ft Gemengde Berichten. Marktberichten. EFFECTENBEURS. Ingezonden. f3 ge ko: T br K D< vo vo 41 4 4 981 94} 98} 102?, 81?» 1041 85 84; 1584 24 J 35>’ 20A 4U 66} 20t'k Per Telegraaf. Een vriendelijk verzoek. ie di politie-ageni plaatselijke functiën N. N. dt ui Aanvan- 5 aan het onderhoud van de gemeente-wer- ka noteert lotgenooten te concurreeren hebben. T t rr.n .1 IVA A/I A tï T A lm n t 2e f I I I bel on be en 1) 14 14 14 15 16 16 16 17 17 17 18 var stal pla bel Sec are ve le ah hc 13 f» u 13 i> v M V 13 13 13 V 93 »J 13 1) 13 13 1) 13 zal des Lo firn hc sic mi ver bl ni OE 3 4 5 3 110» en adres op te geven, ten sympathie met de voorgenomen 3 pCt. 3 4 4 3 5 5 5 van hoogstens f 15000 i om te voorzien in de te Groningen. De lezer of lezeres die een gave wenscht af te zonderen, zende deze aan Mej. M. J. Hel lingman, Nassaukade 113, Amsterdam, voorzitster van het Dames-Comité, waar ook inteekenljjsten verkrygbaar zijn. Mijnheer de Redacteur! Bij dezen verzoek ik beleefd twee vragen in ,Friso” te plaatsen, n.l.: 1. Is een gemeenteraad gerechtigd benoemingen te doen voor plaatselijke functiën, zonder daarvoor een oproeping te doen of bekend is gemaakt dat de waarnemende aftreedt 2. Mag een waarnemen H. door het levensgroote portret groot verlies van den Heer A. W. Alings, voor GRANENMARKT. Tarwe op levering vast, Maart f 190 per 2400 kg Rogge op levering vast, Maart f 107 per 2100 kg. Zilver Loten 1864 Anno 1853/1884 1888/1889 Vernielzucht. Ten huize van een Rotter- damsche familie werden sedert geruimen tijd naar in alle mogelijke kleedingstukken, linnengoed, gordijnen, enz. enz. kleine gaatjes ontdekt, zonder dat de oorzaak daarvan nagegaan kon worden. Men was ten einde raad over de enorme schade die werd aangericht en men wist niet of men hier met ongedierte dan wel kwaadwilligheid te doen had. Ten slotte ge lukte het een der huisgenooten, het jonge dienstmeisje als de daderes te betrappen, terwijl zij met een klein borduurschaartje overal in knipte. Zij zeide dat het een manie was, waarmee zij behept was. Intusschen is aangifte bij de politie gedaan de toegebrachte schade wordt op vijf-en-twintig honderd gulden geschat. Verdwenen. Te Utrecht is een 17-jarige leerling der hoogere burgerschool verdwenen, heeft 15 Dec. heimelijk de woning van leeraar bij wien hij inwoonde, verlaten, briefje achterlatende waarin hij meedeelt terug te zullen komen. BOTERP RIJZEN. 14 Decbr. f 45.00. f 45.00. f 46 00. f 47 00. f 45 00. f 45 00. f 45 50. f 45 00. f 46 00. f 45.50. f 46.00. f 45 00. t 45 00. f 44 00. f 45 00 VEEMARKT. Heden aangevoerd 364 runderen, waarvan de vette le qual 66, 2e qual. 60, 3e qual. Kalfkoeien f de Tweede Kamer een adres gericht, verzoekende het aanhangig ontwerp van wet tot oprichting van Kamers van Arbeid in hoofdzaak ongewij zigd aan te nemen. Bij het adres is gevoegd een overzicht van den inhoud van de ter zake ingekomen rapporten van de departementen. Liberalen in Amsterdam. In de afge- loopen week hebben in de negen nieuwe kiesdistricten van Amsterdam vergaderingen plaats gehad van vrijzinnigen, daartoe bijeen geroepen door het comité van initiatief, dat samenwerking onder de liberalen in Amsterdam beoogt. In deze bijeenkomst werd het ontwerp- manifest, door het comité voorgelezen, en toege licht waar dit gewenscht werd en de groote meerderheid der aanwezigen betoonde hare instemming er mede. In elk der districten is een commissie benoemd, die de verdere voor bereiding van het verkiezingswerk ter hand neemt, in het begin der volgende maand een oproeping zal doen tot het stichten van eene zelfstandige vrijzinnige kiesvereeniging en in tusschen een reglement zal ontwerpen, dat op de constitueerende vergadering kan behandeld worden. WORKUM, 19 December 1896. Uitslag der heden ten Gemeentehuize gehouden aanbe steding a. van ken en perceelen. en b. de levering van voor 1897. Ingeschreven was op de perceelen Sub a door: le pere. 2e perc. 3e perc. 4e perc timmerwerken. Siebren Zeilstra f 662 f 237 - 690 - 250 f Hij den een niet De landlooper die eenige dagen geleden door de rechtbank te Breda veroordeeld werd en zich had uitgegeven voor drager van het Legioen van Eer enz., is, naar dr. L. B. van ’s-Gravenhage in het Hbl. meedeelt, geen diep gezonkene, doch het goedige type van een lijder aan grootheidswaan. Dr. B. hoopt dat men den lijder gelegenheid zal geven om zoo moge lijk rustig te genezen. Geld leenen en niet terugbetalen ’t komt half als regel voor is niet recht, maar is het ook strafbaar ’t Schijnt zoo te wezen. Voor de rechtbank te Middelburg heeft althans een 34-jarige landbouwer uit Ter Neuzen terecht gestaan, die op slinksche wijze van een rijks- veearts een gulden had geleend en later niet terugbetaald. De Off. van Justitie eischte wel zes maanden gevangenisstraf tegen den man. 1 De rechtbank heeft hem veroordeeld tot drie maanden. Beide Huizen van den Pruisischen Land dag hebben het voorbeeld van den Rijksdag gevolgd en zijn op recès uiteengegaan. Den laat sten dag, j.l. Donderdag, vereenigde deRijkskan selier prins Hohenlohe als Pruisisch minister president een aantal leden van beide Huizen aan zijn disch. Alle partijen waren onder de zestig gasten vertegenwoordigd, waartoe ook de ministers behoorden, terwijl de Keizer den Rjjkskanselier de eer bewees van eveneens de uitnoodiging aan te nemen. De feestdisch was in de groote Congreszaal aangerecht en Z. M. zat tusschen den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en den eer sten onder-voorzitter van het Heerenhuis tegen over den gastheer. De tafel duurde van half acht tot bij half negen, maar de Keizer bleef daarna nog bijna twee uren in gesprek met een aantal gasten. De aandacht der gasten werd zeer getrokken i van prins Bismarck, geschilderd door Frans von Lenbach, dat de Keizer ter gelegenheid van het vijf-en-twintig- jarig bestaan des Rijks (18 Januari dezes jaars) bestelde, om het in de zoogenaamde Drie- daad toonde I Keizerszaal der ambtswoning van den Rijks te hebben. kanselier te doen prijken en dat onlangs gereed prijzen 50 cents per kg. Melk- en Kalfkoeien f -af 0 21 Nuchteren kalveren f 9.00 a f 11 00. 663 Vette Varkens 32 a 35 ets. per kg. 21 December. Nederland. Werkelijke Schuld Gemeente Crediet Obl. Rusland 1889/90 Hope Co 1867/69 1889 Obl in Goud 1884 Oostenrijk. Papier Metalieken 13 Portugal. Columbia Venezuela Obl. 1881 Brazilië. Londen 1889 Turkjje. Geconv. Serie D Stad Amsterdam. Loten f 100 SNEEK, 22 December. BOTER: Aanvoer 125 en 15 vaters. Marktprijs 44 50 Vereeniging le keur f 44 00 af 45.00. keur f 43.00 a f 8e keur f 42. Lemmer, Joüre Kampen, Steenwijk Smeek, Gorredijk, Balk, Wolvega, Langweer Bolsward, Meppel, W ORKÜM, Leeuwarden, 18 21 Heerenveen, 19 VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f3 70 a f 3.75. ld. mindere 60 kg. f3.50 a f3.60. ld. zomer 60 kg. f 0 af 0.Haver kortevoer 50 kg. f 2.85 a f 2 90. ld. Probsteijer 50 kg. f 2.80 a f 2 85. Paardeboonen f 4.25 a f 4 80. Duive- boonen f 5.50 a f 5 90. Platte boonen f 4.— a f 5.—. De Prov. Friesche Bakkers-vereeniging den prijs der Rogge f 136 van het Brood f 0.18. AMSTERDAM, 21 December. Koloniale Waren. Koffie zeer kalm. Beet wortel Suiker weinig omzet. Gerat! kalm. Noten en Foelie vrij coulant. Nagelen traag. Peper prijs houdend Krenten weinig vraag. Rozijn traag. Sukade gewild. Rijst flauw. Verfwaren In digo stil Blauwhout f 5’. Hars f 2}. Terpen tijnolie f 12}. Salpeter f 5} Meekrap lusteloos. Potasch Petersburger f 10|. Funk Zaden. Mos terzaad bruin f 26 Dito geel f 19. Kanariezaad f9} per 100 kg Karwijzaad fl 1. Maankopzaad f 10} per 50 kg. Vetwaren. Spek traag. Marga rine weinig vraag. Kipeieren f 0 90 tot f 1.—. Sterke Drank en Olie. Moutwijn f0.Jenever Amst. proef f 0.Petroleum in comsumtie Raapolie vlieg f 30} vj f 28’. Lijnolie vlieg f 17 vj- f 17}. hart voor deze ongelukkige: Hoe schoon zou 1‘* Dames-Comité mocht bereikt worden; den doof stommen een eigen gebouw te verschaffen, waar ze alleen met 1 Landgenooten Laten we daartoe medewerken laten wij de moeielijke taak van genoemd Comité vergemakkelijken, en allen een kleinigheid offeren op dit altaar der liefdadigheid. Bedenken wij slechts, wat het is, het gehoor en de spraak te moeten missen, en aanstonds zullen wij bereid zijn tot het brengen van dat offer, ja, wij zullen op onze vaak gezellige winteravonden anderen tot datzelfde aansporen. En wanneer dan zoovelen mochten mede helpen, dan zal met het a.s. Kerst feest, als het „Vrede op aarde” overal weerklinkt, ook de vrede gebracht zijn in de harten mijner ongelukkige lotgenooten. Deventer, Dec. 1896. G. J. ELBRINK, Oud-Kweekeling I. v. D. S. zijn, hnn naam bewijze van feestviering. Het adres van de commissie is: H. J. Tiemersma, Steenhouderskade, Groningen. Verstikking door briquetten. In de kerk der Ned. Herv. Gemeente te Voorhout werd Zondag jl. voor het eerst aan ieder een stoof met een briquette verschaft. Het kleine kerk gebouw, dat goed gevuld was, werd bij den aan vang der oefening geheel gesloten. Een half uur later vielen vier kinderen bedwelmd neder. Nog giste men de reden niet, doch toen kort daarna ook verschillende vrouwen en daarna mannen genoodzaakt waren de kerk te verlaten, omdat ze onpasselijk werden, begreep men, dat men gevaar had geloopen, verstikt te worden door den damp der briquettes, die denkelijk nog niet goed doorgebrand waren. Nu was spoedig de geheele kerk ontruimden, buiten gekomen, vielen verscheidene personen neerook de predikant moest, door twee per sonen gesteund, naar zijn woning worden geleid. Het ongeval heeft geen ernstige gevolgen gehad, waarvoor men eerst bij een paar kinde ren wel had gevreesd. Als een bijzonderheid dient nog vermeld, dat in die godsdienstoefening de predikant juist tot tekst had genomen de woorden»Het is den menschen gesteld eenmaal te sterven.” De pacht van de waagrechten te Makkum werd met twee jaar verlengd, terwijl de waag- meester eene tegemoetkoming werd verleend van f 25 ’s jaars. Eene tijdelijke leening zal worden uitgeschreven behoefte aan kasgeld. De overeenkomsten der armbesturen ter voorziening in den geneeskundigen dienst werden goedgekeurd. Een verzoek van den heer Piekema om schadeloos te worden gesteld voor een indertijd gemaakte regenbak bij de onderwijzerswoning te Pingjum, werd niet ingewilligd. De politie-verordening werd gewijzigd, aanleiding van de niet goedkeuring door de hooge Regeering. KOUDUM, 21 Dec. Het herhalingsonderwijs dat ook dit jaar weer in alle gemeentescholen gegeven wordt, mag zich nog geenszins ver heugen in de belangstelling, waarop het door zijne belangrijkheid aanspraak heeft, kelijk meldden zich aan alle scholen het ver- eischte getal leerlingen van 10 en spoedig echter bekoelt de lust en als het voor jaar nadert druipt de een na den ander af. Misschien zou een kortere cursus (in deze ge meente duurt zij 6 md.) meer succes hebben. BAKHUIZEN, 21 Dec. In den laatsten gebouwen gedurende 1897, in vijf tijd worden er, naar ons van goede zijde wordt gemeld, ijverige pogingen aangewend, om ons de schoolbehoeften dorp telephonisch met Balk te verbinden. Wanneer men den vrij grooten afstand tusschen beide dorpen in aanmerking neemt, zal men niet ontkennen, dat een telephoon groote diensten zou bewijzen. Daarom wenschen we dat de bevoegde macht gunstig moge beslissen. COEVORDEN, 23 Dec. In ’t vóór-vorig nommer dezer Courant vermeldden wij het bizondere geval dat twee kommiezen, die een koe hadden benaderd en deze uit een besmette kring wilden uitvoeren, door de marechaussee werden geverbaliseerd; thans zijn zij, J. M. en f 293 J. de V. alhier, gedagvaard op heden te ver- - 309 schijnen voor het kantongerecht te Emmen. De winter staat weer voor de deur! Hij moge aangenaam zijn voor hem, die van alles ruim voorzien is, voor den arme is hij helaas het beeld der verschrikking. En al is het waar, dat de ader der mensch- lievendheid in ons land ’s winters ’t minst bevroren is, het neemt niet weg, dat door velen wordt geleden, door velen, die niet moesten Ijjden. Ik heb het oog op mijne ongelukkige lotgenooten. Ofschoon zij tot hun 16e ol 18e jaar op een Doofstommen Instituut een niet te verbeteren opvoeding genieten, kunnen zij in den strpd om het bestaan niet zegevieren, omdat zij dien te strijden hebben met hoorenden en sprekenden. In plaats van welstand wordt, zelfs bij de meeste inspanning, spot en gebrek veelal hun deel. Daarom verdienen zij bijstand van velen en daarom hulde aan het Dames-Comité, dat zich onder voorzitter schap van Mej. Hellingman, Nassaukade 113 te Amsterdam gevormd heeft tot leniging van den nood van vele doofstommen. Het toog ijverig aan het werk door het verzenden van tallooze circulaires doch mocht weinig resultaten zien op haar edel streven. Slechts 2 zolders (Damrak 54) konden als werkplaats ingericht worden. Den In Sep tember werd dit liefdewerk begonnen met 7 doofstommen, gaandeweg aangroeiende tot 24. De beschikbare ruimte is bezet en nog komen vele ongelukkigen, waaronder verscheiden vrouwen en meisjes, zich aanmelden. Mag men deze afwijzen, mag men hen afhouden van een plaats, waar ze met hun lotgenooten tevreden en gelukkig zullen kunnen werken? Neen, ook zij moeten gesteund wordenzij staan dikwijls zoo verlaten op de wereld. Nog onlangs leden zij een door het overlijden2. Z die als een vader voor hen zorgde en tot het laatst van zijn leven door woord en C2-2-, >n te hebben. j kanselier te doen prijken het zijn, als het doel van het was gekomen. In de Russische kerk~ te Parijs is ter gelegenheid van den naamdag van den Czaar een plechtige godsdienstoefening gehouden, welke door President Faure en al de ministers, evenals door den Russischen ambassadeur en het geheele personeel in groot uniform werd bijgewoond. 250 jaar bestaan van de gemeente Wil- dervanek. Den 16den Juni 1897 zal het 250 jaar geleden zijn, dat Adriaan Geèrts Wildervanck in het voormalige Kerspel Zuidbroek een begin maakte met de vergraving der venen, waardoor de bloeiende gemeente Wildervank ontstond. Er heeft zich daar een commissie gevormd, waarvan de burgemeester T. de Cock Bu nin g, voorzitter en II K. van Halteren, secretaris is, ten einde den stichter der gemeente waardig te gedenken en het jubileum te vieren. De commissie roept daartoe alle oud-Wilder- vankers op, om voor zoover zjj elders gevestigd f 878 Harmen Stuur - 690 - 250 f 86 - 886 Tjebbe Bekema - 649 - 239 113 - 806 Jan Kemker - 257 - 90 - 849 Ph. Vonk - 231 - 116 J. 8. Dijkstra - 672 - 235 5e perc. verfwerk. Sj. E. Postma F. W. Franx en op sub b door Y. Kuipers (firma H. Brandenburgh Zn.) f 326.45 Wed. S. Brandenburgh - 321.30 Gegund aan de laagste inschrijvers. WORKUM. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. de Haan, die onlangs als gymnastiek onderwijzer aan de Kon. Mil. academie te Breda met goed gevolg examen heeft afgelegd voor gymnastiek Middelbaar Onderwijs, staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer in de gym nastiek aan de gemeentescholen te Rotterdam. BOLSWARD, 20 December ’96. Dikke, zwarte rookwolken stegen er gisterenmiddag plotseling op uit den schoorsteen der bewaar school alhier en in een oogwenk was op den hoek der kerkstraat een groote menigte volks verzameld, maar steeds kijkende naar de drei gende rookmassa’s die te voorschijn kwamen. Enkele autoriteiten kwamen reeds aanloopen, en al spoedig verspreidde zich ’t gerucht dat er brand was ontstaan. Maar ’t bleef bij rookennog donkerder en dikker werden ze, die zwarte wolken, doch na een poosje werden ze dunner, bleeker, door zichtiger, ze verspreidden zich en gedaan was ’f. Een schoorsteenbrand was ’t geweest, doch die, eere wie eere toekomtdank zij de kor daatheid, handigheid en ’t vlugge optreden der bewaarschool-houderes, door deze zelve gebluscht werd. WONSERADEEL. In de Raadsvergadering van j.l. Zaterdag werden benoemd tot Arm voogden de volgende heeren Voor Arum J. v. d. Burg, voor Allingewier c. a. H. P. Couperus, voor Burgwerd c. a. Tj. F. de Boer, voor Cornwerd c. a. M. P. bij de Weg, voor Dedgum c. a. S. T. de Vries, voor Eng wier c. a. S. A. Elgersma, voor Ferwoude c a. G. Deinema en voor Makkum Julius de Vries. Herbenoemd voor het College van reizende beboeftigen de heer D. Smeding. Geplaatst op de aanbeveling tot het benoemen van een lid voor het College van Zetters de hh. D. Scheepsma en Joh. Blanksma. Een adres van »Arbeid tot Verbetering” tot het opnemen van voorschriften in de politie verordening omtrent het bouwen van woningen werd in handen gesteld van B. en W. De instructie voor den Gemeente-ontvanger werd zoodanig gewijzigd, dat de verplichte zitdagen te Burgwerd en Tjerkwerd vervallen, terwijl bepaald werd, dat het kantoor van den Ontvanger drie werkdagen moet geopend zijn, terwijl hij tweemaal per maand te Makkum zitting moet houden.

Friso nl | 1896 | | pagina 2