Nieu wj aars wens chen 25 Cent, Bericht WOENSDAG 30 DECEMBER 1896. No. 103. Zes Bimetallisme, dubbele en hinkende standaard. Binnenlandsche Berichten. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. DE UITGEVER. Gelegenheid tot het plaatsen van in „FRISO” van VRIJDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen EN TWINTIGSTE JAARGANG. FRISO tuin iiiiiiiTiaiii llllll lllllll IIHI.SL i\n. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. tn; .n- ,n s.s. strijd r i Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prys der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGEVER: 1 I I 1 een groot onder in het rm. rw. je te >er, en- os- zan 068 ske iw- ot g- n v V l. k n sr ir d is me. leer d. ej. n- te ijk- Zd. nd. ni te ra, K. J. F. B. J. el- Zoolang iedereen de conventioneele handels waarde van gemunt zilver blijft handhaven, is er geen gevaar, doch die tot het dubbele van de waarde opgedreven koers is een ziekelijke toestand, die, hadden alle landen steeds de aanmunting van zilver vrijgelaten, nooit tot zulk een hoogte gekomen zou zijn. De Amerikanen hebben het groote nadeel ondervonden van de sluiting der vreemde munten voor het zilver. Door het aannemen van den hinkenden standaard door bijna gansch Europa is de waarde van een product van Amerikaanscbe industrie, het zilver, aanmerkelijk in waarde gedaald. Het is begrijpelijk, verschoonbaar en, volgens het door den heer Reuther aangetoonde, ook verdedigbaar, dat de Amerikanen getracht hebben, dat nationale product op waarde te houden. Doordat ook het egoïsme der mijnbezitters hier een rol speelt, was de wijze, waarop men dit doen wilde, ondoelmatig, doch de begane fouten mogen ook niet overdreven voorgesteld worden. Men moet ook de goede zijde van dit streven erkennen. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft goedgevondenhet vervoer van herkau wende dieren en varkens te verbieden uit een kring in de gemeente Franeker. In de bijvoegsels der St. Ct. worden medegedeeld de Methoden van onderzoek aan de Rijkslandbouwproefstations voor het jaar 1897”. Nieuwjaarskaartjes. Ter bevordering van een geregelde postbestelling vóór en op den overstelpend drukken Nieuwjaarsdag wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds nu ter post te kunnen bezorgen. Ter onderscheiding hebbe men ze te merken, door over de gebeele lengte van het adres een kruis te trekken. Het publiek wordt verzocht van deze gelegenheid zooveel mogelijk gebruik te maken. Bij kon. besluit van 23 December is Frans Coenen, toonkunstenaar te Amsterdam, benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, 24 dezer van Saigon vertrokken. In de vergadering van het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft de zuivelconsulent, de heer Mesdag, het ontwerp wijziging boterwet behandeld. Na herinnerd te hebben, dat het bestuur van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel in een adres aan den Min. v. Justitie en den Min. van W. H. en N. verzocht heeftde wet zoodanig te wijzigen en aan te vullen, dat het merken van margarine of surrogaat ook bij vervoer verplichtend wordt gesteld dat naast de ambtenaren, die volgens art. 3 der wet belast zijn met het toezicht op de naleving, worden aangesteld twee of meer inspecteurs, uitsluitend alleen belast met de zorg van eene stipte handhaving der wet; en ven, wijst spreker er op, dat het Nederl. Landbouw-comité van oordeel is, dat de werking der boterwet niet veel te beteekenen heeft, en dat men de wet óf moet intrekken, óf scherper bepalingen moet vast stellen. Met 21 tegen 4 stemmen heeft dat comité de wenschelijkheid uitgesproken dat het verbod van art. 2 worde uitgebreid tot het voorhanden hebben van sur rogaat in roomboterfabrieken en bewaarplaatsen van boter alsmede het verzenden en vervoeren, en ook, dat èn afzender èn vervoerder kunnen gestraft worden. Verder werd met 23 tegen 2 stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, dat ten minste 2 speciale ambtenaren met de handhaving der boterwet worden belast. Na uiteenzetting zijner eigen denkbeelden komt het spreker wenschelijk voor, dat nog maals worde aangedrongen op de wijzigingen door genoemde Vereeniging en het Nederl. Landbouw Comité verzochtmaar tevens dat le. In Art. 1 der wet van 1889 worde opge nomen de bepaling, dat onder Margarine of Surrogaat zal worden verstaan, elk op boter gelijkend vetmengsel, voor welks bereiding een of ander vet is gebruikt dat niet van melk afkomstig is, en dat deze vetmengsels slechts met den naam van margarine of surrogaat mogen worden aangeduid, dat andere bijvoeg sels dan den naam van den fabriekant. den naam der plaats van herkomst en de in den warenhandel algemeen gebruikelijke aanduidin gen van qualiteit, uitdrukkelijk worden verbo den. 2e. Dat in art. 2 uitdrukkelijk worde be paald, dat onder ster levering rondbrengen of bezorgen” ook begrepen is de verzending per postpakket. 3e. Dat bedrog aangaande het wezen der waar door valsche aanduidingen in advertentiën, circulaires, brochures, enz. uitdrukkelijk straf baar worde gesteld. Verder eischt de kaasindustrie een absoluut verbod der bereiding van margarine-kaas, dat geen goedkooper volksvoedingsmiddel is, maar enkel en alleen een extra voordeel voor den fabriekant, die inplaats van melkvet een goed kooper vet gebruikt. Op deze grondslagen is besloten een adres tot de Tweede Kamer te richten. Sterftestatistiek. In November zijn in onze provincie 409 menschen gestorven, zijnde over een geheel jaar gerekend 14.68 op 1000 inwoners. Naar den leeftijd was de sterfte beneden 1 jaar 55, van 15 jaar 22, van 514 jaar 11, van 1420 jaar 12, van 20 50 jaar 90, van 5065 jaar 56, van 65 80 jaar 87, boven 8C jaar 49. De kanker vroeg 31 slachtoffers, ziekten der ademhalings organen 155 spijsverteringsorganen 31, hart en vaatzieken en rheumatismus 19, enz. In 20 gevallen was de doodsoorzaak onbekend. De Conrad. Volgens bij de Stoomvaart- Maatschappij Nederland ontvangen bericht uit Perim, hebben de laatste passagiers van het Conrad, met bet op 25 dezer van Periin vertrokken s.s. Prins Alexander, de reis ver volgd. Het zijn de passagiersJ. B. van Aken, J. J. de Graaff, G. van Merkesteyn en 6 geestelijke zusters uit Tilburg. Uit Zeeland. Met den ouderlingen over richting en het volgen der partij- Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Bjj gesprekken met anderen blijkt meermalen hoe weinig kennis velen hebben vai munt - - en muntwaarde, dat velen we! eens geboord of gelezen hebben van bimetallism^ van gouden of zilveren, van dubbelen en hinkenden stand aard, doch de beteekenis er niet van kennen dat velen wel weten, dat wij hier te lande hebben een gouden standaard (het tiengulden stuk) en een zilveren standaard (de gulden en de halve gulden en de 2^ gulden of rijksdaalder) doch niet, dat het tienguldenstuk inderdaad de waarde van f 10.— aan goud heeft, de zilveren munt op verre na niet de waarde, die er officiéél aan gehecht wordt, met andere woorden, dat de officiëele waarde van de gouden Willem wel, die van de zilveren munt op verre na niet overeenkomt met de marktwaarde. Is men hier te lande schuldig f 20.dan is het onverschillig of men die som betaald met 2 gouden Willems of met 8 rijksdaalders of met 20 enkele guldens. Is men f 20.-- schuldig in een gedeelte van het buitenland, dan wordt die schuld wel ge kweten door betaling van 2 gouden Willems, maar lang niet door betaling van acht rijks daalders of 20 enkele guldens. Voor 2 gouden Willems koopt men hier te lande hetzelfde als voor 8 rijksdaalders of 20 enkele guldens ofschoon er scheid in innerlijke waarde bestaat, buitenland koopt men meer voor gouden dan zilveren nederlandsche munt. In De Oprechte Haarlemmer Courant van 9 November 1896 komt een ingezonden stuk voor van den heer A. C. Reuther, betreffende bimetallisme, dubbele en hinkende standaard, dat wij hier laten volgen en, naar wij vertrou wen, den lezers van Friso niet onwelkom zal zijn. Schrijver zegt, er bestaan twee vormen van bimetallisme. In het eene geval is aanmunting voor beide metalen vrij, in het tweede geval is aanmunting van zilver, door particulieren, ver boden. Vele landen, ook de Vereenigde Statëh zijn in de laatste kwarteeuw overgegaan van het eerste stelsel tot het tweede. Door deze omstandigheid zijn twee partijen geboren, die der goudmannen en die der zilvermannen. De zilvermannen willen vrije aanmunting van beide metalen Daar deze partij echter in Amerika hoofdzakelijk uit mijnbezitters bestaat, wordt hun streven uitsluitend toegescbreven aan egoïs- Toch valt er veel te zeggen voor hun en de heer Reuther treedt op als hun verdediger. Volgens hem worden de fouten, door verschillende regeeringen der Vereenigde Staten begaan, wel eenigszins overdreven voor- Ten eerste wijst hij op den invloed, die vrije aanmunting van beide metalen heeft op de vastheid der waardeverhouding tusschen hen. Wanneer de marktwaarde van het zilver daalt beneden de officieele waarde er van met betrekking tot de marktwaarde van het goud, zoo zal bij de vrije aanmunting van zilver de gouden munt worden verdrongen en gaan naar bet buitenland of naar den smeltkroes, waaruit zij voor een deel als commerciemunt weder zal treden. De marktwaarde van het goud zal hierdoor wat verminderen en die van het zilver wat rijzen, zoodat deze minder met zijne offici eele waarde zal gaan verschillen. Wordt daarentegen de aanmunting van zilver verboden, zoo zal er wat gouden munt vervaar digd worden: die munt gaat naar de kelders der Banken en de spaarpotten der particulieren, terwijl de grove zilveren munt niet gewild zal zijn en voor een deel in pasmunt herschapen wordt. In dat geval moet altijd de waarde van het goud stijgen, die van het zilver dalen, zoodat de verhouding steeds meer van de officieel vastgestelde gaat verschillen. Zoo in beide gevallen de pretentiën in goud berekend zijn, zullen zij in het eerste, met betrekking tot hetgeen er mede gedaan en voor gekocht kan worden, kleiner worden, hetgeen in het voordeel is der debiteuren en eenigszins in dat der niet-kapitalisten, terwijl in het laatste geval, waarbij de hinkende stand aard bestaat, die pretentiën, met betrekking tot hetgeen er met geld te doen is, grooter zullen worden, hetgeen in het voordeel der crediteuren en der kapitalisten is. De goudmannen zeggen tegen de zilverman nen »In goud aangegane schulden behooren in goud betaald te worden,” waarop de zilver mannen antwoorden: »Dan hadden verscheidene Staten, door het munten van het zilver te ver bieden, niet op eene kunstmatige wijze de marktwaarde van het goud moeten opdrijven. Ofschoon beide stelsels twee metalen kennen, bestaat er toch ter berekening van schulden, tractementen enz. slechts één muntstandaard de gouden. De zilveren munten spelen dezelfde rol als de biljetten der Ned. Bank. Zool ng men er de soliditeit van vertrouwt en men weet, dat ze a pari inwisselbaar zijn tegen goud, blijven ze de officieele waarde behouden. Een goed muntstelsel moet echter bestand zijn tegen tijden van crisis, die zich kenmerken door gebrek aan vertrouwen en die dus voor het tegenwoordig algemeen aangenomen stelsel zeer gevaarlijk zijn, want, ontstaat er zulk een financieele crisis, al dan niet het gevolg eener politieke crisis, zoo verdwijnt bet geloof, dat men de zilveren munt a pari of volgens hare officieele waarde zal kunnen inwisselen tegen goud. Dit gaat een agio doen en wel zal dan hetgeen men in goud betaald, geen hoogeren prijs gaan doen, maar dit wel het geval zijn met hetgeen in zilver betaald wordt. Zij die voor hnnne producten, diensten of inkomsten geene grootere betalingen in zilver kunnen be dingen, zullen dan lijden. In zulk een tijd zou de Ned. Bank, gedwon gen wordende haar papier in te wisselen, die goudpretenties voor het grootste deel in zilver moeten voldoen, en wilde ze haar crediet be houden, dan zou zij meer zilver moeten betalen, dan door de officieele verhouding tusschen goud en zilver vastgesteld wordt. En meer banken gesteld. hun verplichtingen kunnen voldoen in ons gewest ook op het gebied der anti-

Friso nl | 1896 | | pagina 1