No. 98. 1 Met moed vooruit! Buitenlandsch. Nieuws. WOENSDAG 9 DECEMBER 1896. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM a op maar Von Tausch is wezen vragen aan zijn chef, den politie-president Von Windheim, of hij zijn zegsman in sommige dingen mocht noemen, met betrekking tot een artikel in de Kölln. Zeit. Von Windheim weigerde zijn machtiging daartoe te geven. van het bovenstaande een verschijnsel, dat algemeen toch wel eenige opmerking «Maar de zon is niet gebluscht, Boven ’t zwart der wolkgordijnen Staat zij onverzwakt te schijnen In verheven, kalme rust.” Hare heldere stralen, de stralen van ontwik keling en humaniteit zullen ten allen tijde alle nevelen doen opklaren en vreugde en vroolijk- heid aan brengen. Geene zorgen alzoo voor den dag van morgen, maar met moed vooruit! H. o. a. vreeze zag men ’t Kabinet Mackay-Keuchenius optreden en na zijn val was het oordeel zacht dan nog zou man zich van gehouden. Hij heeft veel op- en aan te merken en derhalve weinig vrede met al het bestaande. Ware hij aan 't roer, ’t zou alles veel beter gaan. De groote menigte luistert en roept «Hosannah!” en bjj de eerste de beste gelegenheid wordt onze held de uitverkorene. Hij komt, en de groote daden blijven achterwege. De teleur gestelde menigte zou het «Kruist hemwillen toepassen, maar de baas is buiten schot en zit reeds op den door hem begeerden zetel. Is hij nu een geheel ander mensch, dan hij vroeger was? Volgens veler oordeel wel en inderdaad is dit niet het geval. Het verstand komt met de jaren. of ookhet verstand komt met het ambacht. Dat zijn gevleugelde woorden, die eene geschiedenis hebben. Men kan veel bedillen en veel praats hebben, maar eenmaal geroepen om het beter te maken, beseft men zijne positie en zijne verantwoordelijkheid en - - gaat bedaard en met overleg te werk. En dat is nu eenmaal het ware. Hardloop doodloop Zelfs Ministers maken op dezen regel geene uitzondering. En meermalen werd dan ook van de Kamerbanken tot een lid van ’t Kabinet het verwijt gericht, zus en zoo hebt ge gesproken, toen ge tot de onzen behoordet en meermalen is ook door een Minister geant woord volkomen waar, maar dat was toen en niet nu, waarmede de goede man eenvoudig wilde zeggentoen ik Kamerlid was, deed ik, wat eens Kamerlids was, maar nu ik eenmaal Minister ben geworden, handel en doe ik als een Minister. Het is onze bepaalde overtuiging, dat zelfs een dr. Kuyper, een dr. Schaepman, of andere bekende hoofden onzer tegenpartijen geheel andere menschen zouden zijn, als ze tot de Regeering werden geroepen en daarbij tevens, dat het zou blijken, dat deze heeren meer vrijzinnig zouden handelen, dan velen ooit zelfs durfden hopen. Sint Nicolaas moge er geweest zijn, de vrees voor den «boeman” is er bij de menschen uit. En daarbij doet zich een ander en gelukkig verschijnsel voor. Men let niet meer uitsluitend op de grootheden in eigen partij, men waardeert ook zeer de ver diensten van anderen, ofschoon ze geene geest verwanten zijn. En zulk een doen is juist de vertolking der ware vrijzinnigheid. Dien weg moet het op. Het enkelvoudige kiesdistricten systeem moge plaatselijke grootheden op den voorgrond stellen, de aandachtige burgers van ons Vaderland blijven nog altijd een geopend oog houden voor helder inzicht en werkelijke verdienste. Trouwens daarmede is het geheel ook het beste gebaat. De aanstaande nieuwe kiezers zullen, als ze ’t nog niet hebben begrepen, dan toch spoedig genoeg begrijpen, dat men met schreeu wers niet kan ópschieten. Het belang van het gemeenschappelijk Vaderland eischt de afvaar diging van ernstige, welmeenende mannen. En die zullen in den regel gekozen worden, daar aan twijfelen we niet. Al mogen er in de Kamer van honderd eenigen binnenkomen, met andere theoriën, dan die we gewoon zijn te hooren, wat zal het schaden, als ze kunnen aantoonen, dat ze werkelijk het goede ten nutte van het algemeen bedoelen en dit ook j kunnen verkrijgen grooter schipbreuk dan juist in den kamp der elementen. Beproefde degelijkheid toonde daar steeds de beste zeemanschap. Met zorg en een man, krachtig in het woord. en de liberale meerderheid groot. De vrede op het gebied der school werd verkregen en naderhand volgden de gewichtige wijzigingen in zake belastingen en kiesrecht. En als daar in den loop van den vol genden zomer dan de stembus roept en ieder zijn best doet zijn candidaat er door te krijgen, dan vertrouwen we, dat ook zelfs zonder Liberale Unie of Liberalen Bond, de beginselen der vrijzinnigen in den lande zullen zegevieren. En al mocht het zijn, dat voor een oogenblik dit goede licht werd verduisterd, volgens een Turksch spreekwoord zelfs verschuilt bij een oproer in de lucht de zon zich achter de wol ken en een bekend Nederlandsch dichter van den lateren tijd, hieraan gedachtig, zong in zijn lied: FRANKRIJK. Als Kerstgeschenk zal Pre sident Faure den Tsaar en zijn gemalin door den Franschen ambassadeur te Petersburg een album doen aanbieden ter herinnering aan hun bezoek in Frankrijk, bevattende eene reproductie der teekeningen waarmee het program en de menu’s waren opgeluisterd, afbeeldingen van de smaakvolste versieringen, autografen der schrij vers van wie stukken zijn voorgelezen, der acteurs en actrices die voor hen zijn opgetreden enz. Van dit werk zullen slechts twee exem plaren bestaan. De President behoudt het tweede. De snelheid der beraadslagingen over de be groeting in de Kamer staat in omgekeerde rede tot die van den tijd. Hoe later in 't jaar, hoe meer de leden er behagen in schijnen te schep pen de discussiën te vertragen. Naar aanleiding der ramingen voor openbare werken b.v. hebben eenige Afgevaardigden breedvoerige jammer klachten aangeheven over sommige spoorweg tarieven. Een ander wist eene motie te doen aannemen, de Regeering uitnoodigende om een groot aantal adjunct-ingenieurs e. a. in ingenieurs te herscheppen en aldus eene bij de wet inge stelde regeling geheel te veranderen. Een derde beklaagde er zich over, dat hij op twee brieven natuurlijk bij dezen door hem voor gelezen en welke met de aanhangige zaken niets gemeen hadden, geen antwoord had ont vangen, enz. enz. Niet alleen gaat met dit alles tijd verloren, maar de ministers, om van den last af te komen, doen beloften en toezeg gingen over dingen, waaromtrent zij zich nog geenerlei oordeel hebben kunnen vormen, op gevaar af van zoo de hand te leenen tot allerlei ontreddering. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat de nieuwe Britsche Re- geeringsagent te Pretoria de heer Kenningham Greene, een adres heeft geweigerd van 415 Britsche ingezetenen der Transvaal, aandringende op de handhaving van Groot-Brittannië’s opper heerschappij in Zuid-Afrika. Als reden gaf hij op, dat de termen van het adres de Transvaalsche Regeering aanstoot zouden kunnen geven. Die mijnheer Greene is nog eens een fatsoen lijk en eerlijk Engelschman. ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft alle artikelen van het tractaat met Zwitserland over den Simplon spoorweg goedgekeurd. SPANJE. De bevolking van Madrid, die een jaar geleden op zoo indrukwekkende wijze tegen de financieele knoeierijen van haren Gemeenteraad getuigde, is dezer dagen onaan genaam verrast door de uitspraak in hetgeding tegen verscheidene Raadsledenwegens de aanklachten van den markies De Cabrinana vervolgd. De beslissing strekt namelijk tot staking van de vervolging en intrekking van de schorsing der bedoelde leden in hunne func tion. Toch bevatten de overwegingen tot het vonnis eene opsomming voor allerlei onwettige handelingen en geld verduisteringenmaar de Gemeenteraad heeft geweigerd de beschuldiging te steunen en het O. M., schijnt het, heeft gehandeld naar de instructiën des fiscaals van het Hooggerechtshof, die daarbij geheel door politieke overwegingen geleid werd. Wellicht zal de nieuwe alcade der hoofd stad. de gewezen vice-minister Sanchez Toca, er in slagen het door deze uitspraak opnieuw geknakt prestige van den Raad door vastbe raden zijn plicht te doen weder op te beuren. Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres uiteriijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zoo voor als na lezen we in de bladen dat deze of gene liberale kiesvereeniging zich heeft afgescheiden van de Liberale Unie. Vele anderen hebben natuurlijk die berichten mede gelezen en daarbij of daaromtrent hunne op merkingen gemaakt. «Daar gaat het al heen”, hoorden we zeggen, «de liberalen stuiven uiteen, weldra is de beurt aan de kerkelijke of de socialistische partijen”, en met het oog op de aanstaande invoering der nieuwe kieswet, sloeg de schrik om het politieke hart van deze bezorgden. En anderen, der liberale partij niet genegen, lachten reeds bij het vooruitzicht van den val van het liberalisme en droomden voor zich en hunne partij zoete droomen. Och ’t vooruitzicht was dan ook zoo schoon Tot de bezorgden richten we een woord tot bemoedigingtot de blijden eene opwekking om de huid niet te verkoopen, voor de «beer” geschoten is. Men kan te spoedig victorie kraaien. Immers de Liberale Unie is de liberale partij niet. Dit is duidelijk genoeg in bet licht gesteld door sommige hoogleeraren. Maar al hadden deze heeren ook geen woord gesproken, ieder een eigen oordeel vellend deze waarheid verzekerd hebben Onder liberaal schaart zich ten slotte alles, wat vrijzinnig is. En de vrijzinnig heid is de wereld nog niet uit. Integendeel de jaren, de eeuwen achter ons getuigen het, dat zij steeds breedere verhoudingen aanneemt. En hoe zou dit anders kunnen bij de toene mende ontwikkeling? Men vreeze dan ook niet. Het is onze vaste overtuigingNederland kan niet anders worden geregeerd dan in vrij zinnige richting. Al worden ook de hoofden van andere partijen tot de regeering geroepen, zij zullen ’t onmiddelijk beseffen, dat het belang van allen moet gaan boven dat hunner partij. De vrijheid van den een. mag den ander niet onthouden worden en geen kerkelijk gekleurd Kabinet kan het geheele Vaderland eenzelfde kleur geven. Dat heeft de geschiedenis, ook die der laatste jaren, bewezen. Daarom nog maals men vreeze niet Wij voor ons hebben nimmer veel met de Liberale Unie op gehad, evenmin als met «de Liberale Bond” in Friesland. Of de laatste nog bestaat is ons onbekend. Toch meenen we steeds onvermoeid de liberale, dat zijn in ons oog de vrijzinnige, beginselen voorgestaan te hebben en dat derhalve zonder aansluiting. Van zoogenaamde programma’s hebben we een afkeer. Evenzoo van voorparlementen. De afgevaardigden ter Tweede Kamer moeten geheel vrije mannen zijn. Dit eischt de Grondwet voor elk college. De heeren stemmen en handelen zonder lastgeving of ruggespraak. I Ware het anders; men kon eenvoudig alle wetgevende lichamen afschaffen en allen kiezers b.v. eenvoudig briefkaarten zenden, om met vóór of tegen omtrent eenig voorgesteld ontwerp te beslissen. En dien weg zullen zeker wei nigen willen bewandelen. Er zou dan voor bet gemeenschappelijk overleg geen plaatse meer zijn. Tot nadere bevestiging wijzen we bekend is, verdient. Daar is DUITSCHLAND. Bij het Huis van Afge vaardigden is ingekomen het tractaat tusschen Duitschland, voor Pruisen, en Nederland op 16 October gesloten, betreffende het onderhoud van de vuurbaak op Borkum, alsmede verlich ting, betonning en bebakening van de Beneden- Ems. In de zitting van Vrijdag van het persproces te Berlijn bekende Lützow, dat het hoofd der politieke politie, de commissaris v. Tausch, de aanlegger is van de intrigues tegen het departement van buitenlandsche zaken en baron Von Marschall, en dat hij, Lützou geheel in de macht van Von Tausch was, die hem steeds met geld steunde. De heer Von Tausch zocht zich daarmede te verdedigen, dat hij alles voor leugens uit maakte. Baron Von Marschall deelde mede, hoe sedert jaren de agenten der politieke politie strijd voeren tegen het departement van buiten landsche zaken en den keizer, hoe het vroeger nooit gelukt was hen te ontmaskeren en hoe hij nu in de openbaarheid bescherming had gezocht tegen deze intriganten. Deze verklaring, die de quintessens van het proces bevat, verwekte groote sensatie. Het einde en de verdere onthullingen zijn nog niet te overzien, maar in allen gevalle staat het nu reeds vast, dat de strijd tegen den nieuwen koers, die na het aftreden van Bismarck tegen zijn beide opvolgers gevoerd is en tot den val van Caprivi heeft bijdragen, geleid is door ambtenaren van de politieke politie. Het is van beteekenis dat de commissaris v. Tausch in verbinding stond met den gezant graaf Philip von Eulenburg. Holheid leed nimmer FRISO \IEI U S EN Illi ERIENTIE BLAD VOOR FRIESllNI). I V.

Friso nl | 1896 | | pagina 1