l< L WOENSDAG 13 JANUARI 1897. No. 4. En toch Buitenlandsch Nieuws. I Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. t Als Men H. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVERS Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De zon is niet gebluscbt. Boven ’t zwart der wolkgordijnen Staat zij onverzwakt te schijnen In verheven, kalme rust. groote reis b.v. naar Amsterdam, iets wat men thans een simpel uitstapje noemt en niet eens der moeite waard om er over te spreken. deugt niet. reiziger als de werkman ze wippen vlug in eene coupé en betuigen daar bij herhaling aan de vele medereizigers hoe gemakkelijk het is, thans even over te wippen. Vroeger ja, moest men haast wel afscheid nemen van zijne familie voor eene goed. Teleurstelling volgde. Hoe zeer men zich in velen bedrogen. Moedeloosheid het gevolg van zoovele misleiding en twijfel aan de werkelijke zegepraal van al I! Bovenstaande voorbeelden en ze zijn met vele andere aan te vullen betreffen het wetenschappelijk en maatschappelijk gebied. Doch ook het terrein der staatkunde, het po litiek gebied maakt geene uitzondering. «Wat zal ik mij warm maken te kiezen en wat doet het er aan toe, wien ik mijne stem schenk? in dezen geest hebben we meer dan een tot heden «bevoorrechten” kiezer hoo- dezen Jen raad te ren spreken. »De heeren van de Tweede Onttrek u Kamer doen toch niets!” En ziet, daar 1 zeep en goedkooper (beterkoop) zout, bij behoeft DUITSCHLAND. De Pruisische begrooting sluitin ontvangsten en uitgaven met 2.046.031,385 Mk.de buitengewone uitgaven, niet, groot 90,176,356. worden eveneens door de den gewone inkomsten gedekt. Onder de uitgaven wijzer van een uurwerk den tijd tot stilstand behooren 19| millioen voor traktements-ver- booging der ambtenaren, en 5,312,000 voor verhooging der traktementen van de volks- scboolonderwijzers. Nadat de minister Miquel in het Huis van Afgevaardigden de Staatsbegrooting voor 1897 /98 had ingediend en toegelicht die, dank zij de conversieplannen, trots velerlei nieuwe uitgaven zonder een tekort sluit was de van Binnenlandsche Zaken baron Von bet woord om eene interpellatie Deze liep over de ontbinding van eenige vergaderingen in Silezië, waar Poolsch gesproken werd. De band tusschen centrumspartij en Polen is altijd nauw geweest en genoemde partij, die de Polen in den laatsten tijd een paar maal in den steek had gelaten, had reden hun eens weder een dienst te bewijzen. Het antwoord van den Minister werd dan ook door de Polen met evenveel teekenen van misnoegen begroet als door de centrumspartij, terwijl het Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. aan kant, de stoom met al zijne werktuigen door de rechterzijde en de nationaal liberalen opgeruimd, enz., enz hoe zouden we staan j 4 tegenover de buitenwereld? Niet waar te onzinnig om er verder over te spreken. Bij j het sukkel-geloof is onze botermarkt reeds half verloopen en kost bet moeite en inspanning genoeg er weder boven op te komen. Daarom, we hebben beter te doen, dan onzen tijd met zeuren te verbeuzelen. Wij moeten. En als daar menigeen de vrees om het hart slaat dat hij niet meer mede kan komen in den strijd op allerlei gebied, dan hebben we .j geven niet, maar gedraag u manlijk, - kloekmoedig, Een vaste baak daarbij is 1 van Gabe Skroar: «Doch din plicht en lit de ljue rabje! De wereld schikt zich naar ons.^wij hebben ons naar de wereld luide werd toegejuicht. Het betoog van baron Von der Recke kwam hierop neder, dat de Regeering. het recht hebbende toezicht te laten houden op politieke vergaderingen, dan ook daartoe in de gelegenheid moet zijn. Die gelegenheid mist zij, wanneer daar gesproken wordt in een taal, die de aan wezige politiebeambten niet verstaan. Wordt er gesproken in de taal van de meerderheid der omwonende bevolking, dan kan men eischen dat ook de politie beambte haar voldoende machtig is. FRANKRIJK. De Prefectorale Raad te Toulouse heeft 25 van de 36 Raadsleden, die er sedert eene maand op het «Kapitool” zitting hadden, onwettig verkozen verklaard. Zij zullen daarvan in hooger beroep komen, maar men gelooft niet, dat zij bij den Raad van State gelijk kunnen krijgen. Nu hadden deze heeren meêgestemd ter benoeming van de gedelegeerden in het kiescollege voor den Senaat, zoodat de beslissing vrijwat gevolgen zal kunnen hebben. Trouwens, men is deze dingen te Toulouse gewoon en de aldaar gehouden verkiezing voor den Senaat op zicbzelve is van zeer twijfel- acbtigen aard geweest. De oud-Minister Constans heeft er, naar het schijnt met ééne stem min derheid, voor een socialist de neerlaag geleden en men spreekt van allerlei «onregelmatigheden” «vergissingen” in cijfers, een ten onrechte geldig verklaard biljet enz. Over dit alles zal de Senaat te oordeelen hebben en ook over allerlei geweldenarijen, die er moeten hebben plaats gehad. Op eene bijeenkomst der gedelegeerden van ’t kiescollege ter prefectuur b.v. moeten de socialisten en radicalen een hels kabaal hebben aangericht, bewerende in «bet huis des volks” te mogen doen wat zij verkozen. Er moet met steenen geworpen zijn, aanplakbiljetten afgescheurd, uitdeelers van stembriefjes met geweld verwijderd en wat dies meer zij. ENGELAND. Sir Michael Hicks Beach, kanselier der Engelsche schatkist, verklaarde in een te Bristol uitgesproken rede, dat Engeland haar suprematie op zee moest handhaven en dat het vrijhandelstelsel noodzakelijk was voor Engeland. Het Britsche rijk moet zich steeds uitbreiden, ten einde debouches te vinden voor de Engelsche producten, die door beschermende rechten in andere landen geen toegang vinden. Aan de Temps wordt uit Liverpool een merkwaardig staaltje gemeld van de wijze, waarop de Koninklijke Niger-Maatschappij (Engeland’s tweede «Gecharterde”) hare be schavende taak opvat. Zes maanden geleden zond zij een expeditie uit tegen een stam in de streek der Benoeë, onder aanvoering van majoor Testig. De stam werd geheel uitgeroeid, zijn dorp in brand gestoken en het hoofd van den Koning in triomf naar bet Engelsche kamp medegevoerd. ITALIË. Donderdag heeft te Napels de plechtige uitvaart plaats gehad van wijlen kardinaal San Felice, welke door den prefect, den burgemeester, tal van generaals en admi raals enz. werd bijgewoond en ook door den Duitscben ambassadeur. De Italiaansche minister van Oorlog heeft in eene aanschrijving aan de legercommandanten den officieren in actieven dienst verboden deel te nemen aan eventueele feesten ter eere van de uit Afrika wedergekeerde krijgsgevangenen, bun tevens aanbevelende om bet houden daar van zooveel mogelijk tegen te gaan. krijgt hij zelfs centen terug vau zijn biljet rakende de personeele belasting, om dadelijk daarna weder een ander beschrijvingsbiljet te ontvangen, als de ontvanger dit n.l. noodig acht, en zijn hoofd duizelt van al die veranderingen: hij kan er zoo spoedig niet bij. De «Tweede Kamer” doet of liever deed niets, en toch van de burgers en de burgeressen wordt voor geen gering deel door al deze om standigheden bepaald. Laten alle bedillaars zich eens een oogen blikje stilstand voorstellen in ons goede Vader land. Alle wetenschap, tenminste de laatste, gen, eene nieuwe kieswet met een geheel I wees kloel krijgt hij goedkoopere het woord i- I ZX1-.4- kvi i. 1 i en geene patentbelasting meer te betalen, maar njet daar komen vermogens- en inkomsten-belastin te richten. Wel te verstaan: dit alleen wat het maat- ander stelsel van verkiezerij en ten slotte nog schappelijk, het staatkundig leven betreft. Voor ons eigen binnenste behouden we deugd en goede zedendie worden door den geest van onr -n tijd niet bedorven. Wat men daar ook van moge preeken, de vooruitgang wil karak ters, karakters van deugdelijkheid, van per soonlijkheid. Ook in dit opzicht wil ze meer en beter dan vroeger. Men moge klagen over al wat valt, ook wij allen vallen, de een vroeger, de ander later; men moge moedeloos worden bij zoovele andere toestanden, als we thans rondom ons aanschouwen, dat is altijd zoo geweest; men moge twijfelen aan de toekomst: bange vrees bezielde reeds voorheen meer dan één 1 de verstandige, bedaarde, welwillende mensch klaagt, noch twijfelt, noch geeft zich aan moe deloos over, want bij alle duisternis en nevelen hem heen, als hij moeite heeft zelfs een Daar rijdt de trein, daar vaart de boot Daar stuift de damp uit zoo menige fabriek! Hoe ellendig, bromt deze of gene. Vroeger was er nog een broodje te verdie nen. maar tegenwoordig Alles naarheid; al die stoommachines moesten nooit in de wereld geweest zijn zij houden een werkman het brood uit den mond. En de handelsreiziger klaagt mee en de logement houder evenzeer, en de voerman dito en wie al niet meer En ziet, daar ontspint zich een eenvoudig gesprek over hemdrokken en kousen. Gebreiden «spullen”, als vroeger, mijn besteveel te duur. Men koopt ze tegenwoordig voor een schijntje, geweven, door stoom geweven, voor een schijntje, hoor. En de werkman hoort van groote karweien in Holland of Duitschland en de logementhouder van guedkvvp bic. ui., of gene stoom-bierbrouwerij en - ja ze zijn om te het toch volmaakt met elkander eens de stoom vóór de maatschappelijke hervormingen te doen En toch zoowel de handels- gaan) en om te vervolgen, bet per en de logementhouder soonlijk leven coupé «Neen, wat ik verkondigd heb, is dwaasheid. Hoe zou het mogelijk zijn, dat onze aarde er bij kon komen ’t in haar hoofd te krijgen om de zon te draaien 1” Aldus sprak Gallileï Gallileï, daartoe ge dwongen en bevreesd voor verdere vervolging. De geleerde herriep zijne woorden«de aarde staat stil,” aldus getuigde hij, maar bij voegde er in éénen adem (zij het ook met minder luide stem) de bekende woorden aan toe «en toch draait zij Wellicht was Gallileï minder bevreesd, dan we veronderstelden; wellicht was hij zelfs een zeer verstandig man, verstandig ook in dit opzicht, dat hij begreep, dat de waarheid toch zou zegepralen en deze niet nader door een offer zijnerzijds behoefde versterkt te worden. En dan had hij volkomen gelijk met tegenover eene blinde of verblinde schare oogenschijnlijk maar toe te geven. Er is toch ook eene les. die predikt: geene paarlen voor de zwijnen te werpen Wij nu leven meer dan drie eeuwen na Gallileï en de waarheid heeft gezegepraald. En toch zijn er nog velen, die de aarde nog altijd op hare grondvesten doen rusten en niets van de draaierij willen weten. Zij koopen almanakken en lezen van zone- en maansver duisteringen en ’t komt geen oogenblik in hunne gedachte te twijfelen aan de waarheid der gestelde data’s en uren. Neen, eene ver duistering zal plaats hebben, de almanak zegt het en daarmede uit. De stuurman ter zee berekent zijne schuine en koppel-koersen, hij schiet de zon of deze of gene sterhij maakt zijn bestek en bepaalt de plaats ter aarde, waar hij zich op een gegeven oogenblik bevindt, het mist hem niet. Én de sterrekundige èn de zeevaartkundige, ze gaan eeuwen reeds met de meest zekere uitkomsten tezeil op de woorden, die Gallileï aan zijne herroeping toevoegde; iedereen weet dit, of kan dit weten en toch Wat het persoonlijk leven van velen aan gaat, ook daar wachten moeite en strijd, jong mensch, het leven nog niet kennende, ging men vol vertrouwen de wereld in. vertrouwde en rekende ook ieder ander braaf en had was ontstond «c,. c.„c.y=c om kera „,„c.«c ucc. «c..u cc. wat deugd mocht heeten. De zelfzucht grijnsde enkele lichtstraal te ontdekken, weet hij het: aan allen kant. Maar toch na veel leeds i geleden en veel strijds gestreden te hebben, na gelouterd te zijn in den grooten kring, dien men wereld noemt, gerijpt door ervaring, trad men op, doornen van distelen lezend, en bracht men het, ondanks tegenwerking en miskenning tot eene hoogte, dien men zich bij den aan vang niet had voorgesteld ooit te zullen kunnen bereiken. De wereld gaat vooruit en wij moeten mede. Of we al tegenspartelen, het baat ons Zoo dwaas hij is, die door een ruk aan wil brengen, zoo dwaas is ook hij, die zich niet wil schikken in het gareel van zijnen tijd. Wij moeten mede, altijd voort! De wetenschap gaat voorop. Zij wijst nieuwe bronnen van welvaart, nieuwe wegen ter be- wandeling: de maatschappij volgt. Wat de wetenschap leert, zet zij om in tastbare gestalte en verandert daardoor het geheel. De politiek wordt gedwongen met dit alles rekening te Minister houden en de bakens te verzetten als bet getij der Recke aan het woord om eene i verloopen is. (Tusschen twee haakjes merken der centrumspartij te beantwoorden, goedkoop bier uit deze we hier op, dat het veler streven is de zaken - - ja ze zijn om te keeren en de politiek (de staatkunde) FRI BUD VGOR FRIESLAND. MEIMS- IA ADVERTENTIE-

Friso nl | 1897 | | pagina 1