I ZATERDAG 14 NOVEMBER 1896. No. 91. Zes Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Ontsnapt. Eergister waren te Zevenaar -- Algemeen wordt de de Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement 18 de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Deze verlaging komt vooral ten goede aan Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. een gouden hor- een dasspeld f 50, een diamanten nu bevestigd, dat de Pruisische^financiëele administratie heeft besloten, twee personen aangebracht, die als jonder de belangrijke verlaging der goederentarieven middel van Engeland en twee door van het hooggerechtshof der Door wijlen den heer Farncombe Sanders, lid der Tweede Kamer, is diens belangrijke verzameling boekwerken vermaakt voor de bibliotheek der Kamer, welke dankbaar aan vaard is. Niet alleen de Koningin, ook de Koning van België zal de eerste voorstelling van Vorst en Volk in den Vlaamschen Schouwburg te Brussel komen bij wonen. De St. Ct. bevat de nieuwe stoomwet, in werking treden is 1 Dec. Aan de navolgende gemeenten is, ter behoorlijke voorziening in de inrichting van haar lager onderwijs, bij Kon. besl. van 27 Oct. j.l. boven en behalve de Rijksbijdrage volgens art. 45 der Wet op het Lager Onderwijs alsnog het volgende subsidie verleend’t Bildt f 4000, Schiermonnikoog f 1500, Dan- tumadeel f 1500. In een Zwitsersche courant, La Tribune de Genève, van den 4en Nov., leest men onder de «locale kroniek” allerlei bijzonderheden van de doorreize van H.H. M.M. onze Koninginnen en haar oponthoud te Genève. Eenige dames van de Nederlandsche «colonie” te Genève, hadden zich op het perron opgesteld om H.H. M.M. te begroeten, met de heeren F. Raisin, consul en Gerken, vice-consul. Zij werden ontvangen door graaf Dumonceau, chef van het Militair Huis van H. M. de Koningin. Het dochtertje van graaf Dumonceau te Montreux verblijf houdende, is bij de Koninginnen toegelaten en een Nederlandsche jonge dame, tegenwoordig te Genève woonachtig, de jonge juffrouw Mispelblom Beijer, is eveneens in den koninklijken wagon gestegen om aan H. M. de Koningin een prachtige bloemenkorf, met linten in de nationale kleuren versierd, aan te bieden. De jeugdige Koningin beeft zich, deze dames zelf ontvangende, zeer minzaam met haar onder houden gedurende den geheelen duur van het oponthoud. H. M., die zeer eenvoudig en beminnelijk, doch tevens hoogst gedistingueerd is in haar manieren, zag er zeer welvarend en blozend van gezondheid uit. Einde dezer week worden te ’s-Gravenhage verwacht de gedelegeerden van de mogendheden op de vroeger daar gehouden conferentie voor internationaal privaatrecht, welke toegetreden zijn tot de regeling bij tractaat van verschil lende onderwerpen van privaatrecht, als het failliet het huwelijks- en het procesrecht. Hun komst staat in verband met de onder- teekeniug van het tractaat. De stoomtramweg Haarlem—Alkmaar zal weldra geheel voltooid zijn het traject Haarlem -- Beverwijk is reeds in gebruik genomen. Met ingang van 1 Juli 1897 zal het telegram-tarief naar Nederlandsch Oost- en West-Indië verlaagd worden. Aan een groot gevaar ontsnapt. Maandagavond zijn twee treinen, die kort achter elkaar uit Rotterdam naar Amsterdam vertrok ken, even voorbij Haarlem aan een groot gevaar ontsnapt. Trein 34 moest aan de Haarlemmerliede voor het signaal «onveilig” blijven staan, terwijl trein 238, die niet te Haarlem stopt, hem kort op de hielen zat. De wachteres, het dreigend gevaar bemerkend, waarschuwde den machinist van 34 om door het onveilig signaal te rijden, daar anders een ongeluk onvermijdelijk was. Ook werd het gevaar door den machinist van trein 238 opgemerkt, die met alle kracht remde en den trein nog juist bijtijds tot stilstand wist te brengen. In verband met de spoedeischende werk zaamheden aan Hr. Ms pantserschepen type Kortenaer, zijn 25 werklieden van ’s-Rijkswerf, te Amsterdam bij die te Willemsoord gede tacheerd. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Japansch f 176, een dito f 140, 2 zilveren suikerbussen f 101, een zilveren broodbak f 161, loge f 155, ring f 22, een gouden gedenkpenning f 100, een id. f 61, een staande klok f 100, een kleine noot met 2 miniaturen f 26, enz. De geheele verkooping bracht ongeveer f 10,000 op Bij het arbitrage-verdrag over de Ve- nezuelaansche quaestie is koning Oscar van Zweden en Noorwegen gekozen als vijfde ar biter men achte dat beter, dan de benoeming van den vijfden scheidsrechter over te laten aan de vier andere scheidsrechters. Van deze vier zullen er twee gekozen worden door den lord chief justice den chief justice Vereenigde Staten. Een telegram uit Johannesburg aan de Standard 8f Diggers News meldt, dat de Trans- vaalsche regeering besloten heeft van de Char tered Company een schadevergoeding van één millioen pond sterling te eischen voor Jameson’s inval. De Petit Bleu ontving uit Parijs het volgende telegram De koninginnen van Holland wenschten le vendig een bezoek te brengen aan la Grande Chartreuse, het bekende monnikenklooster, waarvan het binnentreden ten strengste is ver boden aan vrouwen. Hare Majesteiten hebben nu aan den Paus vergunning gevraagd om het klooster te be zoeken. Gogen blikkelijk heeft de H. Vader per telegram de volmacht daartoe verleend. de belangrijke verlaging der goederentarieven middel van bestaan, met den trein naar Emme- op de Pruissische Staatsspoorwegen toe te staan, rik werden gezonden. Even voor de grenzen Deze verlaging komt vooral ten goede aan de sprongen beiden uit den trein. Een hunner artikelen: ertsen, kolen, cokes en kalk en wel kwam tegen een telegraafpaal aan, zoodat hij ten bedrage van f 1 20 per ton tegenover de in de eerste oogenblikken huidige vrachten. De toestand van den hertog van Baden verbetert sedert eenigen tijd hij knn nu reeds eiken dag een uur of wat het bed ver laten. Graaf Sydney O’Danne, vroeger militair onderwijzer van Keizer Wilhelm II, is te Parijs aangekomen. Hij had in Duitschland 84 jaar gevangen gezeten, op grond van intriges met Boulanger, tot doel hebbende een oorlog tus- schen Frankrijk en Duitschland uit te lokken. D’Odanne zal nu de Duitsche ambassade te Parijs, op wier aanvrage bij werd uitgeleverd, aan de Pruisische autoriteiten, een proces aan doen; hij vraagt de kleinigheid van 37.650.000 frs. schadeloosstelling Den 2den of 3den December zal de Itali- aansche Kamer haar zittingen hervatten. Men zal dan eerst spreken over den vrede met Abessinië en de krijgsgevangenen van Menelik. In de steden van Engeland en Wales hebben de burgemeestersverkiezingen plaats gehad. Gekozen werden 156 conservatieven, 33 liberale unionisten en 110 liberalen, terwijl in 8 gevallen de politieke kleur van de geko zenen niet bekend was. De overstroomingen in Italië duren nog maar altijd voort. De Tiber veroorzaakt in de omstreken van Rome inderdaad groote ver woestingen. Te Cita di Castello is de Tiber Maandag vier meter gerezen. De meeste ge bouwen zijn overstroomd, verscheidene bruggen en daaronder een spoorwegbrug, zijn weggerukt. Huizen, molens, boomen staan onder water. Er moeten talrijke slachtoffers zijn. Vier lijken waren Maandagavond reeds gevonden. INHOUD van no. 11 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging Tegen de Kwak zalverij. Het register op het Maandblad. Hoofdartikel: Ook een verkiezingsprogramma. Berichten: Verslag van de Alg. Vergadering. Publicatie v. d Gezondheidsraad te Karls ruhe over Hermann Simor’s galvanomotor. Odol. Een dokter gevraagd. Rater’s bitter water. Een vreemd geval. Een slachtoffer? Een gevaarlijk boekje over Mag netisme en Somnambulisme. Grootere artikelen: Naar aanleiding van rechtszaak Hamecher. Hamecher reeds vroeger veroordeeld. Merkwaardige genezing. Onbevoegde uitoefening der geneeskunst. Wie helpt een handje? Een »truc” van Endhoven. IngezondenOver Odol. Rechtszaken Veroordeeling van Hamecher. Ter overneming De methode van E. Damp. Correspondentie. - De kostwinner terug. Een vrijwilliger der huzaren, thuis behoorende te Kwadendamme (Zuid Beveland,) heeft van de Koningin-Wedu we Regentes ontheffiing van den diensttijd gekregen om zijne moeder, een weduwe, te ondersteunen. als datum van vastgesteld. Volgens een te Amsterdam ontvangen telegram hebben Messchaert en Röntgen op hun liederavond te Weenen zoo mogelijk nog grooter succes gehad dan het vorig jaar. De keurbende der Weener musici was in de zaal aanwezig. Op bevel van den minister van oorlog zijn de schiet-oefeningen op de heide bij Laren voorloopig gestaakt. Op 2 Jan. 1897 zal met het stoomschip Gedé van de Rott. Lloyd naar Oost-Indië wor den uitgezonden een transport onderofficieren, machinisten, mindere schepelingen en manschap pen van het dorps mariniers, onder bevel van den luit, ter zee le kl. P. H. Brocx. De afdeeling Over-Betuwe der Geldersche Overijselsche Maatschappij van Landbouw zal haar 50-jarig bestaan in 1897 vieren door het houden van een uitgebreide vee- en landbouw tentoonstelling te Elt. Antiquiteiten. In eene te Winschoten gehouden veiling van antiquiteiten, afkomstig van wijlen mr. A. J. de Sitter aldaar, werden de volgende prijzen besteed: 2 bussen Chineesch- en 2 bekers f 470, 4 kandelaars een theeblad f 421, een dito f 154, i voor dood bleef lig gen. Later bijgekomen, werd hij door de marechaussee weer gearresteerd de ander ont kwam. Brand. Een vreeselijke brand heeft gewoed te Peiden, een Zwitschers dorp bij Bern; bet is ten halve uitgebrand, 13 huizen, de kerk en de school, zijn in de vlammen opgegaan. Op hun teentjes getrapt. Een zonder ling proces brengt heel wat opschudding teweeg in Neurenberg. In den loop van een rechts geding, waarin een politie-ambtenaar wegens omkooping was aangeklaagd, riep de advocaat van den beschuldigde uit: «Zou er wel een enkele kellner wezen, die nooit zijn klanten bedriegt Dat hebben de kellners van Neurenburg zich niet laten zeggen. Zij hebben, allen evenzeer verontwaardigd, een meeting gehouden, en een stemmig besloten den onvoorzichtigen advocaat voor den rechter te brengen. Kleptomanie. Mevr. Castle, de rijke Amerikaansche kleptomane, heeft kwijtschelding van straf gekregen, maar haar echtgenoot moest zich verbinden zoo spoedig mogelijk met haar het land te verlaten. Uit gierigheid van honger gestorven is in de Parijsche voorstad Courbevoie een vrouw, wier inkomen jaarlijks 6000 gld. bedroeg. De overledene, Madame Couillard genaamd, was in haar 86ste jaar. Een in de Rue des Roses 45 gelegen perceel was haar eigendom en bracht haar alleen meer dan 5000 frs. jaarlijks op. In den laatsten tijd nu viel het den huurders van het huis op, dat zij de oude vrouw niet meer gezien hadden, en daar bovendien uit haar woning op de parterre een scherpe lucht kwam, zond men bericht aan een te Parijs wonenden neef. Deze nu liet met behulp van den Commissaris van politie de deur met ge weld openen. Hier vond men in de eerste plaats de woning met kostbare meubels en kunstvoorwerpen zoo vol gestopt, dat de binnen komenden zich eerst een weg moesten banen, om de bewoonster zelve te ontdekken. Men bemerkte haar op een oud, versleten bed, tot een geraamte vermagerd, als lijk. Het genees kundig onderzoek, dat de neef en eenige erf genaam van de overledene aanstonds liet instel len, bewees, dat de oude vrouw te midden van al haar rijkdommen van honger gestorven was. De papieren van waarde echter, welke voor handen moeten zijn heeft de vrouwelijke Har- pagon zoo voorzichtig tijdens haar leven ver borgen, dat men er tot nu toe nog tevergeefs naar gezocht heeft. In het proces van mevrouw Van Hecke te Brussel tegen Lothaire, die zich verloofd had met haar dochter heeft thans het O. M. zich uitgesproken. Zooals men weet, vroeg mevr. Van Hecke 50.000 frs schadevergoeding. Het O. M. meende echter, dat zij alleen ver goeding had te vorderen voor de gemaakte onkosten en dat het voor het jonge meisje gewenschter zou zijn, dat de rechtbank uitsprak, dat haar eer en goede naam ongerept zijn. In Neucbatel heeft een opzienbarend proces plaats gehad. De directeur der Han- i. FRISO I \IUHS 0 IDÏERTEÏÏIE- BLADVOOR FRIESLOII. I

Friso nl | 1896 | | pagina 1