I I No. 87. ZATERDAG 31 OCTOBER 1896. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. I I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM belang dan allerlei aanwijzing op staatkundig gebied. Elk wat wils 1 j Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de bedrijfsbelasting valt als de eigenaar het uitoefent. Het wordt geacht niet meer op te brengen dan de 4 pCt., welke men voor elk in een bedrijf gestoken kapitaal mag aftrekken, omdat daarvan reeds vermogensbelasting wordt betaald. Er blijft dus niets meer over voor de bedrijfsbelasting. Als men degenen die wèl bedrijfsbelasting moeten betalen tot eenige groote groepen brengt dan vindt men, dat er waren met een zuiver inkomen van f 650 700 41.194, f700 800 38.703, f 800—1000 40.687, f 1000—1400 42.300, f 1400 3000 43.130, f 3000 en meer 15.046. Het getal hooge bedrijfsinkomsten is alzoo in ons land zeer beperkt. Slechts 4025 trekken f 5000—10.000, en daarboven gaan niet meer dan 1343. De lijfarts van de Koninginnen, dr. Van Tienhoven, zal zich gedurende de buitenlandsche reis van Hare Majesteiten, mede in het Zuiden van Frankrijk bevinden. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Prov. Staten verzonden een ontwerp-regle ment op de keuring van dek-hengsten in de provincie. Volgens dit ontwerp is het verboden, in de provincie Friesland andere hengsten tot dekking van merriën te bezigen, dan die overeenkom stig de voorschriften van dit reglement zijn toegelaten. Jaarlijks hebben vóór 15 Maart keuringen plaats te Leeuwarden, te Heerenveen en te Nes op Ameland door eene commissie, bestaande uit 2 leden van Ged. Staten en 3 veeartsen. Aangifte moet geschieden, minstens 10 dagen voor de keuring, aan de prov. grifiie bij latere aangiften moet voor de toelating f 2.50 betaald worden. Op aanvraag wordt eene buitengewone keuring toegestaan tegen vooruit betaling van f 25. Wie zich door de beslis sing der keuringscommissie bezwaard acht, kan herkeuring aanvragen tegen vooruitbetaling van f 60 tot goedmaking der kosten, welk bedrag hij echter terug ontvangt indien hij in het gelijk wordt gesteld. De keuring bepaalt zich tot het onderzoek, of de hengsten lijdende zijn aan: dampigheid, snuiven (cornage,) stille kolder, periodieke oogontsteking (maandblindheid) en grauwe en zwarte staar. Hengsten, die niet aan een of meer der genoemde gebreken lijden, worden toegelaten. De eigenaar of houder van een of meer hengsten, die deze tot dekking van merriën bezigt, tijdens deze niet zijn toe- gelaten, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 50. De Rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen de synodale kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te St. Anna Parochie en de sociale kerkvoogden aldaar. De eisch der eerstgenoemden is toe gewezen en mitsdien zijn de laatstgenoemden veroordeeld zich te onthouden van eiken daad van beheerbinnen 3 dagen na beteekening van het vonnis aan eischers over te dragen alle bewijzen van eigendom en het archief, zoomede den sleutel van het kerkgebouw, terwijl verklaard is, dat zij alle bevoegdheid verloren hebben om gebruik te maken van dien sleutel. Verder zijn zij hoofdelijk veroordeeld tot vergoeding van kosten, schaden en interesten, - - om binnen 2 maanden na beteekening van het vonnis rekening en verantwoording van hun beheer ten overstaan van den door de Rechtbank te benoemen Rechter-Commissaris, en alsdan N ieuwstijdingen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal bijeenkomen, wanneer de Indische begrooting zal zijn ingekomen, die verwacht wordt tegen het einde dezer week. Het eindverslag is door de Tweede Kamer uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot oprich ting van Kamers van Arbeid. De commissie van rapporteurs acht de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid. Bij het Departement van Oorlog werden in tegenwoordigheid van den Minister en van verschillende autoriteiten de nieuwe uniformen, welke voor de landmacht zijn voorgesteld, be zichtigd eenige onderofficieren en minderen, van het 7e reg, inf., waarbij o. a. de nieuwe uniform in beproeving is, waren daartoe uit Amsterdam overgekomen. De roode kraag en de schouderbedekkingen met regimentscijfer, zoomede de roode band aan het boofddeksel, schijnen niet te voldoen ook de voorgestelde overjas kon de algemeene goedkeuring niet wegdragen. De nieuwe Engelsche gezant is door de Koningin-Regentes in gehoor ontvangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. Namens de Ned. Herv. Gemeente te ’s Gravenhage is door een commissie uit den kerkeraad, bestaande uit de heeren ds. H. L. Oort, den oudsten predikant; J. L. Wijsman, den oudsten ouderling en J. Margadant, den oudsten diaken, aan H. M. de Koningin een prachtbijbel aangeboden. De Koningin-Regentes beeft in de be sluiten, waarbij baronesse Van Hardenbroek, jonkvrouwe Van de Poll en miss Saxton Winter op de meest eervolle wijze van hare tegen woordige betrekkingen worden ontheven, tevens aan genoemde dames Harer Majesteits dank betuigd voor de vele en goede diensten als zoodanig bewezen. De benoemingen gaan in met 2 November a.s., met welken datum ook baronesse Rengers, hofdame van de Koningin-Regentes, haar dienst bij de Koningin zal aanvangen. Gravin Van Limburg Stirum zal met 1 December als hofdame van de Koningin in dienst treden. Over 1895/96 waren in de bedrijfsbelas ting aangeslagen 225.119 belastingschuldigen, tot een aanslag van f 4.933.336. De patent belasting heeft in het laatste jaar van haar bestaan opgebracht f 4.753.826, met bijna 450.000 aanslagen. Uit eene opgave der verdeeling over de afzonderlijke personen in de bedrijfsbelasting aangeslagen, blijkt dat er hier te lande ruim 4000 personen zijn die, behalve een vermogen van ten minste f 13.000, nog andere inkomsten hebben tot een bedrag dat beneden f 650 blijft. Van de 77.672 aangeslagenen in de ver mogensbelasting betaalden in ’t geheel slechts 30.438 of nog geen 40 pCt. tevens bedrijis belasting. Volgt daaruit dat de ruim 47.000 overige leegloopers, enkel renteniers zijn? Die gevoltrekking ware zeker onjuist. Men zou daarbij vergeten dat het landbouwbedrijf buiten het batig saldo met renten aan eischers te betalen. Voorts zijn eischers gemachtigd om, indien zij weigerachtig of nalatig zijn aan een en ander te voldoen, hen daartoe te dwingen door in beslag name en verkoop van hunne roerende en onroerende goederen tot een bedrag van f 3000, en zelfs door lijfsdwang. Uit het Ned. Landbouw-Weekblad van 24 October j.l., nemen we, op aanwijzing van een onzer ge trouwe lezers gaarne over het volgende aan dat Blad gerichte ingezonden stuk Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U het volgende in Uw geacht Weekblad te plaatsen, omdat het zeer in ’t belang is voor den boerenstand, (voornamelijk) waar eenige boeren te zamen voor gemeenschappelijke rekening de melk hunner koeien op een klein fabriekje laten verwerken, en geen melk van anderen bijkoo- pen. Den 16 April werd door een marechausée den meetemmer van onze fabriek in beslag genomen. Het bestuur wendde zich tot Mr. J. H. Crane, Advocaat te Lochem, die de verde diging op zich nam. Den 21 Juli werd onze Directeur voor het Kantongerecht te Zutphen veroordeeld tot een geldboete van f 0 50, met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van den meetemmer, waarna onze Directeur zoowel als het Openbaar Ministerie appèl aan- teekende, na den 23 September voor de Recht bank wederom door Mr. J. H. Crane verdedigd te zijn, is onze Directeur door de Rechtbank te Zutphen den 30 September vrijgesproken, met bevel den meet-emmer terug te geven, omdat onze fabriek geen publieke plaats is voor koop en verkoop en daarom Art. 11 van de Wet van 17 April 1869 niet van toepas sing is. Wij hebben gemeend niet te mogen nalaten dit in het Landbouw Weekblad te doen plaat sen, omdat dit zeer in ’t belang der boeren is, die een dergelijk fabriekje hebben. Vriendelijk dank voor plaatsing. Het bestuur der Roomboterfabriek op de Cloese. De Voorzitter, R. Scharpert. In de advertentiën van genoemd Weekblad troffen een tweetal onze aandscht. Allereerst die betreffende een kunst-meststrooier, welke ook kleverige kunst-meststoffen zaait, van totaal nieuwe constructie, met levering onder garantie. Men kan de te zaaien hoeveelheid regelen met kamraden als bij Smijtbs zaaimachines. Deze mest-strooiers, (we hadden er vroeger niet zoo bepaald van gehoord), zijn verkrijgbaar bij de firma Wed. J, C. Massee Zoon, te Goes. Inlichtingen natuurlijk ook. De tweede betreft heeren paardenbezitters en recommandeert »het veiligheids-gebit,” dat tegelijkertijd als leidgebit en als beteugelings- middel dient. Bij gebruik hiervan, zoo wordt verzekerd, wordt ook het meest op hol slaande paard oogenblikkelijk tot staan gebracht. Voor deze uitkomst wordt zelfs gegarandeerd. Eenige Rijks-Veeartsen geven hunne van waardeering sprekende attesten daarbij. Fabriekant van dit veiligheids-gebit is de heer A. F. Lamberty, te Maastricht en de prijzen voor particulieren (wederverkoopers kunnen rabat genieten) bedragen No. 1 blank, f 1.50. 3 vertind. - 1.98. 6 vernikkeld. - 2.70. Wij meenen velen onzer lezers uit den land bouwenden stand geen ondienst te bewijzen met het verstrekken van al deze mededeelin- gen. Het Ned. Landb. Weekbl. toch wordt door allen niet gelezen en de bevordering van het practische leven is niet van minder De herdenking van het 25-jarig bestaan van bet Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zal niet zoo feestelijk gevierd worden als men eerst wel gedacht had. Om de te groote kos ten zal men zich bepalen tot een bijeenkomst van bestuurders, afgevaardigden, leden en ge- noodigden, op Zaterdagavond 31 October, in het gebouw D’ Geelvinck, Singel te Amsterdam. Ook is de verandering der feestplannen een gevolg van de overweging, dat toch niet aan alle leden met hun vrouwen het Verbond telt 38 afdeelingen met 3100 leden plaats zou kunnen worden verschaft. De voorzitter van het Verbond, de heer B. H. Heldt, heeft een gedenkboek samengesteld, dat de geschiedenis van het 25-jarig bestaan, eenvoudig maar uitgebreid behandelt. De levensgeschiedenis van het Verbond, wordt voorafgegaan door een inleiding over de eerste jaren van de eigenlijke arbeidersbeweging in Nederland (18641870.) Aan het slot van het boek komt een lange lijst van bijlagen, bevattende de adressen, proclamaties en verdere geschriften, welke van het Verbond zijn uitge gaan. Het 25-jarig bestaan van den hoofdcur- sus te Kampen zal op 1 Nov. door de leerlin gen feestelijk herdacht worden. In de vergadering der vereeniging tot instandhouding van het oud-studentenfonds, te Utrecht gehouden, is besloten op voorstel van prof. Galée, steun te verleenen aan de pogin gen tot toelating van een privaat docent in de Friesche taal- en letterkunde aan de Utrechtsche universiteit. Vele Friezen studeeren thans aan andere universiteiten. Men vleide zich, dat in Friesland dit blijk van waardeering dier taal aan een der universiteiten met ingenomenheid zal worden begroet. Fran. Ct. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot Lijkenverbranding te ’s-Gravenhage, heeft van den gemeenteraad van Haarlem een stuk grond der algemeene begraafplaats in gebruik ge vraagd, tot het oprichten van een crematorium met columbarium. Het pantserdekschip Friesland, in aanbouw bij de maatschappij voor scheeps- en werktuig bouw Feyenoord te Rotterdam, zal 4 November des middags 3| uur van stapel loopen. De winkelier in Haarlem, wiens winkel juffrouw in den winkel een knoop aan een mantel zette en daarom wegens overtreding der arbeidswet bekeurd werd, is door den kanton rechter te Haarlem vrijgesproken. - Een kunstwerk. Het station te Schiedam, dat verzakte, is van 40 tot 80 cM. in de hoogte gebracht, eigenlijk opgedraaid. Dit werk, dat plaats had onder toezicht van de technische ambtenaren dor H. IJ. S. M., is nu afgeloopen en de dienst in verschillende lokalen is daarvoor niet een oogenblik behoeven te worden gestaakt. FRIS iiliii mini Hii [sinii. Mil ib ES IIIIEIITEUIl-

Friso nl | 1896 | | pagina 1