R ZATERDAG 5 DECEMBER 1896. No. 97. De kookschool te Amsterdam. Zbs bn, twintigste Jaargang. N ieuwstijdingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Aan A. de afzenders brengt betamelijkheid. I li Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVEBs Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM dagmaal is vaak het eerste wolkje aan den echtelijken hemel. den heer Staalman heeft artikel 5 (kosten der ge- - Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. organiseert, omdat zij in de eerste plaats front maakt tegen de fractie-Kuyper, maar evenmin medegaat met de nieuwe partij-Lohman. Deze derde organisatie wil van scheiding van kerk en staat niets weten; zij wordt gevormd door hoogkerkelijke mannen der Ned. Hervormde kerk in ons land. Maandag had men te Utrecht een vergade ring om de plannen te bespreken tot oprichting van een centraal comité van kiesvereenigingen. Voor het vervoer van de inzendingen naar de Internationale Tentoonstelling van j Gevogelte te Parijs op 12 Dec. a. s. te houden, die op de heenreis rechtstreeks zijn bevracht, volgens de bestaande voorwaarden, heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, kostelooze terugzending toegestaan over denzelfden weg op de heenreis gevolgd, mits, op de terugreis de zending vergezeld is van TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer beeft het begrootingsdebat aangevangen, waarbij de algemeene beschouw ingen in hoofdzaak liepen over de uiting van den Minister Van Houten in de Eerste Kamer, omtrent het verzet tegen clericalisme en pro tectionisme. De heer Beelaerts van Blokland, aannemende dat de leuze van den heer Van Houten le clericalisme voila Vennemi, door het kabinet niet wordt onderschreven, wees op de hooge wenschelijkheid in het belang van het politieke leven en de politieke zeden, dat bij eene volgende kabinetsformatie geen snel en minder snel voortgaande elementen te zamen worden gebracht, zooals in dit en het vorig kabinet. De heer Kuyper meende ernstig te moeten protesteeren tegen de uitlating van den minister Van Houten in de Eerste Kamer als slotvuurwerk bij de kieswet. Zijns inziens is de Regeering verantwoordelijk en kan zij die verantwoordelijkheid niet afwijzen. De daad van den minister Van Houten is in strijd met de ministerieele verantwoordelijkheid en homogeniteit, en beteekent schending van de neutraliteit der Regeering tegenover de stembus. Men heeft gepoogd directen invloed uit te oefenen op de stembus. De waarschuwing tegen het clericalisme gold de geheele rechter zijde en was gericht tegen den geheelen chris- Het was zonder debat of stemming aangenomen, de orde komt hoofdstuk 4 (justitie). De heer Bouman bespreekt de benoeming van notarissen en betoogt de wenschelijkheid om candidaat notarissen vacatures te doen waar nemen. De heer Travaglino bepleit abitrage bij ver schillen uit aanbestedingen voortvloeiend. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) wil krach tiger uitzetting van vreemde prostiuées, bepleit wijziging der wet op de ontzetting uit de ou derlijke macht en steunt het aan de Regentes aangeboden adres tot afschaffing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap. De heer Rethaan Macaré (Haarlem) bespreekt de kinderbescherming als taak van den wetgever ter voorkoming van misdaden, daaraan vast- knoopend beschouwingen over de vaderlijke macht en spreekt verder over de inrichtingen waar minderjarigen vastgezet worden. Hij acht ver betering der berechting en bestraffing der kin deren gewenscht. De heer Houwing bespreekt de eedsquaestie. De L. K. deelt mee, dat mr. Ch. C. M. W. baron de Bieberstein, de candidatuur voor de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Sittard aanvaard heeft. Hij heeft verklaard het katholieke program goed te keuren, en een voorstander te zijn van beschermende rech ten op het gebied van landbouw en nijverheid. De aandacht van het publiek wordt ge vestigd op artikel 13 der postwet, volgens hetwelk bank- en muntpapier niet mag verzon den worden in gewone brieven, zooals thans nog herhaaldelijk voorkomt. Brieven zoodanige waarde inhoudende moeten volgens het wettelijk voorschrift ter aanteekening aangeboden worden. Ook het belang het algemeen debat is Eenvoudige, doch gezonde, woning, kleeding en voeding, ze vormen een trio, dat den be zitters veel meer dan kiesrecht baat. Daar zullen er altijd wel blijven, die er zich nimmer in zullen verheugen, maar al is dit het geval, daaruit volgt nog geenzins, dat het getal dergenen, die er zich wel in mogen verheugen, niet voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar is. Wees ik onlangs in dit blad op zgoede woningen”, ditmaal wensch ik de aandacht te vestigen op goede voeding”. Meent de lezer of lezeres, dat die slechts verkregen kan worden door hen, die over ruime inkomsten kan beschikken, die meening berust m. i. op dwaling. Voor een niet gering deel hangt goede voeding af van waren kennis, van kennis der voedings waarde en van bedrevenheid in het koken. Daar zijn er velen, die meenen, dat de geheele kookkunst bestaat in gaar maken, stoven en braden. Ja ook dat behoort tot de kookkunst: maar hoe met de minste kosten gezonde, voe dende, aangenaam smakende spijzen gereed te krijgen, dat is voor velen eene open vraag. Vergunt mij, lezeressen en lezers van Friso, dat ik, tot opwekking van nadenken, hieronder laat volgen een uittreksel uit een in de Leeu warder Courant van 9 November j.l. geplaatsten brief uit Amsterdam betreffende de kookschool aldaar. Het uittreksel luidt: Mej. S. G. F. Meijboom, directrice onzer Kookschool, was zeer getroffen, toen zij Zondag (1 November) baar huiskamer terug zag met vlaggen versierd en op de tafel een geel steenen pan, waarin het voedsel der soldaten gekookt wordt, thans beschilderd met twee gekruiste 1 vlaggen, waartusscben een lepel en vork ge- teekend waren en in den pot geen eten maar sierlijke varens! Nauwelijks was zij binnen getreden of de 26 interne leerlingen der school zongen een toepasselijk lied op de wijs van »Wien Neerlands bloed”, en ’s middags aten de dames rijstesoep, zooals de soldaat die eet in de kazerne. De vlaggen en de varens waren een bewijs van erkentelijkheidOnze militairen krijgen thans boter op hun brood en natuurboter nog wel, omdat mej. Meijboom zwart op wit heeft bewezen»dat de militairen te veel vet krijgen dat het vleesch slechts gedeeltelijk in de soep behoeft gekookt te worden en de rest kan worden gebraden, waardoor de soldaat ook jus krijgt. Dat er te veel aardappelen in den gestoofden pot worden gedaandat de aardap pelen te dik geschild worden, waardoor de voedingswaarde vermindertdat de groenten onoordeelkundig behandeld worden en het brood niet goed verdeeld”. Een en ander is oorzaak geweest, dat de soldaten geen kommiesbrood meer krijgen, maar sronde broodjes”, die veel beter zijn en dat alles te zamen eene bezuiniging geeft, waardoor het mogelijk is den soldaat 20 gram boter te kunnen geven. 1 November is deze voeding officieel in alle kazernes ingevoerd en onze blauwrokken wilden dit feestelijk en dankbaar j herdenken. Maar er is nog meer: De Minister van Marine heeft een proef met de Amsterdamsche kookschool genomen, die glansrijk is uitgevallen. Twaalf jonge lieden van verschillende schepen volgden in het begin dezes jaars een cursus van 4 maanden. Het Rijk betaalde f 50 per persoon voor dien cursus. De directrice had harerzijds de voorwaarden gesteld, dat zij zich in een daartoe afgestane kleedkamer in een wit pak moesten steken en uitsluitend onder hare leiding les nemen. Het theoretische gedeelte liep over receptenleer, stoken van kachels enz. het practiscbe gedeelte beoogde hun een goeden burgerpot te leeren koken. Na afloop van den cursus werd hun na afgelegd examen in tegen woordigheid van het bestuur der Kookschool en eenige genoodigde marine-officieren een diploma uitgereikt, waarop vermeld staat, dat zij het onderwijs smet vrucht”, met veel vrucht of met buitengewoon veel vrucht hebben ge noten. Een diploma dus in de bevestigende, vergrootende en overtreffenden trap. De eerste proef was zóó bijzonder goed ge slaagd en de vice-admiraal stelt zóóveel belang in dit onderwijs, dat met 1 September 1.1. een nieuwe cursus is begonnen. Er zijn thans 12 koks aan de Kookschool, die daar den cursus volgen, nadat sommigen al 7 of 8 jaar aan boord zijn werkzaam geweest. Eén kok van de Ned. Amer. Stoomvaart-Maatschappij tracht zich ook aan onze Kookschool practisch te be kwamen. Zoover de marine. Maar de landmacht zou ook profijt van onze Amsterdamsche Kookschool trekken. In Mei werd er een cursus geopend wapens. Bij het eind moesten zij de voedingswaarde kennen van toebereiding der van het beste keukengereedschap en de beste blijken godsdienst, manier van voedingsartikelen te bewaren. Ook de warenkennis mocht bun niet vreemd zijn. Alle candidaten gaven opmerkelijk vlugge ant woorden. De 12 opgeleide koks gingen naar Amersfoort, den Haag en den Bosch. Eenigen hunner hebben reeds milicien-koks opgeleid. Deze laatsten hebben nu hierbij het voordeel, dat zij, den dienst verlatende, als koks flink hun brood kunnen verdienen. In October 1.1. is nu een nieuwe cursus ge opend met 14 man, want ’t zou verkeerd zijn, dit goede werk niet voort te zetten. Gaandeweg wordt nu het keukengerei aan boord en in de kazernes verbeterd en o.a. bij de marine nieuwe kachels aangeschaft. Wat of nu »de dames” wel zeggen zullen, die een jaar of 10 geleden de schouders op haalden en de Kookschool niet noodig vonden Nu zal het zeker wel nooit meer gebeuren, dat de soldaten in hun soep de overblijfselen van een rat vinden, die daarin met huid en haar is gekookt. Voor groot en klein, voor armen en rijken is het altoos te bejammeren, dat goede spijzen, door achtelooze of slechte bereiding feitelijk oneetbaar worden gemaakt. Met slechte gereedschappen kan men echter niet werken. Men moet die keuken eens zien in de Kook school en dat keukengereedschap, ’t Is om te watertanden 1 Alle dames, die hier of elders in het huwelijk treden en hare inkoopen voor haar huishouden doen, moeten, wat het keukendepartement be treft, maar eerst een kijkje komen nemen in de Amsterdamsche Kookschool. Een paar lessen zullen heusch geen kwaad doen en beletten dat de echtvriend ooit aangebrand of onsmakelijk eten op tafel krijgt. Een slecht toebereid mid- minister als het werk van een stembus-agitator, van Hij vroeg aan de me(^e> dat de aanteekening van brieven met i Lanlr- on mnnfnonior niof wrirrlf onderzoek naar aanleiding van klachten over beweerde of werkelijke vermissing van niet aangeteekende brieven kan toch uit den aard der zaak zelden tot een bevredigenden uitslag leiden. In de gehouden algemeene vergadering van preferente en gewone aandeelhouders der Hollandsche Suikerraffinaderij is het voorstel tot liquidatie aangenomen. Naar de Arnh. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt, is er, met het oog op de invoering van de nieuwe kieswet, weder een nieuwe organisatie in ons land in de maak. Het is In Mei werd voor militairen van alle examen en de zuinigste manier verschillende spijzen; voorts rekenschap geven bondgenootschap met de sociaal-democratie tegen het Christendom. De heer Harte laakte het optreden van den minister als het werk van een stembus-agitator, 0. a j strijdig met de ministerieele roeping, waardig- 1 heid en betamelijkheid. II" o 2 Regeering of het haars inziens strookt met het bank- en muntpapier niet wordt verzuimd; het staatsbelang en haar roeping, dat een Minister optrede als verkiezings agitator. De Minister van Buitenlandsche Zaken zeide j dat de uitlating van den heer Van Houten door de Regeering noch gedesavoueerd, noch daarmede ingestemd wordt, terwijl de heer Van Houten zich tegen de aanvallers verde- digde. Ware zijn uitlating onbetamelijk of onwaardig geweest, dan zou de Eerste Kamer wel hebben geprotesteerd. Zij diende in ant woord op de bestrijding der kieswet. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen verklaarde de Minister van Buitenl. Zaken dat de aandacht der Regeering blijft gevestigd thans de partij van Bronsveld c. s., die zich op de munt-kwestieop een internationale conferentie is nog geen hoop. Het ontwerp tot verzekering van werklieden kan begin Jan uari worden verwacht. De Regeering zorgt voor den landbouw door subsidiën, verkeers middelen, opening der markten en vermindering van belastingen. Na sluiting van 1 Hoofdstuk I der Staats-begrooting aangenomen. In de zitting van Donderdag beantwoordt Minister Roell den heer Van Karnebeek, die verhooging van traktementen van sommige ge zanten gevraagd had. De minister acht ver hooging onnoodig. Op verzoek van stemming plaats over zantschappen)het artikel wordt aangenomen, tegen stemden de heeren Tydens en Staalman (mooi exemplaar). De overige artikelen worden FRISO AIEDVS EN WÏERTENTIE- BUD VOOR FRIESLAND. ■p

Friso nl | 1896 | | pagina 1