1 WOENSDAG 27 JANUARI I89T. No. 8. Zeven en twintigste Jaargang. De nieuwe Kieswet. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG 1 1 het beginsel: Vrede door Alle stenografen in den Landdag van Ne- f 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM met-een Men make zich hierover niet zoo dadelijk gerust, wanneer soms mers niet. De Minister van Justitie doet mededee ling van allen, wien bij eindvonnis het kiesrecht is ontzegd. De verschillende armbesturen melden, welke personen bedeeling hebben genoten, het leger- of marine-bestuur, wie nog beneden den graad van sergeant dienen en dit alles vóór 15 Februari en aan den burgemeester. Men ziet het dus die datum en die persoon zijn beide van groot gewicht Maar nu moet de voorloopige kiezerslijst nog eene definitieve (een echte, een ware) worden, en hoe gaat dit nu in zijn werk? Welnu, de burgemeester stelt omtrent de verschillende bij hem ontvangen opgaven een onderzoek in en brengt van al wat hem gebleken is een schriftelijk verslag uit aan het gemeente- (Vervolg.) Reeds geruimen tijd geleden hebben we er op gewezen, welke mannelijke ingezetenen boven de 25 jaren volgens de Kieswet van ’96 kiezers zullen worden. Zij, die daarvan nog niet zeker zijn en vermeenen, dat ze uit hoofde belasting, huur, loon, pensioen, spaargeld, examen, van allen, die het Kiesrecht wenschen op van mede-betaling in eene onverdeelde te verzoeken waar men hun deze ongetwijfeld volgaarne zal verstrekken. Want immersde Kieswet doet de burge meesters optreden in groote waardigheid. Er is veel op de schouderen der edel-achtbaren gelegd. In de eerste plaats daarover thans een woordje. En dit wel, naar we meenen, te pas, daar de maand Februari en van deze vooral de data’s 8 en 15 bijzonder in aanmerking komen. Aan het Gemeentebestuur is opgedragen eene lijst samen te stellen, welke in alphabetische kiezerslijst tot stand, orde de kiezers noemt. Deze lijst geeft de werking daartoe ontbreekt ook, namen en voornamen der kiesgerechtigden, de door de heeren ontvangers genoemde, verder plaats en de dagteekening hunner geboorte en de bepaling aan welke zinsnede der wet het kiesrecht wordt ontleend en vermeldt tevens tot welke verkiezing de kiezer bevoegd is (Tweede Kamer, Provinciale Staten of Gemeen teraad, of twee dezer of eene enkele). Wij zullen deze lijst eene voorloopige noemen. Natuurlijk dat elk Gemeentebestuur om tot die lijst te komen de noodige gegevens moet hebben. Deze moeten komen ten deele van de belanghebbenden zelven, voor het andere deel verstrekt worden door de verschillende ambtenaren des Rijks. Zoo moeten jaarlijks vóór den 15 Februari door de ontvangers der directe belastingen en der successierechten, ieder voor zijn ressort, zij dringen er bij de commissie uit de werk gevers op aan. dat zij met de vertegenwoordigers der werklieden zullen beraadslagen over een middel tot den vrede. Prins Van Wied is door het Pruisische Hee- renhuis tot voorzitter gekozen met 118 stemmen tegen 94, die op den hertog Von Ratibor waren uitgebracht. Hij heeft de benoeming aanvaard met een woord van dank, niet alleen aan hen die op hem gestemd hadden, maar ook »aan ben, die, door vroegere beloften ge bonden, niet op hem konden stemmen, maar van wie hij weet, dat zij hem goedgezind zijn en vertrouwen.” FRANKRIJK. Te Parijs is een Bureau FranQais de la Paix” gesticht, bestemd om de verschillende vredebonden in Frankrijk tot ver- eenigingspunt te dienen, de taak van het inter nationaal Bureau te Bern te verlichten, het stichten van nieuwe vereenigingen te bevorderen enz., uitgaande van gerechtigheid.” Een tusschen Parijs en Londen dienstdoende stoomboot, de Mabel, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag van de Fransche Regeering last gekregen tot nader order te Bougival te blijven, waar zij Donderdagavond was aange komen. Naar men wil heeft het schip recht streeks uit Britsch-Indië komende goederen aan boord. Te Toulon zijn veertien Japanscbe zeeofficieren aangekomen met bijzondere vergunning om er de marine-inrichting te bezichtigen. Groote verbittering is te Marseille ontstaan onder de straat-koopvrouwen wegens een ver bod, uitgevaardigd door den socialistischen maire Flaissières, tegen het gebruik van unsters. Na vruchteloos getracht te hebben hem te be wegen om zijn besluit in te trekken, zijn zij Woensdagavond, 250 sterk, naar ’t Stad huis getogen en hebben daar de Marseillaise gezongen en om ’t ontslag van den maire ge schreeuwd. ENGELAND. In bet Britsche Lagerhuis werd gisteren de discussie voortgezet over het Adres van Antwoord op de Troonrede. Het conservatieve lid Joseph Howard stelde een amendement voor, verklarende dat de Regeering geene voldoende opheldering had gegeven voor de invrijheidstelling der, om redenen van ge zondheid ontslagen, lersche dynamiteurs. De handelwijze der Regeering zou dergelijke mis dadigers aanmoedigen. De minister Balfour kwam heftig op tegen deze aantijging. Hij zeide, dat de heer Howard niet enkel het oordeel van den minister van Binnenlandsche Zaken bekladde, maar ook diens eer en die zijner ambtgenooten, door te insinueeren, dat hun handelwijze was ingegeven door politieke overwegingen. Rakende de Transvaal, verklaarde de mi nister Chamberlain, dat hij tot de Transvaalsche Regeering een nota had gericht over de nieuwe wet tot uitzetting van vreemdelingen. De briefwisseling was echter nog niet afgeloopen. Was dit bet geval, dan zou zij openbaar worden gemaakt. OOSTENRIJK-HONGARIJE Het Oosten- njksche Huis van Afgevaardigden hield Vrijdag zijn laatste vergadering vóór de algemeene verkiezingen. De voorzitter Von Chlumecky ontving van leden uit alle partijen ter herrinne- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümek Oldephaert en Nookdwolde op Zaterdag den 30 Januari 1897, des voormiddags te 9| ure. Punten van Behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Adres van J. Attema Cz. te Koudum om hem uit zijne betrekking van gemeente-veearts eervol ontslag te verleenen. III. Verzoek van de Weduwe W. de Boer te Nijega om het oude schoolhuis aldaar te mogen bewonen als huisbewaarster tot 12 Mei 1897. IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van de oude onder- wijzerswoning en school te Nijega. V Resolutie van Gedeputeerde Staten houdende bemerkingen tegen de aangewezen standplaats voor een nieuw te stichten schoolgebouw met onder- wijzerswoning te Molkwerum. VI. Vaststelling van de ontwerp-politie-veror- dening voor deze gemeente. VII. Voorstel van het raadslid G. M. Salverda tot aankoop van den Singel te Koudum VIII. Bezwaarschrift teren het 2e suppletoir kohier van booldelijken omslag, dienst 1896. IX Vaststelling van het primitief kohier van booldelijken omslag dienst 1897. Koudum, den 25 Januari 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP bestuur. Wordt iemand tengevolge van dit onderzoek van de voorloopige lijst verwijderd, dan moet deze iemand daarvan vóór 23 Maart, schriftelijk kennis hebben. Want op den 22 Maart stelt het Gemeente bestuur de kiezerslijst vast en wordt dus de voorloopige een definitieve, altijd nog behoudens de volgende bepalingen. De voorloopig definitieve lijst ligt ter gemeente-secretarie ter inzage voor een ieder van 23 Maart tot en met 21 April en is ook in afdruk of in afschrift, natuurlijk tegen beta ling der kosten, algemeen verkrijgbaar. Tot en met 15 April is een ieder bevoegd bij het Gemei ntebestuur verbetering te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd Vermogensbelastin- met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Na 23 April, doch vóór 15 Mei beslist het Gemeentebestuur omtrent al de verzoeken ter verbetering van de lijst. Ook die beslissingen liggen voor ieder ter inzage ter gemeente secretarie, of zijn in afschrift (tegen betaling der kosten) verkrijgbaar. Het beginsel der openbaarheid is bij deze kieswet consequent doorgezet. Alsnu, met 15 Mei, wordt de voorloopig- definitieve eene werkelijk definitieve lijst en blijft zij van kracht van 15 Mei tot 15 Mei van het volgende jaar, behoudens nog sommige rechter lijke uitspraken. Daarover handelt de wet nog van art. 36 tot en met art. 50 en noemt als beslissers in geschillen de kantonrechters of zelfs bij schending van wets vorm den Hoogen Raad, maar met de mededeeling dezer aange legenheden meenen we onzen lezers niet te moeten vermoeien. Voorloopig zij het bovenstaande voldoende en gaan we in een slot artikel de wijze van verkiezing bespreken. Het was ons doel voor beden de belang hebbenden en belangstellenden op te wekken gebruik te maken van hunne rechten en daarvan in ieder geval vóór den 15 Februari daarvan te doen blijken. H. DUITSCHLAND. De stakende bootwerkers en matrozen hebben aan den Bond van Patroons een brief gezonden, waarin zij verklaren, dat de vertegenwoordigers der werklieden in het geheel niet gemachtigd waren het ontslaan van alle nieuw aangestelde arbeiders te verlangen. Alleen doet men uitkomen, dat bet terugzenden der vreemdelingen in het algemeen belang van Hamburg zou zijn. Maar deze quaestie zou buiten de onderhandeiingen kunnen gelaten worden, indien de patroons geene vreemde werkkrachten meer naar Hamburg ontboden en beloofden geen revanche maatregelen te zullen nemen. De brief erkent verder, dat de wegneming der misbruiken niet in enkele dagen kan ver kregen worden men meent echter, dat ten opzichte van de loonsquaestie en de regeling der werkuren reeds binnen enkele dagen een schikking zou kunnen getroffen worden. De briefschrijvers verzoeken den patroons, onmiddellijk, vóór de hervatting van den arbeid, met de werklieden hierover te onderhandelen. De vertegenwoordigers der werklieden zijn over tuigd, dat dezen anders volkomen eenstemmig ring een gouden schel, zullen weigeren weer aan het werk te gaan door hen te waarmerken opgaven aan de be trokken burgemeesters worden gezonden, welke in verband met de Kieswet de mannelijke belastingschuldigen aanwijzen, met vermelding tevens van hen, die het verschuldigde vóór i Februari nog niet hebben voldaan. Die niet betaald hebben zijn van het kiesrecht uitgesloten. Het bezit van het kiesrecht omvat dus met-een den belasting-belastings-plicht. on- men op eenige der belastingen een paar dubbeltjes ten achter is. Im de wet spreekt van betaling over het volle laatstverloopen dienstjaar. Dat is nu voor Grondbelasting alleen het jaar 1896. Voor het Personeel wordt het dit in ’t vervolg ook. Maar voor de Bedrijfs- en gen, die van Mei tot Mei loopen, geldt dus het dienstjaar 1895/96. De verschillende ont vangers zullen desnoods door vervolging wel zorgen, dat ze de bedragen binnen hebben zoo niet, dan kan men ook nog in den loop van Februari betalen en op de kiezerslijst komen, als men van zijne betaling maar vóór den 3 Maart aan den burgemeester het noodige bewijs vertoont. Betalen moet men in elk geval. Hier mag de opmerking worden gemaakt, dat het wenschelijk is, omdat het ter vereenvoudiging zou leiden, zoo het jaar der belastingschuldigheid der Bedrijfs- en Vermogensbelasting ook met het burgerlijke jaar samenviel. Om welke reden geldt hier eene uitzondering? Maar om weder tot de burgemeesters terug te keeren. Deze heeren doen jaarlijks vóór den 8 Februari een driedubbelen oproep a. van allen, die in andere gemeenten voor belastingen zijn aangeslagen. Deze luiden geven hunne aanslagbiljetten als bewijs stukken vóór 15 Februari over en ontvangen ze naderhand van terug; Detailing, nuur, won, pensioen, spauryeiu, examen, l b. of eenige andere reden in aanmerking bebooren grond te komen, doen wel daaromtrent inlichtingen nalatenschap. Zij hebben natuurlijk deswege ter secretarie hunner gemeente, j ook de noodige bewijs-stukken mede te bren gen; en c. van allen, die als huur- loon-, pensioen-, spaar- of examen kiezer (om ’t zoo maar te noemen) willen optreden. Ook deze moeten voor zooveel noodig, daarvan vóór 15 Februari de noodige opgaven of gegevens verstrekken. Al deze opgaven moeten plaats hebben op een stuk naar door de Regeering vastgesteld model. Dit bevat voor elke zaak de noodige kolom men. Met al deze opgaven komt alzoo de voorloopige En de ambtelijke mede na de reeds vermeenen, NIEUWS- FJ ADIERTEVriE- BUD VOOR FRIESLAND. r <1 FRISO.

Friso nl | 1897 | | pagina 1