Nieu wj aars wenschen n 25 Cent, BerichtI ZATERDAG 19 DECEMBER 1896. No. 101. Zes en twintigste Jaargang. N ieu wsti jdingen Dit Blad versohfjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. DE UITGEVER. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Een inwoner opgeteekend I Gelegenheid tot het plaatsen van in „FRISO” van VRIJDAG I Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen zijn karakter legt geheel een leven, in de ver-1 vulling van ernstige beroepsplichten doorgebracht en overigens besteed ten dienste zoowel van onpartijdige wetenschap als van reine, bezielende kunst, een door niemand gelogenstraft getuige nis af. Bij de lijkbaar van dezen man kan men zeggen, dat hij zeer veel treurende vrien- j van nachtarbeid gevraagd Dinsdag 15 December was inzending der antwoorden. Van de ongeveer het subsidie die den laatsten tijd op Duinoord hebben plaats is nog niet bekend. - - De Neue Freie Presse weet mee te deelen, dat koning Alexander van Servië een ontmoeting zal hebben met zijn vader, ten einde nogmaals verzoening tusschen zijn ouders tot stand van van en ders behartigt. worden door de voorstellers voorshands begroot gehad. werktuigen had zich gevestigd waar Wat kippen kunnen geven. St. Maartensdijk heeft eens hoeveel eieren een negental kippen, die in 1893 nitgebroed zijn, hem hebben opgeleverd. Vanaf v. d. D. meldt, slechts antwoord ingezonden, werd een kapitaal beschikbaar woeste gronden in ons gewest in De beer mr. Kerdijk een perceel heidegrond te om ontgonnen te worden. dolk op hem bevonden. Hij korten tijd te ’s-Gravenhage afkomstig uit Rosendaal, een te brengen. Zulks moet hoofdzakelijk geschieden vergemakkelijken. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever op een bedrag van f 30C,000. Naar de M. Ct. meedeelt, is er bij de anti-revolutionaire Kiesvereeniging te Goes niets bekend van een optreden van dr. A. Kuyper en een daarbij aanwezig zijn van jhr. mr. De Savornin Lobman. 1 Een jachtongeluk. Een vreeselijk ongeluk heeft de familie Rothschild in Parijs in rouw gedompeld. Mevrouw de barones Emmanuel Leonino, dochter van baron Gustave Rothschild, nam Maandag deel aan een jacht bij Chamant. Een koppel honden, die haar eensklaps voorbij stormden, maakten haar paard verschrikt; het begon te steigeren en wierp de berijdster tegen een boom. Toen men toesnelde, vond men de barones bloedend en bewusteloos op den grond liggen. De in allerijl ontboden geneesheeren konden de gewonde niet tot kennis brengen en eenige uren later overleed zij. niet door een Regeerings-commissie. toegevoegd vacante betrekking aan een zich buiten de Regeering vormende 8üeneD> landerijen particuliere commissie, te doen vertegenwoordi gen, maar door een officiëele hoofdcommissie, die op gelijken voet als de hoofdcommissies andere Staten en met geldelijken steun het Rijk, de Nederlandsche afdeeling vormt de belangen van De Goed voorgaan doet goed volgen. Door den welbekenden, wakkeren heer Jansen te Amsterdamwerd een gesteld om cultuur te brengen, volgt: door hem is Jubbega aangekocht, Een twintigtal arbeiders zijn reeds met het ontginningswerk bezig. Goed zoo. Daden naast woorden, bij lieden, die ’t kunnen doen, en de maatschappij wordt beter als ’t maar gewaardeerd wordt. Door het bestuur der Vereeniging »Het Friesch Rund vee-Stam boek” zullen pogingen worden aangewend, om de inzending van Friesch vee op de Nationale landbouwtentoonstelling, in het volgend jaar te ’s Gravenhage te houden, te vergemakkelijken door het vervoer der run deren per spoor te doen geschieden voor reke ning van de Vereeniging. Door de heeren Beelaerts van Blokland, Mees, Van Alphen, Schepel, Dobbelman, Har togh, Kerdijk, Michiels van Verduynen en Ferf is een amendement ingediend op de waterstaats- begrooting voor 1897, strekkende om Nederland op de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1900 Bij zijn arrestatie werden inbrekers en een voor en was i zijn vrouw nog woont. Namens den Nederl. Brood- Koek- en Banketbakkersbond is een circulaire gericht tot Het Centrum wijdt een »in memoriam” de patroons, waarin hun meening omtrent af- ’t de laatste dag gUvu van inzending der antwoorden. Van de ongeveer edel mensch zijn.” tienduizend patroons en directeuren van fabrieken naar het N. v. d. D. meldt, slechts y» k ^ono on’v L 1 December 1893 tot 30 November 1894 werden door die kippen 1233 eieren gelegd, ter waarde van f 37.02. Van 1 December ’94 tot 30 November ’95 8 kippen (een was intusschen gestorven) 996 eieren, ter waarde van f 31.90, van 1 December ’95 tot 30 November ’96 8 kippen 997 eieren, ter waarde van f 33.02. Totaal 3226 eieren, ter waarde van f 102.94, in den tijd van driejaar. Deze kippen waren voortdurend opgesloten in de ren. om een eventueele verloving des konings te Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Dokter, ik zou u graag raadplegen. Ik verlies meer en meer mijn geheugen. Wilt u dan als ’t u blieft het consult vooruitbetalen. BOLSWARD, 17 Dec. ’96. We zijn klaar; ’t scheepje zeilt weer. De acht heeren, die als lid van den Raad bedankten zijn alle acht herkozen, dat ze die benoeming zullen aanne men lijdt wel geen twijfel en de zaak marcheert dus weer op den ouden voet. De heeren IJ. T. de Boer, P. J. de Boer, Schievink en Wartna, die in 1897 moesten aftreden, kregen respectievelijk 271, 267, 274 en 262 stemmen. Uitgebracht waren 290, waaronder 5 van onwaarde. De Heeren Banning en Oosterbaan zijn in 1899 aan de beurt van aftreding. Zij verkre gen 270 en 265 stemmen. Uitgebracht 290, waarbij 7 van onwaarde. De heeren Eisma en Hemmes hebben zitting Op hen werden 272 en 263 stem men uitgebracht. Ingekomen 289, waaronder 8 van onwaarde. Onzen jeugdigen stadgenoot Ids Hendriks, leerling bij de heeren P. J. Fennema Zn., alhier is eene onderscheiding ten deel gevallen. Door de Horlogemakers-vereeniging Christiaan Huijgens” te Amsterdam was voor leerlingen van 1519 jaar eene prijsvraag uitgeschreven, bestaande in het maken van eene balanswaag, een stuk gereedschap bij de horlogemakers wel bekend. De eerste prijs nu in dezen wedstrijd werd behaald door Ids Hendriks. WITMARSUM. Onze tweede Nutsvergade- ring Woensdagavond gehouden voor het volk was zeer talrijk bezocht. De heer Homan, predikant alhier, trad als spreker op. In eene boeiende, met bezieling uitgesproken rede, schet ste hij de bliksemafleiders, steeds in maatschappij en huisgezin gebruikt. Die afleiders, waardoor eigen schuld voorbijgezien en de omstandigheden of wel anderen tot zondebok gemaakt worden. En ook, waardoor al te liefhebbende moeders de gebreken der kinders op zich nemen, waar door het kind niet verbeterd maar eerder in het verkeerde wordt gesterkt. Maar tevens schetste spreker de helden van ons geslacht, die zich hadden opgeofferd om de gebreken van anderen op zich te nemen en door hun voorbeeld tot navolging opwekken. Zich zelven herzien, zich zelven inspannen, om met de eigen lasten ook een deel van die der medemenscben te dragen, tot dat edele doel wekte spreker zijn hoorders op. BALK, 17 Dec. Heden herdacht de heer J. Honig, predikant bij de Doopsgezinde ge meente albier, zijne 25jarige ambtsvervulling. Talrijke blijken van belangstelling vielen den geachten jubilaris ten deel. De burgerij zorgde, aan wijlen professor dr. J. G. R. Acquoy. «chaffing Dit blad schrijft daarin o.a. »Men heeft wel eens gezegd>Een goed historicus moet ook een Indien iemand hier te lande kan strekken tot hadden, naar het N. bewijs van dat woord, dan is het zeker profes- ongevecr vijfhonderd een sor Acquoy. Voor den ongekrenkten adel van z°°dat zelfs al blijken al die inzenders vóór afschaffing gezind te zijn bet resultaat van de beweging wel ongunstig genoemd mag wor den. Een fitter der Gasfabriek te Purmerend, heeft bij vergissing uit een flescbje met vitri ool gedronken, en is na smartelijk lijden aan de gevolgen overleden. De militieraad in het 1 e district te Den Bosch zal omtrent een belangrijk punt een be slissing hebben te nemen. Een loteling dier gemeente beroept zich op vrijstelling van de Nationale Militie wegens broederdienst, op grond dat zijn jongere broe der een verbintenis bij het reserve-kader heeft aangegaan. De militieraad zal nu moeten uit maken of een verbintenis bij het reserve kader is te beschouwen als vrijwillige dienst in den zin der wet op de Nationale Militie. De vraag naar Friesch fok vee voor Transvaal blijft steeds aanhouden. Thans bevindt zich weder een ingezeten van Pretoria te Leeu warden, om aankoopen voor dit doel te doen. Niet lang geleden werd een stier voor Trans vaal aangekocht, die met de kosten van over brenging op pl. m. f 9000 te staan kwam. INHOUD van No. 12 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. loofdartikelPastoor Martin Beck’s breuk- zalf. Berichten: Aan de lezers in de Residentie. Vervolging te Aken wegens verkoop van breukzalf. Veroordeeling wegens het plaatsen van geheimmiddel advertenties. Te laat ingeroepen geneeskundige hulp. Een adspi rant-wonderdokter. Verkoop van haargroei middelen, zonder bevoegdheid. -- Optreden tegen de z.g natuurgeneeskunde te Berlijn. Groolere artikelen Politieke programma’s. Mahler te Voorburg. Het proces Volbeding. - - De haargroeimiddelen van Rurup. Van Zalm’s kruiden. Redactie en Administratie; juist ons idéé. Waarschuwingen tegen tot 1904. kwakzalverij in ’t buitenland. Verkoop van sterk werkende geneesmiddelen in België. BoekbeoordeelingRiko, Handboek ter beoefe ning van het magnetisme enz. Ter overnemingRevalenta arabica. Correspondentie. In de electrische fabriek van ontplofbare stoffen van den beer Cramer te Aschaffenburg, Zwitserland, heeft een ontploffing plaats gehad. Het geheele gebouw is verwoest, van de 15 arbeidsters werden er acht op de plaats gedood en zeven anderen zijn in het gasthuis gestorven. In het aangrenzend gebouw waren zeven werksters, een daarvan werd doodelijk gewond, de overigen zijn meer of minder gekwetst. Van drie arbeiders in de fabriek is één gedood en werden twee zwaar gekwetst. De oorzaak den achter laat, heinde en verre, maar dat niemand ooit zijn vijand geweest is.” Door de Katholieke Kiesvereeniging te Sittard is voor de vacature-Lambrechts voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. Ch. baron de Bieberstein, kantonrechter daar. De Knmer van Koophandel te Leeuwarden heeft besloten den Minister van Waterstaat te verzoeken te willen bevorderen, dat de telefoon van Leeuwarden worde verbonden met de telefoon van andere groote steden van ons land. Veeziekten. In de Staats-Ct. is opgenomen de staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand November 1896. Deze staat wijst de volgende getallen aan de tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam Mond- en klauwzeer 5922 (354j; kwade droes en huid worm bij eenhoevige dieren 12 (4); schurft 75 (7); rotkreupel der schapen 57 (8); vlekziekte der varkens 25 (23)miltvuur 18 (17). Het mond- en klauwzeer kwam voor in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland, Noord Holland, Friesland, Overijsel. yGroningen, Drente en Limburg. De meeste ziektegevallen werden geconstateerd in de pro vincie Drente, namelijk 3034 bij het vee van 71 eigenaars. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ter kennis gebracht van het bestuur der Amsterdamsche Sigaren Winkeliers-vereeniging, naar aanleiding van het desbetreffend bij hem ingediend adres, dat er blijkens door de re geering ingewonnen inlichtingen, geen reden bestaat voor de vrees, dat de verzending van i sigaren per pakketpost naar Engeland zou ver boden worden. i l eien achten zich geroepen. Voor de van opzichter der plant en grienden, hebben zich aangemeld 89 sollicitanten, waaronder onder wijzers, landbouwers, aannemers, metselaars enz. Door de politie te ’s Gravenhage is een persoon aangehouden die verdacht wordt me de Nederlandsche inzen- I depiichtig te zijn aan de verschillende inbraken kosten en JC \iedvs- i nivEin i: he BLAD VOOR FRIESLAND.

Friso nl | 1896 | | pagina 1