No. 88. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1896. Een stukje politiek. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r H. CHILI. t i Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM van van I het Chineesche leger naar China laden voor de ’t Kan zich dus wel schikken. in den laatsten tijd ook een verzoeningsgezind idee aan beginsel heeft. Gerechtvaardigd wordt de overtuiging genoemd der Duitsche Reiths Anzeiger, «dat het vertrouwen in de oprechtheid en trouw van de tractaten der Duitsche politiek bij andere mo gendheden te i door zulke onthullingen aan het wankelen kunnen gebracht worden,” enz. Daar het officieus orgaan van bet Weener departement Buitenlandsche Zaken zoo er weinig meer toe of het nu in omloop steunen. Naar ons beste weten is dit ook de aangewezen weg, die tot heil van het gemeen schappelijk vaderland kan leiden. van de Hamburger Wilhelm een brief aan Keizer Frans Jozef heeft geschreven met volledige ophelderingen. FRANKRIJK. President Faure heeft Koning Umberto telegraphisch zijne geluk wenschen gezonden met zijn zoons huwelijk. De Minister van Koloniën deelt aan de bladen de volgende nota mede »De Minister van Koloniën heeft van generaal Galieni een telegram ontvangen endeSO Oct. j uit Port Louis (Mauritius), meld van dat de Minister van Binnenlandsche Zaken Rainan- drianampandry en prins Ratsimamanga, overtuigd van medeplichtigheid in den opstand, door den krijgsraad ter dood veroordeeld en te Antananarivo terecht gesteld zijn. Volgens de Temps is de verkiezing van den heer Isambert tot vice-voorzitter der Kamer, behalve aan onhandige tactiek, vooral toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de radicale en uiterste linkerzij bijna voltallig, de gematigde linkerzij en het centrum zeer onvoltallig tegen woordig waren. Het blad leest den afwezigen deswege naar verdienste de les. ENGELAND. Lord Dufferin, de afgetreden ambassadeur te Parijs, is Woensdagavond ont- Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Beetsterzwaag W. E. Duijn, thans te Ommen en tot ontvangers der directe belas tingen en accijnzen te Gorredijk J. J. van Pienbroek, thans te Kollum en te Ternaard (Holwerd) J. A. Bijhma, thans te Coevorden. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen 10 November a.s. - Voorrechten militieplichtigen 1897. De militieplichtigen voor de lichting van 1897, die er prijs op stellen om ingevolge het kon. besluit den horizon op, namelijk om het van scheidsrechterlijke beslissing tot DUITSCHLAND. Ten opzichte van de befaamde publicatie der Hamburger Nachrichten sprak de Kölnische Zeitung nog de hoop uit, dat het tegendeel waar zou blijken te zijn; dat prins Bismarck’s vereerders de geruststellende tijding mochten vernemen, dat niet hij zich aan zoodanig misbruik van trouwen had schul dig gemaakt. De natie zoo schrijft het Keulsche blad die Bismarck’s aanzien als een ideaal bezit van bet gansche Duitsche volk waardeert, heeft er rechtmatig belang bij te vernemen of prins Bismarck de onthullingen, die te gelijker tijd op verschillende plaatsen voorkwamen, heeft veroorzaakt of goedgekeurd. De nationaalge- zinde mannen vragen verder te vergeefs, welk politiek doel men voor oogen had, dat zulk een misbruik van vertrouwen ook maar half kon verontschuldigen. De Hamburger Nachrich ten bewaren omtrent beide punten het stilzwijgen en vergenoegen zich met het afdrukken van instemmende beschouwingen van bladen van den tweeden rang. Hoe de Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering een blijvend werktuig van vrede en verzoening thans over Duitschlands vertrouwbaarheid denkt, blijkt uit een artikel van het officieus Weener Fremdenblatt. Daarin wordt als het doel haald op een banket, hem door den Lord Mayor en de burgers van Belfast aangeboden. Antwoordende op den toost op zijne ge zondheid, gaf lord Dufferin zijnen hoorders eenige indrukken, door hem als diplomaat ontvangen. Een er van was, dat Groot-Britannië, ofschoon hare betrekkingen met bijna alle mogendheden vriendschappelijk waren en haar gezindheid jegens haar welwillend was, geenszins populair was in Europa, en dat de Pers der andere landen jegens haar een onveranderlijk vijandi- gen toon placht aan te slaan. Dit schreef hij ten deele toe aan het feit, dat Engeland vrij was van de bezorgdheden en politieke vraag stukken, waardoor de meeste Staten op het vasteland gekweld werden, en ten deele aan den plotselingen drang tot uitbreiding van koloniaal gebied, welke Frankrijk en Duitsch- land op verschillende punten in botsing hadden gebracht met Engeland’s aanspraken en belan gen. De tweede overtuiging, die zich bij hem had gevestigd, was, dat geweld, en niet recht, nog steeds de overheerschende factor in menschelijke zaken wasen daarom was het noodig, zoowel te land als ter zee, ’s lands weermiddelen in volle kracht te handhaven. Maar er daagde van het Se,IerLaa‘La! nieTtr gegrond >8- ^at Keizer leger ig vol het BerUner Tageblatt, 1 Duitsche officieren opgedragen. Het blad neemt, dat met goedvinden van Keizer Wilhelm de kolonel Liebert eerlaug Duitschland verlaat om als organisator van met een aantal Duitsche officieren te vertrekken. De Duitsche officieren, die onlangs in Chileenscheu dienst zijn gegaan, hebben hun contract opgezegd. Zij schijnen bedrogen te zijn uitgekomen, zoowel wat soldij als behandeling betreft. Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Wij hebben November en onze Tweede Kamer komt weder bijeen. Zij heeft nog al zoo ’t een en ander op te knappen. Daar is het telken jare terugkeerende werk der Staats begrooting. Lastig en moeielijk tevens. Zij, die de eer genieten (of genoten hebben) lid van een’ gemeenteraad te zijn, (of geweest te zijn,) kunnen zich daarvan eenig denkbeeld maken, vooral als ze daarbij in aanuierking nemen, dat het hier geldt de huishouding in ’t groot, ook tegenover buren, dichtbij en veraf. Daar is zoo ontzettend veel noodigmillioenen bij millioenen als men de schatten in na ture kon aanschouwen, die slechts de behoefte van een enkel jaar moeten bevredigen, men zou duizelen bij den aanblikZoo ongeveer een honderd-veertig duizend zakken elk van duizend guldens«Gooi ze maar op mijn wagenEen wagen, och mijn lieve, dat zou een groote moeten zijn en er zouden nog al zoo’n paardje of wat noodig worden, om dat sommetje te trekken. Begrijpt eens aan, honderd guldens wegen een kilogram, onver schillig of dit bedrag aan werkelijke guldens of rijksdaalders wordt genomen. Een-honderd- en-veertig-millioen gulden weegt dus een mil lioen-en-vier-honderd-duizend kilogram, en als men nu een duizend kilogram (d. i. twee-dui zend oude ponden) per wagen rekent, dan zou men niet minder dan veertien-honderd zulke wagens achter elkander zien voortrijden, be- mt t den schat, die in één enkel jaar behoeften des lands noodzakelijk is. En tevens be grijpt men, dat de vaststelling van zulke eene begrooting, de beschikking over zooveel kapitaal, maar geene kleinigheid is. 't Zijn de leden der Staten Generaal, die er over te oordeelen hebben en daaruit volgt reeds, dat de verkiezing van een lid dezer Staten geen gekheid is. Immers de heeren bepalen eerst, wat er noodig is en ’t moet er natuurlijk komen, stel len daarna vast, waar ’t geld vandaan moet komen, natuurlijk van de burgerij, in den vorm van belasting. En die belasting weet ge, dat is een zaak, die zoo ongeveer het hart van ieder inwoner raakt. Maar, daarover praten we voor ’t oogenblik niet verder. De begrooting voor het aanstaande jaar zal zich wel schikken. De heeren Kamer leden zullen er zich niet erg warm over maken, zij beschouwen de verschillende hoofdstukken dezer begrooting met het oog op de ons wachtende groote veranderingen meer ais crediet-wetten, dat is als noodwendige regelin gen, waarover eigenlijk geene bespreking noodig is. Alleen het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken (dat van den Minister Van Houten) zal nog zoo ’t een en ander te verduren hebben, omdat erkennen, dat onze katholieke landgenooten zich boos hebben gemaakt tegenover dezen bewindsman, waar hij in de Eerste Kamer de leuze aanhief: «tegen het clericalisme!” Voor ’t overige rolt de begrooting dit jaar daar wel door, zonder veel stoornis, als het n.l. zoover komt, Want ’t zal wel weer ’t oude liedje zijn, daar is nog tijd. Eerst een aantal andere aangelegenheden afdoen en dan ten laatste de veertienhonderd karrevracbten zilvers, zoo, dat de Eerste Kamer precies den tijd heeft bet meest noodzakelijke vrachtje door te laten, om geen stoornis in den te maken. ITALIË. De Prins en Prinses van Napels zijn Donderdag-namiddag half drie te Florence - aangekomen en werden met warmte door de onthullingen «huiselijk gekrakeel beschouwdmenigte toegejuicht, ’s Avonds had er een waarin het buitenland zich niet te mengen taptoe met fakkeloptocht door de verlichte straten plaats DENEMARKEN. Een bericht der Pall Mall Gazette als zou er tusscben Rusland en Dene marken een geheime mondelinge overeenkomst goeden gang van zaken aan te brengen; de rest kan dan later wel volgen. Een bericht uit Den Haag versterkt ons in deze meening«De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag, i O November, des voormiddags haiftwaalf. Onmiddelijk na afloop van de open bare vergadering zal in de afdeelingen het onderzoek van de financieele wetten begonnen worden.” Hoofdzaak zal hier wel zijn de regeling der gemeente-financiën en dit is voorwaar een dringende aangelegenheid. Ziet, de afdoening der Staatsbegrooting is wel een zaak van groot gewicht, maar de eigenlijke slag van den vuur pijl zit hem in alles, wat vooraf werd vastge steld. Want er wordt geene wet geboren of er zijn voortdurende kosten en lasten aan ver bonden. En daarom bedenke ieder zich wel, die veel wenscht geregeld te zien, dat hij een hooger duitje in het zakje behoort te werpen: de karrevrachten worden meerder. Zoo b. v. de eischen van instelling van Ministerie van Landbouw, van een idem voor Arbeid, enz.: «voor wat, hoort wat.” Al het hier opgenoemde nu is volkomen waar, eene waarheid als een koe, onverschillig welk kabinet aan het roer is, 't zij liberaal of «clericaal,” wanneer daar iets wordt vastge steld, dan kost dat geld en dat geld moeten de burgers opbrengen in den vorm van belas ting. Zoo is de nuchteren stand van zaken. Toen het antirevolutionair Ministerie-Mackay aan ’t roer was, kregen we het subsidie-stelsel voor de bijzondere scholen present. Dat sub sidie vroeg natuurlijk weer eenige karrevrach ten, doch velen werden bevredigd, ofschoon ze hooger lasten moesten betalen. Zoo nu schijnen de menschenbetalen willen ze wel, maar ze willen er ook voor genieten; ze willen, dat de Kamer ook wat anders doet dan telken jare alleen over den berg van zilver te beschikken. Dezulken nu zullen in de laatste jaren van het bestuur in liberalen zin geen onvoldaanheid kunnen voorwenden. Daar zijn er gewichtige veranderingen gekomen met behoud van door de ontevredenen van vroeger verkregen rechten, als het pas genoemd subsidie stelsel. Op 't gebied der belastingen is er een geheele omme keer van zaken in ’t leven getreden de sluit steen, de wet op de personeele belasting wacht nog slechts op een wetje tot invoering. Hoofd gedachte bij dit alles was belasting naar draag kracht ontlasting van den minder bedeelde, verhooging van den meer welgestelde. Het nieuwe kiesrecht klampt zich daaraan vast en zal ook minstens den gezeten werkman stem in het kapittel geven en zonder verder in bijzonderheden te treden, wacht ons daar straks de regeling der gemeente-financiën, mede een gewichtig werk. Onpartijdigen in den lande zullen moeten er gedurende de laatste jaren door onze Staten-Generaal veel is gedaan in de richting van den algemeenen vooruitgang. Zon der miskenning van de diensten door wakkere vaderlanders van andere partijen ten deze be wezen, zijn al deze uitkomsten hoofdzakelijk bet werk der liberalen. En dit mag met vreugde door ons worden geconstateerd. Waar dan, na den ons nog wachtenden voor- loopigen toestand, geheel andere tafereelen zich zullen voordoen, daar hebben we goeden moed, dat alle weldenkenden in den lande ook voor het vervolg het werk van den vooruitgang zullen vast gevestigd is, dan dat het be8taan; waarbij Rusland zekere verplichtingen zou op zich nam betreffende waarborging van Denemarkens onschendbaarheid en eventueele teruggaaf van Noord-Sleeswijk, wordt van spreekt, doet gOec]er}lanc| voor een verzinsel verklaard. CHINA. De reorganisatie van het Chineesche aan Het blad ver- 8 I ui,in mini hui si iui. FRISO mum' ii ihiiin111u:

Friso nl | 1896 | | pagina 1