ZATERDAG 28 NOVEMBER 1896. No. 95. Zes Uit de Raadzaal van Hemelumer Oidephaert en Noordwolde. Meuwstijdingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. koor, boven een eereplaats beneden in de kerk. de aanwezige (n) was (waren) werden was. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De het Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het lid der Tweede Kamer mr. J. Lam brechts zakte Dinsdag toen hij zich van Sittard naar ’s-Gravenhage wilde begeven tot bijwoning der Kamerzitting, op het station plotseling in een en moest bewusteloos naar een naburig hotel worden overgebracht. Hoewel de toestand oorspronkelijk niet ernstig ingezien werd, daar het bewustzijn langzamerhand weerkeerde, is de heer Lambrechts sedert overleden. Naar bet Dagblad verneemt is een mede- deeling voorkomende in een artikel van de Midd. Crt. over het Bureau van Weldadigheid van H. M. de Koningin, als zou «binnenkort een nieuwe directeur van bedoeld bureau aan gesteld worden, daar de heer Bijleveid wegens schoone kunsten of met de letterkunde. Ze om hun reusachtig WORKUM. Woensdag j.l. is er schutjas partij gehouden ten huize van den heer J. H. v. d. Pal alhier, waaraan door 34 liefhebbers werd deelgenomen. De Prijs f 25.werd behaald door de Hunne vrouwen bezitten diamanten, die nooit Ze houden niet van muziek en bemoeien zich niet met de Tal van bloedverwanten, vrienden, kennissen kunnen alleen tijd vinden en deputaties waren aanwezig. Overal wap- fortuin te beheeren. perden de vlaggen, ook van den toren. Er werden den jubilaris velerlei geschenken over handigd en er werden hartelijke woorden ge sproken. Na de Mis werden hem door de schoolkinderen uit de étuis te voorschijn komen, liederen toegezongen en luisterde het fanfare korps van Zevenaar het feest op. Vacature Levy1. mr. M. W. F. Treub, hoogleeraar te Amsterdam; 2. mr. J. Kruseman, advocaat en procureur te Amsterdam. Vacature-Blijdenstein: 1, D. W. Stork, fabri kant te Hengelo; 2e. dr. P. van Geer, hoog leeraar te Leiden. De Friesche taal aan de Universiteit. De heer dr. F. Buitenrust Hettema te Zwolle is, blijkens eene mededeeling in de Staats Courant, toegelaten aan de faculteit der letteren aan de universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Friesche taal. Deze benoeming wordt door het U. D. met ingenomenheid begroet. «Is het voor de Friezen in de eerste plaats van belang, schrijft het blad, dat hun taal nu officieel in de Nederlandsche universiteit zelf standig haar intrée doet, ieder die belang stelt in de Nederlandsche taal, zal er zich in ver heugen dat een taal, die zulk een grooten in vloed op onze spreektaal heeft gehad, die nog binnen de grenzen van ons vaderland krachtig leven toont, thans naast de andere oud Ger- maansche dialecten onderwezen zal worden. Volgens het Bat. Nbl. is de heer Justus van Maurik den elfden dezer maand van Padang naar Nederland teruggereisd. Een honderdste verjaardag. De honderdste verjaardag van A. Aleven te Groessen is naar de Arnh. Ct. meedeelt, Zaterdag luisterrijk ge vierd. Ofschoon hem een deftig rijtuig aange boden was, reed hij in zijn gewoon karretje naar de versierde kerk; ook hier verkoos de eenvoudige man overigens een welgesteld landbouwer zijn lievelingsboekje op het en I boerderij. Hij is celibatair en woont in het gezin van een neef. Hij liet de schoolkinderen op chocolade en krentebroodjes onthalen. Als plaats waar een permanente schiet kamp der infanterie opgericht zal worden, meent de commissie een geschikt terrein gevonden te hebben, in dat bij Schoorl, waar eenige jaren proeven met granaten met brisante springmid delen genomen werden. In Dresden is men blijkbaar zeer tevre den over het heilserum van prof. Behring. Dr. Niedner aldaar deelt althans mede, dat het aantal gevallen van dipheritis, hetwelk in 1894 897 bedroeg, in 1895 gestegen is tot 1401, maar het aantal overledenen is door het ge bruik van ’t heilserum zeer verminderd en van 349 gedaald tot 170 of van 39 op 12 pCt. Alles door den mist. Te Rotterdam dwaal den vijf bootwerkers, die door den mist niet werken konden, de stad door, waarbij nog al eens in de herberg uitgerust werd. Eindelijk EN TWINTIGSTE JAARGANG. een borrel, wat door den eigenaar geweigerd werd, daar bij alleen aan zijn logeergasten mocht tappen. Daarop vielen zij den eigenaar aan, wien de logeergasten te hulp kwamen, waardoor weldra een hevige vechtpartij ontstond terwijl de verwarring nog grooter werd toen de brandende petroleumlamp van den zolder viel en een begin van brand veroorzaakte. Eindelijk mocht het der politie gelukken de vechtenden te scheiden; de logementhouder en een der logeergasten waren zoo toegetakeld, dat de eerste verbonden moest worden en de laatste naar het gasthuis vervoerd werd, vechtlustige werkeloozen werden naar politiebureau gebracht. Rijke lui De Zilverkoning John Mackay, de milliardenman, geniet eene tamelijke goede gezondheid, maar is van den ochtend tot den avond zoo druk bezig, dat bij, zooals hij zelf zegt, geen tijd kan vinden eens te genieten van zijn rijkdom. Zelden of nooit gaat hij naar den schouwburg; hij gaat alleen voor zaken op reis en eet altijd thuis. De eenige ontspanning die hij zich gunt, is wandelen voor zijne ge zondheid want John Mackay beeft geen rijtuig. Na zijn dagelijksch koud bad en een uurtje kamergymnastiek doet hij een fermen loop door het park De gebroeders Rockefeller, die zich uit den geringsten stand opgewerkt hebben tot een bezit van meer dan twee mil- liarden, leiden het geregeldste of liever het vervelendste levendat men denken kan. Ze worden te New-York de geldverdien-macbines genoemd. En inderdaad werken beide mannen van des ochtends vroeg tot des avonds laat even hard als de jongste bediende. Ze hebben wel paarden, maar rijden er nooit medeze bezitten prachtige pleziervaartuigen, maar gaan er nooit mee uit. gezondheidsredenen in het buitenland woont,” volstrekt onwaar. De heer Bijleveid woont niet in het buiten land en heeft geen ontslag uit zijn functie verzocht. Door den Nederlandschen Brood-, Koek en Banketbakkersbond is aan de broodbakkers en de direkteuren van broodfabrieken verzocht, de volgende vragen te beantwoorden. «Zijt gij voor afschaffing van nachtarbeid en verklaart ge u bereid met ons daarin mede te werken «Hebt u bezwaren Zoo ja, welke «Welke acht u de beste wijze om afschaffing van nachtarbeid te verkrijgen In de week van 13 tot en met 20 November zjjn te Vlissingen uit Queenboro met de mailbooten der Maatschappij Zeeland aan gekomen met de dagbooten 132 en met de nachtbooten 017; daarbij vertrokken met de dagbooten 96 en met de nachtbooten 763 alzoo samen aangekomen 749 en vertrokken 859, dus in het geheel vervoerd 1608 reizi gers. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft, met vernietiging van het vonnis van den Krijgsraad te Leeuwarden, den 2en luit. P. B. W., van het le reg. inf. te Assen, wegens desertie op gevolgd door arrestatie, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om gedurende drie jaren als militair of als militair geëmploieerde bij de gewapende macht te dienen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Ter vervanging van de heeren mr. J. A. Levy te Amsterdam en W. J. Blijdenstein te kwamen zij in een logement en eischten daar Enschedé, die op 1 Juli a.s. als hoofd bestuur ders moeten aftreden, zijn door de commissie, samengesteld volgens art. 45 der wet, opgemaakt Gemeente-eigendommen.” de volgende dubbeltallen; is het ten aanzien van Een eenvoudig feit De vroede mannen van bovengenoemde Ge meente vergaderden heden voor acht dagen. Onder meer, kwam in behandeling: ’t ver huren (onderhands) van de onderwijzerswoning te Nijega aan W. de Boer. De heer A. A. Bajema, van Warns, was tegen verhuren verhuren was last; hij pleitte voor verkooping; er waren gegadigden om het bewuste perceel te koopen en de gelden daarvoor kon men zeer goed gebruiken, enz. Nu, dit Raadslid sprak althans zijne opinie onverholen uit. Maar Burgem. en Weth waren voor onder- handsche verhuring, doch brachten daartoe geene redenen bij, ofschoon de opponent Bajema deze van hun verlangde. Te midden dezer discussie vroeg de beer Dokkum (tevens lid van de Provinciale Staten) het woord om te verzoeken dit punt in eene vergadering met gesloten deuren te behandelen, welk verzoek dadelijk werd toegestaan. De eenige bezoeker der Raadsvergadering, (wij weten althans niet, of er meerdere waren, maar deze omstandigheid doet niets ter zake) verwijderde zich. De zaak alzoo werd dus behandeld in besloten vergadering en genoodzaakt zich te verwijderen. Maar nu spreekt daar art 44 der Gemeente wet: «In eene beslotene vergadering kan niet beraadslaagd, noch een besluit genomen worden over a, b, c, d, e, g, enz. h, het onderbands verhuren, verpachten of in gebruik geven van U De vraag is dus: het genoemde punt gevallen besluit wettig of onwettig. Wij voor ons oordeelen, dat dit laatste het geval is en we wekken daarom belanghebbenden op zich in verzet te stellen. Alle zaken, en vooral die der financiën, behooren en moeten in openbare raadsvergaderingen afge daan te worden. Alleen enkele uitzonderingen mogen gelden. Het is juist een niet te mis kennen voorrecht van den burger van onzen tegenwoordigen Staat, dat bij het recht heeft van controle zijner bijdrage aan Gemeente, Provincie en Rijk. En niemand mag hem dit recht ontnemen. Want de Wet is het hoogste gezag H. De oude man is er nog goed aanhij ziet hoort nog goed en is nog de ziel van de heeren K. J. Ketelaar Nijhuizum, Joh. v. d. Wei Scharnegoutum. De Premie f 10. door de heeren Th. Bruinsma Nijhuizum, Jan Schaper, Workum. De wedstrijd die zeer geanimeerd was, is tot aller genoegen afgeloopen. LEEUWARDEN, 26 Nov. Voor het Ge rechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan J. 0. 8., 30 jaar, vroeger agent van politie, thans zonder beroep te Hollandscheveld gem. Hoogeveen, die door de Rechtbank te Assen is schuldig verklaard aan meineed en veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In het laatst van December 1895 was hij met 2 marechaussees op surveillance en zagen zij den onbezoldigd rijksveldwachter O dronken uit een tapperij komen. Hij zei «dat O dronken was, dat hij dit wel meer was en dat er een eind aan komen moest.” De marechaussees maakten proces-verbaal tegen O op, maar beklaagde weigerde dit te teekenen en toen O den 10 Fe bruari wegens openbare dronkenschap voor het kantongerecht terecht stond, verklaarde beklaagde als getuige a decharge, dat hij het niet gezegd had aan de marechaussees. Diezelfde houding hield bij voor het Hof vol, niettegenstaande hem voorgehouden werd, dat hij ook aan den brigadier en later aan den kapitein gezegd, dat O dronken geweest was. Uit medelijden met O diens vrouw en kinderen was het begonnen en nu was bij zelf ongelukkig. Hij deed beter, te bekennen en ’s Hofs clementie in te roepen De Adv.-Generaal, mr. T. J. Noijon, requi- reerde vernietigtng van het vonnis wegens het bezigen van een onwettig bewijsmiddel, en dat het Hof, op nieuw recht doende, beklaagde wegens meineed zal veroordeelen tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. BOLS WARD, 26 Nov. Op de jaarverga dering der IJsclub «Eendracht” alhier, bleek uit het verslag van den penningmeester, dat de vereeniging in een gunstigen financiëelen toestand verkeerde, daar een batig saldo van ongeveer f 50 in kas was. Het getal leden bleef vrij wel gelijk. Als bestuurslid werd met bijna algemeene stemmen herkozen, de heer H. J. Tuininga die periodiek aftrad en zich de herbenoeming liet welgevallen. In de plaats van den heer P. O. Couperus, naar elders vertrokken, werd de heer L. van Kampen benoemd, ’t Vorig jaar reeds was de heer G. J. Keilman 25 jaren bestuurslid geweest; werd hij toen tot eerelid benoemd, thans werd hem alszoodanig een fraai insigne aangeboden, *t welk met een woord van dank werd aanvaard. Besloten werd in den a. s. winter eerst eene hardrijderij van bakkersgezellen te houden. Den vorigen winter waren daartoe reeds toebereid selen gemaakt; eenige flinke bijdragen zoo als FRISO MMS- H IIIH.II11 III linn iiioii niii'iiih 1

Friso nl | 1896 | | pagina 1