Kiesrecht is Kiesplicht. Kiesrecht b Kiesplicht. ZATERDAG 6 FEBRUARI 189Ï. No. 11. Kiesrecht is Kiesplicht. N ieu w sti j dingen 11 Zeven i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG afschaffing L J Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Om loonkiezer of hnurkiezer te wordenmoet men zich vóór 15 Februari aanmelden op ’t Gemeen tehuis. Ieder die f 300.— per jaar ver dient kan kiezer worden. Allen die in de gemeente Wor- kum f 1.— huur per week verwo nen kunnen kiezer worden. Bij kon. besluit is de heer A. D. Lont benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap het Oud-Bildt. De Staten der provincie Gelderland zijn in buitengewone vergadering bijeengeroepen tegen 17 dezer, ten einde over te gaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, vacature mr. D. Engelberts. Een Rumeensch vee dokter meent de bacil van het mond- en klauwzeer bij het rundvee ontdekt te hebben. Als men nu ook maar spoedig achter het middel ter genezing komt. De nieuw benoemde Commissaris der Koningin in Noord Holland, mr. G. van Tien- hoven, heeft de volgende kennisgeving gericht aan de gemeentebesturen, burgerlijke en militaire autoriteiten, colleges, ambtenaren en ingezetenen van Noord-Holland «Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik heden de betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heb aanvaard. Werd aan mijn hooggeachten ambtsvoorganger uwe medewerking in ruime mate geschonken, ook ik roep deze rret het volste vertrouwen voor mij in, overtuigd dat zij mij gegeven zal worden, waar onze gezamenlijke bemoeiingen moeten strekken tot den voortdurend en bloei der provincie Noord-Holland en tot bevordering der belangen van hare ingezetenen.” In een algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging te Goes is met 22 van de 23 stemmen aangenomen het bestuursvoorstel om voor het lidmaatschap der Liberale Unie te bedanken. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag E. St., 22 jaren, arbeider en venter te Hindeloopen, terecht gestaan wegens openbare schennis der eerbaarheid, op 10 December 1.1. onder Stavoren gepleegd. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeck, vorderde tegen hem 14 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak Woensdag a.s. Twee menschen verbrand. Te omstreeks 2 uur Woensdagnacht is te Haarlem brand uitgebroken in een perceel in de Frans Hals straat. Het perceel werd bewoond door twee dames en een dienstbode een der dames kon het brandende huis nog tijdig verlaten, doch was te ontsteld om mee te deelen, dat haar zuster en de dienstbode nog in het huis ver toefden. Deze beide personen hebben den dood in de vlammen gevonden het lijk der eene vrouw werd spoedig aangetroffen, hangende door een doorgebrande zolder. Eerst tegen drie uur ver scheen de slangenwagen der politiedaarop kwam de brandweer ter plaatse van de ramp. Tegen vier uur was men den brand meester; de belendende huizen bekwamen veel water schade. De Tweede Kamer is bijeen gereopen tegen Dinsdag 16 Februari, des namiddags twee uur. De Liberale Kiesvereeniging te Leeuwar den heeft met 71 tegen 19 stemmen het door zeven leden gedane voorstel tot afscheiding van de Liberale Unie verworpen. De Liberale Kiesvereeniging te Stavenisse heeft zich van de Liberale Unie afgescheiden. Ter uitvoering van de wet tot regeling der positie van de bij de Staatsspoormaatschappij overgegane ambtenaren en beambten van de voormalige Rijnspoorwegmaatschappij, zijn thans aan diegenen van het personeel, die tot dusver bij de Exploitatiemaatschappij dienden op den voet van voormalige Rijnspoor-ambtenaren, voor- deelige voorwaarden aangeboden voor bun toe treding bij de Staatsspoorwegen. Bij de zeemacht zijn in werking getreden, het nieuwe reglement op den inwendigen dienst aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen, zoomede de nieuwe instructie voor de commandeerende officieren van Hr. Ms. oorlogsschepen. Voor den dienst bij de marine-reserve hebben zich in de afgeloopen week 38 matro zen aangemeld de meeaten hunner waren afkomstig uit Egmond aan Zee. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Derx, den Isten dezer van Swatow (China) vertrok ken. De Nederlandsche Botanische Vereeniging looft een getuigschrift benevens een prijs ter waarde van ongeveer f 30 uit voor het beste herbarium voor 100 soorten van inlandsche phanerogamen uit het wild verzameld door een leerling of leerlinge van een gymnasium of hoogere burgerschool in de provincie Gelderland. Twee premies ter waarde van f 20 en f 10 worden tevens uitgeloofd. De elfde jaargang van het Restantenboek is wederom verschenen. Dit boekje is een gemakkelijke gids voor houders van Premie-leeningen, wijl men met één oogopslag kan nagaan of de in bezit zijnde stukken al dan niet zijn uitgeloot. Evenals vroeger, is de grootste nauwkeurig heid bij de samenstelling en correctie betracht, natuurlijk een eerst vereischte voor zulk een werk. De uitgevers zijn dan ook overtuigd dat er geen enkele fout in voorkomt. Volgens de Pol. Corr. zal de Oostenrijksche Keizer Frans Jozef in April een tegenbezoek brengen aan den Tsaar. De Minister van Buitenlandsche Zaken Goluchowski zal hem vergezellen. Een dagblad in Triëst, de Mattino, beweert, dat Goluchowski eerstdaags naar Rome gaat om zich aan koning Humbert voor te stellen en met de Ministers te beraadslagen. Het bericht verdient nog bevestiging, maar onbillijk zou, na een bezoek aan den eenen bondgenoot, dat aan den anderen niet zijn. Bij de te Leeuwarden gehouden hard rijderij door vrouwen boven 16 jaar, is de prijs, een gouden oorijzer, uitgeloofd door den heer Reginald A. Barker te Londen, gewonnen door Joukje Postma van Midlum. De premie f 40 viel ten deel aan Sijtske Spjjkstra van Suawoude. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Nachtarbeid van bakkers. De Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond zond in het laatst van het vorige jaar aan circa 10,000 bakkers en directeuren van broodfabrieken een circulaire met een drietal vragen over afschaffing van nachtarbeid, met verzoek om antwoord. De vragen luiden als volgt: Zijt gij voor afschaffing van nachtarbeid en verklaart ge u bereid, met ons daarin mede te bezems in Amerika te gebruiken en hun eigen land schoon te houden. Rechter Barett sprak over Hollandsche eigen aardigheden en karaktertrekken en werd gevolgd door Rev. Buckley over den onbewusten invloed van de Hollanders. Radicaal middel tegen schreeuwers. De Italiaansche studenten schijnen van betoo- gingen te houden zoodra een hunner profes soren niet zuiver in de leer is wat de v o o r- uitstrev end e politieke denkbeelden aangaat, begint bet geweld. In Palermo zijn de tumulten begonnen, Rome is gevolgd, en daarna PaduaNapels, Bologne. Voor de universiteit der laatste stad hebben vooruit strevende en reactionaire studiegenooten elkaar een flink pak slaag gegeven om de tegenstrij dige ideën eruit te kloppen Te Napels had men het vooral gemunt op professor Olia en men wilde dezen in massa een bezoek brengen in zijn huis, met zeker geen goede bedoelingen, maar professor Olia had zijn maatregelen genomen en een liter zwaveligzure aanhydride bereid, waarop hij de studenten onthaalde, die hoestend en bijna stikkend, haastig den terugweg zochten. De heer Olia, een olijkerd, lachte en maakte op nieuw een hoeveelheid van de vloeistof gereed. Luit -kol. Buijs, van het reg. gren. en jagers, beeft, volgens Het Vad., de benoeming tot commandant der gendarmerie op Kreta aangenomen en zal begin Maart derwaarts ver trekken. Indertijd maakte de heer Buijs als luit, den veldtocht der Engelschen tegen Theodorus van Abyssinië mede. Een sprookje gelijk. Op de Rotterdam- sche veemarkt had, naar het N. v. d. D. mee deelt, nu acht jaar geleden een landbouwer uit Kethel (gem. Vlaardingen) een koe gekocht. De kooper had zich toen met ’t beest verwij derd, doch vergeten te betalen. Deze week werd bovenbedoelde landman op de veemarkt te Rotterdam door iemand aan gesproken. Sprekende over de kwade praktij ken, werd de vraag gedaan of de landbouwer niet eens waf opgelicht, nu acht jaar geleden. Toen dit aldus bleek te zijn, zeide de onbekende: »Ik was door den nood gedwongen toen voor oplichter te spelen. Nu echter ben ik in staat u alles terug te betalen.” De boer kreeg, behalve den verkoopsprijs, nog f 100 voor interest. Het vorstelijk schandaal. -- De Indépen- dance Beige verheugt zich, dat steeds meer blijkt, hoezeer het gerucht, als zou prinses Louise van Coburg met een huzaren-officier gevlucht zijn, van alle waarheid ontbloot is. Het tegenwoor dig verblijf der prinses te Weenen geeft genoeg te kennen, dat het gerucht geheel op praatjes berustte. In de Londensche bladen gaat men ondertusschen voort, allerlei romantische bijzon derheden omtrent dit schandaal op te disschen aan de lezers, maar bewijzen leveren zjj niet. verklaart ge werken? Hebt u bezwaren? Zoo ja, welke? Welke acht u de beste wijze, om van nachtarbeid te verkrijgen Van die circa 10,000 circulaires zijn er niet meer dan ruim 400 beantwoord teruggekomen. Daarbij waren er een tiental van besliste tegen sta vfers van afschaffing van nachtarbeid. De anderen beantwoordden allen de eerste vraag met »ja.” In antwoord op vraag 3 werd bijna algemeen staatstusschenkomst noodzakelijk geacht om tot het gewenschte doel te geraken, mee- rendeels omdat men met het oog op de aller- wege bestaande scherpe concurrentie blijkbaar geen heil verwacht van algeheele samenwerking. In een der praatvergaderingen over het onmenschelijker wijze arbeid te ver gen van de bakkersgezellen, werd door een der aanwezigen voorgesteld ze zoolang onder een glazen stolp te zetten totdat de staatstusschen komst verkregen zou zijn. Een ander wilde staatstusschenkomst vragen om alle bakkerijen te sluiten om op die wijze den gezellen een menschwaardig bestaan te verschaffenbeide voorstellen vonden heftige bestrijding. Hollanders in Amerika. Eigenlijk zou het opschrift beter luiden Hollandsche Ameri kanen, want hier worden bedoeld de afstam melingen der oude Nederlanders, die vroeger New-¥ork hebben gesticht en vergroot. Ieder jaar komen een groot aantal dezer afstamme lingen weer bijeen. Zoo zaten Donderdag 14 Januari 350 Amerikaansche Hollanders in een der zalen van het Waldorf-hotel te New-York ter neder aan den jaarlijkschen maaltijd der Hollandsche Sociëteit aldaar. De spijskaarten prijkten met de portretten van Van Hogendorp, den staatsman, en Zoutman, den admiraal, genomen naar schilderijen in het bezit van Rev. Griffie, den schrijver van Dapper Klein Holland. De spijskaart begon met oesters en eindigde met koffie, waartusschen kwamen «ossenhaas met paddestoelensaus'’, ssnijboonen” en «fantasie tje”, al hetwelk met smaak verorberd werd. Charles S. Truax opende de rij der toosten met een felicitatie, dat in de leden der sociëteit het oude Hollandsche bloed nog niet was uit gestorven. Dr. Cuyler sprak over den bezem, waarmede Tromp gezegd wordt zijn schip versierd te hebben als een teeken dat hij de Engelsche schepen uit het Kanaal geveegd had en waar mede dr. Cuyler zei dat de Nederlanders ver raders en tirannen uit het land der dijken hadden geveegd. Als afstammelingen van de mannen, die Nederland gemaakt hebben tot wat is, betaamde het hun, zeide hjj, om hun FRIS* «LID IM HIKL1JD. HEI B- El llll EllTEIEIE-

Friso nl | 1897 | | pagina 1