Nieuwj aars wenschen Groot schijnen. Bericht WOENSDAG 16 DECEMBER 1896. No. 100. Zes Officieel Buitenlandsch Nieuws. gedeelte. i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. verbetering” in Friesland, om van anderen te den RAAD der DE UITGEVER. Punctum. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGËVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Bijna allen hebben hunne organen. Die in Groningen geeft een weekblad uit, Het on- Gelegenheid tot het plaatsen van :i 25 Cent, in „FRISO” van VRIJDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor (spoedige toezending houdt zich aanbevolen mejuffrouw Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I (INGEZONDEN). Wie, die een goed gezicht heeft, merkt niet op, dat, hoeveel er ook reeds ten goede ver anderd is, er in onze tegenwoordige maatschappij nog een kolossaal aantal misstanden bestaat wie, die niet tevreden is als hij ’t zelf maar goed, die hart voor zijn naaste heeft, wil niet gaarne een steentje bijdragen tot bet oprichten van een gebouw waar binnen zoo min mogelijk misstanden bestaan. Alle misstanden, met name misstanden, die het gevolg van eigen schuld zijn, weg te nemen gaat niet aan, dit begrijpt ieder ver standig mensch. Tegen de gevolgen van eigen schuld bij herhaling te waarschuwen, blijft echter evenzeer plicht als de helpende hand uit te strekken tot hen, die buiten eigen schuld in de nederlaag zijn. Zoowel het een als het ander is in de macht van alle weldenkenden al is bet aantal ook niet buitengewoon groot dergenen, die hunne woorden in daden kunnen omzetten, in. a. w. dergenen, die in staat zijn behalve goeden raad financieele steun te verleenen. Wij allen weten echter bij ervaring, dat, hoe weinig in den regel slechts één persoon vermag, van eene vereeniging van velen, van «samenwerking” eene groote kracht kan uitgaan. Aan vereenigingen, aan bonden ten bate van misdeelden ontbreekt het dan ook niet meer. Laat ons slechts noemen «Bond van orde door hervorming” wier zetel in Groningen is gevestigd, «Oranjebond van orde door hervorming” in Utrecht, «Vereeniging Door arbeid tot des^Xmiddlcs I dat f 0,50 Per kwartaal ko8t> voor werklieden slechts f 0.30. Het spreekt van i wijzen niet slechts op ’t geen gedaan kan- Benoeming van een wegwerker in de plaats standen, Voorstel van Burgemeester en Wethouders I Ik zou de aangehaalde voorbeelden van «schijn grootheid” nog met vele kunnen ver meerderen. Ik zou b.v. er op kunnen wijzen boe menig jong boerenhuishouding reeds binnen vijf jaar na hun huwelijk de boelgoedstafel voor de deur kreeg, omdat zij den landheer -- o-- -o zoo of zooveel huur schuldig gebleven was, niet bet Drievoudig Verbond, hetwelk dreigde te omdat die huur buitensporig hoog was of hun rampen getroffen hadden, maar omdat de zucht naar «grootheid” hun had verleid veel meer uit te geven dan hunne verdiensten toelieten, v. al dadelijk een best rijpaard, een mooie glaswagen, een fraaie tilbury of kapchais aan te koopen en te gebruiken, uit de gast te gaan, gasten te ontvangen, enz., altemaal din gen, die buurman en zijn vrouw ook hadden en deden en ook mochten hebben en doen, want buurman had, behalve de plaats waarop hij woonde, er nog eene, die hij verhuurde, en zij waren bloote huurders zonder ver mogen. Hadden zij eenvoudig geleefd, ze zouden nog boer zijn, nu hebben ze ’t zoo groote getal boerenarbeiders weer met één ver meerderd. Ik zou maar meer dan genoeg. Wie door den duivel der «grootheid” wordt gekweld, hij of zij dondere hem toe: «Ga weg van mij Satan 1” Ik wil mij en de mijnen niet ongelukkig makenik wil niet meer schij nen dan ik ben. De menschen zullen mij er niet minder om achten als ik geen «gekleed pak” maar een aan mijn stand passend een voudig costuum draag of, geldt het eene vrouw, de menschen zullen er mij niet minder om achten, dat ik in een eenvoudige, welsluitende japon met een heldere schort voor bij hen verschijn, in plaats van in gala costuum met een elegant hoedje, voorzien van voile; mij er niet minder om achten, dikwerf hooger, als ik geen glacé handschoenen draag, met geen parasol pareer in één woord als ik mij niet schaam het eenvoudig burgermeisje te zijn, dat ik inderdaad ben! zelf, dat die organen steeds en behoort te worden tot wegneming van mis- maar ook wat behoort te worden nagelaten, vooral de drinkgewoonte en de weelde bij den kleinen man. In bet orgaan van den eerstgenoemden bond van 7 November j l. wordt o. a. te velde getrokken tegen de weelde bij den stand, die geene weelde eischt en ook niet bekostigen kan. Zonder in te stemmen met alles wat iemand daar onder het opschrift «Een vijand des volks” schrijft, wil ik toch een en ander uit het door hem geschreven overnemen en daar tusschen eigen opmerkingen invoegen. De schrijver vangt aan«Vraagt nu maar niet terstond wie hij is, die vijand van het volk, want niet gemakkelijk is hij te noemen met één enkelen naam. De «geheel-onthouder” en de «matigheids- man” glimlachen misschien al, dat ik ten strijde zal trekken tegen den vijand, dien zij gewoonlijk den grootsten noemenden alcohol. Wat nu eens niet het geval is. Want al erken ook ik in den alcohol terecht een vijand van elk gezond volksbestaan, hij is m. i. niet de vijand, niet de ergste. Mocht men afgaan op ’t rumoer van den strijd tegen alcohol, men zou denken, dat min stens driekwart der Nederlanders dronkaards en dat een niet geheel-onthouder onmogelijk gelukkig en gezond kan zijn, en men vraagt onwillekeurig zich zelf af, hoe ’t mogelijk is, dat er in ons land nog Nederlanders wonen en dat de bevolking, zonder dat er buitenlanders door b. bij inkomen, nog steeds toeneemt en toch in gezondheidstoestand niet achteruitgaat. De feiten logenstraffen soms de theorie, omdat de theorie zich al te dikwerf zelf onbetwistbare waarheid toeschrijft. Doch dat als tusschenzin. Er is een erger vijand, erger dan de alcohol, gevaarlijker dan de meest gewetenlooze volks- misleider. Daar is de huishouding van een ondergeschikt ambtenaar. De man heeft een betrekkelijk goed inkomen, zijne superieuren zijn over hem tevreden en hebben allen eerbied voor zijne kennis en zijn vlijt. Niet als ondergeschikte, maar als vriend en gelijke behandelen zij hem. Zijne inkomsten veroorloven hem echter niet zijnen kinderen eene opvoeding te geven als die van zijne superieuren kunnen krijgen. Doch - zijn huisgezin stelt de eischen even hoog. Als er gesproken wordt over anderen, dan is het over de echtgenooten en kinderen zijner superieuren, die altoos tegenover hem en de zijnen even vriendelijk zijn. Hij bezwijkt voor den aandrang. De meisjes worden dames, de zoons gaan op de boogere burgerschool en zullen eenmaal Ja, juist: dat eenmaal! Die weelde, dat groot zijn kost geld, kost meer geld dan de inkomsten bedragen. Doch geen nood! Als de kinderen groot zijn, zal hij het tekort weer inhalen. Als Maar als wat dikwijls gebeurt als de dood dien ambtenaar oproept, vóór dat de kin deren groot zijn, dan staan armoede en ontbering grijnslachend voor de deur, en dan. - breken onder de lompe handen zijner opvolgers. FRANKRIJK. Gedurende de maand No vember hebben de middelen 3,057,300 fres. minder dan de raming en 3,283,100 fres. min der dan verleden jaar gedurende hetzelfde tijd perk opgebraebt. Over de verstreken elf maanden is de opbrengst respectievelijk 2,187,700 en 33,763,300 fres. meer geweest. Te Angers zou de socialist Sébastien Faure, in een schouwburg eene onder een godslaster- lijken titel aangekondige verhandeling houden. Toen een manufacturier Delahaye den spreker in de rede viel, sprong deze bet tooneel af, op den rustverstoorder toe, greep hem bij den kraag en een algemeen gevecht ontstond. Het publiek bestormde het tooneel, tafels en stoelen werden omgeschopt en eindelijk ontbond de politie de bijeenkomst. Niemand had ernstig letsel ondervonden. ENGELAND. Lord Rosebery heeft Don derdagmiddag eene vergadering te Edinburg gepresideerd, ten gunste van een gedenkteeken voor Robert Louis Stevenson. De voorzitter hield een welsprekende rede, waarin hij Ste venson’s stijl, bijzondere gaven voor ironie, rijke phantasie en beschrijvend talent kenschetste. Een aantal motiën, in verband met het doel der vergadering, werden eenstemmig aange nomen. In de Londensche St. James-hall heeft Don derdag, onder presidium van het Parlementslid James Lowther, eene conferentie van protectio- nisten plaats gehad. In zijne openingsrede betoogde hij, den minister Chamberlain in on bekendheid met Nederlandsche toestanden op zijde strevende, dat er, met uitzondering van Engeland, niet één enkele nationaliteit op den ganseben aardbol was, die de beginselen der Cobden-Vereeniging had aanvaard. Hij vestigde zwygen. VERGADERING van dc= RAAD der D:-— gemeente Hemelumek Oldephaekt en Nookdwolde, 19 December 1896, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. van wijlen C. W. van der Meer. III. T' om de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Koudum eervol te ontslaan. IV. Idem tot aankoop van dum. V. Aanvrage om eervol ontslag van i C. Prins uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hemelum. VI. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van hooidelijken omslag over 1896. Koudum, den 14 December 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP. den Singel te Kou- Zie eene andere huishouding. Hij is een flink werkman, zij eene degelijke werkmans vrouw. Ze zijn trotsch op hunne kinderen, maar nu die kinderen grooter worden, moeten de meisjes niet dienen, maar i wordenen de jongens, ze zijn te goed ’t ambacht van vader, ze leeren een mi neen een pen - - op een kantoor! - eo- worden de meisjes bleeke nuffen en de jongens, beeft bij de eerste lezing nogal bestrijding dervonden van verschillende zijden voor een deel vindt die bestrijding haren grond in naijver van Hamburger concurrenten. De zooveel besproken onthullingen van Bis- marck’s orgaan, de Harnb. Nachrichlen, heb ben nu nog een weerklank gevonden in de Kamer der Afgevaardigden in Italië en in die in Hongarije. Te Rome heeft men het bericht verspreid dat er ook een geheim tractaat be staat tusschen Italië en Rusland Di Rudini is ten sterkste tegen dit bericht opgekomen; er had nooit eenig verdrag, van welken aard ook bestaan tusschen Italië en Rusland. In bet Hongaarsche parlement kon de Mi nister-President baron Banffy, van zijn kant de vaste verzekering geven, dat het Russisch- Duitsche tractaat niet was vernieuwd, en dat er geen enkel verbond bestaat tusschen Duitsch- land en Rusland. Hij voegde er nog bij, dat de betrekkingen der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie met het Duitsche Keizerrijk, harte lijker was dan ooit, wat ongetwijfeld een troost zal zijn voor Bismarck, zoo bezorgd voor de toekomst van zijn diplomatiek ge wrocht, zoo ongerust over de handhaving van als ze zoo oud zijn als hun kameraden, dan zijn ze »’t heertje”. dat geene huishouding kan onderhoudendan trouwen ze, als ze trou wen, eenmaal met zoo’n bleekneuzig juffertje, en’t getal ongelukkige huisgezinnen is weer met één vermeerderd als gevolg van onzinnige grootschheid. Want dat is de naam van den vijand, die rondsluipt door de maat schappij en de harten en hoofden, ’t geluk en de vreugde en gezondheid vergiftigt, langzaam maar zeker. Misplaatste trots, valsch hoogheids-gevoel, minachting voor ’t ambacht, zucht naar weelde rige kleeding, naar opschik en «groot” zijn. En die vijand, hij doet meer kwaad dan de alcohol, want de alcohol is slechts een zijner gewillige dienaren. DUITSCHLAND. Het voorstel der Regee- om het Rijkssubsidie aan de Norddeutsche Lloyd voor haren postdienst, voornamelijk op EN TWINTIGSTE JAARGANG. naaisters, modistes ring voor J jOndje Oost-Azië, met millioen mark te verhoogen, - vol fransch en danzal door den Rijksdag ongetwijfeld naar de be- En als alles goed gaat, dan grootings-commissie verzonden worden. verschillende zijden NlflIWS- LI HlffllTEMIE- IILIII 11)1)11 FIIIESE Uil. FRISO. 71 ÏVVLUVU, LUUUVUU

Friso nl | 1896 | | pagina 1