Zes No. 89. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1896. N ieuwsti j dingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM r. d >r Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Een waarschuwing. In dezen wildtijd acht het Mbld. tegen vervalschingen het van be lang te wijzen op een door een geacht medicus goed geconstateerd vergiftigingsgeval te Am sterdam, tengevolge van het gebruik van een adellijken taling. Zeer ernstige ziekteverschijn selen deden zich dezer dagen voor (zware buik loop, brakingen, koude rillingen, gepaard met koorts) bijna onmiddelijk na bet eten van het wild. Door doelmatige geneeskundige hulp herstelde de lijder na eenige dagen. Meestal wordt bij dergelijke adellijke spijzen zeer zorgeloos te werk gegaan en beroept men zich op tallooze gevallen, waarin zij straffeloos gebruikt zijn geworden. Nu en dan bewijst een min of meer ernstig ziektegeval, dat zeer zeker vergiftiging het gevolg van het gebruik kan zijn. Met zekerheid is niet uit te maken, op welk tijdstip bij vleesch de vergiftige eigen schappen optreden, doch de door den reuk zoo duidelijke waarneembare teekenen van ontbin ding moesten reeds genoegzaam tegen het ge bruik waarschuwen. De vogel gevlogen. Op het verzoek, in gesteld door Trijntje Sikkema, huisvrouw van Hijlke Feenstra, vroeger melktapper te Midlum, om gratie van de aan haar opgelegde gevan genisstraf van.zes maanden, of verandering dier straf in een geldboete, wegens het doen eener lasterlijke aanklacht ten laste van den rijks- veldwachter Van Schuijlenburg, is door H. M. afwijzend beschikt. De vrouw zou thans haar straf hebben moeten ondergaan, wanneer zij niet was uitgeweken naar Noord-Amerika, waarheen de oud-minister Seyffardt nog onlangs tegen bleek te zijn. Toegelicht zijn de programma’s niet; zij laten den denker met zijn zwarigheden staan. Twee fouten heeft het bestuur der Unie begaan Het eene is, denkbeelden, die eerst sedert betrekkelijk korten tijd geopperd zijn en dus den toets eener veelzijdige critiek nog moeten doorstaan, voor te dragen als onaantastbaar. Dit veroorzaakt ontstemming bij allen, die weten dat deze denkbeelden nog veel nader onderzoek noodig hebben. Het tweede gevaar is, dat men een soort van orthodoxie scheptook op dit laatste heeft bet bestuur der Liberale Unie, naar het mij wil voorkomen, niet genoeg gelet. Het gunt niet genoeg vrijheid aan individueele opvattingen. Zijn liberalisme is mij te eng. Het weert niet alleen den conservatief in den man van het volstrekte laissez fairehet weert ook hem, die, schoon niet afkeerig van staats inmenging op sociaal gebied, ja op sommige punten krachtig daarvoor ijverend, op andere voorshands reserves maakt. Mr. Pierson zou daarom de programma’s grondig herzien willen hebben. En daarenboven vraagt hij voor de kiesvereenigingen de vrijheid candidaten te stellen, die de verlangde «instem- ming” en «volle overtuiging” niet geven kunnen maar toch als candidaat sympathiek kunnen heeten. Het Hoofdbestuur der «Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank” heeft een adres verzonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal en de Hoofden der Depar tementen van Binnenl. Zaken en van Justitie, waarin het verzoekt te willen medewerken tot het brengen van een dergelijke wijziging in de Drankwet, dat het voortaan verboden is sterken drank te verkoopen in stations en wachtkamers van speor- en tramwegmaatschappijen en op openbare vervoermiddelen te water en te melk. Mac Kinley gekozen als president van Amerika. De Daily News zegt zeer verstandige dingen over de verkiezing van Mac Kinley. Met deze verkiezing, zegt het blad, is de wolk verdwenen, die hing boven de Vereenigde Staten; aan alle plannen om te knoeien met den muntstandaard is de bodem ingeslagen. Bryan heeft den voor hem noodlottigen misslag begaan het Ame- rikaansche krediet aan te randen en dus den grondslag van den handel te bedreigen. Mac Kinley heeft zijn ontzaglijke meerderheid te danken niet aan zijn eigen verdiensten, maar aan de gebreken, fouten en misslagen van zijn tegenstander. De meerderheid die Mac Kinley verkoos, omvat vele vrijhandelaars; hij is derhalve niet tot president gekozen ten einde zijn bescher mende tarieven weder in het leven te roepen of om de voortbrengselen van Europa buiten bet land te houden, maar om den gouden stand aard en den volwaardigen dollar te handhaven. Zij, die hem hielpen verkiezen, omdat zij het vaderland boven de partij stelden en de eer van het land wilden verdedigen, hebben recht op de waardeering en den eerbied der over winnaars; daarom moet Mac Kinley niet als partijman optreden, maar als president van het geheele volk. Aan de volksopwindende democraten is een gevoelige slag toegebracht. zij reeds vóór eenigen tijd is gebleken te zijn un.fr/.l.'l.nn daaraan is te schrijven, we van l den, om te gaan, blijven waar ben het heft in handen, weer uit handen geven Atjeh moet beheerscht worden, de Atjeher begrijpt geen pacificatie; wij moeten blijven waar wij zijn, voortgaan op den ingeslagen weg enbinnen eenige jaren is Atjeh ons De Figaro van Woensdagmorgen schrijft: «De Koningin-Regentes en Hare dochter, de jonge Koningin Wilhelmina, zullen hedenavond te Aix-les Bains aankomen, waar Zij drie weken denken te blijven. Op uitdrukkelijk verlangen der Koninginnen zal Haar incognito ten strengste worden bewaard en zal Haar geen openlijke ontvangst geschieden. Desondanks hebben evenwel de inwoners der plaats den weg van het station naar het land huis te Corbières, waar de Vorstinnen zullen vertoeven met vlaggen en bloemen versierd.” Tot lid van Gedeputeerde Staten van Groningen is voor de tweede maal gekozen mr. Thieme, met 36 van de 43 stemmen. De gekozene beeft de benoeming aanvaard. De programma’s der Liberale Unie. In Het Handelsblad vindt men een zeer belangrijk artikel van den oud minister N. G. Pierson. Achtereenvolgens gaat hij daarin de beide programma’s in de hoofdpunten na. Wat de groote lijst betreftwat de voorgestelde pacht- regeling aangaat, het is te voorzien dat vele «vooruitstrevende” liberalen over de nog onlangs daartegen ontwikkelde bezwaren niet zullen kunnen heenstappenbeperking van overmatigen arbeidsduur ook voor volwassen arbeiders is een der meest quaestieuse punten van sociale wet geving, vele geavanceerden zullen die bespreking niet wenschen de verplichte verzekering tegen ouderdom en invaliditeit is in Duitschland door Bismarck doorgedreven tegen den zin der geavanceerden, een punt dus ook, waarover liberaalgezinde mannen verschillend denken de quaestie van maximum arbeidstijd en minimum loon in Rijksbestekken is een der allernieuwste, waaromtrent onder deskundigen geen eenstem migheid heerscht bij de financieele wordt voor de uitkeering aan de gemeenten een beginsel gekozen, dat velen als onjuist zullen verwerpen en worden ter versterking der geldmiddelen aangeprezen debiet-rechten (onbillijker belasting is kwalijk denkbaar), belasting op goederen in de doode hand (waarvan de opbrengst nog geen ton zal bedragen) en progressie bij successie rechten (een zeer nieuw denkbeeld, in Engeland alleronrechtvaardigst toegepast 1) Het «urgente” program noemt weer de verplichte verzekering, de beperking van arbeidsduur voor volwassenen voorts de herziening der armenwet, waarbij als doel wordt aangegeven, wat velen onbereikbaar achten dan opheffing der schutterijen, waar vertrokken. Het begin van het einde. De beide laatste dagen hebben zich zeven en veertig der stakende glasslijpers weer bij de firma Regout te Maastricht om werk aangemeld. Deze stap wordt als een begin van het einde der staking beschouwd. In te letterlijken zin opgevat. Een eenvoudig boertje leest in een herberg de courant en stoot in een bericht op de volgende woorden «Jaap Eden geslagen te Parijs.” «Hest ook heurd Harm,” zegt hij tot een vriend, «doar hebben ze Joap Eden al weer op z’n donder geven. Harm: «Zien ijgen schuld Roulf, al sloagen ze hom ook dood, wat dud he zoo’n ende van huus De Bond van Suikerfabrikanten heeft in zijn vergadering te Rotterdam besloten, niet te contracteeren, voor de suikerwetgeving voor het volgend jaar vastgesteld. Een treffend afscheid. Aan het Centraal station te Amsterdam ging het Maandagavond eenigszins aandoénlijk toe. Een jonge man die naar Indië zou vertrekken, had afscheid genomen van zijn familie, waarbij zijn zuster in zwijm viel. De juffrouw was niet dadelijk toi het bewustzijn terug te brengen, men moest haar per wagen naar de wachtkamer vervoeren. Daar bevond zich de moeder, die op het zien van haar flauw gevallen dochter ook bezwijmde. Het is te begrijpen, dat dit voorval vele nieuws gierigen naar de wachtkamer deed stroomen, die bleven kijken totdat de vrouwen weder tot bewustzijn gekomen waren. Gelukkig maar dat al die nieuwsgierigen nog onzwijmerig bleven. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Aan een particuliere correspondentie over den toestand op Atjeh van het N. v. d. D. is het volgende ontleend Onze troepen doen hun best om het behaalde succes blijvend te doen zijn en den Atjeher de gedachte, dat we toch wel eenmaal weer terug zullen gaan, te ontnemen. Geloof me, ook voor een deel onze voorspoed toe De Atjeher kent ons, weet, dat tijd tot tijd eens opstuiven, eens optre- daarna weer in te dommelen, terug Dit idee moet er uit. We moeten we zijn. We zijn nu sterk, heb- Dat we het niet Weer een wegquaestie. Onder Schoten bij Haarlem is een weg, die meer dan 200 jaar als publieke weg beschouwd was, door een der aanwonende eigenaren afgesloten, Op last van het gemeentebestuur werd de versperring verwijderd, doch later was de weg weer op dezelfde manier afgesloten. Overstroomingen in Frankrijk. De be richten van overstroomingen in Frankrijk wor den steeds ernstiger. Vooral in het Zuiden blijft de toestand niet zonder gevaar. Te Arles staat een geheele stadswijk onder water, dit laatste staat een meter hoog in de huizen. Te Avignon moet men de gebouwen en poorten naar den kant der rivier steunen; de bakkers kunnen geen brood bakken, wijl sedert twee dagen de ovens onder water staan. De stad Lyon was Zondagavond beroofd van de electri- sche verlichting; de machines waren overstroomd. Overal uit het Zuiden komen soortgelijke of nog meer verontrustende berichten. Te Beau- caire ligt een stoomboot gereed om de men- schen, die door het water ingesloten zijn, te hulp te snellen. Te Roquemoura zijn alle dijken doorgebroken en verschillende huizen hebben geen gemeenschap meer met den weg, of met elkaar. Intusschen voeren de rivieren in Zuid- Frankrijk alles mee, wat men maar denken kan. Ontzaglijke schade brengen de overstroo mingen toe. Een vooruitzicht waarover men blij wezen kan. Uit Pretoria wordt gemeld, dat in de laatste maanden valt te constateeren, dat het Britschee lement in Johannesburg aan ’t afnemen is. De bevolking daar bestaat nu uit ongeveer 24.500 Transva Iers en kaffers, 16000 Engel- schen, 2300 Russen, 22000 Duitschers, 1000 Australiërs. De rest bestaat uit Amerikanen, Franschen enz., zegt de berichtgever der Indé- pendance, maar deze spreekt niet van Hollanders, die er anders ook tamelijk vertegenwoordigd zijn. Volgens de laatste statistieken komen er elke maand 2500 landverhuizers, in de Transvaal. Op die wijze zal de soep er ook wel dun worden. Melk als bluschmiddel bij petroleum-bran- den. Het feit, dat ’t aan een dienstbode gelukt was, om een door petroleum ontstanen brand in den beginne te verstikken door melk, heeft verscheidene vrijwillige brandweren te Weenen proeven doen nemen, die zeer bevre digende uitkomsten hebben opgeleverd. Het eindverslag der brandweren was dan ook, dat melk bij kleine petroleumbranden, vooral in een beperkte ruimte, een beter brandblusch- middel is dan water. Ter gelegenheid van de te Alkmaar gehouden groote najaarsveemarkt zijn in het geheel 80 waggonladingen vee van het station der H. IJ. S. M. daar vervoerd. Hiervan waren 38 waggons bestemd voor rechtstreeks vervoer naar de Belgische grenzen. Het aan tal van het door Fransche kooplieden aange kocht vee bedraagt 350 stuks. Ook naar Engeland is vee vervoerd. In Killalos, in Ierland, is een geheim zinnige gebeurtenis voorgevallen;deprotestantsche bisschop daar werd dood gevonden op eenige passen van zijn huis. Zijn vrouw vond men dood in haar kamer, eenige uren nadat het lijk van haar man was ontdekt. n 8. ir FRI aims- n tun ii 11 i II. IILIII urn fiiibi. mi. 0 r 3 1 r UITGEVER:

Friso nl | 1896 | | pagina 1