1 ei w Gemengde Berichten. Ingezonden. Marktberichten. Pri 2 Novb. f 42.50. f 43.00. f 53 00. f 48 00. f 42 50. 1 43 50. f 43.50. f 46 00. f 43 00. f 44 00 f 50.00. t 43 50. i 43 50. f 44 00. f 44 50. van b. het personeel der school tegen ongelukken de maand October, Te HHERENVEEN, I 1 I bij te wonen, waarom de heer T. v. als vice-Voorzitter de leiding op zich de vergadering opende. d. Weij nam en f) w f) ff n ff f> Mi Dii VVi Dc Vr Za Zo de 4 Mi Di W Dc Vi Za Zei k 1 H tl f 4050 - 3890 - 3875 - 3774 - 3717 - 3675 - 3650 3549 - 3489 - 3474 - 3447 2 2 2 3 4 4 4 5 5 5 6 6 9 7 d< ei d E ei d' wee vereeniging voor bereiding, werd de begrooting behandeld het dienstjaar 1897. De Voorzitter, de heer Fontein de Jong was H. D. alhier. BALK, 9 Nov. Heden avond hielden eenige Lemmer, JOÜRE Kampen, Steenwijk Sneer, Gorredijk, BALK; WOLVEGA, Langweer Bolswarl». Meppel, WORKUM, Leeuwarden, uw gevoelen? De begrooting werd vastgesteld in ontvang menth. J. v/d Vliet alhier eene demonstratie. De zaal was flink bezet. Naar men ons meedeelt is het doel zich in deze environs een vasten zetel te verwerven. WONSERADEEL. Evenals in andere ge meenten is ook in deze gemeente een Commis sie gevormd, over de verschillende dorpen verdeeld, voor het Huldeblijk aan H.M. de Koningin Regentes. Deze Commissie hield 1.1. Zaterdag hare eerste vergadering te Witmarsum teneinde te bespreken, op welke wijze zij zou werken. ZUIDWESTHOEK, 9 Nov. Nu de aardap peloogst finaal is afgeloopen kunnen de verbou wers de balans opmaken. Deze is ’t werd reeds meermalen gemeld beslist gunstig. Toch had zij nog gunstiger kunnen zijn, indien de ziekte niet was ingetreden. Opmerkens- waardig was ’t, dat deze dit jaar bepaalde akkers aantastte en de naastliggende soms ge- Het verschijnsel kwam vooral voor op de lichte gronden o.a. te Kou- dum en Warns. In het laatste dorp oogstte iemand uit één akker 65 korf, waarvan niet minder dan 43 ziek bleken te zijn. HEMELUM, 2 Nov Tot het predikambt in de Ned. Herv. Kerk is de vorige week door bet kerkbestuur in de prov. Groningen toege- en mr. te aangemeld. Als de pogingen der commissie bekroond worden met goeden uitslag, dan stelt het Gemeentebestuur een lokaal met vuur en licht en wel dat, waarin de normaalschool wordt gehouden, disponibel; de bevoegde macht het November, en buitenslands 1 Januari a. s. in gebruik der aldaar aanwezige teekenmodellen werking. en de Regeering geeft eenige subsidie. Een Burgemeester. Antwoord van de Redactie. Ook wij deelen de opvatting van den Voorzitter. De bedoeling van de aangehaalde bepaling is ken nelijk alleen deze, dat de Raad bij zijne aanwijzing gebonden is aan de leden van het College, in dien zin, dat niemand als Voorzitter daarvan zal kun nen optreden, dan wie tevens lid van het College is. Vermits nu de nieuw benoemde met 1 Jan. ’97 lid van het College zal zijn, kan hij met in gang van dat tijdstip ook tot Voorzitter benoemd worden. Een genezen zelfmoordenaar. Rotterdam had een 22 jarig jongmensch in een baloorige hui het huis zijner moeder verlaten, te kennen gevende een einde aan zijn leven te zullen maken. De moeder riep daarop de hulp der politie in om hem op te zoeken, niet vermoedende dat hij toen reeds in het ziekenhuis lag, waarheen hij zichzelf begeven had na het gebruik van een dosis muizentarwe. Nadat hij in het ziekenhuis van zijn onpasselijkheid genezen was, keerde hij ook genezen van zijn zelfmoord-ideeën, naar zijn oude moeder terug, die hem met open armen weer ontving. Redevoering van de mest en hare beteekenis voor den landbouw. »Ja, mijneheeren, men kan veilig zeggen de mest is het ijzeren fondament van alle physische en daarom ook van alle geestelijke cultuur. Zij is de eigenlijke grondslag, waarop de menschheid de roemrijke tempelen barer wetenschap en kunst heeft gebouwd. Zij verdient derhalve niet alleen uit landbouwkundig, maar ook uit een aesthetisch oogpunt ons aller belangstelling in de hoogste mate. Waarlijk, mijneheeren, ik kan u de mest niet genoeg met warmte op het hart drukken De roman van een Zigeuner. Het volgende komt uit Parijs Voor jaren had de directrice van een wereldberoemde firma in Parijs, liefde opgevat voor den kapelmeester van een Zigeunerkapel, welke in Parijs speelde. Die liefde ging zoo diep, dat de Parijsche dame niet rustte vóór bij bij haar kwam wonen in haar voornaam huis. De gelukkige Zigeuner bad vrouw en kind in Budapest achtergelaten, toen hij naar Parijs ging. Maar zijn vrouw ruimde gaarne het veld voor de Parisienne tegen een vergoeding van 20,000 francs. De Zigeuner had nu paard en rijtuig tot zijn beschikking en begon een leventje van pleizier. Hij verspeelde enorme sommen bij de wedrennen en in de gemeenste clubs. Gedurende de negen jaren, dat deze verhouding duurde, gleed van de vele miljoenen, die zijn vriendin bezat, er minstens één door de vingers. Maar ten slotte werd de Zigeuner ziek ten gevolge zijner uit spattingen, hij kreeg de tering en werd op de liefderijkste wijze en met de meeste zelfver loochening verpleegd door zijn vriendin. Hij overleed echter op 35-jarigen leeftijd. De mooie droom, dien de zoon der puszta door leefde aan den oever der Seine, was ten einde. Aan wie behoort eigenlijk het eiland Mozambique De Lissabonsche courant Correio da Noite maakt een brief openbaar van Mozambique, een brief, die sensatie wekt in j Met het oog op eene soortgelijke kwestie onlangs gerezen in den boezem eener vergadering in den westhoek, wordt verzocht overname uit de „Ge meentestem” no. 2354, van het volgende corres- pondentie artikel en van het antwoord der redactie. Mijnheer de Redacteur! Het College van Armvoogden alhier bestaat uit 5 leden, waarvan één Voorzitter. Jaarlijks treedt één lid af op 1 Jan., ditmaal de Voorzitter. In zijne plaats is, met 1 Jan. ’97, door den Raad een ander tot lid benoemd. Er moet aizoo ook een nieuwe Voorzitter wor den aangewezen. Nu bepaalt het reglement woordelijk, dat die aanwijzing geschiedt door den Raad „uit en op voordracht van het College.” In de vergadering tot het opmaken van eene voordracht bleek, dat het op 1 Jan. ’97 in functie tredend lid waaischijnlijk op de voordracht zou worden geplaatst. Een der leden kwam daartegen op, bewerende, dat dit niet mogt, omdat dat lid nog geen deel uitmaakt van het College. De Voorzitter beweerde, dat het wèl mogt; want, zeide hij, gaat de leer van den opponent op, dan zou hij Voorzitter thans nog lid van het College wèl mogen worden voorgedragen wat toch zeker absurd zou zijn. De meerderheid van het college besliste echter in den geest van den opponnent. M. i. was het gelijk aan de zijde van den Voor zitter. Wat is Bij kon. besl. is de sterkte der lichting van de nationale militie voor 1897 vastgesteld op 11,000 man. Door den minister van oorlog is den provincialen adjudanten aangeschreven, om de wielrijdende lotelingen der lichting 1897, zoo veel mogelijk in gelijk aantal over de ver schillende korpsen infanterie te verdeelen. Aan de regimenten infanterie is tevens uit gereikt een ontwerp voorschrift betreffende organisatie, indeeling en opleiding der mil. wielrijders. Personeele belasting. In het regeerings- antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot invoe ring van de nieuwe regeling der personeele belasting, doet de minister van financiën nader uitkomen, dat de omstandigheden zoozeer ver anderd zijn, dat aan de Kamer kan worden gevraagd te doen wat zij eenige maanden ge leden nog niet geraden oordeelde. Voorts meent hij, dat de vrijheid der Kamer om de gemeente-financiën op gewijzigde grond- De oude les»De letter doodt, maar de I geest maakt levend” heeft dus voor het voor- 1 uitstrevend-radicale brein ook afgedaan. Wil men behoudend blijven ten opzichte het rijmpje Veel beloven en weinig geven Doet de gekken in vreugde leven Dan Prosit Bij het afdeelingsonderzoek van hoofd stuk Binnenl. zaken der Staatsbegrooting werd in meer dan eene afdeeling de wensch geuit, dat, onder toezicht van den minister van bin- nenlandsche zaken, een eenvoudig, duidelijk geschrift zou worden uitgegeven, waarin de hoofdtrekken der nieuwe kieswet zouden worden ontwikkeld en dat tevens dienst zou kunnen doen bij de uitvoering der wet. Gevraagd werd naar het resultaat van ’s ministers onderzoek omtrent de onbewoonbaar verklaring van woningen en aangedrongen op eene woningwet. Nog werd gevraagd of de minister niet overtuigd is, dat eene wettelijke regeling ten aanzien van de banken van leening dringend wordt vereischt. Met klem werd aangedrongen op het spoedig nemen eener be slissing ten aanzien van de Drankwet en gewe zen op de moeielijkheden, die er anders in het jaar 1901 zullen ontstaan. In verschillende afdeelingen werd de wen- schelijkheid bepleit, Rijkeinspecteurs van het armwezen aan te stellen. Onze Koninginnen werden te Pugny les Corbières ontvangen door den divisie-generaal Robillard, die Hare Majesteiten namens den president der Fransche Republiek kwam be groeten. De opbrengst der Nederlandsche Petro- leum-Maatscbappij over bedraagt 3521 vaten. Bij kon. besl. zijn nieuwe bepalingen vastgesteld betreffende de examina voor de rangen van luitenants ter zee le en 2e kl. en officier van administratie 2e kl., voor het per soneel van ’s rijks stoomvaartdienst, zoomede voor konstabels, torpedisten, torpedomakers, gasten en ambachtslieden bij de zeemacht. Deze bepalingen treden binnenslands met 16 en uitgaaf tot een bedrag van f 28765. In verband hiermede werd besloten a. het honorarium van den veearts met f 50.te verhoogen en te brengen op f 250. b. het personeel der school tegen ongelukken te verzekeren c. de school te verbouwen, volgens later in te dienen plannen en de kosten te bestrijden uit een aan te gane geldleening. De heer J. Mesdag, die als bestuurslid periodiek aftrad, werd opnieuw als zoodanig benoemd en verklaarde die benoeming aan te nemen. Tot leden der commissie, belast met het nazien van de rekening over 1896, werden gekozen de heeren Jhr. Mr. O. v. Eijsinga, te Leeuwarden, Mr. J. Sickinga, te Wolvega en K. N. Kuperus, te Marsum, terwijl als plaatsvervanger werd benoemd de heer Mr P. Peereboom, te Leeuwarden. De vergadering werd daarna door den waar- nemenden Voorzitter gesloten. STAVOREN, 8 Nov. Gisteravond heeft er in het Krabbersgat, voor de haven te Enk- huizen, eene aanvaring plaats gehad tusschen de naar Stavoren vertrekkende veerstoomboot en een visschers vaartuig uit Enkhuizen. Nadat de bemanning van het visschers-vaartuig op de veerboot overgeklommen was, is het visschers- vaartuig gezonken. Heden morgen is de be manning naar Enkhuizen teruggekeerd. HOOGEVEEN. Hier staat opgericht te worden een cursus tot het geven van onderwijs in handteekenen door den leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Meppel, den heer Hollander. Eene commissie, bestaande uit de heeren J. Scholtemeijer, lid van den Raad, Z. Naber, schilder, J. Westerdijk, houth., J. v. d. Leest, hoofd eener school en dir. der normaalschool H. Smeenge, is opgedragen het verder regelen; reeds hebben zich 14 leerlingen groote muzikale Portugal. In dien brief leest men o. a.de „I. 1. Naar taal, die men in deze Portugeesche kolonie spreekt, is Engelsch, in deze taal worden de mededeelingen der Maatschappij in Mozambique verspreid, het geld, dat er in omloop is, is Engelsch geld, de hoofdsteden zijn Engelsch, de eigendommen zijn in handen van Engelschen. De spoorweg is er Engelsch, er zijn Engelsche beambten aan verbonden en Engelsche werk lieden. De scheepvaart is in Engelsche handen, de mijnen worden geëxploiteerd door Engelsche mijnwerkers en de handel behoort geheel aan de Engelschen. Volgens het contract met de Maatschappij Mozambique is bepaald, dat er minstens 1000 Portugeesche familiën in de kolonie moeten wonen. Maar de Portugeesche feesten zijn er onbekend, men werkt op de feestdagen van den Heiligen Beschermer van het koninkrijk, evenals op den verjaardag des konings, terwijl men niet werkt op den verjaardag van koningin Victoria. Een werkelijke universeele machine heeft de heer Arthur Timewell te Chicago uitgevonden, een werktuig dat voor het «vullen en dicht maken van zakken” alle vereischte bewegingen en arbeid automatisch uitvoert. Deze origi- neele machine, die het vernuft der Yankees inderdaad alle eer aandoet, bestaat uit een inrichting om den zak met een bepaalde hoeveelheid van een willekeurig artikel (haver, erwten, meel enz.) te vullen, een naai machine voor het dichtnaaien van de gevulde zakken, een gedurende de vulling van den zak als zakhouder functioneerend raam en een knipwerktuig om den draad van den genaai- den zak te knippen. Practischer kan men zich een machine moeilijk denken. De bokkingsmullers kunnen, naar men uit Lemmer schrijft, weer eens te gast gaan. Werd er in vorige weken nog zeer weinig haring gevangen, deze week was dit anders. Dinsdag werd zelfs de buitengewone hoeveel heid van ruim 600 tal (een tal is 200 stuks) aangebracht. In het geheel was deze week tot j.l. Donderdag ruim 900 tal aangevoerd, terwijl de prijs daalde van f 5.tot f 2.25 per tal. Inhoudsopgave van no. 4 van het Maand blad tegen de Vervalschingen Hollandsche verdachte boter in het buitenland. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizers gracht 291, Amsterdam; Directeuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onder zoekingen. Ijzerhoudend water uit de Elisabeth- bron te Zaandam. Uittreksel uit het verslag van de werkzaamheden van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst te Amsterdam, over 1895. (Onderzoek van levensmiddelen enz. slot). Meelvervalsching door aluin. Overtreding van de boterwet. Toevoeging van glycerine bij voedings en genotmiddelen. Toevoeging van saccharine bij bier. Zoogenaamde echte medicinale Tokayerwijn). Hygiëne en Industrie: (Vergiftiging door z.g. adellijk wild. Iets over het stof en de gezondheid. De laatste toepassing der X-stralen. Een en ander over cognac. Touw van turf. Kunstmatige niet poreuze kurkmassa. Goud in zeewater. Vergiftige champignons. De gevaren van het acetyleengas). Gemengde berichten. Feuilleton(De oorzaak van bijziendheid. Onthouding van slaap. De hond in dienst van de geneeskunde. Het korset en de X stralen. Het paard als getuige bij melkvervalsching). BOTERPRIJZEN. VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f4 05 a i 4.15 ld. mindere 60 kg. f3.90 a f4.ld. zomer 60 kg f 0 a f 0 Haver kortevoer 50 kg. f 3 25 a f 3 35. ld. Probstejjer 50 kg. f 3.25 a f 3 30. Paardeboonen f 4.75 a f5 25. Duive- boonen f 5.a f 5 75. Platte boonen f 4.a f 5. -. De Prov. Friesche Bakkeis vereeniging noteert den prijs der Rogge f 148 van het Brood f 0.19. AMSTERDAM, 9 November. Koloniale Waren. Koffie tameiyk vast Beat* De ouders der leerlingen zijn genegen, in verband met hunne meerdere of mindere ge goedheid, tot f5.daarvoor af te zonderen. De lessen zullen zoo mogelijk worden gegeven des Woensdags van 6 tot 8 uur ’s avonds en zoo spoedig mogelijk aanvangen en den 1 April eindigen. WITMARSUM. Uitslag der aanbesteding van het bouwen van een ijshuis bij de Zuivel fabriek alhier O. v. d. Weide Kimswerd, P. Westra Arum, R. Boschma Pingjum Schuitemaker Peins, P. Straatsma Witmarsum, Timmenga Oosterend, T. Bangma Witmarsum, S. de Vries Parrega, S. Nauta Schraard, Runia Schraard, S. Zwart Tjerkwerd, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund, u.i. ^viuv^uLV-iiuaiJuiuu up gt^WXjZIgUO glUUU- slagen te vestigen, in geen enkel opzicht weg genomen wordt en onverkort blijft, en dat het tot stand komen der kieswet niet als een be zwaar is aan te merken tegen de invoering van de nieuwe belastingregeling. De minister is er tegen om de nieuwe rege ling eerst met 1 Mei 1897 in te voeren; al wat bij de invoering noodig is, is reeds ont worpen; zij kan dus met 1 Januari a.s. plaats hebben. WORKUM. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Bonga, heeft met goed gevolg het examen voor candidaat-notaris afgelegd. SNEEK, 9 Nov. Tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden heden herkozen de aftredende leden, de h.h. J. H. heel onaangeroerd liet. Bont, R. Regenbogen en A. L. Hansma. Ter aanvulling van de vacature R. D. Visser viel de keuze op den heer M. Haga. BOLSWARD9 November ’96. In de eergisteren alhier gehouden vergadering van de Vakonderwijs in de Zuivel- voor DCl ACIA UC3LU UI 111 UC JJ1MV. 'JlUUlUgCU VWgC" laten de heer Jan van Rijs, candidaat tot den wegens ongesteldheid verhinderd de vergadering heilsoldaten onder kap. Kolkman en Luit, ’t Hart van de Lemmer op de zaal van den loge- ii z V r

Friso nl | 1896 | | pagina 2