staatsdienst, al heeft die ook een afzonderlijk beheer. De advocaat-generaal, mr. Gregory, zal 6 November conclusie nemen. Advocaat-generaal mr. Gregory betoogde Vrijdag jl. voor den Hoogen Raad in de zaak betreffende de Ypey-stichting in Friesland, dat die stichting eerst na den dood van den stichter bij het openvallen van diens nalatenschap tot stand kwam en dus niet gezegd kan worden toen gelden door erfstelling te hebben verkre gen. Mitsdien concludeerde bij tot veroordee- ling van den Staat om de voor successierechten geheven f 37.990 terug te betalen. Uitspraak 20 Nov. Hr. Ms. Kanonneerboot Bever zal uit Nieuwediep opkomen naar Amsterdam om 30 Oct. bij de maritieme directie aldaar uit dienst te worden gesteld. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Genootschap ter bevordering der Natuur-, Genees- en Heelkunde, werd de oud-hoogleeraar dr. J. W. Gunning benoemd tot honorair bestuurslid en dr. W. Kuenen tot eerelid. De gouden medalje, gesticht ter herinnering aan wijlen den hoogleeraar C. B. Tilanus, is toegekend aan dr. H. Zwaardemaker te Utrecht voor zijn geschriften over de physiologic der reukorganen. die vooruit gingen, waren jhr. De Ranitz bij de Koningin en graaf Van Bylandt bij de Koningin Regentes. De Vorstinnen werden gevolgd door de groot meesteres barones Van Hardenbroek, freule Van de Poll, surintendante, barones van Itter- sum, barones Rengers, hofdames, en miss Winter. Engelsche gouvernante; voorts door den mili tairen dienst Zegers Veeckens, adjudant, jhr. Six, ordonnance-officier. Bij het binnentreden stond iedereen op van de stoelen, achter de zetels der Koninginnen geplaatst. De heer Stortenbeker, hofpianist, begeleidde het orgel, waarop ’de dienst een aanvang nam, aldus verdeeld: Tekst: Open baring 2 10b: »Zijt getrouw tot den dood en ik zal u geven de kroon des levens.” Voorzang psalm 89 1. Tusschenzang gezang 257 1, 6. gezang 96. Nazang, gezang 274 2. De Koningin werd bij het afleggen der be lijdenis toegesproken en antwoordde met luide stem Ja op de vraag, of zij de belofte aflegde. Daarna werd baar psalmgezang staande door het gehoor toegezongen. De Koningin Regentes en alle aanwezigen stonden op. Het geheel maakte een plechtigen indruk, die nog verhoogd werd door de aandoenlijke toespraak van den hofprediker, dr. van der Flier, die door zijn godsdienstig Onderwijs de Koningin had voorbereid. Na afloop der bevestiging heeft de kamerheer, jhr. de Ranitz, op last van de Koningin aan van der Flier mede-1 gedeeld, dat bij benoemd is tot ridder van den Nederlandsche Leeuw. Er is sprake van dat de Tweede Kamer reeds in de eerste week van November weer bijeenkomt om de regeling der gemeentelijke financiën in de afdeelingen te onderzoeken. Door de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij worden personen, hoewel niet in dienst bij een spoorweg onderneming, in dienst genomen, mits zij kunnen overleggen een bewijs dat zij gedurende een jaar hunne opleiding in den stationsdienst hebben genoten. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bestaat voor deze personen gelegen heid zich in dien stationsdienst te bekwamen, wanneer zij bij hun verzoek een bewijs over leggen, waaruit blijkt dat zij na verkregen be kwaamheid bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaan sche Spoorweg-Maatschappij zullen worden ge plaatst. Met ingang van 1 Januari 1897 zullen door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen alle werklieden van aannemers of onderaannemers van door haar aan te besteden werken, tegen ongelukken worden verzekerd. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint dat de excursie over Djerir naar Pieng en Moeloe is uitgesteld wegens over- strooming der Atjeh-rivier. Voor den Hoogen Raad werd gepleit in een zaak betreffende de vraag of beslag kan worden gelegd op gelden, ingelegd in de rijks postspaarbank, welke vraag door het gerechtshof De heer Van Oostrum Soede, predikant te Schettens en Longerhou, heeft het beroep bij de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. LEEUWARDEN. De vereeniging »Door arbeid tot verbetering” in Friesland beeft getracht, een overzicht samen te stellen van de meest verwaarloosde opvaarten, hooislooten, waterlossingen, reeden enz., omdat het onderhoud daarvan sedert de intrekking van het Prov. reglement op de onderhoudplichtigheid als van ouds is verzuimd. Dat verzuim van onderhoud verhindert h.i. de goede exploitatie van den bodem en is werkelijk een der factoren, waardoor de werkeloosheid in deze provincie een chronisch karakter heeft gekregen. Dat overzicht moge onvolkomen zijn, het geeft toch een beeld van den tegenwoordigen toe stand der kleine verkeersmiddelen in Friesland. Over de wijze, waarop de onderhoudsplicht be hoort te worden geregeld, mogen de inzichten uiteenloopen, het niet regelen dezer komt haar, op grond der 20-jarige ervaring voor te moe ten worden veroordeeld. Een ieder, aldus ein digt zij, die de welvaart van het gewest ter harte gaat, die overtuigd is dat spoedige en afdoende regeling der onderhoudsplicht nood zakelijk is, niet alleen in ’t belang van den eigenaar en gebruiker, maar evenzeer van den arbeider, helpe en steune haar om de overtui ging, dat daardoor bet productievermogen van den bodem wordt verhoogd, tot volksovertuiging te maken. SNEEK. Benoemd tot hoofd der herhaling- school de heer G. Stüvel Azn. FRISO MUM' H Illi EIITEUIE- IILIII VOOB til IL.'L t Vl. I UITGEVERS 1

Friso nl | 1896 | | pagina 1