Een jretoMmiM in M-Inüiö. I Mr.P.J.TROELSTRA, op de bovenzaal van het WERKMANS- GEBOUW. Bijbels en Testamenten DRUKWERKEN worden spoedig, netjes en tegen concur- reerende prijzen gereed gemaakt ter Snel persdrukkerij van Huuropzeggingen. G. KEIKES, Dinsdag 15 December Advertentiën. Kerk- en Schoolnieuws. Feuilleton. De Goedkoopste Alle voorkomende Marktberichten. Ingezonden. Getrouwd HET BESTUUR. aa in in wi Snelpersdruk Firma H. BRANDENBURG!! ZOON, Marktplein, Workum. op, anc nog C ai ma wil opr mir "V hoe verr «sar A raise Laai herv ’s avonds 7 uur, zijn te WORKUM verkrijgbaar bij Y. KUIPERS, firma H Brandenburgs Zoon. Depothouder van het Nederlandsch Genootschap ALBERT KUIPERS Goud- en Zilversmid, LUUTSKE IEDEMA, die tevens bedanken voor de ontvangen blijken van belangstelling. Workum, 5 Dec. 1896. ’t Zaakje en over Y. KUIPERS, firma H. Brandenburgh Zoon, Workum. Marktplein. Tot het doen waarvan zich beleefd houdt aanbevolen, Deurwaarder BOLSWARD. aan de stadswerk- een klein getal Zooals we reeds dit blad vermeldden besloot gemeenteraad, dit jaar eens geen vlas te de stadswerkinrichting een met touwpluizen, ook al een men geen professor in de wijs- Eer T e 1 e r a ti l, 1 1 als dezen, met zijn hoeveelheid gras, dat natuur lijkerwijs geen hooi meer kan worden. In zooverre is de verandering werkelijk een ver betering; het minder aangename wil men zich dan ook gaarne getroosten. ACHLUM, 8 Dec. Wordt er van deze en gene plaats in dezen herfst steen en been ge klaagd over de vuile wegen en straten, hoofd van het rijden met de groote hoeveelheden bieten, onze buurt, in den zomer zelfs verre van zindelijk, zal toch op het gebied van morsigheid zeker wel de kroon spannen. Het is, om het zoo eens uit te drukken, één modderpoel. Wijlen de Genestet, de dichter van de onsterflijke Boutade: «O, land van mest en mist, enz.” had in zijn tijd dat puikje der ;een proiessor m ue wijs- i Friesche buurten eens moeten zien, zooals ze Maandagavond konden de zich thans vertoont, en hij had bepaald zijn «vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaadlire wegen” niet in Holland alleen gezocht. In dit opzicht is Achlums buurt dan ook terecht berucht. Fran. Ct. WORKUM. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap Heme- lumer Oldephaert en aanhoorige Zeedijken de heer Simon Gaastra; tot Dij ksgedep ut eer den van hetzelfde Waterschap is herbenoemd de heer P. F. Stegenga te Warns en benoemd i de heer J. G. Schultze te Molkwerum. BOLSWARD, 10 December’96. We zullen ’t nu eens met «touwpluizen” probeeren. Giste- zakelijk tengevolge ren zijn de werkzaamheden inrichting, voorloopig met werklieden, aangevangen. vroeger eens in onze braken, maar aan proef te nemen werkje, waar begeerte bij wordt, liefhebbers zich aanmelden, die voor dit baantje in aanmerking wenschten te komen, ende ziet ze kwamen in grooten getale; meer dan 100 meldden zich aan en onder hen vele ongehuwden. Misschien wilden zij eens bij ervaring de weten schap opdoen of ’t touwpluizen ook zooveel afwerpt dat er eene wederhelft op overschieten kan. Nu voor die allen was geen plaats en daarom is eerst een beperkt getal uitgezocht. Een hoeveelheid oud touw is aangekocht van den heer N. I. Jacobs te Zwolle en onder toezicht van een van diens bedienden, zal nu de proef eens genomen worden, wat het voor- deeligst uitkomt of vlasbraken of touwpluizen, ’t Zal wel oud lood om oud ijzer zijn! En nu zullen we, ten minste kunnen we, Dinsdag stemmen. Acht leden tegelijk, hard gaat ie Alleen de Katholieke kiesvereeniging heeft de acht heeren opnieuw aanbevolen. De liberale kiesvereeniging «Vooruitgang” besloot met groote meerderheid van stemmen geen kandidaten te stellen bij deze verkiezing en de a. r. kiesvereeniging «Christelijk Volksbelang” deed desgelijks. Zij zullen ’t dus maar aan de wijsheid der kiezers overlaten, boe zij in dit geval wenschen te handelen, krijgt dus een heel kalm verloop enkele dagen zet de firma de affaire op den- zelfden voet voort HARICH, 9 Dec In ons dorp is onder leiding van Mevr. II. door eenige dames eene naaivereeniging opgericht, die zich ten doel stelt verschillende kleedingstukken te vervaar digen, ten einde deze aan behoeftigen uit te deelen. In ’t naburige Wijckel bestaat eene dergelijke vereeniging. Wij wenschen de dames succes met haar edel werk WESTERGOO, 8 Dec. Wanneer men tegenwoordig het waagstuk onderneemt den boer op te gaan, wordt men omzweefd door de liefelijke geuren van het ingekuilde veevoeder, welke het best te vergelijken zijn bij die van het gewaterde ijpenhout of den stank eener leerlooierij. Al hangt ge uw kleeren een etmaal in de buitenlucht, moeder de vrouw zal u nog wel vertellen, waar ge geweest zijt. Toch is het een heele uitkomst voor den landbouwer, die anders geen raad weet in zoo’n natten herfst Overige artikelen nage- 86 n' vaten. Avonds Collecte Makkum I) CORNWKRD H Ferwoüde V Gaast Workum (Doopsgez.) 13 Dec. halftien d Warns VI kleine nietik kreeg nul n Benoemd te Kubaard; Rheden. van Voorm o a t< 0. 3 00 2.95 f 6 50 VER. GER. KERKEN Beroepen naar Tjummarum J. Steenhui* ONDERWIJS. tot onderw. te Nijland Y. de Boer tot onderw. te Sneek J. Dijkstra te 2 die nen stat schi eve: stre ned is bet die m. goe< f 3 70 - 2.86 - 2.82 - 3.95 - 5 15 EN genomen vaten V FRANEKER, 7 Dec. f 6 00 a f 6.20 f 5 90 a f6.- zaad 10 15 ets. lager, noeg onveranderd. GRONINGEN, 8 Dec. f 3 50 - 2.76 - 2.77 - 3.85 - 5 00 1 6.20 a - De heer J. J. Reijenga, hoofd der school te Wouterswoude, tevens Organist bij de Hervormde gemeente en Boekhouder der Armvoogdij aldaar, die een halve eeuw lang Onderwijzer is geweest, waarvan veertig jaren hoofd eener school, heeft thans eervol ontslag aangevraagd. Hij was achtereenvolgens gevestigd te Lemmer, Hagestein, Koudum van ’75 tot ’85 en te Wouters woude, gemeente Dantumadeel, en wel acht en twintig jaren bij het Openbaar en twee en twintig jaren bij het Bijzonder Onderwijs. Naar men verneemt gaat de heer Reijenga zich metterwoon vestigen te Lemmer, zijne geboorte plaats. lang uitgestreken gezicht en eene - in zijne stem sprak de eerwaarde a, do-mi neee, zie-e e tU-u u u Voorm. 9 uur uur Ds. P. A. H - - a - en 1 J vaten. Zomer Witte Haver Prob Boterprijs. Ie keur 2 e Laagste Aanvoer 7 Boterprijs le keur 2e 3e 4e Laagste Totale aanvoer 30 KAAS. Nagel f 25.00 a f -.-. Aanvoer 258 k.g. WORKUM, 11 Dec BOTER. Marktprijs f 46.50. LEEUWARDEN, 11 Dec BOTER. Markt f 46.50. Aanvo<-r 176 en (2) Wanneer ik alzoo met visites maken klaar ben, laat ik eene citculaire rondgaan, waarbij aan de gemeente wordt bekend gemaakt, dat er gods dienstoefening zal gehouden worden, dan-en-dan, daar en-daar. Ja, wanneer en waar? Meestal op Zondagavond; soms, wanneer er omstandigheden zijn, die dat noodzakelijk maken, op een anderen dag. En waar? Dat is niet zoo met een enkel woord te beantwoorden. In de residentie Rembang is maar op eene plaats een kerkgebouw: ter hoofdplaats; in de residentie Ja para niet eens een. Zoo moet dus op dienstreis de piedikant zich zelf maar zoo geschikt mogelijke localiteit trachten te verschaffen. Ik preek en heb gepreekt in de binnengalerij of groote zaal van verschillende sociëteiten, in militaire cantines, in voor- of binnengalerij van bestuurs-ambtenaren en particulieren, in landraad en „rappat”zalen. in Europeesche en Inlandsche scholen, in residentie-, politie-, waterstaats- en andere kantoren, zelfs ten een javaanschen edelman, den Regent Mijnheer de Redacteur! Gaarne wenschte ik eenige plaatsruimte in Uw blad, om daardoor tevens de aandacht te vestigen op de advertentie van het optreden van, bij velen bekenden, mr. Troelstra. October j.l. herdacht het Alg. Ned. Werkl.- Verbond haar 25jarig bestaan, en volgens het ge denkboek door den Voorzitter voor die gelegenheid bewerkt, is in dat tijdperk voor het kiesreeh’ veel gewerkt. Zamenwerkend met andere corporaties zgn ver gaderingen, meetings en demonstraties, vele en indrukwekkend tevens, geboekstaafd; tijd, geld, moeite en opofferingen getroost, om toch den werk man, die toch ook belang heeft bij de Wetgeving, in de gelegenheid te stellen de Wettenmakers mee te mogen kiezen. Dat groote teleurstelling heerschte toen de kies wet van mr. Tak van Poortvliet was gevallen, bewees het huldeblijk dat dien minister werd aan geboden op 14 Oct. 1894, door duizenden arbei ders, zoodat voor de hand ligt, dat deze daarop gevolgde kieswet, door mr. Van Houten ontworpen en tot W’et verheven, geen aldoende zal blijken Maar toch zullen velen hun recht erlangen en bij de e.v. verkiezingen in 1897 daarvan gebruik maken. Vandaar dat het nuttig is vergaderingen waar dat kiesrecht wordt besptoken, bij te wonen, ter voorlichting en zamenwerking. Dankzeggende voor plaatsing M. d R. Een Werkman. genomen 5 vaten Voorm. 9 uur Eindelijk kwam de Eerwaarde weêr terug op 't oorspronkelijke onderwerp van ’t gesprek en zei toen, dat hij *t ook niet zou kunnen verantwoorden voor de „vrome, geloovige, belijdende christenen”, uit wier gaven de kerk gesticht was, iemand als mij daar te laten preeken. Dat vond ik nu van hem ,,’t eerste woord, dat heel verstandig” was; dat was logisch en mannetaal; daarop antwoordde ik dan ook, dat ik me daarbij heelemaal kon neerleggen dat ik wat dit betrof een zeer goed Lutheraan zou kunnen zijn, aangezien ik het met den grooten Hervormer heelemaal eens was: „het is den mensch niet raadzaam iets tegen zijn ge weten te doen”, al moest ik er ook bij opmerken, dat het geweten van den een heel andere dingen ongeoorloofd achtte dan dat van den ander. Wij scheidden in vriendschap. Doch toen ik een paar dagen later vernam, dat ZEw. een maand of wat vroeger voor de meubileering etc. van het gebouw eete inteekeningslijst had laten circuleeren door de gebeele afdeeling en daarop gaven bad ontvangen van nagenoeg alle Europeanen, waat- onder, zeer zeker heel, heel weinige „vrome, geloovige, belijdende christenen” zijn in den zin zooals hij dat opvat; gaven ontvangen zelfs van eenige inlandsche grooten en rijke chineezen, die heelemaal geen christenen, laat staan „vrome, geloovige, belijdende” waren; ziet 1 toen ontkiemde in mijn gemoed wel iets, dat op ergernis en min achting geleek. Doch de rechte pointe” van de historie komt nog. Een paar dagen later over deze materie handelende met den kerkelijk-gecommitteerde” ter plaatse, op elke der buitengemeenten is een persoon, die dezen titel draagt, met den dominé gedurende diens afwezigheid in kwaliteit corres pondeert en bij zijne aanwezigheid confereert, deelde deze mij mede, dat Radhen Mas Toemoeng- goeng hoogste inlandsch bestuursambtenaar en krachtens zijne bi trekking tevens „kepala agèma” of „hoofd van den gods- dienst”, zoo welwillend was geweest de „kaboe- paten”, anders gezegd: zijn huis, of als ge wilt: zjjn paleiei ter mijner beschikking te stellen. Ik huize van van Blora. Wacht een oogenblik; van dat laatste moet ik U toch even eene aardige geschiedenis vertellen, eene piquante illustratie van de begrippen verdraag zaamheid en onverdraagzaamheid. Zoo meteen zeide ik, dat hier in de residentie maar één kerkgebouw staat. Dit is alleen waar, als ik er bijvoeg „van de Europeesche Protestantsche gemeente’’. Eenige maanden geleden is er namelijk te Biora een kerkje verrezen voor de Javaansche Christen-gemeente, die onder de leiding staat van een Duitsch zendeling. Toen ik daar nu kwam en hoorde van ’t bestaan van die kerk, besloot ik natuurlijk direct die ten ge- I genadegave”, btuike te vragen voor mijne godsdienstoefening,! want, - - het spreekt wel van zelve, al weet Beroepen te Groningen te Utrecht wijk land; Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo Winter Garst 60 kilo f 3.80 a f 4.C0 60 kilo 0.a 50 kilo f 2.90 a f 50 kilo - 2.80 a - Fr. Kanariezaad 75 kilo BI bl. Lijnzaad f 7.25 a f 7 75 Wit bl. - 6 60 a - 7.15 Slag - 5.00 a - 6.75 Erwten, Schokkers f 6.00 a - 8 75 kleine - 5.00 a - 7.50 Platte Boonen f 4.30 a f 5 40 Amel. - 4.25 a - 5.10 Aanvoer iets ruimer. Haver 5 ets. en kanarie- 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 10 Dec Vereeniging. f 45.00 af - - 44 00 a - 43.00 a - en 1 vaten. „Frisia” f 45.00 af—.— - 44.00 a- 43 00 a - - 42.00 - 41.00 nam dit aanbod dankbaar aan, doch kon niet nalaten, toen ik nog dienzelfden dag dien javaanschen edelman een bezoek bracht, ten einde hem voor die gunst te bedanken, deze beide persoonlijkheden even tegenover elkaar te stellenden christen geestelijke, die zijnen collega om dogmatische geschilpunten de deur der ketk sluit, den moham- medaanschen regent-priester, die den chiistenleeraar over alle geloofsverschil henen de hand reikt, hem zelfs behulpzaam is in 't vervullen zijner ambts plichten. Wanneer daar op de afdeelings-hoofdplaatsen godsdienstige samenkomst wordt gehouden, is ’t in den regel eene samenkomst van de geheele gemeente: de volwassenen, die geene bepaalde verhindering hebben, komen op weinige uitzonde ringen na allen. In hoeverre daarbij de burgerlijke beleefdheid tegenover den predikant eene rol speelt, daar willen wij niet dieper op ingaan, en als een mijner lezers deze bedenking soms in ’t midden zou willen brengen, vraag ik dezen onmiddelijk „wat zijn, niet: wat zullen wel zijn, neen! wat zijn de drijfveeren, die een groot procent van uwe trouwe kerkgangers in Nederland in beweging brengen en den tempelberg opvoeren? Hoe dan ook en waarom dan ook, de menschen zijn er en luisteren zeer aandachtig, dat heb ik nog nergens zoo gekend, naar de preek, welke echter niet te lang duren mag. Binnen ’t uur is de plechtigheid afgeloopen. In geval er op de plaats een serafine-orgel voorhanden en iemand bekwaam en geneigd om bet in 't publiek te be spelen, vraag en krfig ik dat ter leen, en dan zingen we een paar psalm- of gezangverzen; zoo niet, dan draag ik eenvoudig de verzen voor, die ik anders gaarne zou hebben willen laten zingen. Wordt vervolgd. Nam. halftwee de zelfde (Dankzegging). Voorm Ds. Siemelink. 13 Dec. Voorm. halftkn Ds. H. Bakels. Workum (Geref. Keik) 13 Dec. en Nam. 2 i Veenhuizen. NED. HERV. KERK. naar Vriescheloo B. Mossel, eand. naar Reeuwijk J. Broers, cand. naar Stiens C. Quack te Winters- naar Maassluis J. A. de Vlieger te Maas- naar Rozendaal E. Jungius te Leeuwarden; naar Heikop c. a. J. van Ingen, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Midwolde c a. F. 'Lam mens te Wervershoof. Bedankt voor Tubbergen R. Frijling, cand. te Zwolle. men zich met eene socieleitszaal, eene voor- oi binnengalerij of zoo iets wei te behelpen, men heeft toch liever een gebouw, dat speciaal voor bet hou den van godsdienstige zamenkomsten is bestemd en ingericht. Doch’t mocht op 't request. Met e?n zeer 1 goedzalige zalving zendelingJa a-a ik geef het op verder door eigenaardige spelling zijne manier van spreken aanschouwelijk voor te stellen, „daar zou ik zeker niets tegen hebben, als ik niet wist, dat U zoo op een geheel anderen bodem staat als wij. Wij hebben besloten niets te weten dan Cbristu's Jezus en dien gekruist;... gij staat op het standpunt der rede Ik gaf den man ten antwoord dat, zonder nu nog meer te trachten invloed te oefenen op zijne beslissing, ik hield het verzoek nu al voor gewei gerd, hij toch wel zóóveel vertrouwen had mogen stellen in mijne fatsoenlijkheid, als hij ’t ten minste van mijne godsdienstige gezindheid niet verwachten durfde, dat ik niet eene kerk, welke mij welwillend ter leen was afgestaan, zou misbruiken door aldaar voor anderen kwetsende overtuigingen te verkon digen. Trouwens, voegde ik er bij, bet was ook in mijne eigene kerk niet mijne methode, orthodoxie of welke theologie ook te bestrijden; als ik me verplicht gevoelde dat te doen, deed ik het altijd in particulier gesprek, of ook op de ca techisatie voor de meest gevorderde leerlingen. Daarop hernam ZEd. dat ik toch voorzeker niet zoude verkondigen de noodzakelijkheid van de wedergeboorte in het dierbaar bloed des k>uises, en toen haspelden we, - want disputeeren kan men dat gegooi met bijbelteksten, dat springen van den hak op den tak niet noemen, toen haspelden we nog wat over ,,’t woord Gods” en over bekeering”, over de noodzakelijkheid des geloofs”, over geloof als vrijewils daad of als over „de rekenschap, die ik zou hebben af te leggen van de arme zielen, welke ik ten verderve leidde”) enz. enz. naar cand. te Kampen. Aangenomen: naar Wezep C. M Plet te Ezinge. Bedanktvoor Strijen W. Bosch te Vrijhoeven- Kapelle c. a. Workum (Herv.) Zondag 13 Dec. Voorm. half tien Ds. J. van der Weide. Avonds 5 uur Ds H A. van Oostrom Soede. (Voorm. en voor de Chr. School). 13 Dec. Voorm. 9 uur Ds. G. Th. Smit. Avonds 5 uur Ds W. van den Bytel. 13 Dec. Voorm 9 uur Ds. W. van den Bijtel 13 Dec. Voorm. 9 uur Ds. W. M. van der Schans (Avond maal/ 13 Dec.

Friso nl | 1896 | | pagina 2