SINTERKLAAS. WOENSDAG 2 DECEMBER 1896. No. 96. Zes Binnenlandsche Berichten. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM twijfel, overal. man maar H. van de zijde namelijk der Dan heeft deze reeds kerstboom: zeker elke dag, elke avond, dien we beleven, mag en moet een vreugdedag, een feestdag voor ons gezin zijn. De rouwe komt, helaas! spoedig genoeg. Een andere Sinterklaas is daar rondgereden of zal dit nog doende politieke. Hij schreef zijn willen en bedoelen op pa piertjes en strooide die als programma’s wijd en zijd in het ronde. Opmerkelijk is het, dat ze niet alle denzelfden inhoud hebbendie van de Liberale Unie verschillen met die der Katholieken en deze hebben weer een andere kleur dan die der Antirevolutionaire een club De Savornin Lohman. Maakt u niet bevreesd, dat we al die programma’s hier zullen afdruk ken. ’t Zou gemakkelijk genoeg zijn voor bladvulling, maar daaraan doen we niet. En bovendien er zullen er wel meer komen ook. Wij zouden dan eene bloemlezing kunnen geven. Mogen we u een raad geven, lezers? Welnu dan, legt al deze surprises netjes naast elkander en bewaart ze goed. We kunnen dan Driekoningen of Sint Pieter afwachten, dan gelden de nieuwe kieswet en die op ’t Personeel en als we dan geroepen worden om onzen burgerplicht te vervullen, dan zeggen we vooraf allereerst eene eerlijke en royale uit voering van deze beide en dan nemen we uit al die programma’s het overeenstemmende en vragen doodbedaard wie wil er nu eens knap handig mee werken om die zaakjes zonder veel talmen in orde te brengen? Ziet, dan schieten we met elkander op en zal ook onze politieke Sinterklaas bak niet geheel ledig blij ven. Men kan wel veel vragen, maar be scheidenheid is ook eene deugd. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft bet wetsontwerp tot invoering van de wet op de personeele belasting met 1 Januari 1897 aangenomen met 68 tegen 22 stemmen en het ontwerp tot het uitkeeren van vergoe ding aan de gemeenten wegens de mindere opbrengst der gemeente-opcenten over het jaar 1896, welke uit de nieuwe wet zou voortvloeien, zonder hoofdelijke stemming. Ook heeft de Kamer met 48 tegen 36 stemmen aangenomen het wetsontwerp, hou dende bepalingen ter verzekering van de opbrengst van den suiker-accijns in het jaar 1897. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft een 15-jarige jongen, Hotze M. St., terechtge staan, die bij een oom, een landbouwer te Parrega, woonde en den 1 October 11. een kistje van de dienstmeid heeft weggenomen, waarin zij een beursje met zilveren knipje had, inhoudende ruim een rijksdaalder aan geld, een gouden doekspeld, dito oorknopjes, slotje met eenige strengen koralen, een gouden ring, 2 zilveren oorknopjes en dito doekspeld. Hij vertelde haar, dat hij een man met haar kistje tegengekomen was. Het geld nam hij er uit, deed dit in zijn eigen beurs en verstopte die in het hooi. Met het overige goed was hij verlegen, hij bond het in een doek en wierp het in de vaart. Later kon hij zijn beurs met het geld niet in het hooi terug vinden en nu beangst wordende, dat het gevonden was, liep hij bij zijn oom uit huis weg en is met 7 stui vers in den zak aao Hij bekende het gedaan te hebben om geld voor een mooi boek te krijgen. Het overige had hij genomen, opdat men hem niet verdenken zou. De justitie heeft hem weer vrijgelaten, toen de oom zich bereid verklaard had den jongen weer bij zich in huis te nemen, maar toch oordeelde de Subst. Off. van Justitie, mr. Van Sonsbeek, dat beklaagde niet geheel ongestraft kon blijven, en vorderde tegen hem 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 9 December a.s. Naar men verneemt za] de tegenwoordige vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Panhuys, eerst aan het einde van het jaar zijn ambt nederleggen. De St. Ct. van 26 November bevat de verslagen der in 1896 gehouden examens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, voorafgegaan door een overzicht van de samen stelling der examencommissiën en van den duur en den uitslag der examens. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft, met vernietiging van het vonnis van den krijgsraad te Leeuwarden, den 2en luit. P. B Weehuizen, van het reg. infanterie te Assen, wegens desertie opgevolgd door arrestatie, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en voor den tijd van drie jaren het recht ontzegd om als militair of als militair geëmployeerde bij de gewapende macht te dienen. In een buitengewoon Politieblad wordt bekend gemaakt, dat G. Vorselman, kaashande laar te Weesp, verdacht wordt van verduistering van f 8750 aan bankpapier ten nadeele van den bankier W. T. C. Zimmermann, Keizers gracht te Amsterdam. Met hem is (uit de ouderlijke woning) verdwenen Maria Hildering, 28 jaar, onderwijzeres. Het vermoeden bestaat, dat zij zich naar Duitschland hebben begeven. De commissaris van politie in de le sectie (voormalige St Pietershal) te Amsterdam ver zoekt opsporing en aanhouding van den ver dachte, zoomede inbeslagneming van de op hem bevonden waarden. - - De werken aan den strandmuur te Sche- veningen zijn wegens de vorst gestaakt. - Uit IJmuiden meldt men: Naar men verneemt is de geul in de toe- leidingskanalen uit het Noordzee-kanaal in de buitenhaven naar de groote schutsluis op de vereischte diepte uitgebaggerd, zoodat men spoedig van de nieuwe sluis gebruik zal kun nen maken. Ter verkenning van het vaarwater zijn Vrijdag eenige buitenloodsen met het Rijks stoomschip De Schelde aan het proefvaren geweest op het westelijke toeleidingskanaal. In de bestuursvergadering van het 50e landhuishoudkundig Congres, dat in Juni 1897 te Hoorn zal worden gehouden, is besloten aan dit Congres te verbinden eene tentoonstelling van fokvee, eene excursie en eenige avondfeesten, terwijl ook pogingen zullen worden aangewend om de voorjaars-keuring van het Nederlandsch Paardenstamboek gedurende het Congres te doen plaats hebben. WORKUM. Zondag jl. was voor de leden der Hervormde Gemeente alhier een gewichtige dag. In de voormiddag godsdienstoefening trad ds. Van der Weijde op om zijn naar deze ge bet zwerven gegaan tot meente beroepen collega te bevestigen, en deed dat hij te Arnhem bij de politie terecht kwam. I dit naar aanleiding van Prediker XI 4 en 6. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Geen Sinterklaasgrinnikt daar een schrom pelig, zwartgallig oudje. Dat ding is van Roomschen oorsprong, en dus weg er mee. Ja, met den kerstboom zou bij nog vrede kunnen hebben, maar goed beschouwd, is dat ook al eene nieuwigheid. En bovendien dan altijd dat geven, alsof dat geven nu ook al eene nieuwigheid is en het uitsluitend karakter van deze of gene kerk, of kerkgenootschap. Maar laat ons de zaak van den eersten kant alleen beschouwen, onverdraagzaamheid, veel kwaads gesticht. Sint Maarten is bijna al zoo goed als ver drongen, al mag men in Overijsel hier of daar nog een gansje braden. Het Driekoningen-feest en dat van Sint Pieter kent men ter nauwernood alleen bij name, al houdt Grouw dit laatste nog in eere. Voor ’t grooter deel opgeruimd alzoo en dat is werkelijk jammer. Wat doet het er toe van welken oorsprong al deze feesten zijn? Hij was ook nog lang en driewij en in eigen Of was de Christenheid in vroegeren tijd niet geheel en uitsluitend katholiek? En is nu alles verkeerd, wat van die zijde afkomstig is? Ja, dan zijt gij, bedillaar, dit ook, want in het onmiddelijk voorafgaande ligt reeds opgesloten, dat gij een naneef zijt van de katholieke kerk, evenals hare zonen weder kinderen waren uit het Heidendom Verbazend, wat een sprong en hoe ver staan die schoorsteenen van elkander verwijderd Toch minder ver dan ge oppervlakkig wel meent. Een nauwgezet onderzoek der geschie denis zal U het bewijs leveren, dat vele der genoemde feesten ook reeds onder onze bei- denscbe voorouders bestonden en later in meer of min gewijzigden vorm door onze christelijke werden overgenomen, ’t Is ons doel niet, dit alles hier uit-een te zetten. Wij willen er alleen maar op wijzen, dat aan al deze feesten goede, heilige beginselen ten grondslag lagen, n.l. die der huiselijkheid en onderlinge liefde, Of zoudt ge soms van oordeel zijn, dat heidenen geene liefde voor hun gezin hebben gekend Zelfs een dier bemint zijne jongen en de mensch evenzeer. Die liefde is natuurlijk, en al moge men aanvankelijk van slechts dierlijke liefde spreken, zij wordt geheiligd bij de meer en meer toenemende innerlijke beschaving. Dezelfde fundamenten dragen later meer kost bare, meer edele gebouwen. De lange en bange winter nadert. De zon schuilt weg en Noord of Oost blaast grimmig en alsof de sterren daarin pleizier hebben, schitteren en fonkelen ze als diamanten. Maar daar buiten is !t niet pluis, ’t ijzige koude doet de warmte daar binnen beminnen en daar zit men lange uren samen opge drongen, wachtende op meer betere tijden. Men slaapt den winterslaap. Maar, men kan toch niet altijd slapen en verveling maakt zich meester van den kring. Geene sociëteiten, geene bals, geene concerten of schouwburgen, of wat dies meer zij. Men moet zich zelve vroolijk maken en men doet dit door feesten te organiseeren Sint Maarten, Sint Nicolaas, Driekoningen', Sint Pieter, elk zoo ongeveer met een maand tusschenruimte, om dan elkander te verrassen en te toonen, dat men lief heeft en de avonden van te voren om in stilte alles voor de gewichtige avonden voor te be reiden. Daar wordt gepeinsd en overwogen, in stilte gewerkt en bedisseld, en een hooger gloed vertoont zich op het gelaat en een glim lach zweeft op de lippen en men verveelt zich niet en 't is niet koud meer, maar ’t is zelfs warm en opgewekt daar tinnen. En als de strenge, barsche heerscher van het Noord of Oost geweken is, dan ontvlucht men zijne hut en jubelt op het Meifeest, om wederom met kracht tot den wachtenden arbeid over te gaan, den arbeid, die zegen brengt. Niet waar? waar we zulke gezinnen aantreffen, daar vragen we niet zijn dit nu heidenen of christenen en dan nog van welke religiewij letten niet op hun leer, maar zien op hun leven, en we vinden dit goed en schoon en we heb ben de gezinnen lief. Van harte stemmen we toezoo behoort het en we vragen ons zei ven af, bij al de gelegenheden rondom ons, verzuimen we niet veel, door ook ons eigen huis niet in te richten tot een plaats van gulle vroolijkheid en opgewekt en gezellig verkeer Och, laat Sinterklaas rijden en wilt ge er nog een of meer Sinten bijvoegen, zooveel te beter. Ontsteek ook vrij de lichtjes aan uwen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Met een paar dagen zal hij weer rijden, de goede heilige bisschop van Myra. Van zijn zwarten knecht vergezeld is hij reeds in aantocht naar de Nederlandsche gewesten. Geen koude, geen wintervorst kan hem tegenhouden hij is ’t zich bewust, dat de kracht der liefde meer is dan die der barre gestrengheid. Een tweetal weken geleden schreef hij belangrijke bestellingen aan koopman, bakker, winkelier en wie al niet meer. En deze alle hebben zich uitmuntend van hunne opdracht gekweten. Rondom weder uitstallingen van belang. En Zaterdagavond wordt door den bisschop met zijn knechtje de onnavolgbare, doch tevens gevaarlijke reis verricht over de daken van alle huizen in eene enkele gemeente niet alleen, maar door gansch het lieve Vader land, op enkele uitzonderingen na. En het paard, geen beter gedresseerd dier bij Carré, Roberti of welken anderen paardenspel-houder ook. Het oude paard blijft zijne wonderen met ongemeene friscbheid onvermoeid vertoonen luchtsprongen van den eenen schoorsteen op den anderen! Och, asjeblieft, hooggeleerd manneke, zeg nu niet»er is geen Sint Nicolaas.” er al lang voor U en hij zal er na U blijven. Hij is er wis hebben hem meermalen gezien persoon ontmoet, dus het bestaan is boven En hij wil weder komen, goeddoende Van heeler harte roepen we hem dan ook een welkom toe en wekken U op dit mede te doen. En dan nog hebben we een vrien delijk verzoek tevens. Ziet, voor de groote, de gewichtige schoorsteen-reize gaat het in de hoofdstraten goed, alle groote huizen ziet de goede man uit de verte zelfs in den donker reeds, maar daar zijn er ook zoovele kleine, lage huisjes in de achterbuurten, in sloppen of steegjes, en dan ook zooveel eenzame, ver spreide, kleine scheepjes en hutjes, enz. Helpt nu even een klein handje mee, om den goeden, weldadigen grijsaard ook daarheen den weg te wijzen, opdat hij geen enkele overslaat en wij geven U de plechtige verzekering, niet het volgende jaar, maar reeds nu, direct, terstond, zult ge de grootste belooning van hem ont vangen. Ge zult dit dadelijk bemerken aan Uw eigen opgewekt en bevredigd hart FJ> JCQ Minis- El 11)1 lllllllll iieiii iiiun nutst nu.

Friso nl | 1896 | | pagina 1