WERKELOOSHEID. No. 92. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1896. Officiéél gedeelte. Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. Y- KUIPERS, FIRMA H- SRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM J m tn mini iiiii 'imi. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r I UITGEVER: Prys per kwartaal 70 oent franc’o per poet 85 oent. Prijs der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever en heel spoedig, En eerst, als daghuur FRISO mm- n Mfflirn- Friso!" ik wenschte, dat ik op bevredigend antwoord kon geven maar ik moet belijden dat evenmin te kunnen als zoo menig ander, die het beproefde. Jaren geleden nam men ook in dezen hoek proeven met werkverschaffing in den winter door vlasbraken, matten weven, touwpluizen enz. maar de gevolgen daarvan waren, dat de nadeelige sloten, welke de rekeningen opleverden, soms de som overtroffen aan werk- loonen uitbetaald. Men moest alzoo met die proeven eindigen. In den jongsten tijd beproefde men hier en daar keien te koopen en te laten kloppen, maar de daardoor verkregen zoogenaamde Mac-Adam, komt te duur, terwijl bovendien slechts enkelen krachtig en handig genoeg zijn, om er een daghuurtje meê te kunnen verdienen. In Bolsward liet men door enkelen klompen j van een reclame tegen het hoofdelijken omslag in beroep bij Ge- verkrijgbaar gesteld nieuw model postbladen» in vijf soorten, nl. met een postzegelstempel van 5 en van 3 cent, in klein en groot formaat en met postzegelstempel van 12-) cent, alleen groot formaat. Zij worden uitgegeven voor den prijs respec tievelijk van 5|, 3^ en 13 cent. Het formaat der postbladen klein model is zóó gekozen, dat zij ook kunnen dienen om in binnenlandsch- of in stadsverkeer als betaald antwoord, in het postblad van gelijke waarde, groot formaat, te worden gesloten. Met de uitgifte der oude postbladen van 5 cent wordt voortgegaan zoolang de voorraad strekt. hongeren maar helaas te veel. «Enkel tengevolge van werkeloosheid Ik durf die vraag niet uit overtuiging met »ja” beantwoorden. Jarenlange opmerking heeft mij ten stelligste geleerd, dat veel gebrek geleden wordt als gevolg van handelingen van de gebrek lijdenden zelf. Ik heb er gekend en ken er nog gezinnen, die van zeer beperkte verdiensten in den zomer, toch nog zooveel oversparen, dat zij voor den winter brandstof op den zolder, aardappelen in den kelder krijgen. Ik heb er gekend, die van veel ruimer verdiensten niets oversparen, die alles wat verdiend wordt, om een volks uitdrukking te bezigen «door het keelgat jagen,” die zelfs in den zomer, als zij, door wat om standigheden ook, een week buiten verdiensten zijn, onmiddelijk gebrek lijden. Komen de eersten zonder hulp van anderen den winter door, de laatsten staan al in den herfst verlegen. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 21 No- I vember 1896, des voormiddags te 9{ ure. Punten van Behandeling. I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Benoeming van leden en boekhouders bij er de burgerlijke armbesturen, in de plaats van hen, die 1 Januari a.s. pereodiek aftreden. HI. Idem van een lid in de Plaatselijke Com missie van toezicht op het lager onderwjjs in deze gemeente, wegens pereodieke aftreding van den heer A. H. Stegenga. IV. Idem van een onderwijzeres aan de open bare lagere school te Koudum. V. Adres van W. de Boer te Nyega, om de oude onderwijzerswoning aldaar onderhands te huren. VI. Idem van het hoofd der school te Oudega tot toekenning eener gratificatie wegens het geven van meerdere lesuren. VII. Behandeling kohier van I deputeerde Staten. Koudum, den 17 November 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. even vernederend als bedeeling, want in den grond der zaak is het bedeeling, met dit verschil alleen, dat die niet door een armbestuur, maar door een particulier verstrekt wordt. Is daarom iedere werkverschaffing te ver- oordeelen In geenen deele. Productief werk uit te voeren in tijden, dat geene natuurlijke vraag naar arbeidskrachten is, is zeer aan te bevelen, zooals b.v. het aan maken van woeste gronden, aanleg van bosch, enz. Maar wij wonen in den Westhoek van Friesland, voor een groot deel aan of niet ver verwijderd van de Zee. Wat hier Lezers van die vraag een Broederschap van Ontvangers. In de vacature, ontstaan door bet bedanken van den heer J, A. van der Dries te Arnhem, is met 99 van de 147 stemmen gekozen tot lid van het bestuur der Broederschap van Ontvangers de heer A. L. Thierens te Helder. Te Norg stierf Maandag j. 1. een land bouwer, wiens stoffelijk overschot nog niet aan de aarde was toe vertrouwdtoen Donderdag ook de 26 jarige zoon overleed. Beiden waren mannen van een krachtig gestel en werden binnen enkele dagen door longontsteking aan het zwaar beproefde gezin ontnomen. (INGEZONDEN.) De winter nadert en met den winter de tijd van werkeloosheid in verschillende vakken, vooral in die, welke in de openlucht uitge oefend worden. Reeds nu ziet men hier en daar, zich vervelende, boerenarbeiders, dijk- maken. werkers, metselaars, ververs enz. rondloopen. De vergenoegde trek, die men ’s zomers, als er werk en daardoor brood is, op veler gelaat kan waarnemen, verdwijnt reeds zachtjes aan, want werkeloosheid beteekent stilstand van verdienste en stilstand van verdienste heeft tot gevolg armoede. En armoede, gebrek aan geldmiddelen, om zelfs in de noodzakelijke behoeften te kunnen voorzien, welke welden kende bedroeft er zich niet over? Toch is armoede in den winter bij velen een zich telkens herhalende kwaal geworden* een kwaal waartegen tot heden geen afdoend geneesmiddel ontdekt is, hoeveel al of niet bevoegde artsen er onophoudelijk op zinnen. Werkeloosheid kan slechts door gelegenheid tot werken worden weggenomen en werk kan er slechts zijn als er behoefte aan bestaat, zooals b.v. aan beter land, aan betere polder dijken, aan betere opvaarten, of aan betere woningen, betere kleeding, beter schoeisel, enz en als zij, bij wie die behoefte bestaat, de middelen bezitten, om in die behoeften te voorzienwerk ontstaat en kan alleen ontstaan langs den natuurlijken weg, namelijk dan wanneer de nijverheid, de landbouw, de koophandel, de scheepvaart bloeien, in één woord als er voor hem, die laat werken, aan dat laten werken voordeelen verbonden zijn in welken vorm ook. Een of ander bemiddeld en weldadig man kan ja ’s winters (als het weer het toelaat) eenigen arbeid laten verrichten, die hem noch voordeel noch genot oplevert, maar dat is kunstmatige werkverschaffing, en het ver dienen van loon tengevolge van zoodanige kunstmatige werkverschaffing is voor den meer dan oppervlakkig oordeelenden werkman schier De Tweede Kamer, door de toelating en beëediging van Dr. Nolens weder voltalllig, heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der Indische begrooting voor 1897. De alge- meene beraadslagingen, ingeleid door den heer Cremers, beloven zeer belangrijk te worden. De heer Cremers achtte n.l. thans den tijd ge- komen om de Atjeh-politiek in bijzonderheden te bespreken. Daarom trad hij in eene geheele beoordeeling der geschiedenis en vroeg hij «klaren wijn” omtrent de plannen der Regee- ring. Atjeh moet het weten, dat wij blijven, aldus besloot spreker zijne belangrijke rede. Heden (Dinsdag) wordt het debat voortgezet en is de heer Pijnacker Hordijk ’t eerst aan het woord. De afdeelingen der Tweede Kamer heb- I ben benoemd tot rapporteurs over het ontwerp tot heffing van eene rijwiel belasting de heeren Hartogh, Van Gijn, Roessingh, Van Basten Batenburg en Bouman. Naar het Dagblad verneemt, zullen de Commissarissen der Koningin, in de verschillende provinciën, hun belangstelling in het aanstaand zilveren ambtsfeest van hun ambtgenoot in Zuid Holland, mr. C. Fock, aan den dag leggen, door de aanbieding van een huldeblijk, waartoe deze hoofden der gewesten naar de residentie zullen komen. Vacature Algenteene Bekenkamer. Uit de vele sollicitanten voor lid van de Algemeene Rekenkamer wordt gezegd, dat de keuze op jhr. mr. J. H. van Reenen, secretaris der Rekenkamer, zal vallen, terwijl jhr. G. C. baron van Asbeck, thans referendaris, tot secretaris zou worden benoemd. Te beginnen met 1 December a.s. worden aan alle post-, bij- en hulpkantoren, alsmede bij de depothouders van postzegels <en zoo voort, ’t Is mijne, op jarenlange ervaring gegronde, overtuiging, dat de armoede in den winter bij verscheidene ook ’t gevolg daarvan is, dat zij de waarde van het geld niet kennen, dat zij ’t er iederen dag maar zoo ruim van nemen als ’t lijden kan en overigens roosje laten zorgen dat door menig man veel te veel borrels gedronken, door menige nimmer de kunst van huishouden geleerd hebbende vrouw te veel noodelooze uitgaven gedaan worden. Daar blijven echter, desniettemin, altijd nog ■geheel buiten hunne schuld gebrek lijdenden over. Die hebben aanspraak op hulp van de zijde hunner in ruimer omstandigheden ver- keerende medeburgers, in het ergste geval op hulp uit de publieke armenkassen, maar ook alleen in het ergste geval, want niets werkt in moreeler dan bedeeling. Wanneer men echter slechts hen behoeft te helpen, die werkelijk hulp verdienen, zou het getal betrekkelijk klein zijn, zouden de armen kassen veel minder dan thans bezwaard, de weldadigheid der burgerij veel grooter worden, want de burgerij zou dan weten, dat zij hare hulp niet aan onwaardingen, niet aan menschen, die, bij ernstigen wil, geen hulp noodig zouden hebben, verleende. Kortom de gevolgen van werkeloosheid zouden zóó verzacht kunnen worden, dat tot geene kunstmatige werkver schaffing behoefde te worden overgegaan. Een belangstellende. Wanneer dat overal kon, zou het een zaak zijn, die sterke aanbeveling verdientmaar ’t klompen maken moet aangeleerd worden het aanleeren geschiedt niet zoo zelfs niet door timmerknechten, men het werk goed kan, is er een meê te verdienen. Men ziet, dat werkverschaffing, zelfs daar waar er en dat is maar zelden het geval de noodige middelen voor te vinden zijn, alleen dan aanbeveling verdient als productief werk verschaft kan worden en dat is even zelden het geval. «Maar de menschen kunnen toch niet ver hongeren” voert de lezer mij tegen. «Ver- i-]ezerf dat heeft schier nooit plaats gebrek lijden, dat, vooral ’s winters, Gemeente-financiën. Volgens De Residentie bode zouden tegen het wetsvoorstel tot regeling der gemeentelijke financiën in de afdeelingen der Tweede Kamer zoovele bedenkingen zijn gemaakt, dat op die voordracht zoo goed als zeker het bekende woord van wijlen het kamer lid Klaas de Jong van toepassing zou zijn «daar komt toch niets van.” Zuke voorspellingen hebben zegt het Handelsblad niet veel waarde. Het zou niet de eerste keer zijn dat een ongunstig Kamerverslag uitliep op aanneming der voor dracht. De regeling welke hier bedoeld wordt, behoort zeker tot de moeielijkste waarvoor de Kamer kan geplaatst worden, en reeds daarom is de critiek hier gemakkelijker dan de kunst. Wanneer de meerderheid met het stelsel van het ontwerp vrede heeft, zal zij door overleg met de Regeering wel zorgen dat de voornaamste arbeid van het zittingjaar niet een negatieve uitkomst oplevert. Ten einde de Belgische kooplieden in de gelegenheid te stellen, te Utrecht hun vee te koopen en nog diezelfde week naar België te kunnen uitvoeren, stelt de Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Veestallen en Vee transporten bare terreinen te Utrecht, aan den Leidschen Weg, tegenover de Veelading van het Centraalstation, voorloopig eiken Donderdag beschikbaar tot het houden van een veemarkt. Deze dag is ook daarom zoo geschikt, omdat het niet-verkochte vee des Vrijdags te Zwolle, óf des Zaterdags op het Vreeburg te Utrecht, kan worden gemarkt, terwijl tevens de Israë- lietiscbe marktbezoekers des Donderdags een meer werkzaam aandeel aan den Veehandel kunnen nemen. Uitgebreide stallen, een hotel en café, be nevens een veewaag, zijn ten dienste van H.H. Veekoopers. Het marktgeld bedraagt de helft van het Gemeente-tarief, dat voor de Zaterdagsche Vee markt wordt geheven.

Friso nl | 1896 | | pagina 1