Nationaal IJsfeest DRUKWERKEN worden spoedig, netjes en tegen concur- reerende prijzen gereed gemaakt ter Snel persdrukkerij van Een iAU-Mr in Neö.-Inöie. Boelgoed - Workum. W\,. Alles opgeluisterd door Fanfare-corps „Vooruit.” IJsvereeniging „Hindeloopen.” HARDRIJDERIJ F fr r Kerk- en Schoolnieuws. Advertentie n. Feuilleton. Alle voorkomende op Maandag 18 Januari a.s., Priksleden-Wedstrijd door Dames, gekleed in OUD-ÏÏINDELOOPER-COS- TÜUM, gevolgd door een Om zeer fraaie Prijzen. Marktberichten. Ds Ds. het Slot volgt. het Stembureau voor de verkiezingen in 1897 en wel één bureau voor de Tweede Kamer. Prov. Staten en den Ge meenteraad, de heeren Banning en Eisma, tot plaatsvervangers de heeren Oosterbaan, Wartna en Schievink. hulp kostten dezen dienaar Hij kon met een woord Snelpersdruk Firma II. BRANDENBURGH ZOON» Marktplein, Workum. II. ijzer, - 5.10 a - 5.75 Teder die iets te vorderen heeft of 1 verschuldigd is aan A. T. VISSER, wordt beleefd en dringend verzocht daar van opgave of betaling te doen ten zijnen huize vóór 1 Febr. 1897. smet. vermelding daarvan is nu i den. Het telastgelegde en niet-strafbaar verklaard, en werden ontslagen van alle rechtsvervolging terwijl de teruggave der in beslag genomen koe werd gelast. Dit vonnis grondt zich hier op: Uit bewusten kring was het vervoer ver boden, binnen den kring, door den Minister aangewezen, niet. Zie art. 40 en 43 van het kon. besl. van 10 Juli 1896 (St.bl. no. 104). zee van HEEREN en DAMES, waarbij de Dame moet gekleed zijn in Oud-Hindelooper-Costuum. N. B, Begin der optocht naar de baan, na aankomst der trein, welke 12.57 van uit Leeuwarden hier stopt. In no. 102 van den vorigen we mee dat de kommiezen waren om te verschijnen voor het kantongerecht te Emmen, wegens het vervoeren eener slachtkoe van Dalen naar hier, dus binnen den kring, door den Min. van B. Z., aangewezen als be- Thans vernemen we den uitslag en, de noodzakelijk gewor- i bewezen feit werd de beklaagden Deurwaarder G. KEIKES, te Bolsward, is voornemens op Woensdag den 20 Ja nuari a.s., des voormiddags ten half elf uur, ten verzoeke van den heer Mr. A. D. WASSENAAR, Advocaat Procureur te Leeuwarden, als curator in het faillissement van Martje van der Werft’ te Workum, ten huize van die gefailleerde, publiek, a contant te verkoopen, de tot den fail lieten boedel behoorende goederen, als: I. MEUBELEN en HUISGERADEN: linnenkast, chiffïonière, tafels, stoelen, spiegels, klokken, lampen, karpet, matten, kleedjes, gordijnen, kachels, petroleum stellen, tobben, emmers, eenig koper-, ijzer-, glas-, porselein- en aardewerk. GOUD en ZILVER: gouden oor- 2 dito mutsspelden, flacon met gouden dop, zilveren breidoppen, dito schupje en lepeltjes. Bevallen van een Meisje ANNA MOLE NAAR, Echtgenoot van JOHs. PISO. Workum, 10 Jan ’97. Eenigste Kennisgeving Verschenen de 2e druk van: „HET VRA.GENB0EKJE OP DE KIESWET” ten dienste der kiezers; met volledige opgave van Districten, Tabellen, enz door R C VERWEYCK. Onmisbaar voor Kiesvereenigin- gen en Kiezers. Prijs 25 cent, bij getallen minder. In veertien dagen was de eerste oplaag totaal uitverkocht. Voorhanden hij den Uitgever van dit Blad. Hoe verder naar Aan de heden, Donderdag, van wege de ijsclub «Bolsward” gehouden hardrijderij door mannen, die geen geadverteerden prijs hadden gewonnen werd door 32 personen deelgenomen. De prijs, een gouden remontoir horloge, werd behaald door M. Kamstra van Workum. De le premie, een zilveren remontoir hor loge, door S. Althuisius van Gauw. De 2e premie, een nikkel remontoir horloge, door E. Kamstra van Workum. Onze ijsbaan, waarop we trotsch zijn, is ééne effene, spiegelgladde vlakte en sterk genoeg om, mocht het weifelend weder aanhouden, ons nog geruimen tijd een prachtige, veilige gelegenheid aan te bieden waar we naar harte lust aan ’t ijsvermaak kunnen deelnemen. Dat danken we aan de kloeke mannen, die ’t be stuur der club «Bolsward” uitmaken en die al hunne zorgen aanwenden om de baan keurig in orde te houden. Sierlijk was ze dan ook dezen middag getooid. Die mannen een woord van hulde en dank! III. WINKELGOEDEREN, w.o. manu facturen, alsbaai, bever, boezelaar, rok- streept, flanel, keper, merinos, broekstof, linnen, katoen, voerings, bont, enz. sajet, garens, knoopen, doeken, wollen- en ka toenen kousen, gebreiden onderbroeken en borstrokken, kant, strikken, kraagjes, handschoenen, boezelaars, etc. Voorts: Winkeltrap, toonbankbascule, lessenaar, en hetgeen meer zal worden aangeboden. hoe minder kans op rijden, hoe minder hard rijders. Die waarheid van vroeger is het thans niet meer. Het dorpje Zurich, onmiddellijk aan zee gelegen, heeft deze week (Dinsdag) getoond, dat het van alle andre dorpen in ’t Noorden onzer gemeente de kroon spant. Niet alleen, door dat het de eerste hardrijderij heeft gehouden, maar ook door dat het eerste rijders heeft. De prijzen toch werden, niettegenstaande er velen van andre dorpen deelnamen aan den wedstrijd, behaald door eigen ingezetenen de h. h. L. J. Hilarides en 0. J. Blanksma. STAVOREN, 14 Jan. Het ijs in den Fr. Zuidwesthoek is nog zeer onbetrouwbaar, het aantal gaten en wakken is legio. Een meisje uit Koudura geraakte gisteren in het wak bij de spoorbrug te Molkwerum. Met zeer veel moeite werd zij gered. Oppas- Pi'c Telegra Y. KUIPERS, firma H. Brandenbürgh Zoon, Workum. Marktplein. politie te Enschede. NIJEHASKE. 13 Jan. Van wege de ijsclub «Ysnocht” alhier, werd heden eene hardrijderij van vrouwen gehouden, waaraan door 14 rijd- sters werd deelgenomen. De prijs, een fraai gouden dames remontoir horloge met ketting werd behaald door Dirkje Pen te Steggerda, terwijl de premie, een fraai zilveren dito met ketting ten deel viel aan Akke Engelsma te Oldeboorn. COEVORDEN. jaargang deelden J. M. en J. de V. alhier, gedagvaard voor HINDELOOPEN, 14 Jan. Verscheidene ingezetenen dezer gemeente zijn ontevreden. En naar ’t ons voorkomt, hebben ze daartoe reden. Wat toch is het geval? Met het oog op de invoering der nieuwe wet op de personeele belasting hebben de meesten zoo ongeveer de helft betaald en wachtten ze af, hoe het verder zou komen. Nu ze weten, dat daar een derde kan worden gekort, hebben ze de biljetten met de noodige penningen gereed om den Ontvanger te voldoen, den Ontvanger, die slechts ééns per maand, en wel den derden Donderdag ten gemeentehuize zitting houdt. Nu echter werden ze in de afgeloopen week verrast door het ontvangen eener waarschuwing, altijd iets van minder prettigen aard. In ge wonen doen zouden die dingen vrij zeker ach terwege zijn gebleven. Maar waarom kwamen ze dan thans? Met de invoering van de nieuwe wet op het personeel, het oude moest aan kant! Heel wel, maar waarom dm niet een’ buiten gewone zitdag? Waartoe vervolging, als dit anders niet het geval zoude zijn Men weet het, over ’t algemeen is de fiscus gehaat, en dit is te betreuren, belasting toch moet er wezen. Maar nu belasting op belasting en zulks te goeder trouw. Dit is het, wat men kwalijk neemt. Men weet het, men kan betalen te Workum, rraar eene gemeente met een enkelen zitdag per maand rekent dien zitdag haar betaaldag. En waarom ook niet Men moge strenge bevelen hebben van bovenaf, eene uitgebreide vervolging over enkele centen of guldens, vooral in een overgangstijdperk heeft naar de Wet der billijkheid geen recht van bestaan. Opmerkelijk is het dat een der ambtenaren, ofschoon gewaarschuwd, door het ijs zakte. Door een paar flinke jongelui geholpen, werd hij spoedig op het droge gebracht en verder behoorlijk verzorgd. Waarschuwing en geen vijf centen, van dank vrij. Met welke verschillende maten wordt alzoo niet gemeten? WONSERADEEL. sen is en blijft de boodschap! Rijderijen werden gehouden te Bakhuizen (Dinsdag) en te Hemelum (Woensdag). Beide wedstrijden waren zeer geanimeerd. BAKHUIZEN, 12 Jan. Aan de heden alhier gehouden hardrijderij van mannen namen Makkum De prijs werd behaald door ker te Stavoren, cadeau C. Quack te Hemelum, t te Workum, troost j Exmorra Er werd vin 1 26 rijders deel. De prijs werd behaald door A. Visser te Koudum, de premie door P. Blee- Cornwkrd troostprijs M. Kampstra premie J. Schaper te Koudum. nig gereden. OUDEGA (H. O. en N.) 13 Jan. Naar Gaast we uit goede bron vernemen is onze plaats genoot M. de Vries benoemd tot agent van h. tot leden van 8 Workum (Herv.) W. v. Ferwoude Fr. 75 kilo kleine 4 arm klaar staan. f 3 45 - 2.86 - 2.97 - 3.90 - 4 50 14 Jan - 7.00 f 4 50 - 4 00 a - 4 50 Renomen 2 vaten f 3 65 - 2.96 - 3 02 - 4.00 - 5.00 1 1 3.50 a - a f f 5.10 a f 5 70 a f 5 65 a een wit linnen pak met een een reispet op boven op een gelingen, verlaten we nu liever het gastvrije Panolan en jonegoro. Het eerste plaatsje waar ik me der vele sectiehoofdplaatsen derge Solo-vallei. lyke, niet bepaald toiletartikelen te noemen sub- over, stantiën. Doch goddank is hier te lande de badkuip _-i .1. i-i:-i_ -l.l. en al de hoofdplaats. BESCHERMHEER: 9ÏCz. al. van SLauta. -9 ’s Morgens b. v. in grooten zonnehoed of 1 paard, ’s avonds eerst in toga en baret voor het W— heb medegedeeld, alleen met dit verschil, dat ik hier drie- a viermaal zooveel visites heb te maken, en, om reden er een groot getal kinderen in de leerjaren is, ook dagelijks een paar uur catechisatie geef in een der scboollocalen Gedurende den tijd des jaars dat ik er niet ben, wordt dit laatstge noemde werk verricht door een op voordracht van den kerkeraad benoemden en door het Gouvernement zwarte jas, zonder pluisje of smetje, boven met dertig gulden in de maand bezoldigden gods- paard of druipmat tegen een slootswal op- 1 dienstonderwijzer, die echter niet eens een radicaal lende! O, waar bleef het respect en het 1 als zoodanig behoeft te bezitten, gelijk in Nederland. Daar preek ik in de groote zaal van de sociëteit, meest voor een publiek van een veertig a vyftig personen. De localiteit is goed wat vo ir spreek gestoelte dienst moet doen, helaas minder een t een soort tweede ver- gens rijke budget beschouwt, maar juist als eene dieping er boven op, die zeer schuin afloopt, net zoo’n middendoor gezaagd kippen-nachthokje. Maar leven. daar komt verandering in; als ik er nu weêr kom, Voorm. 9 uur uur Ds P. A. Dat is voor mij ook eene van de redenen, waarom myn ambt mij hier zoo bizonder goed bevaltmen ziet en beleeft en ondervindt en maakt tneê een massa dingen, „wovon sieh eure” ik wil niet zeggen „Schulweisheit”, maar deftigheid nichts trjiumen lasst. Stel U voor collega A. of Z., met zijne hagelwitte boorden en sneeuwwitte manchetten, zyn onberispelijk opgeborstelden zijden hoed, zijn De aanvoer van granen en zaden was niet ruim. Prijzen onveranderd. GRONINGEN, 12 Jan. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, Vereeniging. f 47.50 af - .- J vaten. FRANEKER, 11 Jan. f 5.80 f 5.75 3.75 3.60 3 05 3.C0 f 5 65 (4) Die petroleumbron, beter gezegd - fontein, is bepaald interessant om te zien. In de verbor gen, onderaardsche schuilplaatsen opgespoord door het den harden rots doordringende en splijtende stalen boorijzer, wordt het sedert duizende en nogmaals duizende jaren aldaar verzamelde vocht naar de oppervlakte opgeperst, en met eene zoo danige kracht, dat, wanneer de kraan der meer dan armdikke buis, die op de vindplaats tusschen rotsblokken met cement bevestigd is, wordt losge draaid, de ruwe aardolie tot eene hoogte van veertig a vijftig voet opspuit. Het vocht is dik en bruin als koffij, alleen met een eenigszins anderen smaak en een groenachtigen weerschyn, als men ’t in de plassen op den grond ziet vreemd genoeg heeft het volstrekt geene on verdragelijke lucht. De voor gebruik gereed ge maakte, gezuiverde lichtolie stinkt veel erger. De winsten, welke deze „Dordtsehe Petroleum- Maatschappij” maakt, moeten aan ’t fabelachtige grenzen. Het is meermalen voor mezelf eene eigenaardige gewaarwording in welke vreemde situaties, en ook in welke vreemde costumes men zich als predikant in Indië op een en denzelfden dag kan bevinden. M 17 Jan. W. M. i Workum (Doopsgez.) 17 Jan. Ds. Siemelink. Zondag 17 Jan. Voorm. hall- tien Ds H. A. van Oostrom Soede (Avondmaal/ Avonds 5 uur Ds. J. van der Weide (Dankzegging). 17 Jan. Voorm. 9 uur Ds W. van den Bijtel. Avonds 5 uur Ds G. Th. Smit. 17 Jan Voorm 9 uur G Tb Smit 17 Jan. Nam. halftwee d. Bijtel, van Makkum. 17 Jan. Voorm. 9 uur Ds. W. van der Schans. Nam. halftwee Ds. van der Schans. Voorm. halftien Boterprijs. le keur Aanvoer 2 j en „Frisia” geen opgaaf. Totale aanvoer 7 j en 2 J vaten. WORKUM 15 Jan BOTER. Marktprijs 48.50. LEEUWARDEN, 15 Jan BOTER. Markt 48.5C. A an voer 81 en 64 VHton. Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo Winter Garst 60 kilo f 3.50 a i Zomer 60 kilo Witte Haver 50 kilo f 2.95 Prob. 50 kilo - 2.95 a - Sp. Kanariezaad 75 kilo Fr. 75 kilo Erwten, Schokkers f 6.00 a - 8 50 kleine - 5,00 Platte Boonen f 4.00 a I A mei. lange op een paard of druipmat tegen krabbelende! decorum en de waardigheid Ik geloof dat dit de middeleeuwer in mij is, die in dit min of meer vagabondeerende, dit eeni- germate vie de bohème” behagen schept, het niet als een last, als een nadeeligen post op het overi- gewoon herbergtafeltje met „attraction” te meer van het Indische predikants- zoo’n middendoor gezaagd kippen-nachthokje. Maar - daar komt verandering in; als ik 2 Doch in plaats van ons te verliezen in bespie- is mij beloofd, zou er een nette katheder voor mij i:_i_xiil t>i__j ii. gaan over de rivier naar het gebied van Bod- aan den overkant, heb op te houden, is Padangan, één van de werken in de Daar blijf ik soms ook een paar dagen om te doen wat tot mijn ambt behoort, want er woont daar nopal een vrij belangrijk aantal Europeanen meestal echter ga ik direct door naar j- werfc js (jftar jn hoofdzaak hetzelfde,' als wat ik van mijn verbluf op Blora j n van eer. kindje, daa'na nog in gekleeden jas en fantasiehoed voor het maken van visites, of zelfs in rok, witte das en een chapeau claque” onder den arm ter bijwoning van eene deftige receptie En welke merkwaardige entree’s, zoo niet „de salon”, dan toch „de maison”, kan en moet men hier soms maken! Zoo herinner ik my, dat ik op diezelfde petroleumfabriek eens hen aangekomen midden in den regentijd onder ’t faveur van eene verschrikkelijke stortbuikletsnat, sliknat, druipnat maar bovendien zonder schoenen eu kousen aan: die had ik uitgetrokken ten einde op mijn bloote voeten vaster te staan bij de afdaling van den modderigen, glibberigen rivieroever. Zoo krabbelde ik, nu en dan zelfs op handen en voeten, tegen den dito voor het huis van mijn gastheer op en stond on verwacht vóór hem, zoo vuil als.ja, als een i- polderjongen, die een heelen regenachtigen herfst dag in de sloot heeft staan graven. Gelukkig moest mijn vriend mij ontvangen, nog veel vuiler dan ik; hij kwam net uit een ketel en zat van top tot teen onder ’t roet en petroleum en lyke, niet bepaald toiletartikelen te noemen altijd vol en als je heerlijk geploeterd hebt een schoon wit pak aangetrokken, zie je er spoedig weêr toonbaar uit. Workum (Geref. Kerk) 17 Jan. en Nam. 2 Veenhuizen Heidenschap (Herv. lokaal). Zondag 17 Jan. Voorm. 9 uur en Nam. balftwve de heer W. J. Vallentgoed, Godsdienstonderw. te Ijlst.

Friso nl | 1897 | | pagina 2