ZATERDAG 9 JANUARI 1897. Zeven No. 3. i Nieuwstijdingen. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. f voor 10. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 5 6 7 8 9 10 - 4.32 - 8.64 -15.— -21.60 25.20 - 38.40 - 43.23 - 60.— - 3, - 6, 10, - 15, - 36, - 44, van den luitenant ter zee De verdere état-major gezondheid le kl. J. Kwast van adm. 2e kl. J. H. van Het bericht van het Tuinbouwblad, als H. M. de Koningin Haar voornemen te hebben gegeven om in 1898 als Be- ZeepvervalschingenNaar aanleiding van verschillende klachten, betreffende de slechte hoedanigheid van huishoudelijke zachte zeep, hebben wij op vijf verschillende plaatsen van de hoofdstad z.g. groene zeep doen koopen en deze aan een nauwkeurig quantitatief onderzoek onderworpen. Ook van elders werden monsters onderzocht. Het resultaat dezer onderzoekingen was, dat alle soorten met meerdere of mindere hoeveel heden aardappelmeel vermengd waren. Wij Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever een bekende adellijke dame gravin Potock levend begraven zou zijn. De gravin overleed voorverleden week plot seling, de dood werd behoorlijk door de genees- heeren geconstateerd en het lijk begraven. Weldra verspreidde zich het gerucht, dat de gravin slechts schijndood was. De familie vroeg en verkreeg machtiging om het lijk op te graven, en den staat, waarin men het vond, geeft aan het verhaal een schijn van waarheid. Het lichaam zag er niet uit als een lijk en hoewel het reeds zeven dagen onder de aarde had gestaan, vertoonde het nog geen spoor van ontbinding. Het lichaam is naar het kasteel teruggebracht en wordt daar door geneesheeren bewaakt. AmerikaanschIn het Amerikaansche stadje Rhode-Island vierde men dezer dagen het zesde huwelijk van mevr. Eleonor Linter, een der rijkste vrouwen der streek. Mevr. Linter scheidde in minder dan tien jaar vijfmaal van haar echtgenooten. Echter zonder twist of haat, want vier harer vroegere mannen woonden dit zesde huwelijk bij en zoo de vijfde er ook niet bij tegenwoordig was, kwam dat, wijl hij aan een zware ziekte leed. Mevr. Linter is een mooie, verstandige vrouw. De zes «heeren,” die beurtelings in de gunst kwa men van mevr. Linter. zijn innige vrienden; zij zijn leden van dezelfde club en hebben dezelfde politieke overtuiging. Dat doet de oorlogVolgens een tele gram aan de Times zal de geheele opbrengst aan suiker dit jaar op Cuba maar 75000 tonnen bedragen, tegen een oogst van 1.100.000 tonnen in 1895. De tabak, die men dit jaar zal erlangen, zal bedragen 95 000 balen in plaats van in ’t jaar 1895 500.000 balen. bleven, van perceelen met minder dan 18 haardsteden ie de belasting verminderd (zie bovenstaande cijfers), en van perceelen met meer dan 18 haardsteden is de belasting verhoogd. In maan de kerk niet gereinigd en stond heden aardappelmeel vermengd achten het in het publiek belang wenschelijk, hierop de aandacht te vestigen. Het is ons voornemen, binnenkort deze proeven te her halen en de volledige analyses met de merken reap, de namen der fabrikanten te publiceeren. Wij gelooven, dat het publiek recht heeft, zeep te ontvangen, waar het die vraagt, en niet een mengsel van zeep met voor het wasschen geheel nutteloos meel. Maandblad tegen de Vervalschingen. Aanhouding verzocht. Een buitengewoon politieblad bericht: Een zekere J. H. Overberg pleegde den leten Januari jl. manslag te Steet- I wijksmoer (Coevorden.) Hij is sedert voort vluchtig, waarschijnlijk met het doel om zich naar Amerika in te schepen. Overberg heeft onder zich een pas ten name van Hermanus Meinders, onder welken naam hij vermoedelijk reist. Hij is 21 jaren. Opsporing en aanhou ding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan den officier van justitie te Assen. Levend begraven De stad Warschau is in rep en roer gebracht door bet gerucht, dat Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG. «LIBERALE UNIE.” Zooals indertijd gemeld werd, stemde op de vergadering der «Liberale Unie” een der af gevaardigden der kiesvereeniging Vrijheid en Orde” te Harlingen, de heer N. Simonsz vóór de Leidsche motie, de ander, de heer Van Gelder, daar tegen. In eene Woensdagavond gehouden vergade ring dier Kiesvereeniging werd de heer Simonsz in het gelijk gesteld, en met 19 tegen 17 stemmen besloten zich van de «Liberale Unie” af te scheiden. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben een gift van f 500 doen toe komen aan de Nederlandsche Vereeniging De Stuers voor het verschaffen van kunstledematen aan behoeftigen. Bij ’s rijks werf te Amsterdam is in dienst gesteld Hr. Ms. flottieljevaartuig Mata- ram, onder bevel le kl. H. Backer. bestaat uit den luit, ter zee 2e kl. S. F. Nolst Trenité als oudste officier, de luit, ter zee 2e kl. J. M. Ketjen en J. Wolterbeek Muller, den officier van en den officier De kerkelijke kwestie te St. Anna Par. Nu de kerkelijke kwestie te St. Anna Par. aan kant is, zijn de kerkvoogen begonnen met de allernoodzakelijkste reparaties aan bet in de laatste jaren deerlijk verwaarloosde kerk gebouw. Na een grondig onderzoek en eenig herstel van het bovenste bintwerk wordt thans weer, tot groot genoegen van iedereen, op de gezette tijden de klok geluid, wat in de laatste jaren niet geschiedde In de kerk zelf nes telde een groote zwerm duiven op de balken; deze gasten heeft men den verderen toegang belemmerd. De hoeveelheid takken, gevonden boven het plafond, waar de kraaien onbeperkt heerschten, bedroeg minstens een paar groote boerenwagens vol. Vuil, kalk en schimmel bedekten verder banken en stoelen, den toch was ze open voor regen en wind. Om het gebouw goed te restaureeren zijn echter fondsen noodig, waarover de gemeente niet kan beschikken. Naar De Loc. verneemt, wordt aan het Hof overwogen om Koningin Wilhelmina bij haar troonsbestijging nog een Indisch officier als adjudant of ordonnans officier toe te voegen. Behalve door de heeren Verspeyk, Van der Heyden en Gey Van Pittius is in de laatste jaren het Indische leger slechts weinig of niet in de Hofkringen vertegenwoordigd geweest en men acht het raadzaam daarin eenige ver andering te brengen. In verband met de invoering der wet op de personeele belasting beeft de minister van financiën bij instructie aan de inspecteurs der directe belastingen opgedragen, met de burgemeesters in overleg te treden, ter aan wijzing van personen voor de schatting der huurwaarden. Ook de aanwijzing van schatters van het meubilair moet op dezelfde wijze geschieden. De heer D. de Vries is met ingang van 46 dezer herbenoemd als burgemeester der gemeente Dokkum. Vanwege de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging in het district Hilversum is voor de vacature mr. Th. P. Mackay tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, oud lid der Kamer voor Schiedam. Van liberale zijde wordt te Hilversum als candidaat voor bet lidmaatschap ook genoemd mr. N. G. Pierson, oud-minister van financiën. De heer W. A. Viruly-Verbrugge, lid der Tweede Kamer, is, voorloopig met gunstig gevolg, van de zwarte staar geopereerd. Dezer dagen kwamen, naar de N. R. Ct. meedeelt, te ’s-Gravenbage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenschelijk is bij de a. s. verkiezingen voor de Tweede Kamer de belangen van den landbouw in zijn vollen om vang, niet uit bet oog te verliezen. Een lijst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw, voor de naaste toekomst van Regeering en Volksvertegenwoor diging in hoofdzaak moet worden verlangd. Men wilde echter die lijst niet beschouwd zien als een vast, onveranderd aan te nemen verkiezings- program, maar als een leiddraad bij de bespre king van de landbouwbelangen, in verband met de aanstaande verkiezingen. Een punt is weggelaten, n.l dat der bescher mende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zoude kunnen verwachten. Als no. 1 is vermeldeen ministerie van landbouw, handel en nijverheid. Blijkens bericht van den consul-generaal te Pretoria, heeft de Eerste Volksraad der Zuid Afrikaansche Republiek aan den Uitvoe renden Raad machtiging verleend om onderban- delingen te voeren omtrent een stoomvaartlijn langs de Oostkust van Afrika. De Billitonmaatschappij heeft aan de regeering voorgesteld een wijziging van het concessie-contract van 1892, omdat het te bezwarend is van de totaalwinst altijd aan de regeering af te staan. Zij vraagt aan de winstverdeeling tusscben staat en maatschappij te doen voorafgaan een uitkeering aan de aandeelhouders van een som gelijk aan de rente van bun in de onderneming gestoken kapitaal. De nieuwe personeele belasting. Van een perceel met slechts ééne haard stede wordt geene haardsteden-belasting ge heven. De belasting bedraagt jaarlijks 2 haardst. f 1, vroeger f 1.68 hfds. en R.opc benevens f 8 (vroeger f 6) voor iedere haard stede boven 10. Voor een perceel met 18 haardsteden is de belasting dus f 108 ge- zou kennen schermvrouw der Tuinbouwmaatschappij op te treden, is beslist onjuist. H. M. deed nimmer aan eenige vereeniging een dergelijke toezeg ging- Gevaarlijk gebruik. In enkele streken van Noord-Brabant heeft men de vreemde ge woonte zich het hoofdhaar met petroleum te wasschen. Dit had een dienstbode van den landbouwer J. K., te Knechtsel ook gedaan daarna ging ze een vuur aanleggen, terwijl de haren nog niet geheel en al droog waren. Een vonk kwam bij haar hoofd en het haar vloog in brand, terwijl het meisje van angst en pijn in zwijm viel. De ijlings toegeschoten huis- genooten doofden de vlammen, doch het hoofd is met brandwonden overdekt. Aangemeld. De persoon, die verdacht wordt de dader te zijn van den doodslag te Steenwijksmoer onder Koevorden, heeft zich uit ;igen beweging te Assen bij de justitie aan gemeld. Hij is in bet huis van bewaring daar opgenomen. De man is in één nacht op klompen van Emmelkamp over Koevorden naar Assen geloopen. Met toestemming van den minister van oorlog wordt door de officieren van het leger een schermbond opgericht. De korpscomman danten zijn aangeschreven de noodige lokalen met licht en verwarming, alsmede de vereischte schermgereedscbappen, daartoe af te staan. De rechtbank te Almeloo heeft den redac- i teur van het te Ambt-Almeloo verschijnend week blad Recht door Zee veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij in een artikel in genoemd blad de eer en goeden naam van den predikant N. te Diepenheim aangerand heeft. Men ziet nog al wat verschil. Die Liebe hat ihn so weit gébracht. Een heer te Amsterdam had in de liefderijke buurt, waartoe de Albert Cuypstraat behoort, kennis gemaakt met eene vertegenwoordigster van het seboone en listige geslacht. Deze ken nismaking is hem evenwel in de letterlijke beteekenis van het woord duur te staan geko men. Want toen de heer de woning zijner aangebedene verliet, bleek hem, dat h jj f 4000 minder rijk was geworden. Dan was Jozef, die zijn leegen rok achterliet, toch nog ver standiger. De politie, door den bestolene in den arm genomen, stelde een onderzoek in en mocht er in slagen de daderes aan te houden. Of de bankbiljetten ook terecht zijn, meldt het politie rapport niet. Het klooster van de H. Ursula te Roberval bij het meer St. John in Canada is eergister door een brand verwoest, die ontstaan is door de ontploffing van een petroleum-lamp. Zeven nonnen zijn levend verbrand, de anderen hebben zich slechts met groote moeite kunnen redden. Een verschrikkelijk schouwspel bood het bran dend kloostermen hoorde de wanhoopskreten der ongelukkigen zonder dat men haar te hulp kon komen. Op de rotsen van Bretagne is weer een stoomboot vergaan, een koopvaardijschip met 18 koppen bemanning. Drie mannen zijn aan land gekomen, van 2 weet men zeker dat zij verdronken zijnwat er van de anderen is geworden, is nog onbekend. m ei ii s- e\ immiiE- IIEID 11)011 FRIESLAND. f i 3 4 D D I> i D 21, - 28, FRISO. Trooijen.

Friso nl | 1897 | | pagina 1