ZATERDAG 21 NOVEMBER 1896. Zes en twintigste Jaargang. No. 93. N ieuwstijdingen Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM FRISO heid iiimi niibi.nii. MEI IIS- El 11)1 EHTEIIIE- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. tiers, Sta- wetsontwerp. e. an Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: voor dere 'ege oba tske de ran ran ■ies zan in er je »d )F ;t te rees- d. te wke j en i en z v en an te ;rd rus ory im- iwen, is L. van euw- lorp naar naar ‘gen; >rne; tard; orst, I. nek, Ja- sbe an te tje 'Dg >p- ier no te 48 1 uur A. tje na v n- en v •uds- r te s te a v -gen wd Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Brand. Te Hardegarijp is, doordat een vrouw een stoof met vuur in het bed ge plaatst had, brand ontstaan. Drie woningen, benevens een groote hoeveelheid hooi en win tervoorraad zijn verbrand. Slechts één der huizen was verzekerd. onder de voorwaarde, dat al wat de maatschappij uit kracht dezer erfstelling verkrijgt, zal strek ken tot vermeerdering van het ^Schoolfonds,” dat door het hoofdbestuur wordt beheerd1 Wordt dit schoolfonds te eeniger tijd opgeheven dan zal het verkregene strekken tot vermeerde ring van het fonds der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. De erfgenamen ontvangen elk de helft van de zuivere opbrengst der nalatenschap, onder den last van het vrucht gebruik, dat levenslang is gelegateerd aan twee reeds bejaarde dames. De zuivere opbrengst der nalatenschap wordt geschat op f 70,000. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de cursus voor officieren, die de studiën voor den intendance-dienst volgen bij de hoo- gere krijgsschool te ’s-Gravenhage, bij de Nederl. school voor nijverheid en handel te Enschede, in de jaren 1897 en 1898 zal aanvangen op 1 Mei en eindigen op 14 Juli d. a. v., en dat die cursus vervolgens ieder jaar zal worden gehouden van 1 April tot 30 Juni. De gewezen bode aan het Dep. van Koloniën, indertijd veroordeeld wegens postze geldiefstal, heeft op zijn verzoek aan de Konin gin Regentes om heropening van zijn proces, een afwijzende beschikking ontvangen. De Maasbode plaatst aan het hoofd van baar nummer van Dinsdagavond zonder com mentaar het volgende haar gestelde ultimatum Aan de Redactie van de Maasbode. De Maasbode van 16 November bevatte de ernstige vermaning van het Nederlandsch Epis copaat. Dinsdag den 17den November stond in uw blad een hoofdartikel, getiteldEen program” dat vlakweg in strijd was met de ernstige ver maning der Bisschoppen. Het heeft mij diep bedroefd. Persoonlijk en voor de laatste maal herhaal ik de ernstige vermaning van het Episcopaat. Ik vertrouw, dat de Maasbode, die altijd het beginsel verdedigd heeft, dat de Katholieken de leiding der Bisschoppen moeten volgen, dit beginsel in praktijk zal brengen. Haarlem, den 17den November 1896. De bisschop van Haarlem, C. J. M. BOTTEMANNE Het koffiedrinken afgeschaft. Om te be zuinigen besloot de Raad der gemeente Utinge- radeel om geen koffie tijdens de raadsvergade ringen meer te drinken op kosten der gemeente; wilde men een geurig kopje mokka, dan diende men dit zelf te betalen. Het schijnt, dat met dit besluit de lust tot koffiedrinken bij de leden der vroedschap allengs afnam, althans de con cierge van ’t gemeentehuis heeft zich nu tot den Gemeenteraad gewend met verzoek hem eene gratificatie te verleenen als vergoeding voor de schade, die hij ondervindt door het niet meer koffiedrinken der raadsleden voor gemeenterekening. En toch was hij op die voorwaarde benoemd. De op 25 November bepaalde vergadering van het Ned. Landbouw comité is verdaagd tot een nader te bepalen dag in de maand December. Een boertje uit den omtrek van Vianen was eigenaar geworden van een rijks-obligatie, waaraan den man geleerd was, de coupon te knippen en hij nu aani zijn laatste coupon kwam, vernietigde hij de obligatie, en zei daarbij: »zie zoo, die koe is uitgemolken!” Bij de plaats gehad hebbende uitgifte van duizend aandeelen Amsterdamsche Liquidatie- Kas is door houders van oprichters aandeelen preferentie uitgeoefend op ruim zevenhonderd aandeelen, zoodat voor de vrije inschrijvers slechts 15 pet. overblijft. De nieuwe Kamer van Vertegenwoordigers der Vereenigde Staten zal naar schatting bestaan uit 207 republikeinen, 137 democraten en 13 populisten of 153 voorstanders van vrij zilver en 204 goudmannen. Een avontuurlijke prinses. Een der dochters van Don Carlos, de mooie prinses Elvira, die te Rome woont, is met een schilder daar, Folcbi genaamd, op den loop gegaan. Folchi is gehuwd en vader van twee kinderen. De prinses heeft een kistje met juweelen ter waarde van 300,000 fres. meegenomen. De Spaansche kroondiamanten? vraagt de Figaro. Prinses Elvira is 25 jaar oud. Justus Van Maurik is ook te Batavia met veel succes in het Nut opgetreden. Onder de toebehoorders was de gouverneur-generaal, die den heer Van Maurik aan zijn disch ten gouvernements-paleize noodigde bet onderricht is belast de heer J. Plet. Waarschuwing. In verschillende cou ranten komt in den laatsten tijd een advertentie voor, van een Parijsche firma met het aanlok kelijk aanbod tot het gratis leveren van een vergroot crayon-portret naar een op te zenden fotografie. De Noórd-Brabander herinnert er aan, dat voor een paar jaren de Rijn-provincie door dezelfde firma bewerkt werd. Iemand, die destijds een fotografie opzond, ontving eenige weken later de mededeeling, dat het portret gereed was, en tevens de uitnoodiging 20 Mark te zenden voor het inlijsten, zonder hetwelk het zenden niet gevoeglijk kon geschieden. Toen hij daaraan geen gevolg gaf, kreeg hij een nieuwe uitnoodiging om dan ten minste 5 Mark te zenden voor vracht en emballage. Hij ging daarop in, en ontving weldra een portret, de fotografie eenigszins vergroot, geen crayon- portret, maar een flauwe, onooglijke reproductie, levendig herinnerende aan de fotografien van dillettanten uit den eersten tijd, vervat in een armzalig lijstje, ter waarde van misschien 1 Mark per dozijn kortom iets geheel waar deloos Men zij dus op zijn hoede. Mevrouw J, N. I. Brown, weduwe van dr. F. W. B. van Bell, vroeger hoogleeraar bij de theologische faculteit te Groningen, den lOden November jl. te Utrecht overleden, heeft, volgens de Pr. Gr. Ct., benoemd tot hare erf genamen: a. het Groninger Universiteitsfonds b. de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, onderwerping aan een staatkundige geloofsbe lijdenis, die een klein clubje van politici aan de natie wil opdringen. Thorbecke en Buys hebben verder volgens de Arnhemsche Courant al verklaard, dat de hedendaagsche maatschappij zich in de richting der democratie beweegt. Volkomen juist. Ieder denkend mensch, ook al is hij geen Thorbecke of Buys, weet, dat naarmate de verlichting der natie toeneemt, ook het aandeel van de natie in haar regeering behoort toe te nemen. Maar indien Thorbecke en Buys thans in ons mid den terugkeerden, zouden zij voorzeker in de autoritaire dwinglandij van de Liberale Unie niet de democratie zien, die zij zich hebben voorgesteld. Wij vermoeden dat zij na ken nisneming van het artikel der Arnhemsche Courant, met het oog op haar waarlijk roem rijk verleden als vrijzinnig orgaan, zouden zeggenWat is zij met de jaren achteruit gegaan Amst. Ct. Onderstand aan Friesche gemeenten. Ter tegemoetkoming in de kosten harer huishoudin gen over 1896 is aan 20 van de 43 Friesche gemeenten eene rijks-subsidie verleend, als aan Acbtkarspelen f 6000, jEngwirden f 2000, Ameland f 500, Barradeel f 3500, Het Bildt f 8000, Dantumadeel f 10 000, Dokkum f 5000, Ferwerderadeel f 18.000, Franekeradeel f3000, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde f 4000, Hindeloopen f 700, Kollumerland en Nieuw- Kruisland f 10.000, Oostdongeradeel f 13.000, Ooststellingwerf f 12.500, Opsterland f 24.000, Schoterland f 12.500, Smallingerland f 10.400, Tietjerksteradeel f 13.000, Westdongeradeel f 15.000 en Weststellingwerf f 31.500. In het Diakonessenhuis te Leeuwarden is een cursus geopend in de verpleging en be- 1 handeling van zieken en gekwetsten, waaraan De hernieuwde afdeelingen der Tweede door 20 jonge dame8 wordt deelgenomen. Met Kamer hebben gekozen tot hare voorzitters de heeren Bool, Rutgers v. Rozenburg, Van Delden, Mees en De Savornin Lohman en tot hare ondervoorzitters de heeren Rink, Veegens, Viruly, Conrad en Bahlmann. De pers van Borgesius. Dat van die tolken der openbare meening, die voor eenigen tijd door den Minister van Binnenlandsche Zaken als de pers van Borgesius werden gekwalificeerd, wel eenige luide fanfares zouden vernomen worden na de aanneming van de programma’s der Liberale Unie, was te verwachtendat er evenwel op zoo vermakelijke wijze over zou worden gejubeld als de Arnhemsche Courant dit doet, overtreft inderdaad onze stoutste ver wachtingen. Volgens de Arnh. Crt. zullen door deze aanneming nclubgeest en coteriegeest wor den voorkomen,” een verzekering waarbij zeker iedereen, die de geschiedenis van de totstand koming van de programma’s der Liberale Unie kent, wel zal glimlachen. Maar dit is nog niet het potsierlijkste. Door de beslissing te Amsterdam op 14 Nov. genomen, zal volgens de Arnh. Crt. het zelfbestuur, dat in Neder land tot nog toe slechts op het papier bestond tot een waarheid worden. Alsof de Nederland sche natie de programma’s der Liberale Unie had gesanctioneerd en de uitvoering daarvan aan het bestuur had opgedragen. Voor zelfbestuur, in den goeden zin van het woord, zijn vóór alles noodig onafhankelijke mannen, en de Liberale Unie wil juist alle onafhankelijkheid dooden. Zij verlangt blinde WORKUM20 November. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd besloten tot het inzenden van een adres tot verkrijging van een buitengewoon Rijks subsidie in de kosten van het lager on derwijs voor 1897, en om uitstel van den ter mijn voor de invoering van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek aan de scholen in de gemeentevoorts zijn herbenoemd: tot lid der Comm, van toezicht op het lager onderwijs de heer W. Kroese, tot Voogd van het Stads Weeshuis de heer F. de Boer en tot Armvoogd de heer H. v/d Werf, en eindelijk gewijzigd en opnieuw vast gesteld de verordening omtrent de openbare orde en veiligheid. LEEUWARDEN, 18 November. In de zitting van de Rechtbank, bestemd tot behande ling van strafzaken en gepresideerd door den heer mr. O. W. de Vrieze, heeft Y. v. d. M., 40 jaren, veehouder onder Workum, terecht gestaan wegens aflevering van vervalschte melk. Den 2 October 1. 1. ’s morgens kwartier na zessen zag de rijksveldwachter D. Brouwers, van Workum, dat de vrouw van beklaagde tweemalen water gooide in 5 melkkannen, waarin hij tevoren gezien had dat beklaagde zelf melk had gedaan. Nadat de vrouw water in de kannen had gedaan, hield Brouwers ze in het oog en zag, dat ze in een praam geplaatst, naar de fabriek vervoerd en aan den heer Tjebbes zelve afgegeven werden. Hij vroeg aan dezen, of de leverancier hem gezegd bad, j dat er water bij de melk gevoegd was, en die tegen geld te verwisselentoen f°etl hij hierop een ontkennend antwoord ontving, heeft hij die kannen in beslag geno men, ze verzegeld en naar Leeuwarden ge bracht naar den Officier van Justitie. Deze Tweede Kamer. Indische Begrooting. Bij afdeeling 3, financiën, bespreken de heeren Bool en Pijnacker Hordijk de opium regie. De Minister belooft hierop later een afzonderlijk Bij de post pensioenen werd aangedrongen op vermindering boven zeker maximum, wat de Minister voor zoover doen lijk is, toezegt. Bij afdeeling 4 maakt de heer Bool finan- ciëel bezwaar tegen de voorgestelde reorganisa tie der politie. De heer Pijnacker Hordijk acht de reorganisatie onvoldoende. De Minister wil het bereikbare invoeren. Hierop volgt repliek van den heer Pijnacker Hordijk en den Minister. Bij art. 35 (inlandsch bestuur) waarschuwt de heer Van Vlijmen tegen het Chineesch element, waarom hij de opium regie en afschaffing van tabakspacht toejuicht en hun grondbezit verboden wou zien. De Minister, opmerkend dat er onder de Chineezen veel goede elementen zijnwien Indië veel verschuldigd is, gelooft dat de wering van Chineezen uit het binnenland voor de Ja vanen nadeelig zou zijn. Hij vindt toezicht gewensebt, maar ook op Europeanen; de regee ring voorkomt den verderfelijken invloed. Na uitvoerige replieken, komt bij art. 47 (koffie) het woord aan den heer Van Limburg Stirum, die zich tegen het bijslagstelsel verklaartals zijnde onbillijk, omslachtig en nutteloos; beter ware verhooging van den inkoopprijs. Hij ad viseert om de bevolking op te leiden tot volks cultuur. De intensieve cultuur is door de er varing veroordeeld. De heer Hintzen wenscht dat de Regeering zelfstandiger optrede ter uitbreiding van de koffie-cultuur en constateert dat de Regeering afwijkt van het advies van dr. Burcke.

Friso nl | 1896 | | pagina 1