3 Nienwjaarswenschen J Bericht ZATERDAG 12 DECEMBER 1896. No. 99. N ieuwstij dingen. Zes en twintigste Jaargang. ■I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. DE UITGEVER. van en Ja, wat ik ben, heb ik mezelf en Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM maar spoor van plantaardig voedsel, dan krijgt eenig begrip van het ontzaglijk nut, dat Gelegenheid tot het plaatsen van il 25 Cent, in „FRISO” van VRIJDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. hem, dat hij van geen tusschenkomst van de zijde der Unie op Cuba wil weten. De Times verklaart voluit, dat men op deze Boodschap niet het minste kan hebben aan te merken. De correcte houding tegenover Spanje dwingt zelfs eerbied af, en het blad eischt dan ook van dit laatste land, dat het eens nadenkt over het voorstel van Cleveland om diens hulp aan te nemen tot een vredelievende oplossing van den strijd op Cuba door een gedeeltelijke auto nomie. De quaestie van Venezuela, waarvan Cleve land ook sprak, is thans inderdaad geheel op gelost. De staatssecretaris Olney heeft een officieel telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat de regeering van Venezuela de tusschen de Vereenigde Staten en Engeland gesloten overeenkomst heeft aangenomen. Men weet nog, boe voor een jaar gevreesd werd, dat deze quaestie tot een oorlog zou leiden. De volgende tijdingen in Cuba zijn wel de aandacht waard, vooral wijl zij over New- York komen, een minder verdachte bron: «Antoneo Maceo is gedood in de provincie Havana; het lijk is herkend door de troepen onder majoor Cirujeda. Francesco Gomez, de zoon van Mademo Gomez, is eveneens gedood.” Maceo was den 4en December de Trocha overgetrokken, doch had geen ontmoeting met A. - gemaakt. B. - Zoo? Hadt je je dan toch niet iets beter kunnen maken Bij Kon. besl. is benoemd tot directeur het postkantoor te den Helder, N. A. C. Hinlopen, thans in gelijke betrekking te Sneek. De Kon. Ned. Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned. Indië, gevestigd te ’s-Gravenhage, zal f 700.000 uitgeven in 700 aandeelen a f 1000 elk in haar maatschap pelijk kapitaal. Door het hoofdbestuur der schippersver eeniging Schuttevaer zijn de volgende adressen verzonden. 1. Aan den minister van waterstaat met verzoek maatregelen te willen nemen, dat tot afsnijding worde overgegaan van de bocht bij Kokkenoord in het Zwarte Water. 2. Aan den minister van marine, met ver zoek één of meer gasboeien te doen plaatsen op het vaarwater »De Boontjes” bij Makkum. 3. Aan de Tweede Kamer met betuiging van instemming met het request van S. J. W. van Wamel c.s. tot het aanleggen van een vluchthaven te Doorneweerd, Renkum. 4. Aan den minister van marine, met ver zoek het licht op den Ketelmond pl. m. 6 M. te verhoogen en te veranderen in een gekleurd (rood en wit) draailicht. 5. Aan den Raad van Dordrecht met ver zoek de groene ton vóór de stad ter aanwijzing der ankerplaats te vervangen door een bord op de Merwedekade. Bij het hoofdbestuur is op desbetreffend ver zoek van het gemeentebestuur van Leiden ten antwoord ontvangen, dat geen termen bestaan om tot wijziging van art. 5 der verordening op het heffen van havengeld over te gaan. Artikel 10 der arbeidswet schrijft voor, dat binnen tweemaal 24 uur na het eindigen van de arbeidsbetrekking tusschen den jeugdi gen persoon en bem, die dezen arbeid deed verrichten, het hoofd of de onderneming ver plicht is de betrekkelijke kaart bij den burge meester terug te bezorgen. Een timmerman te Nijmegen die zijn knech tje ontsloeg doch met de terugbezorging 191 I het Congi Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag worden de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk Marine aangevangen. De heer Seret herinnert er aan, dat de Minister de organisatie plannen van debegrooting losmaakt; spreker acht vaststelling der organisatie bij de wet onnoodig. Betreffende de aange vraagde drie kruisers, verlangt spreker inlich tingen naar de taak van het eskader, zich beroepend op de heeren Mac Leod en Roëll. Verhooging der gevechtswaarde door pantsering is noodzakelijk. De heer Mees wenscht het bouwplan bij een afzonderlijke begrooting vast te stellen om de vastheid van de organisatie te waarborgen. De heer Van Vlijmen steunt de plannen van den Minister en intusschen vraagt de heer Van Vlijmen betere bewapening en bescherming der kruisers. De heer Staalman is ongeneigd gelden voor de organisatie toe te staan en bespreekt voorts den toestand van het personeel. Men meldt uit ’s-Gravenhage: De Koninginnen zijn Donderdagochtend 11 ure per staatsspoor in de Residentie terugge keerd Zij werden ontvangen door verschillende Hofdignitarissen, de Ministers van Buitenland- sche Zaken, Justitie, Waterstaat en verdere autoriteiten. De vorstinnen zagen er zeer wel varend uit en werden buiten door een talrijk publiek luide toegejuicht. Bij de Tweede Kamer zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend, nopens het op treden als schipper op koopvaardijschepen, en het aan boord daarvan in dienst hebben van stuurlieden en machinisten. In de gister onder voorzitterschap van prof. Fockema Andreae gehouden vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden, werd na uitvoerige beraadslagingen, waaraan o. a. deelnamen prof. Greeve, Fockema Andreae, mr. Goudsmit en mr. Mendels, met 62 tegen 3 stemmen besloten zich van de Liberale Unie af te scheiden en zulks op de gronden, ont wikkeld door het bestuur in haar vroeger mede gedeelde motie. Tot bestuursleden der ver- eeniging werden gekozen de heeren L. van Nifterick en A. J. Witmans Mzn. Kon. besluiten. Bij kon. besluit zijn de volgende heeren benoemd: tot dijksgedepu- teerde in het bestuur van het waterschap Zee dijken Contributie Kollumerland en Nieuw- Kruisland, 8. W. van Dijktot lid van het dijksbestuur van den Ouden Lindedijk, in de gemeente Weststeliingwerf, J. A. Oosterhoff; in het bestuur van het waterschap der Vijf Deelen Zeedijken Binnensdijks, tot dijkgraaf mr. een i aan het den naam geeft vanDimethylamido- phenildimethylpyrazolon. Als de geneeskracht van het middel en de deze diertjes den landbouw aanbrengen. Messchaert en Röntgen geven 28 Januari majoor Cirujeda. »Het bericht dat generaal Weyler gewond werd is onjuist.” Uit Madrid wordt geseind »Generaal Blanco heeft zijn ontslag genomen, als gouverneur-generaal van de Phillippijnen.” Nut der Zwaluwen. Dezen zomer heeft men in Italië een ontzettende slachting aangericht onder de zwaluwen, wijl het landvolk meende, dat zij veel schade toebrachten aan het zaad en de jonge vruchten. De onder zoekingen van den Franschen natuurvorscher Florent Prevost leeren ons ondertusschen anders. Hij onderzocht met de grootste zorgvuldigheid de magen van 18 zwaluwen, die hij voor dit doel op zeer verschillende tijden van het jaar ving. In de magen dezer vogels vond hij niet minder dan 8390 verteerde insecten, waarvan op één vogel per dag ongeveer 446 insecten komen. Als men er daarbij aan denkt, dat dagen in verzuim bleef, werd deswege door den kantonrechter tot 191 boeten van 50 cent veroordeeld. De Koloniale Reserve was op 1 dezer sterk 1841 man, waarvan 1201 in Oost-Indië. In Nov. jl. traden als vrijwilligers toe te Nijme gen 23 en te Zutfen 6 personen, terwijl 22 personen wegens tijdelijke ongeschiktheid uit Indië terugkeerden en te Zutfen zijn ingedeeld. De redders van Callanlsoog. De namen der redders van de bemanning der bij Callants- oog gestrande Belgische stoomtrawler Louise Marie, die met een gewone haringvlet de tocht door de branding waagden om de schipbreuke lingen ter hulp te komen, zijnJacob Bakker, schipper, Arie Kooij, Maarten Bakker, Jan Hollander, Jacob Duit, Pieter Bakker, Arie Bakker en Arie Kooger, allen van Callantsoog. Treurig. Te Veendam is een dertig jarige schipper, die bezig was zijn nieuwe tjalk in orde te maken, door een vallend stuk ijzer zoo ernstig getroffen, dat hij direct op de plaats dood bleef. Hij laat een weduwe met drie jeugdige kinderen achter. Te Enschedé is door een dertigtal leden een vereeniging opgericht, zich ten doel stel lende de bedelarij te weren en juister hulp te verleenen aan armen. Eenige heeren, waaronder de directeuren der Ilollandsche Suikerraffinaderij, de heeren Ferman en van Marie, doen een beroep op den weldadigheidszin der meergegoeden voor de werklieden van genoemde raffinaderij, die, zoo- als men weet, eerstdaags zal ophouden te be staan. Een echo ontdekt. Te Bussum is een prachtige echo ontdekt welke die van Muider- berg verre overtreft. De plaats waar wordt echter nog geheim gehouden. - De ontdekking der suiker. Wanneer de suiker ontdekt werd weet men niet. In de grijze oudheid reeds, voor 3000 jaren, was deze stof bekend aan de Chineezen. Uit Azië, waar zij uit suikkerriet werd verkregen, is zij door een der krijgslieden van Alexander den Groote in 325 vóór Christus naar Griekenland overgebracbt. Ongeveer in 1659 werd in En geland reeds geraffineerd. De Berliner Klinische Wochenschrift maakt in de magen van al deze diertjes geen enkel nieuw middel tegen koorts openbaar, waar- graankorreltje of vruchtje voorkwam, of een W. A. Bergsma en tot dijksgedeputeerde A. Draisma de Vries in het bestuur van het waterschap Wonseradeels Zuiderzeedijken, tot dijkgraaf R. H. Zijsling, en tot dijksgedepu- teerden T. H. Kingma en D. J. Bokma tot dijksgedeputeerde van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten, R. van Dijk in het bestuur van het waterschap Hemelumer Oldephaert en aanhoorige Zeedijken, tot dijk graaf 8. Gaastra, en tot dijksgedeputeerden J. G. Schultze en P. F. Stegenga in het dage- lijksch bestuur van het waterschap de Lemster- sluis, tot voorzitter en lid F. Sleeswijk Visser, en tot lid mr. W. J. van Welderen baron Rengers; tot dijksgedeputeerde in het bestuur der Contributie Zeedijken van Oostdongeradeel, i D. E. Botma tot gedeputeerde van den Ter- naarderpolder, B. Jonker. De zoogenaamde Veiligheidswet zal hoogst waarschijnlijk met 1 Januari 1897 in werking zijn. Voor de benoeming van een Regeerings commissaris voor de Parijsche Wereldtentoonstel ling van 1897, en de daarmede in verband staande kosten, is een som van f 10.000 op de begrooting van Waterstaat voor 1897 ge bracht. Het totaal der kosten is geraamd op f 50.000, te verdeelen over de jaren 1897 1901. moeilijkheid om den naam er van i evenredig zijn, zal het wel helpen. Men zou haast de koorts krijgen, als men ’t eenige malen heeft uitgesproken. Te Gent is een eigenaardige zaak voor het Hof aanhangig. Negentien personen zijn opgeroepen om te verschijnen onder beschuldi ging van vervalschte mest te hebben geleverd. Er bestaat te Kockelberg een geheele fabriek, die dergelijke vervalschte mest levert. Het dossier bestaat uit niet minder dan 11,000 stukken. Er zijn 33,000 kilo mest geleverd. Onder de beschuldigden schijnen eenige Hol landers te zijn, die echter niet voor het Hof verschenen. In het algemeen is de pers in den vreemde zeer tevreden over de beknopte maar voortref felijke Boodschap van president Cleveland aan res. Inzonderheid acht men het in uit te spreken nr. Messchaert en Röntgen geven 28 Januari een tweeden liederavond te Weenen. Getroefd. Een gehuwd man te Haar lem liet zijn oog vallen op een kennisje zijner vrouw, verstiet de laatste en betrok met zijn minnares de echtelijke woning. Toen de ge lieven eergisteravond even waren uitgegaan, kwam de wettige huisvrouw aan de woning, liet al het huisraad op een sleeperskar laden vertrok daarmede, zoodat de man en zijn gezellin te kiezen hadden tusschen een leege woning en een ander nachtverblijf. Tot het laatste werd besloten. \i 11ii s-111 nu i; 11:\111 IILIIIlllllllFllltSL Hll. I ‘l men

Friso nl | 1896 | | pagina 1