1 s Bij de wlsseliio lies laars. VRIJDAG 1 JANUARI 1897. Zeven No. 1. Nieuwstijdingen. m Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 Januari 1897. alle I Punctum. koud, niet waar en de -! 1 I F Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM dat zy Hier onder plaatsen we een kort epistel ons ter plaatsing toegezonden en we behoeven ’t zeker niet te zeggen waarmede we ten volle instemmen. klein weinigje zou ’t er min- Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever hj fi i V i Van hen, die bij de Reserve zijn in dienst gekomeu, zijn tot nu toe slechts een vijftal op hun verzoek weder ontslagen, nl. 3 luits. ter zee 2e kl, en 2 adelborsten le kl. Het komt den Minister vooralsnog niet noodig voor, de eerst onlangs herziene voorwaarden van dienstneming bij de Marine-Reserve thans weder opnieuw te wijzigen. Gele koorts. Donderdag, den 26en November, kwam het Nederlandsche stoomschip Prins Willem 1 van Haiti te Curasao aan. Kort nadat het de haven was binnengestoomd, wer den drie leden zijner equipage, die door de gele koorts aangetast waren, ontscheept en naar ’s lands hospitaal vervoerd. Denzelfden dag bezweek één hunner, de hofmeester van het stoomschip. De twee anderen werden beter. Bij Gouvernementsbeschikking dd. 28 No vember is daarop bepaald, dat alle schepen, komende van Port-au-Prince, aan een quaran taine zullen worden onderworpen van veertien dagen met inbegrip van de reis, en dat alle vaartuigen, komende van andere havens van Haiti, door den stadsgeneesheer moeten worden gevisiteerd, alvorens zij communicatie met den wal mogen hebben. Ten bewijze, dat weer dagen aan Ik vang deze aan met allen, die deze wei nige regelen zullen lezen, een goed jaar "toe te wenschen, goed in den meest uitgebreidsten zin. Hoofddoel van dit mijn schrijven is echter nogmaals in herinnering te brengen, dat heden in werking treden I. de nieuwe wet op de personeele belasting, die voor den werkman en den kleinen burger eene aanzienlijke verlichting van lasten tenge volge zal hebben. II. de nieuwe kieswet, die het aantal der- genen, gerechtigd tot het verkiezen hunner vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en Gemeenteraad zoo aanzienlijk zal vermeerderen. Die wetten heeft men te danken aan het huidige Ministerie en zullen er nog blijven, die niet voldaan zijn velen zullen, dunkt mij, toch dankbaar wezen velen zullen erkennen dat het ditmaal niet bij groote woorden gebleven is, maar dat op daden gewezen kan worden. Moge de stembusstrijd, die ons in 1897 wacht, een waardige zijnmoge ’t algemeen belang, niet partijbelang, door allen beoogd worden; moge veel goeds in 1897 tot stand komen, er algemeene welvaart ontstaan, vrede en rust onder de Nederlandsche burgers, opdat op 31 Augustus 1898 onze jeugdige Koningin de teugels volk nemen uit goedhartigheid, uit als het hart wat meer Eene jeremiade kan noch mag de grondwet van dit leven zijn. Wij hebben ons zelve niet geschapen en zijn niet in de wereld om ons eigen bestaan te verwoesten, te vernietigen. We hebben hoogere roeping. Het rad des tijds keeren is eene onmogelijke zaak. En tegen den stroom oproeien is dwaas. Verstandig doet hij, die zich in den lijst van zijnen tijd weet te schikken. En de jaren mogen snellen, vormen mogen verstuiven, stelsels worden losgelaten deugd blijft deugd, eenvoudigheid, reinheid, eerlijkheid, waarheid blijven hare grondpilaren. »De deugd, de deugd alleen, doet vrij en vroolijk leven, Hij leeft, gelijk hij wil, die niet en wil als wel.” Wij kunnen lang en breed redeneeren over de snelheid van den tijd, maar ieder weet hetwij hebben hier geen blijvende woning. Zelfs een vogelnest getuigt dit. Zijn de jongen tot wasdom gekomen, zij vliegen uit en wanneer zien de ouden ze weder Zelfs is ’t ons ver luid, dat de jonge heer ooievaar zijn eigen vader uit het nest tracht te pikken, om da» met zijne >ooievaar-in” een volgenden Zomer door te brengen. De menschen mogen nu wel niet zoo boos zijn als deze aloude-heilaan- brengerbooze menschen zijn er ook. Zoo zouden we meteen een heele preek kunnen houden over die boosheid en ze zelfs den menschen van nature kunnen toeschrijven, maar we houden ons liefst aan den gemoedehjken toon van zoovele moedertjes «Denk harten maar bjj je-zelf Die moedertjes prediken een evangelie, geene zoo koud, niet waar? Een consequente redeneering kan warmte geven, warmte aan het hoofd! Maar een warm hart is niet minder edel! er hier of daar een Zeg, vriendje, dat is al CUUUVU UX1VU) WC4.V U 14 U UV1 I V GVM W I hagen, niet uit pure eigenliefde, niet uit bekrom pen zelfzucht, maar menschenliefde. Zegt eens en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. er me,t de Kerstdagen druk gereisd is, kan dienen dat er die het station Den Haag (Hollandsche spoor) 20 extra-treinen aankwamen en vertrok ken met circa 11000 a 12000 personen. De gewone treinen waren voorts nog zeer versterkt. De rechtbank te Leeuwarden heeft een 16 jarig arbeider te Harlingen, die 12 Mei 1.1. op een waggon geladen met jute, zijn pijp opstak, waardoor de jute in brand vloog, wegens het door schuld veroorzaken van brand, waar van gemeen gevaar voor goederen te duchten was, veroordeeld tot een boete van drie gulden, subsidiair twee dagen hechtenis. Onder volgn. 114 zijn in de derde afdee- ling van het Gemeenteblad van Amsterdam verschenen de Bepalingen en voorwaarden waar onder aan de Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Veestallen en Veetransporten concessie wordt verleend tot exploitatie van de stallen, gebouwen, terreinen enz. aan de veemarkt en het abattoir en onder volgnr. 115 de regelen betreffende de wijze, waarop plaats zal hebben de verkiezing der door de werk lieden te kiezen leden en plaatsvervangende leden van het Scheidsgerecht, bedoeld in het reglement voor de werklieden en daarmede gelijkgestelden in dienst der gemeente. Kerkdiefstal. Uit de R. K. Kerk te Gulpen is door middel van inklimming uit de offerblokken geld ontvreemd. Uit de Kapel van O. L. V. te Schilborg zijn een 24-tal gouden kruisen en ringen ontvreemd, het zilver en de offerbussen werden onaangeroerd gelaten. Van de daders is niets bekend. Verdronken. Te Ter Neuzen werd sedert Zondagnacht een varensgezel vermist. Het vinden van zijn pet den volgenden dag deed het vermoeden ontstaan, dat hij bij het aan boord gaan te water geraakt en verdron- zou zijn. Zijn lijk is sedert opgedregd. Te Tienhoven is het vijfjarig dochtertje van een werkman spelende te water geraakt en verdronken. De pest te Bombay. In de voorsteden te Bombay breidt de pest zich uit, onder de Europeanen wordt de toestand intusschen beter. H. M. de Koningin-Regentes heeft in audiëntie ontvangen den nieuwbenoemden pau- selijken internuntius bij ons Hof, mgr. Tarnassi, die zijne geloofsbrieven aan H. M. aanbood. De vertegenwoordiger van den Pausel. Stoel werd op de gebruikelijke wijze van zijne woning aan het Bezuidenhout naar het Paleis en van daar naar zijn woonplaats teruggeleid. Hare Majesteiten de Koningin Koningin-Regentes hebben haar dank doen betuigen aan de firma Gebr. Belinfante te ’s Gravenhage voor de aanbieding van een tweetal exemplaren van den 72sten jaargang van den door die firma uitgegeven Hof-, Rijke en Reeidentie-almanak. De Minister van Waterstaat heeft, met ingang van 20 dezer, ingetrokken de beschik kingen van 20 Sept. 1878 en 22 Oct 1881, inhoudende openstelling van de ijkkantoren te ’s-Hertogenbosch en Leeuwarden voor den ijk van gasmeters, en ter kennisse van belang hebbenden gebracht, dat, met ingang van het sub 1 genoemde tijdstip, voor den ijk van gasmeters geopend zijn de ijkkantoren te ’s-Gra- venhage, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam en Zwolle. De Minister van Marine heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat van 1 October 1894 tot op 19 December jl. bij de Marine- Reserve in dienst zijn getreden 58 officieren, 6 machinisten, 5 torpedisten en 16 matrozen. i van het bewind over een gelukkig volk van bare waardige moeder moge over- «Voorwaarts rolt het ijz’ren rad Van den tijd. Dien ’t wil stuiten, kneust het plat, Zonder strijd. Dwaas, die stilstand hebt geloofd Kleine ziel Voorwaarts! op uw eigen hoofd Rolt het wiel I” «Voorwaarts ondanks menschenmoord Priesterdwang, Broeders altijd verder voort Hoort den zang, Niet van d’ engelvan den mensch, Godes spruit «Voorwaarts, één in wil en wensch Steeds vooruit Wij ontleenden dit vers aan den eersten jaargang van Uilenspiegel, humoristisch- en satyriek weekblad, en merken daarbij op, dat de dichter onder den indruk van den Fransch- Duitschen oorlog verkeerde, nu ruim vijf en- twintig jaren geleden. Meer dan een kwart-eeuw alzoo en ’t heugt ons nog als gisteren, hoe we met belangstelling dien oorlog volgden en eiken dag wederom uitkeken naar het nieuwste nieuws Een slecht begin, om voor de zooveelste maal met een friseb Nieuwjaars-artikel aan te komen. Geen wonder intusschen, want bet nieuwe jaar is oud voor men ’t weet. Zelfs ’t nieuwste nieuws behoort dra tot de geschiedenis het bovenstaande kan dit reeds bewijzen en wellicht komt er ffier o. wisseling der jaren weet, met de opmerking«Zeg, vriendje, dat is al n e all wat hun zelve zou be. zoo lang geleden «Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen.” eene bekende waarheidmen zou Zegt eens mannen i sprak en het hoofd eens een toegeeflijkheid wilde betoonen, der om zijn? Stelsels zijn EN TWINTIGSTE JAARGANG. Ook al haast geneigd zijn den vromen zanger den mond te snoeren met een«Nu ja, dat weten we al lang Ja, wij weten dat al lang. Maar ’t heeft er vaak den schijn van, alsof we nog aan ’t a, b, c, dier wetenschap ston den. Wat zullen we tot deze dingen zeggen In onze eeuw van stoom en electriciteit leven we zoo snel, dat we zelfs oude waarheden kunnen vergeten. En daarom is het goed, zoo - het huiselijk clubje gezellig om nog eens te keuvelen over de dagen, die voorbij gingen. Zij alle zullen toch niet ledig zijn geweest? Voorzeker, daar zullen er onder zijn, die met een zwarte kool zijn aangeschreven dagen van droefheid, van boosheid, van kleingeestigheid, van vijandschap Maar er zullen er ook zijn, die van betere dingen kunnen getuigen, als zoovele lichtstralen op om levenspad. Laat ons deze niet vergeten. Ons ’even is een voortdurende strijd en de wisseling jaren maakt daar geen einde aan. Met ]aatsten December maken we geene effen re >^ng) om den eersten Januari met een sc boekje te beginnen. Daar blijft veel ac er’ yan tekortkoming getuigt en zelfs zou men g t bet den boetprediker "a H”6Maar - den’- dit leven is nog verdrietMaar kordaat heid. De dagen wisselen, de jaren snellen Wat ons lief was, gaat voorbij! j Toch niet, de herinnering blijft leven en - al ls t ook aan den Oudejaarsavond. - ong fen ar gtrijde om de huiselijk clubje gezellig om den haard zit, I no/ddruft voo\. de onzen te bevredigen en het penningske te offeren op het altaar van men- schenmin. Zóó strijdende mogen we sneven, we vallen dan in eerlijken kamp. «Zie niet om, maar zie vooruit!” roept de dichter ons toe en hij wijst ons op de toekomst, om veel, wat we hebben nagela ten, in te halen, wat we verkeerds hebben gedaan te verbeteren. Zijn lied klinkt als een lied ter bemoediging. Met moed dan voor uit, gij allen, lezers en lezeressen van dit blad! Laat u niet door eenige weifeling leiden. Weest sterk in het willen en bedoelen van het goede, elk in uw kring en het einde zal ook uw werk kroonen. Leef gelukkig en smaak in 1897 ’s Hemels besten zegen met de Uwen en Uwe omgeving. Werkt voort, terwijl het dag is, aan alles.wat goed en ede] is en wèl luidt 1 IILIII llillll HI!I.SLt\!l MMS- B 11)11II11II j :R UITGEVERS 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1