De nieuwe Kieswet. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1897. No. 10. Buitenlandsch Nieuws. Officiëel gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Bismark, verdient dit feit wel H. Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM bet stem den voor- Chalons in October Een door hem on- werk staken, om 1 acht ure ’s voormiddags weder te doen voort herinneren, dat genoemde Karlsruhe zijn misdrijf heeft ge- geschiedt ten overstaan van dat in elk stem-district aan- en aan strenge bepalingen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever van het tooneelstuk «Morituri” is te Karlsruhe verboden, wegens de daarin gevonden het geval van den luitenant (Slot.) Wij beloofden nog een slot-artikel omtrent de wijze der verkiezing en we willen die belofte thans inruilen. De wijze van verkiezing is eene geheel andere dan de vroegere. De bestaande kiezers, vooral zij, die al sedert een groot aantal jaren het kiesrecht hebben uitgeoefend, zullen in ’t eerst Men was zoo gewoon van den dag huis te krijgen. Men vulde als na, als ’t te pas kwam, bracht bet in eigen persoon op tamelijk verlegen staan. zijn stembiljet met kennisgeving der verkiezing aan zijn l iljet zoo voor netjes in, en den dag der verkiezing naar het stemlokaal, om het daar doodbedaard in de stembus te laten glijden. Uit was alle drukte en men wachtte dan ook even kalm, als nader de uitslag der verkiezing bleek. Voor deze soort van «blijvende” kiezers zal het nieuwe stelsel eene ingrijpende verandering omvatten. kiezers daarentegen zullen er geen hinder van hebben. Ofschoon ook voor velen hunner onbekend, leeren zij al spoedig boe bet geheel in zijn werk gaat en letten daarop voor het vervolg. Maar de oude kiezers kennen de kracht der gewoonteen moeten daarmede breken. Zij moeten dit in hun eigen, welbegrepen belang. Immers verkiezings- De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM, herinnert de mannelijke ingezetenen (tevens Nederlanders), die vóór of op 15 Mei 1897 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en over het laatst-verloopen dienstjaar niet in eene rijksbelasting zijn aangeslagen, doch ver- meenen overeenkomstig de nieuwe wet, Kies gerechtigd te zijn, aan hunne verplichting tot aangifte vóór den 15 Februari e. k. ter Secretarie der gemeente, gedurende de gewone kantooruren. Workum, 1 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd R. J. VISSER. gegeven bijzonder quaestie. ENGELAND. In het Huis der Gemeenten lichtte de vice minister van Oorlog, Brodrick, het wetsontwerp toe, betreffende de verdedigings werken, hetwelk volgens hem een belangrijk deel vormde van het algemeen program der nationale defensie. Er werd een bedrag van 5,458.000 p. st. gevraagd, te vinden op een leening. Voor de versterking der havens van Bearhaven, Longh-Swilly, Falmouth en Scilly was 1,120.000 p. st. bestemd; deze zouden versterkt worden, opdat de vloot vrijer zou zijn in hare bewegingen en om der koopvaardij vloot veiligheid te verschaffen. Voor kazernes en groote legerplaatsen was 2,900,000 p. st. bestemd; voorts 1,149,000 p. st. om Londen te omringen met defensieve stellingen; eindelijk voor manoeuvres 500.000 p. st. Het lijk van sir Isaac Pitman (of Eizak Pitman zooals deze voorstander der phoneti- sche spelling zijn eigen naam liefst gespeld zag) is Donderdag in Woking verbrand, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, vrien den en belangstellenden. Tegelijkertijd werden in de Nieuwe Kerk op het Argyleplein te Londen en de Abdy-kerk te Bath lijkdiensten gehouden. familie Von vermelding. Murawieff, die den keizer van Duitschland niet te Berlijn kan treffen, zal dien nu waar schijnlijk te Kiel opzoeken. De opvoering van Sudermann naar men zegt toespelingen op Von Brüsewitz. Men zal zich luitenant te pleegd. FRANKRIJK. Na het diner op het Elysée ter eere van graaf Moerawieff, heeft eene soirée plaats gehad met een 700 genoodigden. In de groote feestzaal was een tooneel opge slagen, waarop, onder medewerking van bet orkest der opera, Saint-Saëns «Chansons per- sanes” uitgevoerd, Victor Hugo’s «Oceano Nox” en »Le Testament” door Mounet Sully voorgedragen werd, enz., enz. Graaf Moerawieff antwoordde na het diner dat hij, op last zijns Keizers in het schoone Frank rijk gekomen dat aan geheel zijn vaderland dierbaar was, zich gelukkig gevoelde in persoon lijke betrekking tot den minister te komen. Hij hield zich overtuigd, dat de innige be trekking tusschen de beide landen de zekerste waarborg zou blijven voor den vrede. Donderdag heeft Piesident Faure den Tsaar een album gezonden met de portretten der aanzienlijke personnages, die aan de feesten te Cherbourg, Parijs en 1.1. hebben deelgenomen. derteekend portret des Presidents zelven is er bij. De twee groote fabrieken van Schneider en Canet zijn vereenigd en de beide chefs, hunne opwachting makende bij den President, hebben hem verzekerd, dat Frankrijk thans eene in richting bezit, welke voor die van Krupp niet behoeft onder te doen. In den ministerraad van Vrijdag heeft de heer Hanotaux mededeelingen gedaan over de reis van graaf Moerawieff en een overzicht van de gewisselde meeningen, in het van die betreffende de Oostersche DUITSCHLAND. Onder de vele plaatsen, waar op 27 Januari Keizer Wilhelm’s 38ste kan ook Friedricherub Prins Bismarck vereenigde aan zijn disch en stelde zelf volgens de nieuwe wet hebben we en stemmingsdagen, dus om ’t zoo maar eens platweg te noemen twee malen plezier voor ons geld. Nu is een verkiezingsdag nog bij lange na niet altijd een stemmingsdag. Laat ons er nader over spreken en bepalen we ons dan de Voorzitter uitsluitend bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De wet zegt dat de gewone tijd ter verkiezing harer leden is de eerste Dinsdag der maand Juni. Alsdan wordt voorzien in de vervulling der plaatsen van de leden, die met den vol genden derden Dinsdag van September moeten aftreden. Doch even later wordt voorgeschreven «Bij de periodieke verkiezingen wordt de dag der stemming niet vroeger bepaald dan den lOden Juni. Derhalve gaat de verkiezing de stemming vooraf. Zien we nu, wat beide beteekenen. Op den dag der verkiezing kunnen bij den burgemeester der gemeente, die hoofdplaats van het kiesdistrict is, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur opgaven van candidaten worden ingeleverd. De inlevering zet*-en- der opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onder- teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Deze opgaven moeten onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. Gesteld nu er komen veertig, vijftig, honderd of duizend kiezers met een’ zelfden candidaat «aansjouwen” en er wordt geen andere naam opgegeven, dan is de verkiezingsdag tevens de stemmingsdag geweestde zaak is uit, de onbetwist voorgedragen candidaat is gekozen. Maar nu doet zich een ander geval voor. Er worden door verschillende veertigtallen kiezers onderscheidene candidaten voorgedragen, dan moet er eene stemming plaats hebben. De burgemeester van de hoofdgemeente in elk kiesdistrict zendt eene opgaaf der candidaten aan zijne ambtsbroeders, tot bet district beboe rende en deze heeren zorgen er voor dat ten minste drie dagen voor den tot stemming be paalden termijn elk bevoegd kiezer eene kaart ontvangt, bevattende eene oproeping voor de stemming. Die stemming vangt aan des morgens te acht uren en duurt tot des namiddags te vijf uren. Voor werklieden is gezorgd, dat deze minstens gedurende twee achtereenvolgende uren aan het werk der stemming kunnen deelnemen. (Artt. 57 en 58.) Die stemming een stembureau, wezig moet zijn onderworpen is. Aan deze stembureaux zijn stembiljetten verkrijgbaar en geen kiezer ontvangt er eentje dan tegen overgave van de door hem ontvangen en deugdelijk bevonden kaart. Het is dus van De nieuwe bet grootste belang, dat men deze kaart bewaart en medeneemt naar bet stemlokaal. Nu moeten genden dag. ’s voorm. te 9 ure. er in elk stemlokaal een voldoend aantal hs- senaars staan. De kiezer gaat naar een niet in gebruik genomen lessenaar, haalt zijn stem biljet te voorschijn, waarop alle candidaten in alpbabetische orde voorkomen en door een wit gelaten vakje vóór iemands naam met potlood zwart te maken, duidt hij den man zijner keuze aan. Is een kiezer tot dit werk lichamelijk hulpbehoevend, dan kan de Voorzitter van bet stembureau toestaan, dat hij zich doe bijstaan. Nu is het oogenblik aangebroken om het stembiljet in de daarvoor bestemde bus te werpen, maar alvorens dit te mogen doen, moet van het stembureau zich over tuigen, zonder het stembiljet in handen te mogen nemen of aan de buitenzijde wel de hand teekening van den burgemeester der hoofdplaats is gestempeld. De opgekomen kiezer doet dus wel zich hiervan te voren te overtuigen. Mist lingen der nieuwe kieswet voldoende uiteengezet die stempel op zijn biljet, dan kan de kiezer te hebben, in het stemlokaal een ander biljet verkrijgen. Zonder dien stempel is het biljet natuurlijk van onwaarde. Men veronderstelt, dat dit stemwerk een ordelijk beloop zal hebben. De meeste open baarheid wordt gehuldigd, de kiezers kunnen, als ze dit willen, het werk in zijn geheel bij jaardag" is gevierd, wonen. Ontstaat er echter stoornis van betee worden genoemd, kenis, dan kan de Voorzitter het verkiezings- (jaar 39 gasten bet den volgenden dag te een toost op den Keizer in. Na hetgeen laatstelijk is medegedeeld om trent teekenen eener minder goede verstand Heeft alzoo het stemwerk een rustig verloop houding tusschen het Keizerlijk Hof en de gehad, dan worden op den bepaalden tijd (vijf ure ’s nam.) alleen nog tot de stembus toege laten de op dat tijdstip in de zaal aanwezige kiezers, die hun biljet nog niet hebben ingele verd en daarna gaat de Voorzitter over tot bet openen der stembiljetten, dus nog op denzelfden dag der stemming. Hij deelt, na opening van elk biljetden naam mede van den candidaat of de candidaten op wie een stem is uitgebracht. De oudste der leden van het stembureau ziet het stembiljet na. De beide leden van het bureau houden aanteekening van elke uitge brachte stem. Hapert er iets aan een biljet, dan beslist het stembureau terstond of het geldig is of niet. Van onwaarde zijn die biljetten, die niet volgens de wettelijke voorschriften zijn ingericht, waarop geen der candidaten is gekozen, waarop andere namen voorkomen, dan die der candidaten, waarop bijvoegingen zijn geplaatst, waarop meer candidaten zijn gekozen dan er open plaatsen zijn, waarop een candidaat is gekozen op eene andere dan de bij de wet bepaalde wijze, die ee*ie aanduiding van den kiezer bevatten, of die den reeds genoemden stempel missen. Wanneer alzoo alle stembiljetten zijn geopend en over hunne geldigheid is beslist, maakt de Voorzitter van het stembureau het getal der geldig uitgebrachte stemmen bekend, dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitge bracht. Van alles wordt proces verbaal opge maakt en daarin worden ook opgenomen al de klachten enz., tegen de stemming ingebracht, ’t Proces-verbaal wordt met de geldige en niet geldige stembiljetten, enz., alles afzonderlijk verzegeld, door bet jongste lid van bureau onverwijld overgebracbt naar zitter van het hoofdstembureau. Dit hcofdstembureau houdt zitting den vol- De Voorzitter let st daar de verschillende processen-verbaal en constateert alzoo den geheelen uitslag, waar van ook al weder proces-verl aal wordt opge maakt. Zijn er weder klachten dan worden deze wederom in dit proces opgenomen, en zelfs heeft het hoofdstembureau de bevoegdheid de zegels der verschillende pakketten te ver breken en een nieuw onderzoek in te stellen. Het geheel gaat dus zoo secuur mogelijk in zijn werk. Bij eerste stemming wordt geen der candi daten benoemd, dan met volstrekte meerder beid van stemmen. Heeft niemand de volstrekte meerderhe'd behaald, dan heeft uiterlijk binnen veertien dagen herstemming plaats, enz. Deze bepalingen zijn gelijk aan de oude, en we be hoeven daarover dus niet meer te spreken. Met dit een en ander meenen we de bepa- FRISO Q MIJH1111 EUIIIIII III. Ill 11)011 fll IESLHII. UITGEVER: I- a

Friso nl | 1897 | | pagina 1