Nieu wj aars wens chen lea welbehagen, ’t Is stil en duister langs de straten. De grijze nevel doet de wereld klein zijn, en overj- Bericht BERICHT. WOENSDAG 23 DECEMBER 1896. No. 102. Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad veraohynt eiken WOENSDAG en ZATBBDAG. En Terwijl echter aanschouwelijk te worden. het Engelsche Het H. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM afgunst regeert, de van aantal vermeerderde! twijfelen? Het besef allen zijn? Wie zal het helaas, die beneden het dier Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prys der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 oent* Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever verbroedering in het >Eere zij God, en «Vrede op Aarde.” Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I Het leven dien de toekomst, die van Gelegenheid tot het plaatsen van :i 25 Cent, in „FRISO” van VRIJDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen - Het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak doende in de bekende zaak der drie officieren, die den inspecteur van politie Van der Schrieck mishandeld hebben, verklaarde zich bevoegd van deze zaak kennis te nemen, nam de juist heid aan van de qualificatie van het misdrijf door den krijgsraad te Haarlem gegeven, doch achtte de opgelegde straf niet in verhouding tot de gepleegde feiten. Het Hof veroordeelde mitsdien den ten bekl. J. I. S. tot 5 weken, den 2en bekl. M J. S. tot 4 weken en den 3en bekl. G. J. BI. eveneens tot 4 weken ge vangenisstraf. Door den krijgsraad was een gevangenisstra. van respectievelijk 18, 14 en 14 dagen opgelegd1 Blijkens bij het depart, van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. fregat Johan Willem Friso, onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadema, in den nam. van 17 dezer van Beyrouth naar Smyrna vertrokken. Blijkens bij het depart, van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, 17 dezer te Saigon aangekomen. Parijs in 1900. Het amendement van den heer Beelaerts van Blokland c. s. op art. 177, (kosten voortvloeiende uit de aanstel ling van een commissaris der Nederlandsche regeering bij de in het jaar 1900 te Parijs te houden tentoonstelling) om niet f 10.000, maar f 300.000 voor dezen post uit te trekken, is na eenige redactie-wijziging door de Kamer aangenomen met 44 tegen 26 stemmen. Vrijdag is voor den tweeden keer ge- Wegens de KERSTDAGEN zal het a.s. Zaterdagnummer niet versehijiien. DE UITGEVER. beperkt den gezichtskring in eigen drachtige beteekenis en Daar ligt iets benauwends in het geheel. Wel poogt de zon somwijlen den nevel te doorboren, wel strooit de winter een weinig sneeuw' om door haar helder wit, wat hij ver mag. te troosten, wel gloort, zoo voor als na, de maan aan ’s hemels trans in volle pracht, maar de dagen zijn kort en donker. Zelfs reeds vóór den middag zou men geneigd zijn het kunstlicht te ontsteken, en ’t is zeer de vraag of bet hier of daar niet werkelijk is geschied. Maar wat geeft kunstlicht als men het daglicht verwacht? ’t Is behelpen, anders niet. Men gevoelter hapert iets aan. ’t Is zoo niet, als men dit gewoon is en die weten schap stemt tot somberheid, tot zwaarmoedigheid. Wij beleven dan ook de donkere dagen vóór Kerstmis. Donker voor velen ook in hunne vooruitzichten, teleurgesteld als ze zijn aan den avond van het heensnellende jaar in hunne, naar ze meenden, billijke verwachtingen. Stelt U voor, waarde lezers en lezeressen, daar schittert te midden van al die duisternis op eens het helderste licht van den hemel. Liefelijke gestalten dalen neder en zingen met zilveren stemmen het lied der vertroosting, het lied der bemoediging in duizendvoud herhalen «Eere zij God in den Hoogen. Vrede op Aarde, In menschen een welbehagen ’t Kan niet anders, niet waar? dat lied alleen maakt een geweldigen indruk op U. Gij gevoelt U een geheel ander mensch, gij denkt aan licht en warmte, gij bedenkt dat de zon reeds afscheid heeft genomen van den Zuider- of Steenbokskeerkring en dat zij U nadert, de koesterende bol, nadert zelfs met rassche schre den. Is het niet, of ge U geplaatst ziet aan het bed van een kranke, waar de vernielende koorts woelde, die thans, na den hoogsten graad bereikt te hebben, aan kracht begint te ver liezen en zich voorneemt baar vermeend slacht offer verder met rust te laten Er ontstaat weder hoop op hernieuwd leven. Vraag nu niet of het hier waarheid of verdichting geldt. Wij zijn geene theologen. Maar, voor ons, doet het er niet toe. Alles Een welbehagen woont daar ongetwijfeld zeker, waar de geest der liefde en der onder linge welwillendheid, voorkomendheid, gedien stigheid, vooraanzit. «Die het meeste onder U wil zijn, die zij Uw aller dienaar.” Een gevleugeld woord, eeuwen en In dien mensch een welbehagen Kan het anders Wij, menschen, zijn er op de wereld en we heeten het pronkstuk der schepping. Of we ’t altijd en durven beweren Daar zijn er, 1 zijn gezonken. De lage hartstochten zijn in velen gevaren en hebben als de kleine vossen, De Minister die daar rondsluipen in de wijngaarden, veel brengt ter kennis van het schoone en het edele verwoest. Als zoovele duivelen èehooren die vossen uitgeworpen te worden. Meent niet, dat alleen de ruwe bolster hier het herkenningsteeken is. F sluipen ook vossen rond in de meest verfijnde gestalten, onder de schijnbaar meest hoffelijke vormen. ’t Is moeielijk ze onderscheiden als het kaf van het koren. Trouwens dit is over ’t algemeen het karakter van den duivel, van het kwade. En toch, al wat boos is, moet verbannen, zal het welbehagen volgen. Het booze kan met het goede geen vrede hebben, een voort durende strijd is dan ook een noodzakelijk iets. Maar reeds bij den aan vang van strijd is het welbehagen in wording. Dit vergete niemand, vooral niet de kleinmoedige. Een welbehagen kan niet gevonden worden, daar waar de leugen heerscht, de laster zijn gif spuwt, broodnijd en oneerlijkheid troont, de moordlust zijne bliksems zendt, enz., enz. maar een woord als grondwet voor de eeuwen en voor alle volken geldend. De geest der dienende liefde, de voorwaarde reeds in het Engelen-lied gesteld voor het welbehagen in menschen, de pronk stukken der Schepping 1 De wees- en gasthuizen de inrichtingen voor blinden en doofstommen, de idoten-scholen, de stichtingen voor zoovele ouden van dagen, enz., enz., zij zijn zoovele bewijzen voor den goeden, den edelen menschenzin. Het welbehagen klinkt allen tegen, die tot deze stichtingen in het verborgen vooral, mede werken. Daar behoeft geen roep over de straten te gaan, het »doe wel, en zie niet om 1” is al weder eene voorwaarde. De stillen in den lande Och, of de aanstaande Kerstfeestviering dit En waarom zouden we van het goede en de medewerking tot het goede dringt meer en meer door. Niet het minst van bovenaf, het mag verblijdend heeten, dat ook van uit de onderste lagen der maatschappij stemmen in die richting worden vernomen. Daar zijn er, Goddankvelen, die zoo door den dag niets van zich laten hooren, maar die toch door arbeid en bedrijf, door handel en wandel, mede doen aan de bevordering van het goede en schoone. De Engelen zien ook in bet verborgen. Een congres der wereld-godsdiensten werd reeds een paar malen gehouden. Een derde bruik gemaakt van de groote sluis te IJmuiden, staat misschien te wachten. De vruchten van de verdraagzaamheid beginnen derhalve reeds de Koningin Wilhelmina slechts een deel der aanschouwelijk te worden. En hoe of wat sluis noodig had, nl. alleen de Oostelijke schut- daarvan verder ook komt, wij twijfelen niet kolk, moest nu voor het eerst de geheele sluis aan de toekomst, die van het welbehagen in gebruikt worden. Het was het Engelsche de menschheid zal getuigen door toenemende stoomschip Glaucus, lang 146 M., en breed 16 l. X L 1 O Ut IA IA v-nVtzxivzl /-j r* 4- i 4-rt n 1 Dat Engelen-lied bevat een trio, een trits Op den voorgrond staat het «Eere zij God, in den Hoogen.” God, Vader, Schepper, de Maker aller dingen, de groote Geest, die gene reerde Noemt Hem in duizend namen, gij aard bewoners, met uwe duizenden godsdienstvormen. Ook daarover twisten wij niet. »Eere zij God 1” En eene andere Engelenrei doet daarnevens hooren >En vrede op Aarde 1” Is het niet, of we het verband tasten en voelen Dan als ge Gode, den Schepper, eert, als ge U verheft van het zinnelijke tot het hoogere, als ge Uwer ijdele begeerten, uwer zelfzucht zijt afgestorven en het opneemt voor het welzijn van al de U omringenden, dan zal het vrede op aarde zijn. En ’t is de derde rei, die daar het slot couplet doet hooren»In de menschen een welbehagen 1” Na het onmiddelijk voorafgaande is het duidelijk, dat de eerste en tweede rei de beklemt zelfs het harte-’j voorwaarden stelden bij erkenning van een van licht en liefde, medewer king tot bevordering van het heil der broede ren en dan zal het gevolg zijn, dat het hoo gere met welbehagen op »het lagere” neder- ziet, omdat dit nadert tot het ideaal, het eenige goede richtsnoer voor allen. Een paar voorwaardelijke zinnen met een veelbelovende conclusie alzoo: wie er mede instemt, zinge het Engelenlied in de aanstaande feestdagen uit volle borst en zeker hij zal na de Kerstfeestviering niet ledig derwaarts gaan, maar vol begeerte om te zijn, wat hij moet, een mensch. wat kan troosten, bemoedigen, verheffen, is ons welkom en daarom wenschen we allen eene rijke Kerstfeest-viering, eene ruime deelneming in den nagalm van het Engelen-lied. om een zeeschip te schutten. van Buitenlandscbe Zaken van belanghebbenden, dat runderen en schapen, voortkomende uit Neder land, ten voorloopigen maatregel, in België alleenlijk ingevoerd worden, per spoor, in ge- Er plombeerde wagens, langs de grensbureelen van •J" Selzate (statie), Esschen (statie), Achel (statie), 'I'IOO), Hamont (statie) en Visé (statie.) onmiddelijk te De opleiding van adspirant-administrateurs bij de zeemacht zal, naar de N. R. Ct. ver neemt, van Willemsoord naar Amsterdam worden verplaatst. Naar men meldt, heeft het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen” een getal exemplaren aangekocht van Plutarchus. van Alexander de Groote (uit de serie klassieke schrijversuitgaven van S. L. van Looy, Amsterdam) om ten geschenke aan te bieden aan de departementen, ten behoeve hunner volksbibliotheken. In den ouderdom van vier-en-tachtig jaren is te Schoonhoven overleden de beer S. E. Nooten, de uitgever van verreweg de meeste geschriften van C. E. van Koetsveld. M., met 8000 ton inhoud, dat ditmaal geschut werd. De heer D. W. Kievits, over wiens verpleging in het gesticht Meerenberg zooveel te doen is geweest, is daar overleden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur kregen de verschillende telegraafbureaux in ons land het bevel om het zoogenaamde «mili tie telegram” te verzenden. Dit telegram dient om in tijd van nood de miliciens van alle lichtingen op te roepen. Aan alle Commis sarissen der Koningin, burgemeesters (ruim militaire commandanten, enz., moest genoemd telegram verzonden worden. Vrijdag was reeds voor de telegraafbureaux van hooger hand de onafgebroken dienst bevolen, welke ook in oorlogstijd is ingevoerd. Het doel van het telegram, welke order niet opgevolgd behoefde te worden, was om na te gaan in hoeveel tijd alle telegrammen te be stemder plaatse konden zijn en om de burge meesters van plattelands-gemeenten te doen zorgen, dat bij hun afwezigheid een ambtenaar aangewezen is die in geval van nood voor de oproeping der miliciens kan zorgen. Ongeveer een maand geleden was de aan staande verzending van het telegram aan de betrokken personen meegedeeld. Directeuren der Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben aan DE UITGEVER. boogeren bron BLAD VOOR FRIESLAND. UITGEVER: MELWS- B IIIIEIITIATIE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1