L ZATERDAG 23 JANUARI 1897. No. 7. l Nieuwstijdingen. 1 ZÉVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG jonge- Freie Presse wordt uit Laibach getelegrafeerd: z*ck °P de ijsbaan en zeker zou t bezoek nog Wan verhoogde dokter, wat doet u, als gij ver- Gisteren Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Rij abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever slede geschiedt. Heeg, Hindeloopen, Bergum, j samen ten getale van 75 Om twaalf uur werd een optocht door de heden mannen en en Spaarbank Tietjerk, ge- HINDELOOPEN, 19 Jan. Niettegenstaande den ingevallen dooi werd hier gisteren op de Putten toch nog het aangekondigde Nationale IJsfeest gehouden. Tal van vreemdelingen en plaatsgenooten waren op de ruime banen tegen woordig, er was veel volk. Aan de hardrijderij namen 12 dames deel, allen gekleed in oud-Hindelooper kostuum en voorgereden door heeren leden van de club. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Aan vele arbeiders verschaft dit alzoo werk en brood. fanfare-korps «Vooruit” lustig op en De zuivelfabriek en begint morgen te Als Dir-Boekh. treedt op de heer zijn club verscheen, waar hij den halven nacht bleef. Maar ondertusschen was hij in de weinige minuten op een draf naar het huis van het meisje gereden en mengde het vergif door de spijzen van haar souper. Den volgenden morgen werd zij dood op de canapé gevonden. Volgens den geroepen geneesheer had een aanval van hartkramp haar getroffen. Daarom werd zij terstond begraven, zonder nader onder zoek, en Figuiera kreeg van de levensverzeke ring maatschappij de vastgestelde som. Maar de jonge man had den koetsier verge ten die hem dien nacht naar het meisje had gebrachtdeze kreeg verdenking en daar hij korten tijd later door Figuiera werd ontslagen, deelde hij zijn verdenking mee aan de justitie. Deze liet het lijk opgraven, het vergif werd geconstateerd, maar toen was de moordenaar al lang gevlucht. De kinderen zouden Workum en Arum, de kloeke knaap rijders, touw op het droge de Stad gehouden met muziek en vaandels voorop, om twee uur werd die tournee herhaald. Een talrijke massa toeschouwers bewoog BALK, 21 Jan. alhier gehouden hardrijderij vrouwen. en F. Keizer te Lemmer; Ie premie (f 30) M. Kingma en G. Veenstra te Grouw; 2e premie (f 15) S. Bleeker en S. Buma te Heeg; 3e premie (f 10) Wietze Dijkstra en W. Dijk stra te Balk4e premie 'f 5) B. Kuipers en J. Postma te Balk. Het weder was prachtig veel publiek. HEMELUM21 Jan. alhier is geheel gereed werken. J. de Jong, vroeger alszoodanig te Stiens. Het aantal melkleveranciers bedraagt 42, met ruim 800 koeien. Ongeveer 50 man zijn sedert een paar weken reeds bezig met het toevoeren van het benoodigde ijs, hetgeen per Na een lange rustpoos werd Zondagavond om haiftien weer te Laibach een korte, maar tamelijk sterke aardbeving gevoeld, vergezeld van een ouderaardsch gerommel. De aardbeving oorzaakte eenigen schrik, doch geen schade. Doorbraak. - weet mee te deelen, dat Po-dijk tusschen Pavia en Voghera is doorgebroken. De duizenden werklieden, aan den dijk werkzaam, konden slechts met veel moeite hun leven redden. Er moet een enorme schade aangericht zijn. Het water stond eergister reeds 5 35 boven bet gewone peil en steeg toen nog. - Een sluwe moordenaar. De jonge aanzienlijke advocaat dr. José Figueira in San tiago onderhield sedert driejaren liefdesbetrek kingen met een 20-jarig mooi meisje, een Duitsche, die reeds in haar prille jeugd met verwanten naar Chili was vertrokken. Uit hebzucht heeft hij zijn geliefde vermoord. Hij had haar een klein huis gekocht, fijn gemeu beld, haar daarna uitgenoodigd om een verdrag te onderteekenen, volgens hetwelk hij na haar dood alles van haar, zij na zijn dood alles van hem zou erven. Toen verzekerde hij haar leven bij een Noord Amerikaansche maatschappij voor 30 000 dollars, verschafte zich uit een apotheek een mengsel van strychnine en rattekruit, naar het heette om ongedierte te verdelgen en vergiftigde het meisje daarmee. Hij wist het zoo in te richten, dat hij met eenige vrienden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. BIJ DEN DOKTER. Zeg eens, kouden zijt? Wei, mevrouw, ik doe zoo als allen doen, ik mes. Uitslag van van 10 paren. Prijs (f 60) D. Coehoorn grooter geweest zijn, als het doorgaan van den wedstrijd in ruimer kring bekend ware geweest en geen dooi ware voorafgegaan. ver- Die dooi was de baan zelve ten goede geko men, want spiegelglad zag ze er uit en velen - De Berliner Lokal-Anzeiger verkla«den dan ook zelden zoon «prachtig stuk ijs gezien te hebben. De uitslag der rijderij was als volgt De verguld zilveren medaille werd behaald door J. de Jong te Heeg, de zilveren medaille door A. Kooi te Hindeloopen, de bronzen medaille door F. Tamsma te Bergum. Door den beer J. Ansingh te Zwolle was als korpsprijs beschikbaar gesteld een prachtige cornet a piston, die bij loting ten deel viel aan het korps van Parrega. Deze cornet is een prachtig instrument, ’t welk door kenners zeer werd geroemd en den heer Ansingh alle eer aandoet. Aan de korpsen Makkum en Workum werd verder nog een korps-medaille voor trouwe opkomst uitgereikt. ’t Was een recht prettige wedstrijd. een wissen dood gered. stellig verdronken zijn, zoo hen niet met behulp van een had getrokken. Aardbeving in Laibach. Aan de Neue EERSTE KAMER. In de zitting van heer Fransen van de Putte de bewering der Regeering, dat bij deze begrooting niet uitbrei ding, maar alleen instandhouding der Marine gevraagd wordt, en ontwikkelt uitvoerig zijne bezwaren tegen het beleid der Regeering in Marine-zaken. De heer Welt bepleit verbetering van het pachtstelsel. Minister Roëll, de verschillende sprekeis beantwoordend, verklaart Van der Biesen’s schildering van de maatschappelijke en zedelijke toestanden onjuist en antwoordt op de vraag v.d. heer Fransen van de Putte, dat de Regee ring de aansprakelijkheid aanvaardt voor de noodzakelijkheid, tijd, vorm en doorgaande strekking der Marinebegrooting. De Minister ontwikkelt de bezwaren tegen een landbouw-ministerie en ontvouwt nader wat de regeering voor den landbouw gedaan heeft en doen wil met handhaving van het vrijhandels-beginsel. De heer van der Wijck weerlegt uitvoerig het betoog van den heer Fransen van de Putte. De St. Ct. no. 15 bevat de Statuten van de Coöperatieve Voorschot- voor Hardegarijp, Rijperkerk en vestigd te Hardegarijp. Op nieuw heeft weder eene aanranding op een twintig jarig meisje te Amsterdam plaats gehad, gelukkig niet met ernstigen Het heeft allen schijn of Jack the \an uit Withechapel naar Amsterdam BOL8WARD, 21 Januari ’97. was onze ijsbaan weder in feestdos getooid. Geen wonder, uit verschillende oorden van Friesland waren er opgekomen, om deel te nemen aan den uitgeschreven wedstrijd tusschen directeuren en leden van Fanfare- en Harmonie- corpsen uit onze provincie. Ze waren gekomen uit Makkum, Parrega, Witmarsum, Harlingen, Akkrum, weder voor drie weken te Abcoude gedetacheerd j worden. Het aantal vrijwilligers neemt nog steeds Woensdag weersprak de af. a]]een fog <]e infanterie ontbreken er aan f Putte de bewering- der organieke sterkte ongeveer 5500. De eerstvolgende oproeping voor lieden tot dienstneming bij het instructie-batal- jon te Kampen geschiedt tegen 24 Februari. In Berlijn heerscht weer de influenza, 1 In de bladen om zoo spoedig ofschoon maar in lichten graad, wordt echter de raad gegegeven mogelijk een dokter te raadplegen. In de vergaderingen van Donderdag 10 en Maandag 14 December is door de Koloniale Staten goedgekeurd de verordening betreffende de vergunning tot het instellen van een geologisch en landbouwkundig onderzoek van een deel der kolonie Suriname. De Haagsche correspondent der Zutf. Ct. deelt mee, dat de Raad van State zich bijna eenstemmig verklaard heeft tegen het wets ontwerp tot verplichte verzekering tegen onge lukken in de nijverheid. Intusschen zal dat ontwerp worden aanhangig gemaakt zonder dat aan de ingrijpende beden kingen van dat college wordt tegemoet gekomen. De verschillende inspecteurs der directe belastingen en accijnzen hebben den burgemeesters verzocht, door het college van zetters in de respectieve gemeenten leden te doen aanwijzen voor de taxatie der huurwaarde, ingevolge de nieuwe wet op het personeel. De Deli Langkat Tabak Maatschappij keert over het jaar 1896, oogst 1895, een dividend uit van 254 pCt. De invloed van het toilet in huis. neer een moeder onverschillig wordt over baar toilet in huis, dan is zij ziek of bare liefde voor haar gezin is verminderd. Hoeveel uren besteedde zij niet vóór baar huwelijk aan de zorg voor haar persoon, wanneer zij de komst van haren aanstaande verwachtte? Ach, maar al te vaak wordt ditzelfde keurig gekleede meisje al dra na haar trouwen slodderig en slordig, behalve wanneer zij bezoek verwacht. Voor man en kinderen komt het er dan, schijnt het, niet meer op aan. Toch zijn vooral kinderen nauwlettende critici. Zij zien het dadelijk, wanneer moeder een nieuwe japon aan heeft, die haar goed staat, maar merken ook heel goed op, dat moeder den halven dag rondloopt in een scheefhangende morgenjapon en een coiffure, die een onbeschrijf lijk tooneel van verwarring oplevert. Als later de kinderen uit het ouderhuis weg zijn, dan zullen ze met vreugde terugdenken aan een moeder, die er altijd vriendelijk en aardig uit zag, maar het beeld van een sloof in afgetrapte pantoffels en met rondzwierende haren zullen ze zich niet graag voor den geest halen. Welk een opvoedkundig gevaar zit er dus niet in een ontbrekende knoop of in een klein scheurtje of in een stukje neerhangende gar- neering. Kostbare kleedij kunnen slechts wei nigen zich veroorlooven, maar een nette kleeding is onder ’t bereik van iedereen. Een onberis pelijk katoentje is voor het gezin oneindig aantrekkelijker dan een fluweelen robe met een winkelhaak. Een ferme jongen. -- Te Baardwijk in Noord-Brabant heeft een 11-jarige jongen drie kinderen, die door het ijs gezakt waren van afloop. Ripper is verhuisd. In de procedure Junius van Wermesker- ken tot scheiding van tafel en bed, concludeerde de officier van justitie hij de rechtbank te Haarlem, dat eiscberesse zoude toegelaten wor den tot het bewijs van de door haar gestelde feiten, die grond opleverden voor een scheiding van tafel en bed met passeering van de gron den die de gedaagde voor zijn verzet aanvoerde. 23 Februari zal de rechtbank vonnis geven. De rechtbank te Assen heeft een persoon wegens meineed veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Voor Protectie. Naar de Bes.Bode ver neemt, heeft zich een comité gevormd uit afgevaardigden van verschillende richtingen, landbouwers, industrieelen, handelaren en leiders van groote politieke bladen, met het doel maatregelen van tegenweer en desnoods een tarievenwedstrijd uit te lokken, naar aanleiding van de moeielijkbeden, welke aan den invoer uit Nederland worden in den weg gelegd. Van het leger h. t. 1. en dat in Ned.- Ind. zijn in den loop van het jaar 1896 niet minder dan 190 opper-, hoofd en verdere officieren om de na vermelde reden uit de sterkte gebracht: t. w. eervol ontslagen h. t. 1. 1, Ind. leger 4, overleden h. t. 1. 17, Ind. leger 21vervallen verklaard van den militairen stand h. t. 1. 2, gepensioneerd h. 1.1. 65, Ind. leger 80. Gedurende de zomermaanden zullen de compagnieën van het 2e regiment vesting artil lerie in garnizoen te Amsterdam beurtelings den schouwburg bezocht en terstond daarna in j)e prijs werd behaald door den heer C. de Vreeze met mej. Jetscbe de Boer, de premie door den heer Y. Sikkes (van Molkwerum) en mej. Wietsche Fekkes. Na afloop der rijderij had door diezelfde dames in het eigen kostuum een wedstrijd op priksleden plaats. Hier be haalde mej Grietje Glashouwer den prijs en mej. Aukje Smit de premie. Jammer, dat door het vele water meer dan eens verhuisd moest worden. Het blies als gewoonlijk zeer de feestvreugde. I FR 1 AIEL'WS- EN 1DÏERTENT1E- NT 1 J fZ 1 1 f-ziv* crn rnnAof tii r» «-» I a not ctnzxxrmnn non rt nn III,III IWIIFIIIESLIIII. tLUUJCU UITGEVER: W MA

Friso nl | 1897 | | pagina 1