Kiesrecht is Kiesplicht. Kiesrecht ie Kiesplicht. A. en B. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1897. No. 12. Zeven Officieel Buitenlandsch Nieuws. gedeelte. i IeerPlicht> Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG bet algemeen Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Van harte Het blijkt en laaggeplaatsten weg des rechts. Ieder die f 300.— loon per jaar verdient kan kiezer worden, o. a. in de gemeentenWorkum, Hindeloo- pen StavorenSlotenHemelumer Oldephaert en Noordwolde, Wijmbrit- seradeel, Hennaarderadeel en Lemster- land, Lemmer is f 325 en Wonseradeel f 275. ieder eerlijk ------ Allen die f 1.— huur per week verwonen kunnen kiezer worden, o. a. in de gemeenten: Workum, Hin- deloopen, Stavoren, Sloten, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Wijmbrit- seradeel, Hennaarderadeel en Lemster- land, Wonseradeel is f 0.80. maar daarnevens kosteloos onderwijs, en dit voor ’t openbaar en ’t bijzonder onderwijs Die eenmaal A. heeft gezegd, moet Dat is radicaal En het kiesrecht? De «onafwijsbare eisch des tijde” werd afge wezen. Wij hebben dit betreurd, maar ’t geval geerde zoo maar niet in een viertal jaren kan verkregen worden, neen, juist daarom heeft ze een programma van urgentie ontworpen, dat is de afdoening van een beperkt aantal der meest dringende zaken. Nu, wie zou daartoe niet willen medewerken. Gerust durven we verklaren liberaal. Maar het geheele ding Ook goed, op den duur, op den duur! Wij, ouderen, weten van die programma’s. Men twist er laat ondertusschen de vogels over En dan is men best af, elkan- «Wie veel belooft en weinig doet, Schijnt voor een poos den menschen goed; Wie meer doet, dan wat hij belooft, Is goed van hart en wijs van hoofd.” Zalig zijn de eenvoudigen, zij zien het ware. H. DUITSCHLAND. Het Huis van Afgevaar digden heeft het voorstel tot verbod van vleesch- invoer uit Nederland aangenomen. Nadat de Rijkskanselier in den Rijksdag had ge antwoord op de vraag van den radicalen Afge vaardigde Munckel, betreffende de maatregelen om verdachtmaking van autoriteiten te voorkomen door organen der geheime politie, rechtvaardigde de minister Von Marschall in een lange rede zijn houding bij het proces-Leckert-Lützowvan verschil van gevoelen tusschen de minister was geen sprake. Hij zeide ook verder den weg te zullen gaan van hoog gelijk te behandelen, den I (Langdurige toejuiching.') In het verdere debat constateerde de minis ter tegenover den heer Bebel, dat van eene verstandhouding tusschen den vroegeren agent der geheime politie Normann Schumann met een hooggeplaatst officier (generaal Van Wal- dersee) geen spraak was. Graaf Herbert Bis marck verklaarde, dat tusschen den geschorsten commissaris Von Tausch en de familie Bismarck geen betrekkingen bestonden. FRANKRIJK. In den Zaterdag gehouden Kabinetsraad heeft de minister Hanotaux het bericht betreffende Canea bevestigd en er bij gevoegd dat de Fransche consul Fransche zee lieden aan wal deed komen om den brand te helpen blusschen. Franschen en onder Frank rijke bescherming staanden vluchten in het zendelingshuis en bij de kanselarij. Donderdag heeft de ministerraad nieuwe voorstellen tot belastinghervorming van den minister Cocherij goedgekeurd. Zij zijn in vier wetsontwerpen vervat. Het eerste vervangt de tegenwoordige per- soneele belasting door eene woningbelasting, gelijk verleden jaar reeds werd voorgesteld, maar thans meer in overeenstemming gebracht met de draagkracht der belastingschuldigen en be rekend naar de huurwaarde, het aantal be dienden, paarden en rijtuigen, met een mini mum, naar de departementen verschillende, zoodat van de 4O.( millioen huishoudens in den lande 6^ van deze belasting vrij zullen zijn. De opbrengst wordt geraamd op 92 millioen franc, d. i. 6 millioen meer dan die der tegenwoordige personeele belasting. RUSLAND. Volgens inlichtingen uit goede bron, zegt een telegram uit Petersburg, zijn Rusland en Frankrijk stellig besloten getrouw te blijven aan het beginsel der handhaving van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG. De BURGEMEESTER der gemeente beide- WORKUM, herinnert de mannelijke ingezetenen 00 zeggen- (tevens Nederlanders), die vóór of op 15 Mei 1897 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en over bet laatst verloopen dienstjaar niet in eene rijksbelasting zijn aangeslagen, doch ver- ’8 n’et anders en napleiten baat in den regel meenen overeenkomstig de nieuwe wet, Kies- oitter weinig. gerechtigd te zijn, aan hunne verplichting tot aangifte vóór den 15 Februari e. k. ter Secretarie der gemeente, gedurende de gewone Gekken, kantooruren. Workum, 1 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. er, en het herhaalde verwijt: «Dat gaat den boer op!” Men bedoelde daarmede dat reist van stad tot dorp om de kiezers voor zijne beginselen te winnen. Men wachtte niet, tot de pers in alle hoeken van ons gezegend Vaderland het noodige licht had verspreid, neen, zelve op reis en de kaarsen brandende gehouden. Wel werd er gemompeld van politieke drijverij en bedelarij, maar enfin, de mode was nu eenmaal zoo en «goed voorgaan deed goed volgen!” Intusschen ook in dit opzicht was de mode niet bestendig van duur. Was voorheen de leuze «volksonderwijs en dit onderwijs vooruit!” voldoende om iemand een begeerden kamerzetel te bezorgen, naderhand kwam «kiesrechthervor- ming, uitbreiding van het kiesrecht als een dringende eisch des tijde en kies- en stemrecht.” Wij weten, wat van beide kwam. De openbare school heeft naast zich de bijzondere school met subsidie van den Staat, een beginsel, dat door liberalen werd ondersteund, niet het minst ook door den tegenwoordigen Voorzitter der Liberale Unie. Dat beginsel staat nu eenmaal in de Wet en dat blijft er in, daar is geen mis op. Op dien grondslag is dan althans voorloopig de pacificatie (of bevrediging) van den schoolstrijd verkregen afkoop in ons oog, maar wij onderwerpen ons. Personen, die deze uitkomst verheerlijken, wenschen verder invoering van den leerplicht. Doch daar dreigt de vinger der anti-revolutio- nairen en katholieken met te zeggen, als ge daaraan tornt, dan ontbrandt de schoolstrijd op nieuw in volle kracht. En de radicale heeren zwijgen en laten ’t den door hen geminachten oud-liberalen zeggen«neen geen vrees voor leerplicht, die moet er komen, zoowel voor ’t openbaar als ’t bijzonder onderwijs, en niet alleen alles af over en ’t net vliegen, der verwijtend. Niet alzoo, het is eene daad van verstandige politiek bijeen te houden, wat bijeen te houden valt. Ofschoon volgens onze meening geen enkele der kerkelijke partijen alszoodanig recht van bestaan heeft, zal het den vrijzinnigen in den aanstaanden verkiezingsstrijd toch moeite genoeg kosten er boven op te blijven. En als nu het kind begint met zijn moeder te verlpochenen dan zal het zelve de wrange vruchten van zijn’ dollen ijver plukken. Het moge in zijne speelsche dartelheid droomen van samengaan met kerkelijke zusjes of broertjes, die in dezelfde richting willen sturen, het einde zal de last dragen. Een nieuwe Kamer zit voor vier jaren en in dien tijd komen er heel wat m< er zaken, zelfs van gewonen doen, aan de orde, dan men oppervlakkig waant. En daarna? nu keer eens dadelijk een heel college Wetgevers om, ‘t is een tour de adresse, dien de beste goochelaar niet zou durven on dernemen. Evenwel de tegenwoordige «jonkers party” schijnt dit niet in te zien, werken ze tot verwarring mede, maar waar te wezen, dat men door schade en schande wijs moet worden. En zoo gaat het dan nu weer «den boer we zouden haast zeggen den neringdoende in ’t klein en den werkman, en spreekt van bevrediging van sociale nooden, daarbij opzet telijk verzwijgend, wat sedert tal van jaren daarvoor bijgebracht werd door de zoogenaamd oud liberalen, die nu maar pardoes in de oogen der jonge heeren niet deugen. Och ja, zij meenden ’t wel, maar ze deden ’t minder goed de jonge heeren zullen ’t beteren. Nu, we zullen zien, maar zeker is het, dat de oud gasten, vermeerderd met vele bedachtzamen uit de beide kerkelijke partijen een oog in ’t zeil zullen houden, om stranding te voorkomen, zeer ten bate van het algemeen door werkelijke bevrediging van sociale nooden en richtige oplossing van vraagstukken op dit gebied. Hun verleden levert daarvoor het beste bewijs. Zij toonden doorloopend de puntjes op de i s te durven zetten en daarom laat het tegenwoor dig marktgeschreeuw hun tamelijk koud 1 Wat opmerkelijk is in den laatsten tijd, dat zoovele hooggeleerden zich op het politiek terrein bewegen. Het woord is aan de profes soren. En de leerlingen dezer gaan het verder verkondigen. Niets natuurlijker, zal men zeggen, maar, och goede, een eenvoudig buiten man weet tegenwoordig ook een beetje mee te praten. Van al die groote beloften moet hij weinig hebben. Hij weet het, de heeren ver- keeren daar in beperkten kring en meenen zoo best Maar hij hoort de preekerijen vergelijkt ze met de verkregen uitkom en als hij dan, in zijn eentje zijn pijpje rookt, schiet hem ’t eenvoudig schoolliedje uit zijne jeugd te binnen Het voorstel-De Meijier werd aangenomen en noodzaakte den heer Tak zijn ontwerp in te Toch is ’t altijd onze meening geweest, dat de heer De Meijier, dien we speciaal kennen, hoegenaamd geen tegenstander was van het voorstel-Tak. En met hem meer anderen. Wat daarvan ook naderhand werd verteld, beschouwen we voor niets meer dan koffie praatjes Het is onze vaste overtuiging, dat, ware de heer Tak, minder kittelig geweest, die geachte heer vergeve ons deze uitdrukking, zijn voorstel bepaald Wet ware geworden. Doch de menschen hebben verschillende inzichten. Het wetsontwerp Tak werd ingetrokken, de Kamer ontbonden. Aanvankelijk beloofden de verkiezingen een voor het kabinet Tienhoven-Tak gunstigen uitslag. Als ’t bleek, dat er tusschen de beide hoofdlieden geene overeenstemming bestond, kwam er wijziging in de gevoelens der kiezers. De herstemmingen noopten de bestaande regeering tot aftreding; de hoofdstad o.a. zwenkte van links naar rechts. De in Groningen gevallen afgevaardigde Van Houten werd Minister van Binnenlandsche Zaken. als de meermalen gekozen jhr. Roëll belast Eenige jaren geleden gold op politiek gebied was met de samenstelling van een nieuw j Ministerie. En in de nieuwe Kamer regende ’t als ’t ware liberalen. Zij vormden daar het leeuwendeel. Toch werd de nieuwe kieswet aangenomen, hoofdzakelijk met de hulp der anti-liberalen. De nieuwe kieswet is er, en ook die op!” aanvaarden we. Nu zal wel niemand willen beweren, dat deze kieswet een meesterstuk is van eenvoudigheid en duideljjkheid. Maar één ding is zeker, Van Houten bracht het tot een Wet en Tak bleef er in steken. En bovendien de wet-Van Houten zal het kiezerskorps aan merkelijk uitbreiden. Op die uitbreiding nu hebben velen het oog geslagen. En ziet, daar gaat het weder «den boer op!” Voor zooverre dit nu betreft de moeielijk te begrijpen wet op zoo mogelijk bevattelijke wijze uiteen te zetten, verdienen die pogingen waardeering. Wij zelve deden daar ook aan in de plaats onzer inwoning, al vonden we daar die waar deering oogensebijnlijk niet dadelijk. Want daar kruipt een adder onder ’t gras. De mode is veranderd, de uiteriijke mode Al wat goed is, en edel en wel luidt, deugt niet meer. Een liberaal, die hart voor ’t volk heeft en dit steeds heeft ge- en betoond, is een oud afgeleefd iemand, wien men den rug moet toekeeren. Hij moge goed geweest zijn in zijn tijd, maar och, de wateren zijn hem voorbijgestroomd en hij weet eigenlijk niet meer van toeten of blazen Daar is een sociaal programma, de Liberale Unie heeft het vastgesteld, een groot, heel groot programma, maar ’t is eigenlijk geen programma, ’t is een einddoel, een richting, waarin men moet sturen. Niet te haastig, de Unie zelve heeft wel begrepen, dat al het be IILIII ISHII Fill [SI, Hl). \llIU' R 11)1 III111III ’t o, aan en sten I

Friso nl | 1897 | | pagina 1