Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. ’t blijken van belang- afliepen, onder den schijn iets ten verkoop aan Op 30 November jl. bedroeg het meerdere i stapel, algemeene Uit een rapport van het Ned. Landbouw- comité in zake «Rijkskeur van vleesch” blijkt, De molkboer sei Hy pielde er net mei Om wetter yn ’e molke to griemen. Sa’n ófsetterij, Dat kaem er yet by, It wier jo bast om fen to skriemen. En hy geat de molke yn ’t wetter. ’t Wier wer oars, mar wier ’t ek better? Een kloeke daad. Aan boord van het stoomschip Koningin-Regentes van de stoomvaart maatschappij Zeeland te Vlissingen, heeft Zater dag een eenvoudige, doch beteekenisvolle plech tigheid plaats gehad. Aan den heer W. Troelstra, 2den officier aan boord van genoemd schip, werd in tegenwoordigheid van de directie en ambtenaren der maatschappij en de geheele bemanning van het schip, meegedeeld dat hij benoemd was tot eerelid van The Royal Human Society of London, wegens betoonden moed en menscblievendheid, bij het redden van een drenkeling uit het Fairfieldok te Govan. De heer Troelstra hoorde in den nacht van 31 Oct. 1.1. toen hij met zijn schip in genoemde haven lag, iemand te water vallen. Dit hoo- rende sprong hij uit zijn kooi en vervolgens in bet vuile, stinkende water. Na in het duister eenigen tijd te hebben rondgezwommen, wist hij den drenkeling te grijpen en van een wissen dood te redden. De directeur, de heer Van Woelderen, verklaarde dat wij als Nederlanders den heer Troelstra dankbaar moeten zijn, dat hij in den vreemde den naam Nederland zoo hoog gehouden heeft. Indaging, Vrijdagochtend werd voor het huis van bewaring te Haarlem bij trom- grondslag lag. sprak door aanneming der overweging van tweede ontwerp-besluit als hare meening uit, dat het noodig is, van te verlangen, o. a. met de strekking van programma. «Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging acht het nu zeker wenschelijk, dat deze hare candidaten slechts zoeke onder de mannen, die zich in de richting van het hervormingsprogramma willen bewegen. Het durft ook vertrouwen, dat zij dit zal doen. «Het i o--o kiesvereeniging vrij moet blijven, om, zoo zij 4 Nov. 1897 buiten werking treden. in dit jaar 78,610 passa- iemand absent en beter dan ooit zullen ook zij thans weten hoe de vereeniging Charitas wil werken en wat zij wil. Een woord van lof voor die vereeniging! WONSERADEEL. Even als voor een veer tien dagen waren ook verleden Zaterdag weer vele jachtliefhebbers naar den Makkumer- meerpolder getrokken. Er zou n.l. voor de tweede maal een «lange jacht” gehouden wor den. Een gezelschap van Leeuwarden was daartoe met een tiental honden in den. polder aanwezig. De «vele honden waren hier der hazen dood.” Wel werden er niet zooveel gevangen als de vorige maal) maar toch moesten een vijftiental Bedrog en smokkelarij ten aanzien van de stedelijke invoerrechten geheel te kunnen weren, stelt hij zich geenszins voor; maar hij hoopt, door erkend eerlijke en rechtschapen personen bij dezen tak van dienst te plaatsen, althans de inkomsten te verbeteren en mis bruiken te verhelpen. RUSLAND. Te Petersburg wordt in diplo matieke kringen verzekerd, dat de Fransche Russische Regeeringen in de laatste dagen tot overeenstemming zijn gekomen betreffend Rus- lands vertegenwoordiging in den Raad van de Ottomaansche Publieke Schuld. GRIEKENLAND. Er is een Kabinetswij- ziging ophanden. Men zegt, dat de ministers van Oorlog, van Justitie en van Onderwijs zullen vervangen worden. URUGUAY. Aan de Herald wordt uit Montevideo gemeld, dat de Uruguayaansche Regeering officieel bevestiging heeft ontvangen van een schrikkelijke nederlaag, door den op standelingenleider Saraiva aan de Bondscavalerie toegebracht. Generaal Rodriguez, de Uruguay aansche commandant, werd gedood. De helft van het vierde regiment is vernietigd. De troepen onder kolonel Alcoba zijn eveneeens geslagen. Te Montevideo heerscht groote on gerustheid, in verband met het vinden van dynamiet-bommen. Tal van arrestatiën hebben plaats gehad. De bevolking verlaat de stad in allerijl. Het plan bestaat om President Borda te vragen afstand te doen en een driemanschap te vor men uit de heeren Comensoro, Perez en Fajes. De troepen van het Paleis en elders zijn ver sterkt. De heer Julius Oppenheim te Groningen hazen den kamp met de honden en daarvoor heeft aan de gemeenteraad daar meegedeeld, dat hij wegens de ingrijpende veranderingen die de raad gemaakt heeft in de conceptvoor- waardeu, moet afzien van de hem verleende concessie tot aanleg en exploitatie van tram wegen in die gemeente. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schoener Zeehond onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee I. van den Bosch, in den namiddag van 4 dezer te Samos aangekomen. Hr. Ms. fregat Tromp wordt het volgende jaar uit Oost-Indië te Willemsoord terug ver wacht en zal dan de noodige reparaties ondergaan. Van de gewoonte om getuigen, die bij verschillende zaken betrokken zijn, telkens den eed te doen zweren, werd Zaterdag in de zitting van het derde kantongerecht te Rotterdam afgeweken. De kantonrechter vroeg hun of zij bereid waren in de eerste en alle volgende zaken de waarheid te zeggen, en liet hen toen éénmaal den eed doen. In de vergadering der Liberale Kies vereeniging te Meppel, werd naar aanleiding van de vraag, of men al of niet bij de Liberale Unie aangesloten zou blijven, als algemeen gevoelen uitgesproken, dat men de toekomstige Kamerleden tot stemmachines zou verlagen, door hen letterlijk aan het nieuwe program te binden. De beslisssing over het aangesloten blijven zal later behandeld worden. WORKUM. Gister, Maandagnamiddag, had in de school voor kosteloos onderwijs wederom het gewoon jaarlijksch Sint-Nicolaasfeest plaats. Dit feest, reeds lang verbeid, was al wederom boven verwachting prettig voor de kinderen. De onderwijzers, met het hoofd der school, de heer P. v/d. Wal, konden met genoegen terug zien op hun werk, en de jonge dames, die zoo vele avonden hebben besteed om al de fraaie en nuttige voorwerpen op tijd gereed te krijgen, om ze op dezen dag te kunnen uitrei ken, ze hadden eer van haar werk. Al de zwarigheden werden glansrijk overwonnenzelfs de melknood, waardoor het chocolade drinken dreigde achterwege te blijven, werd door wel willendheid aan de boterfabriek nog tijdig afge wend. Het feest liep, als altijd, best van SNEEK, 7 Dec. Met op één na i stemmen benoemde de Raad hedenavond tot onderwijzer aan school 2 den heer Joh. Dijkstra te Rheden en tot onderwijzer a/d Herh. school met 9 van de 14 stemmen den heer W. Deinum. Op voorstel van den Voorzitter keurde de Raad ’t goed, dat ’t adres der onderwijzers, bezig, om een betere regeling hunner jaarwedden, later zal worden behandeld. L’ünion, de bekende brandverzekering-maat- schappij, genoot de eer, met slechts 4 stemmen tegen, een belangrijk deel der Gemeenteeigen- dommen te mogen assurecren. BOLSWARD, 7 December ’96. Zaterdag morgen was ’t feest, feest voor de kinderen van on- en minvermogenden op de openbare en bijzondere scholen. Was het sedert jaren herwaarts een gebruik, dat vrouwen en kinderen met heel en half gevulde manden sommigen deden ’t ook even goed met leege manden tegen St. Nicolaas de deuren der ingezetenen te bieden, dat gebruik was eigenlijk al sedert lang in een misbruik veranderd en in een vermonde bedelarij ontaard. Door de vereeni- ging Charitas was den ingezetenen verzocht dat misbruik, die bedelarij niet in de hand te werken, maar door niet te geven zooveel moge lijk te keer te gaan. Men wenschte die mede deelzaamheid op andere wijze te benutten; men wenschte den kinderen een feest te bereiden. En zoo geschiedde het. Door vrijwillige bijdragen van eenige ingezetenen daartoe in staat gesteld, werden den kinderen vanwege bedoelde vereeni ging heerlijke versnaperingen uitgereikt. Met van vreugde stralende gezichten keerden de kleinen huiswaarts zoo’n morgen is er nooit dit geraden acht, een candidaat te steunen, die met het eene of andere punt van dat programma niet onvoorwaardelijk zijne instemming kan be tuigen. «Het bestuur meent, dat de kiesvereeniging, door in het Unieverband te blijven, de meening zou opwekken, dat zij deze vrijheid prijs geeft. «Zij moet daartegen waken, en zal zich op een volkomen zuiver standpunt stellen, door voor het lidmaatschap der Liberale Unie te bedanken.” In de liberale kiesvereeniging te Leeuwarden is men omtrent het punt: afscheiding van de «Liberale Unie” tot geen besluit gekomen. De heer mr. A. Bloembergen Ezn. stelde daar eene motie voor, luidende als volgt: »De vergadering, gehoord het debat over de ingekomen vraag, geen aanleiding daarin vin dende om thans eene beslissing te nemen, gaat over tot de orde van den dag.” Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De Leeuw. Ct. van heden bevat eene op wekking van den heer J. Troelstra tot afscheiding van de L. U. De Vaderlander, orgaan van dr. Brons veld c. s., meldt Op 30 November jl. was te Utrecht een aantal mannen bijeen uit verschillende streken van ons land, die hebben opgericht een alge meene christelijk-historische kiesvereeniging. Hun tegenwoordigheid was bewijs van instemming met hun vooraf kenbaar gemaakte grondbe ginselen. In die bijeenkomst werd vastgesteld, welke houding op grond van die beginselen moet worden aangenomen ten aanzien van de ge wichtigste staatkundige en sociale vraagstukken, welke thans in ons vaderland aan de orde zijn. De definitieve redactie van een beknopt program zal worden vastgesteld in een vergade ring, welke op den lOden dezer wordt gehouden. Alsdan wordt ook het conceptreglement behan deld, dat aan allen, die adhaesie betuigden, toegezonden wordt. De Hooge Raad heeft, in overeenstem ming met de beslissingen van Rechtbank en Hof in Den Bosch, uitgemaakt, dat het verbod om beslag te leggen op gelden, beboorende tot de algemeene lands administratie, niet toepasse lijk is op gelden, belegd in de Rijkspostspaar- bank, zoodat op die gelden het beslag geoor loofd is. De rechtbank te Heerenveen heeft een strooper, die schoot op den veldwachter, welke hem op heeterdaad betrapte, tot een gevan genisstraf van achttien maanden veroordeeld. Een andere strooper, die zich bij die gelegen heid tegen den veldwachter verzette, kreeg vier maanden. Dr. Van Hamel Roos en Harmens ves tigen in het Maandblad t. d. Vervalschingen de aandacht op het feit, dat groote hoeveelheden margarine onder den naam van «prima boter” naar Java verzonden wordt. Onze zuivelindustrie, die reeds door diende beschuldigingen in Engeland een ook door den handel met kunstboter in eigen In genoemd blad wordt j met den meesten nadruk de aandacht der re- I geering gevestigd op dit feit en wordt haar j een keuringsdienst in Ned.-Indië in te richten, hetzij i van zuiverheid der waren verplich- De Tweede Kamer heeft Vrijdag 1. 1. besloten na de begroetingen het (definitieve) wetsontwerp op de suiker-accijns in behandeling te nemen. Zij zal Dinsdag 8 en Donderdag 10 Dec. ook des avonds vergaderen: in de week daarop volgend zal zij drie avondzittingen houden (Maandag, Woensdag en Vrijdag) en behalve de gewone werkdagen der Kamer ook Zaterdag 12, Maandag 14 en Zaterdag 19 Dec. bijeenkomen. Men schijnt dus te verwachten, dat Zaterdag 19 Dec. de begrootingen en de suikerwet afgehandeld zullen zijn. In de afdeelingen van de Eerste Kamer is de wensch uitgesproken, dat bij het bouwen van nieuwe stations de geriefelijkheden der reizigers en de eischen van het verkeer niet al te zeer zouden worden opgeofferd aan den bouwtrant. Afscheiding van de Liberale Unie. De Kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht” te Groningen heeft in eene Vrijdagavond gehouden vergadering op voorstel van het bestuur besloten het lidmaatschap van de «Liberale Unie” op te zeggen en aansluiting te zoeken met andere liberale kiesvereenigingen, die geen lid zijn van de «Liberale Unie” tot bepaling van een ge dragslijn tegen de verkiezingen in het volgend jaar en te zijner tijd daaromtrent voorstellen te doen. hun leven verliezen. De jachtliefhebbers volg den natuurlijk met spanning die vele «mooie loopen”. Door enkele landbouwers in deze gemeente, die hunne bieten hadden verkocht op suiker gehalte, wordt tegenwoordig een proef genomen met het voeren van pulpe aan hun vee. Die proeven schijnen best te bevallen. Even als van de bieten-kruiden moet het vee er beste en veel melk van geven. De bieten-kruiden zijn bijna opgevoerd. Spijt de boeren nu wel, dat ze niet of niet meer hebben ingekuild, maar ook hiervan draagt de natte herfst de schuld. De bieten waren haast niet van ’t land te krijgen, zoodat men op vele stukken niet aan de kruiden be hoefde te denken. Die zullen nu als meststof hunne diensten moeten doen. BALK, 7 Dec. Den 17en Dec. e.k. hoopt Ds. J. Honig, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijn ambt als zoodanig aan vaardde. Het zal den algemeen geachten man, die 19 van die 25 jaren in ons midden was, zeker dien dag niet aan stelling ontbreken. WARNS, 7 Dec. Op een perceel weiland alhier werd in het begin dezes jaars een proef genomen met kunstmest. Deze proef is zoo goed bevallen, dat de eigenaar er thans het geheele land mee heeft laten bemesten. COEVORDEN. De Vereeniging «Ambachts- onderwijs” hield gisteren 5 Dec. eene vergade ring. Uit het uitgebracht verslag ontleenen we, dat er reeds 50, flink op de lagere school onderwezen jongelingen, bij bekwame bazen te Hoogeveen, Meppel, Diever, Dwingeloo, Zuid- wolde en Assenopgeleid worden tot smid, schilder, kleermaker, schoenmaker of timmer man. Op de opmerking van een der leden dat er nog wel 300 jongelingen op eigen wie ken moeten drijven, antwoordde de Voorzitter, de heer Smeenge, lid der Tweede Kamer: »’t Duurt niet lang meer of het ambachts- onderwijs voor elke provincie wordt een’ Staats zaak PINGJUM. Zooals men zich zal herinneren is de heer Sieswerda alhier naar België geweest om aldaar de wijze van vlasroten te bestudeeren. Tengevolge van dit onderzoek hebben eenige ondernemende mannen van hier deze zaak verder aangepakt. Zij hebben gedurende dit jaar vlas, vooral in Groningen, opgekocht en dit onder toezicht van den heer Sieswerda in de omstreken van Bergum laten roten. Met het braken van dit vlas is men thans hier Zoodoende loopen hier weinig arbeiders om, ofschoon ook hier, evenals in de andere landbouwdorpen in deze gemeente, weinig vlas verbouwd is. De resultaten van de nieuwe bewerkingswijze hopen wij later mede te deelen. Dat er hierdoor werk gegeven wordt, is al een der sterkst in ’t oog springende gevolgen. Fr an. Ct. aldus motiveeren «In aansluiting van uwe uitspraak van 5 November 1.1. hebben uwe afgevaardigden ge dat slechts in 15 gemeenten van Nederland de keuring van vleesch geheel voldoende mag worden geacht. Gedurende de maand November 1896 werden door de stoomschepen der Stoomvaart- gesteld, is verworpen, en eveneens een vervolgens maatschappij Zeeland vervoerd 5325 passagiers; door mr. Oppenheim met medeweten en instem- dat is 895 meer dan in die maand over 1895. ming der andere afgevaardigden ingediend *-*P 30 November jl. bedroeg het meerdere amendement, aan hetwelk dezelfde gedachte ten vervoer 10,996 passagiers; in 1895 werden nl. En de algemeene vergadering vervoerd 67,614 en i het g>ers- onver en België zwaren strijd moet voeren, wordt derhalve Dit voorstel werd met 19 stemmen tegen 1 koloniën bedreigd. aangenomen. i---■*■ 1 Ook te Leiden zal den 9den dezer in de Vrijzinnige Kiesvereeniging hetzelfde onderwerp jn ernstige overweging gegeven, hetzij worden behandeld. Het bestuur zal dit voor l ----- - stel, om zich van de Liberale Unie af te scheiden, cerfjfjCaten tend te stellen bij den invoer in de koloniën. tracht te voorkomen, dat de algemeene verga dering der Liberale Unie als hare meening uitsprak dat van de candidaten instemming met alle punten van het hervormings-programma moest worden verlangd. «Eene motie, door hen met dit doel voor- De Minister van Buitenlandsche Zaken de te stellen candidaten brengt ter algemeene kennis, dat het 22 Maart dat zij instemming betuigen 1856 tusschen Nederland en Guatemala gesloten het geheele hervormings- tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart, buiten werking is getreden. De Minister van Buitenlandsche Zaken der Republiek Costa-Rica heeft bij schrijven aan den Minister van Buitenl. Zaken, van 4 Nov. 11., namens zijn Regeering, het tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart tusschen Nederland en Costa-Rica van 12 Juli 1852 is echter tevens van oordeel, dat de opgezegd. Dientengevolge zal genoemd tractaat - I - - - vuLunc iu óar.c «xkijM.i3K.eur vuu vieescu uiljki, pesteld. is vprwornen. an PvpnpAns ppti vprvnUona

Friso nl | 1896 | | pagina 2