I I r ZATERDAG 16 JANUARI 189T. Zeven No. 5. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r H. de rekening Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. I de stichting i een aan den eerstgenoemde ge- De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag, 18 Januari e.k., des avonds half negen. Op last van Gedep. Staten dezer provincie zijn thans al de zeesluizen gesloten. Als ’t nu maar niet begint te dooien Mr. van Buttingha Wichers, subst. officier van justitie te 's-Gravenhage, heeft naar het Vad. meldt, wegens gezondheidsredenen bedankt voor zijne benoeming tot officier van Ijsbreker II justitie bij de Rechtbank te Heerenveen. De postbode van Gorredijk op Terwispel is in zijne betrekking geschorst. Deze handeling moet in verband staan met eene ontvreemding van goederen uit een bakkerswagen. Aan mr. A. Burger is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats vervanger te Heerenveen. en is in zijne plaats benoemd mr. J. Woltman, advocaat en procu reur aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf bij het bestuur van de contributie Zeedijken- Oostdongeradeel de heer K. P. Wobma. Ofschoon de praatjes omtrent het kop- afsnijden van Atjehers, op last van kapitein Jansen, reeds elders genoeg zijn weerlegd als een leugen bericht van den een of anderen onbekende, die zich laf achter den uitgever van eene courant verschuilt, laten wij toch hier nog even volgen hetgeen een onzer vroegere vrijzinnigen, die althans bij wijze van proefne ming dezelfde dingen ongeveer willen? De radicalen kunnen, zou ik zeggen, tevreden wezen. Er is in weinig jaren, ongetwijfeld ook door hun geestdriftige geloofsprediking, een belangrijke wijziging in de openbare meening gekomen. De volstrekte onfeilbaarheid van het oude evangelie der staatsonthouding in staat huishoudkundige belangen heeft plaats gemaakt voor het inzicht, dat de opdrijving van dat be ginsel een ander hoogst belangrijk kwaad in ’t leven riep, ’t welk in het belang der gemeen schap moet beteugeld. Er is op de openbare levensstraal niemand meer, die niet van dat oud beginsel is afgeweken en die niet erkent dat er verder van zal moeten afgeweken wor den. En we weten het immers, als eenmaal maar de draai is gemaakt, als de trein maar eenmaal over het doode punt is, dan gaat het met klimmende snelheid voorwaarts. En dan is een kundig, bezonnen treinleider een onbe taalbaar man. De radicalen kunnen gerust zijn. Oneens is hij het met prof. Molen loopt niet meer terug. maakte de stoomboot tocht door het IJ en het om bet drijfijs op te De trein Een expres, een blik- semtrein zal ’t niet worden. Maar als de liberalen flink aaneengesloten blijven, gaat het met goede vaart vooruit. En hij gaat altoos in de richting door de radicalen gewenscht, al komt bij later, veel later, aan het eindpunt dan zij goed achten. De radicalen, als regeeringspartij onmachtig, zullen óf met de clericalen óf met de liberalen moeten samengaan. Het belang der zaak eischt, dat zij de laatsten niet van zich stooten. Sommigen beweren wel, dat de nieuwe kiezers, meest werklieden en ongeduldigen, de 8r°ote krankzinnigengestichten te worden opge- kracht der radicale party zullen vormen. Maar hoevelen op radicalen stemmen zullen, is niet uit te maken, voordat de stembus gesproken heeft. Amst. Ct. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad vertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Pers van den Dag. Unitariër opnieuw aan het woord. -- Onder het opschrift «niet getalmd” bepleit Unitariër opnieuw in het Handelsblad de noodzakelijkheid van eene groote en krachtige liberale staatspartij, rechts begrensd door de aarts conservatieven, links door de ultra radicalen, een partij niet uitsluitend bestaande uit mannen van een nuance, maar in zich op nemend allen die meê willen verwezenlijken, als legeeringspartij, wat voor verwezenlijking vatbaar is, en zóó dat de meest gematigden kunnen zeggen: «in vredesnaam dan,” en de minst gematigdenbeter een half ei dan een leege dop.” De scbr. n.l. is teleurgesteld, omdat de vrij zinnigen buiten Amsterdam het verdienstelijk Amsterdamsch program niet aannemen als het hunne en niet «een net van saamgebonden vereenigingen uitstrekken over gansch het land.” Van de Leidsche Unie bestrijders had hij het initiatief tot oprichting van een Centralen Bond verwacht. graaff, die het beleid der Unie prees: Zij was, zegt U, eenmaal geworden, in strijd met haar doopbelofte, het orgaan der driftig geworden liberalen. Maar in de nieuwe periode had zij naar het centrum der partij moeten luisteren. Nu heeft de Liberale Unie, roofplegend door dien naam te behouden, zich verklaard vóór de radicale linkerzijde alleen, en van zich afge- stooten hen die, ofschoon in veel opzicht ’t zelfde willend, niemands overtuiging geweld willen aandoen. Hij herinnert zich wel de woorden van den voorzitter, dat de eisch van instemming met gematigdheid zal worden gedaan. Maar hoe groot zal die afwijking mogen zijn en wie zal dat vaststellen «Ik zou,” zegt hij, «wel eens bijeen willen zien de Nederlandsche staatslie den. bereid om straks, als ’t wezen moet, mee te regeeren, die, als mannen van nauwgezette consciëntie, hunne hand leggend op het Unie- program, zeggen durven: «ik zweer trouw aan dat program, zoolang totdat het zal zijn uit gevoerd.” Zij zouden in een oogenblik te tellen zijn. In zijn tweede artikel waarschuwt de echt, opnieuw tegen clericale en clericaal-sociale politiek (na een uitweiding over verschillende vormen van geloof). De Standaard heeft als hartewensch uitgesproken: het land geregeerd overeenkomstig Calvijn’s credo. De Tijd stelde als ideaal de Staat geleid door het woord uit Rome. Tot bereiking van dat doel moet ook de sociale quaestie dienen. Zoo beide partijen zich thans aan het hoofd der volksbeweging plaatsen, het is om te voorkomen, dat het volk aan hun geestelijke leiding ontsnapt. Het «Woord uit Rome” heeft daartoe de geestelijk heid gemachtigd, maar zij kan ook niet verder gaan dan het «Woord” baar toestaat. Het zelfde geldt van de sociaal-calvinisten. Ook zij huldigen niet één groot en algemeen volksbe lang, wat slechts goed en afdoende door de Staatsmacht te behartigen is. De regeling der stoffelijke belangen moet hun geestelijk konink rijk dienen. Deze partijen zijn voor de radicalen onbe trouwbare bondgenooten. Maar wat meenen de radicalen met hun hulp tot stand te kunnen brengen, wat zij niet zouden kunnen verkrijgen door te letten op de wenschen der nietradicale Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leiden is tegen een raadslid van Katwijk een gevangenisstraf van twee dagen, subsidiair twee gulden boete, ge- ëischt, als beschuldigd van het aanhitsen van zijn hond tegen een vrouw. De Bouwkundige Vereeniging te Deventer heeft prijsvragen uitgeschreven voor timmermans- werk, in te leveren vóór de e. k. Paaschdagen. Voor den burgerlijken veeartsenijdienst in Nederlandsch-Indië worden gevraagd veeartsen, die aan de Rijks veeartsenijschool bet diploma van veearts verkregen hebben. De Arnhemsche rechtbank heeft den expediteur en zijn bediende, beschuldigd van vervalsching van merken, waardoor goederen aan visitatie onttrokken werden, vrijgesproken. De rechtbank verklaarde het O. M. niet ont vankelijk in zijn eisch tot veroordeeling, daar een fiscale vervolging had moeten voorafgaan. De Spaansche troepen schijnen thans toch overwinningen op Cuba te behalen. Zij schijnen, volgens hun berichten althans, de provincie Pinar del Rio schoon geveegd te hebben. Driehonderd gebouwen, met de daarbij behoo- rende landerijen, hebben zij verwoest. Generaal Weyler gaat nu naar andere provinciën. Van zijn terugroeping schijnt voorloopig geen sprake. WORKUM, 13 Jan. 1897. Bij de heden gehouden aanbesteding wegens de levering van 1000 Roggenbrooden, ten behoeve van bet Burg. Armbestuur, was ingeschreven door C. Damstra met f 116, en K. J. de Vries met f 119.93’. De levering is gund. WORKUM. Door den Minister van Bin' nenlandsche Zaken is benoemd als amanuensis bij de natuur en scheikunde aan ’s Rijks veeartsenijschool te Utrecht, onze stadgenoot de heer A. T. Visser. BOLSWARD, 14 Jan. Heden avond ver gaderde onze gemeenteraad voor 't eerst in dit jaar. De plechtigheid werd begonnen met het beëedigen der onlangs herkozen acht raadsleden en daarmee was alles weer op den ouden voet. Vervolgens werden benoemd: a. tot Wethouder de heer H. Oosterbaan. b. tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand de heeren H. Oosterbaan en H. Schievink. c. tot leden der Commissie voor de gasfabriek de heeren T. v/d. Weij en C. W. Eisma. d. tot leden der Commissie voor de gemeen- tereiniging de heeren H. Schievink en Banning. e. tot leden der Commissie voor de Straf verordeningen de heeren T. v/d Weij en C. W. Eisma. f. tot lid der Commissie voor de gymnastiek- school de heer P. J. de Boer. g. tot leden der Commission tot opname van rekeningen 1°. voor de rekening van het St. Anthony Gasthuis de heeren P. J. de Boer, Mulier en Eisma. 2". voor die van het Weeshuis de heeren V. T. de Boer, Lunter en Hommes. 3". voor die van het Algemeen Stads Ar menhuis de heeren v/d Weij, Eisma en Wartna. 4". voor die van de Stads-werkinrichting de heeren P. J. de Boer, Schievink en Banning. stadgenooten (fuselier) daaromtrent aan zijne ouders schrijft uit Kota Radja «Wat u schrijft aangaande het leven dat de couranten maken over de twee koppen die kapitein Jansen in een boom zou hebben ge hangen, is ook al naar hier overgewaaid. Dat de koppen er hebben gehangen is waar, maar het visitekaartje heb ik niet gezien alhoewel wij er pal bij langs zijn geloopen. Het beweren als zou dit door of op last van de kapitein zijn gedaan is niet waar, daartoe acht ik hem niet in staat. Maar daar hij zelf altijd vooraan is zoo is het best mogelijk dat het gevalletje achter hem is gebeurd, eer hij zelf er iets van heeft be speurd om het te verhinderenen dan is hij niet zoo’n teerhartige om, wanneer zoo iets eenmaal is gebeurd, er ook zoon drukte over te maken in de Compagnie, als de heeren courantschrijvers het in de Hollandscbe couranten doen.” De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft B. en W. der gemeente Leiden gemach tigd om met 20 Januari a.s. vier paviljoens van het nieuw gebouwde krankzinnigengesticht op Endegeest in gebruik te nemen, zoodat daar thans ongeveer 200 patiënten kunnen geplaatst worden. Door de Koningin-Regentes is aan dr. Wiersma en mevrouw Tonckens te Groningen machtiging verleend tot oprichting van een krankzinnigengesticht daar. Het doel is de stichting van een observatiestation voor krank zinnigen, waar dezen, alvorens naar een der EN TWINTIGSTE JAARGANG. zonden, behoorlijk zullen kunnen worden geob serveerd. Daardoor zal, in afwachting van eener volledige psychiatrische kliniek, in bepaalde behoefte worden voorzien. De scheepvaart ondervindt veel hinder door het ijs; de binnenvaart op de kanalen is zoo goed als gesloten. In de Zuiderzee is veel drijfijs, terwijl het water zeer laag is. De stoombootdienst KampenUrk— Enhuizen wordt nog volgehouden door de Minister Uavelaar. Deze boot heeft eenige dagen bij Urk in het ijs vastgezeten. In het Noordzeekanaal vertoont zich veel grondijs, zonder dat de scheepvaart er door belemmerd wordt. W oensdagochtend een kanaal naar IJmuiden ruimen. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat de provinciale adjudant in elk gewest belast is met het overnemen en indeelen van de lotelingen in de provincie, terwijl die verrichting ten aanzien van de manschappen uit Drenthe aan den provincialen adjudant in Groningen wordt opgedragen. De indeeling zal tusschen 1 en 12 Maart a.s. plaats hebben. De soldij van de tamboers, pijpers en mariniers le en 2e klasse is met ingang van 1 Januari jl. verhoogd en gebracht voor een marinier, tamboer of pijper le klasse op f 0.60 en voor die der 2e klasse op f 0.50 per dag. Het plan bestaat, Hr. Ms. flottieljevaartuig Udi, in aan bouw bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen, in het laatst dezer maand van stapel te laten loopen. De Edi is bestemd voor de Indische militaire marine. RISO wik- n im in u:\in llllll 11)011 FMKLffl. t

Friso nl | 1897 | | pagina 1