F I I ZATERDAG 30 JANUARI 189T. No. 9. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 7 6.— dat Prjjs per kwartaal 70 oent franco per poet 85 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 oent» Voor eiken regel meer 7£ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever e i UITGEVEB: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM zooals die was. 8.— wor If- m J. f 0.42 - 1.68 - 4.32 - 8.64 -15.— -21.60 - 25.20 - 38.40 - 43.30 -60.— f 6.— -17.— - 33.— zooals die met 1 Jan. geworden is. f 0.— - 1.— - 3 - 6.— -10.— -15.— -21.— - 28.— - 36.— - 44.— Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Paarden. De onderscheiding tusschen paar den, waarvan wel en waarvan niet belasting wordt geheven, is dezelfde gebleven. Alleen wordt in het vervolg de beoordeeling, of een paard in de belasting valt, veel meer aan het oordeel der ambtenaren overgelaten. Kinder-aftrek. Voor de grondslagen huur waarde, haardsteden en meubilair wordt eene vermindering toegestaan naar gelang van het aantal eigen kinderen, kleinkinderen of pupillen, die bij belastingplichtigen inwonen, en voor zoover zij ongehuwd en beneden zekeren leeftijd zijn. Dienstjaar. Het belastingjaar zal voortaan loopen van 1 Januari tot 31 December, in plaats, gelijk het was, van 1 Mei tot 30 April. De Commissaris der Koningin in Friesland laat bekend maken dat, bij doorgaand dooiweder, morgen Zaterdagalle zeesluizen voor de afstrooming van het boezemwater zullen worden geopend. Benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, met ingang van 1 Februari a.s. Bij de najaars-manoeuvres, welke dit jaar in Noord Brabant zullen worden gehouden, zal bij een der brigades een proef worden genomen met een verplegingswijze, welke die in oorlogstijd zoo nabij mogelijk komt. Bij die brigade zal een verplegingstrein met rijksvoertuigen worden ingedeeld, waarbij een of meer verplegingsmagazijnen in werking zullen worden gebracht, waaruit die treinen van de verschillende mee te voeren verplegingsartikelen zullen worden voorzien. Ook de troepen officieren zullen bij deze verplegingswijze meer dan bij de tot nu toe gevolgde betrokken zijn, terwijl een deel der voedingsmiddelen in de streek waar gemanoeu vreerd wordt uit de hand zal worden aangekocht. Van de lotelingen der lichting 1897 kunnen er 600 voor eene indeeling bij de zeemilitie in aanmerking komen, mits zij zich daartoe tijdig bij den burgemeester hunner gemeente aanmelden. Naar aanleiding van de buitengewone oproeping in het begin van October gedaan, zoowel voor geoefende geniesoldaten als voor miliciens van dat wapen van de lichtingen 1892 t/m. 1895, die vóór 1 Januari 1897 meteen 6 jarige verbintenis of met een 2 jarige deta- cheering voor het leger in Oost lndië werden aangenomen, onder genot van een buitengewone gratificatie van f 400, hebben zich slechts 1 geniesoldaat en 1 milicien van dat wapen ver bonden. Brand te ’s-Gravenhage. Naar men meldt, is in het gebouw van het Departement van Marine Donderdagochtend brand ontstaan in bet papiermagazijn op de benedenverdieping. Waar schijnlijk is de brand ontstaan in het plafond, althans bet daarboven gelegen fraai gemetseld vertrek van den secretaris-generaal en de op de tweede verdieping gelegen vertrekken van den geneeskundigen dienst brandden geheel uit. De brandweer beperkte het vuur tot deze vertrekken. Vele papieren van waarde konden nog gered worden. De brandweer blijft waken, dat het vuur niet weer uit de smeulende papier massa opslaat. De nieuwe Personeele Belasting. Van de nieuwe Personeele Belasting, 1 Januari 1897 in werking getreden, laten we hier een beknopt overzicht volgen De grondslag deuren en vensters is vervallen. De haardsteden-belasting is nu als volgt ge regeld Aantal Haardsteden. alleen de trams, over boord gezet was. Toen, alhoewel de red- soms door de golven boven de ver schansing van het gestrande schip opgeheven werd, was de strijd beslist en kwamen allen in de reddingboot, de kapitein het laatst; ook de zakken met de mail en de overige papieren werden meegenomen. Daarop ging de boot naar wal terug en droegen de stoere redders de geredden op hun schouders tot op het droge. Hoe zij daar door familieleden en anderen ontvangen werden, laat zich begrijpen; alles was voor hun ontvangst in gereedheid gebracht. Over ’t algemeen heeft men van het vlot krijgen van de Gelderland niet veel verwachting; de bergingsmaatschappij zal zoo spoedig moge lijk zien wat er te doen valt. In de ten stadhuize te Amsterdam ge houden vergadering der Nederlandsche Handel maatschappij hebben de stemgerechtigde leden gekozen tot commissaris plaatsvervanger den heer R. W. J. C. v. d. Wall Bake in de plaats van den tot commissaris benoemden heer mr. H. P. G. Quack. De zeemiliciens-verlofgangers der lichting van 1895 zullen, op last van den Minister van Marine, op den len, 2en 3en April a.s. in werkelijken dienst worden opgeroepen, teneinde gedurende vijf weken te worden geoefend aan boord der schepen, waarop zij worden ingedeeld. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. A. H. Lamie, 25 dezer te Las- Palmas (Canarische eilanden) aangekomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den mishan delden politie agent Boesveld. Overeenkomstig het vonnis der rechtbank werd beklaagde W. veroordeeld tot 18 maanden en beklaagde B. tot 9 maanden gevangenisstraf. Te Groningen is een druk bezochte ver gadering van belanghebbenden bij den veehan del gehouden ter bespreking van het mond en klauwzeer. Besloten werd om door het geheele land lijsten ter teekening te laten circuleeren, waarin den Minister van Binnen- landsche Zaken verzocht wordt, om het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke vee ziekten te schrappen. Bevroren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is iemand uit Beek, gemeente Bergh, die in beschonken toestand langs den weg was neergevallen, doodgevroren. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Een 7 jarig knaapje uit Langezwaag kreeg bij het schaatsenrijden een wondje aan den voet Dit lichaamsdeel zwol op en dr. Van Schouwen te Heerenveen constateerde bloedvergiftiging, welke reeds zoover gevorderd was dat er geen hoop op herstel bestaat. De vergiftiging is het ge volg van het dragen van gekleurde kousen. Een beul op pensioen. De Fransche beul Deibler, of Monsieur de Paris, zooals hij in Frankrijk wordt genoemd, trekt zich terug uit zijn zaken, zoo schrijft men althans uit Parijs aan de Köln. Zeit. Als wij het wel hebben, was het ditzelfde blad, dat reeds voor een jaar of drie ditzelfde bericht opnam. Maar nu moet het heusch waar zijn, hij heeft genoeg van zijn koppen-snellend werk en wil rustig 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Iedere haard stede daarboven Ook verwarmingstoestellen, die gebruikt den zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, blijven buiten aanmerking. Gas- en petroleum-kachels kunnen derhalve nog gebruikt worden zonder belasting. Huurwaarde. Volgens dezen grondslag wordt men voortaan voor den werkelijken huurprijs aangeslagen. Is er geen werkelijke huurprijs of wordt bedrog vermoed, dan wordt eerst geschat. Eik der woningen in één huis, ook al hebben zij eenzelfden ingang van de straat, wordt afzonderlijk aangeslagen, iets, wat zeker een voordeel zal verschaffen aan die personen in de steden, die een boven- of benedenhuis met andere gezinnen bewonen, en welk boven of benedenhuis tot heden naar het opklimmend tarief van de haardsteden en het meubilair werd aangeslagen. Hetzelfde geldt ook voor gemeubileerde kamers, die worden verhuurd, en waarvoor, zoo ze eenigen tijd ledig staan, geen belasting zal worden geheven. Logementhouders worden voor de helft vrij gesteld. Van perceelen, die uitsluitend tot winkel of uitstalling dienen, wordt slechts een derde der huurwaarde in rekening gebracht. Lokalenbijv, tot kostschool of militaire Tehuizen gebezigd, vallen buiten het bereik van het nieuwe Personeel. Ambtenaren, geestelijken, predikanten, die een ambtswoning hebben, zullen worden aan geslagen, niet naar de grootte van de woning, maar naar het ambtsinkomen van den bewoner. Dienstboden. Voor vrouwelijke dienstboden beneden 18 jaren behoeft geen belasting te worden betaald. Thans zal moeten worden betaaldvoor een dienstbode tusschen 18 en 21 jaren f 4. Voor de dienstboden boven de 21 jaren voor één twee drie De eenige vrouwelijke dienstbode van een weduwnaar is vrij. Maar als in een gezin met eene dienstbode de vrouw ziek is of sterft, dan wordt de tweede dienstbode, of in het laatste geval de huishoudster als meid aangeslagen, en moet de weduwnaar f 17 betalen. Onbegaanbare wegen. De sneeuwval heeft gelukte het den stuurman een kist te grijpen, in ons land allerwege veel belemmering in het die, voorzien van een lijn, van de Gelderland verkeer veroorzaakt. Niet i maar ook de spoortreinen waren bijna overal dingboot in vertraging. schansi™ In ons eigen gewest waren op verscheidene werd, plaatsen de wegen onbegaanbaar geworden en was het tramverkeer gestaakt. De laatste tram van Dokkum naar Veenwouden kon Vrijdag avond niet rijden, zoodat de post met een extra- rijtuig naar Veen wouden zou worden vervoerd. Even buiten de stad geraakten paarden en wagen in een bermsloot, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. De tram van Veenwouden naar Dokkum bleef te Valom in de sneeuw steken, zoodat de passagiers den nacht in het rijtuig moesten doorbrengen. In de herberg de Steenendam onder Rinsumageest was het zeer druk. Schaatsenrijders, voerlieden en vrachtwagens bleven daar om beter weer af te wachten. Velen hadden lang omgedwaald voor zij den weg vonden. Een raadsvergadering te Bergum kon niet doodgaan, omdat het den raadsleden onmogelijk was het raadhuis door de sneeuw heen te be reiken. Enkele stoomzuivelfabrieken stonden stil, omdat het onmogelijk was de melk er heen te brengen. Een predikant, die Zondag te Metslawier moest preeken, bleef met zijn rijtuig in de sneeuw steken. Ook in Drente is vrij wat sneeuw gevallen. Reizigers, die van Emmen naar Beilen vertrok ken per omnibus, om daar op den trein te gaan, zijn in de sneeuw blijven steken, hebben in Zweeloo moeten overnachten en kwamen den volgenden dag te Beilen. Te Rotterdam lag in jaren de sneeuw zoo hoog niet als j.l. Maandag. De eerste trams hadden moeite om er door te komen en om tien uur moest men den dienst staken. Te ’s Gravenhage heeft de tram Maandag avond, na lang tegen de sneeuw te hebben geworsteld, insgelijks den strijd opgegeven en werd ook Dinsdag in de ochtend uren niet ge reden. De sneeuwstorm die over ons land is getrok ken, heeft zich ook boven Engeland, Frankrijk, Duitschland, Denemarken, Zweden enz., duchtig laten gelden. Op de Britsche kusten zijn vele schepen f J- strand. De opvarenden konden echter gered worden. Door den minister van oorlog is bepaald, na afloop van den tegenwoordigen cursus wederom 14 militairen van de verschillende wapens bij de Amsterdamsche Huishoudschool een cursus in de kookkunst zullen volgen, om na afloop als koks bij de korpsen te kunnen optreden. Het jaarlijksch muziekfeest van den Noord- Nederlandschen Muziekband zal op Hemelvaarts dag e. k. te Enkhuizen worden gehouden. Er zal een groot concert worden gegeven, waarvoor de meewerking zal worden gevraagd van be kende solisten. Het stranden van de Gelderland.” Eergistermorgen om 9 uur werd de redding boot van den Hoek van Holland onder com mando van den schipper der ’s Gravenzandscbe reddingboot te water gelaten om te pogen hen, die nog aan boord van de Gelderland vertoef den, aan wal te brengen. Na een worsteling tegen wind en golven van bijna een uur 1 FRIS min limn iiiinim ‘8. 8. 8. n r 5 I .eiiug lang, en en I ir L. «MS- El IHlElimilE-

Friso nl | 1897 | | pagina 1