I Kbmcht is Kiesplicht. Kiesrecht is Kiesplicht leder die f 300.— loon perjaar verdient kan kiezer worden, o a. in de gemeenten Workum, Hindeloo- pen, Stavoren, Sloten, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Wijmbrit- seradeel, Hennaarderadeel en Lemster- land, Lemmer is f 325 en Wonseradeel f 275. ZATERDAG 13 FEBRUARI 189T. Zeven No. 13. Nieuwstijdingen. Kiesrecht is Kiesplicht. f Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM schip voor matrozen 1896 onder bevel ter zee L. A. der zijn a.s. het hoofdbestuur van ’t Algemeen Allen die f 1.— huur per week verwonen kunnen kiezer worden o. a. in de gemeenten: Workum, Hin- deloopen, Stavoren, Sloten, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Wijmbrit- seradeel, Hennaarderadeel en Lemster- land, Wonseradeel is f 0.80. De stoombooten Alkmaar Packet, varende tusschen Amsterdam en Alkmaar, hebben den en dienst hervat. De binnenvaart hersteld. op het Noordzeekanaal is Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. op Pinksteren een vrouw in hare woning ver moord, terwijl de moordenaar niet werd ontdekt. In den laatsten tijd schijnen geruchten omtrent deze zaak in omloop te zijn gekomen, tenge volge waarvan het onderzoek werd heropend. De Staatscommissie voor een andere inrichting der marine-begrooting is verleden week en eergister in vergadering bijeengekomen, onder voorzitterschap van Mr. G. J. Goekoop. Naar gemeld wordt, zou het college voor de zeevisscherij besloten hebben, den tegen- woordigen toestand in den Rijks-viscbafslag te IJmuiden te bestendigen. Er was. meende men, al zooveel verbeterd, dat men gerust aan de toekomst kon overlaten een in alle opzichten behoorlijken gang van zaken te scheppen. Daarvoor was echter zeer gewenscht, dat de tijdelijke hal door een grooteren definitieven hal vervangen zou worden. De gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij ons hof, de heer Quinby, zal de volgende maand alszoodanig aftreden en naar zijn vaderland terugkeeren. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland is gemachtigd eene buitengewone ver gadering der Staten van die provincie uit te schrijven op 23 Februari, om daarin over te gaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, vacature Mr. G. van Tienhoven. Als reeds vroeger is gemeld komen de Staten der provincie Gelderland op 17 dezer in buitengewone zitting bijeen om mede een Eerste-kamerlid te kiezen voor de vacature Mr. D. Engelberts. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hilversum, vacature Mr. Th. Ph. Mackay, zijn uitgebracht 2093 stem men. Gekozen werd Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford (Cbr. Hist.) met 1069 stemmen. De heer A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde, antirev., erlangde 1024 stemmen. De St. Ct. no. 33 bevat o. a. de goed gekeurde Statuten van de Coöperatieve Room boter- en Kaasfabriek sFrisia”, te Zurich. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft de 20-jarige diensfbode Reindertje St., van Dronrijp, terecht gestaan omdat zij den 28 Dec. 11. te Zweins uit het kabinet van den melkrijder P. Y. Miedema f 90 heeft wegge nomen, toen hij met den melkwagen naar Berlikum was en zijn geldpong met sleutel op de beddeplank had laten liggen. Ter terechtzitting bleek, dat zij 2| jaar huishoudster is geweest bij Miedema tegen 85 cents loon in de week; dat zij van het gestolen geld eene rekening bij den winkelier Boersma heeft betaald dat zij die rekening tot f 40.21 heeft laten oploopen, omdat Miedema zoo kwaad was als het weekboekje zoo hoog was en zij dus niet alles opgaf en zij er mee verlegen werd toen deze om betaling vroeg. Het overige geld heeft zij onder de turf verborgen en den rijksveldwachter aangewezen. Voor zich zelve heeft zij er niets van gebruikt. Zij betaalde eerst Boersma geregeld alle weken, maar toen Miedema haar niet geregeld haar loon betaalde, is zij begonnen van dat geld voor zich zelve te gebruiken. Miedema beliep van den President de be risping dat hij, door haar niet geregeld haar loon te betalen, misschien mede oorzaak is dat zij heeft gestolen. De Subst. Off. van Justitie, Mr. H. G. van Sonsbeeck, nam in aanmerking dat zij het feit heeft gepleegd om eene rekening te betalen, gemaakt in dienst van baren meester en vorderde tegen haar 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Woensdag Tot leden van Maatschappij tot Nut EN TWINTIGSTE JAARGANG. benoemd de heeren Mr. M. W. F. Treub en I D. W. Stork. Beide heeren hebben de benoeming aange nomen. Het hoofdbestuur zal weldra doen verschijnen een klein geschrift over stuingrondverhuring”, door J. Bruinwold Riedel. In Februari of begin Maart worden verzonden de punten ter beschrijving voor de algemeene vergadering van 1897, en het rapport »De opleiding van het onderwijzend personeel in bewaarscholen”, welk rapport bevat de uit komsten van een onderzoek, door het hoofd bestuur ingesteld, overeenkomstig zijn aankon diging in de algemeene vergadering van 1896, en waarvan de conclusie geleid heeft tot een voorstel zijnerzijds aan de algemeene vergadering van 1897. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank bevestigd, waarbij Geertje Kleefstra wegens majesteitschennis veroordeeld werd tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De Hooge Raad heeft vernietigd een vonnis van den kantonrechter te Geldermalsen, waarbij een kastelein te Beest, beklaagd van het geopend hebben van zijn herberg op een uur waarop zij moest gesloten zijn, van alle rechtsvervolging werd ontslagen op grond dat de bepalingen der verordening, sprekende van stappers” en tapperijen” en niet van skaste- leins” en evenmin van «herbergen”, op den kastelein en bet hem ten laste gelegde niet toepasselijk zouden zijn. De Hooge Raad maakte die onderscheiding niet en veroordeelde den kastelein wegens het hem ten laste gelegde tot f 1 boete. De Rotterdamsche rechtbank beeft iemand, die een ander toevoegde dat deze in zijne terechtzitting een valschen eed gedaan had, veroordeeld tot een boete van vijftien gulden. De moord te Oudeschoot. Dezer dagen werd, volgens de Tel., te Coevorden gedagvaard een bewoner van een woonwagen, om te ver schijnen voor den rechter van instructie te Heerenveen en als getuige te worden gehoord in de zaak van den in 1888 te Oudeschoot gepleegden moord. Zooals men zich zal herinneren, werd aldaar hechtenis genomen6 belovend jongmensch deelde dat zijn zoontje veel misbruik maakte sterken drank en dan thuis zeer lastig Zoo’n lamlendige vader verdient slaag. Nog eens: Op een dag per schaats naar alle steden van Friesland. Men schrijft uit Mantgum aan de Franeker Ct.: Als aanhangsel van ’t bericht in dit blad van 7 Febr. j.l. van ’t bezoeken der 11 steden van Friesland in één dag in de jaren 1848,’64 en ’71 door den heer Joustra en medereizigers, kunnen we mededeelen dat Meindert Looijenga, oud 15 jaren, en Doeke Meintema, oud 13 jaren, beiden van Mantgum, den 2den Jan. 1891 dienzelfden tocht hebben gemaakt in deze volgorde: Vertrek van Mantgum ’s morgens 5.30 aankomst te Dokkum, wed. T. Dijkstra, 7.45; te Leeuwarden, A. B. Oosterhoff, 9.30 te Franeker, A. van Loon, 10.50; te Harlingen, J. Bouritius, 11.35; te Bolsward, Tuininga, 12.50; te Workum, Johs. Sonsma, 1.40; te Te Vlissingen is een als heer gekleed persoon, die zich naar Engeland wilde begeven, gearresteerd. Zijn aanhouding was door een Aristerdamsch ingezetene, wien hij een som ge Ms «had ontstolen, verzocht. Een vrouw, wonende Rapenburgerplein, te Amsterdam, deelde aan de politie mee, dat haar man bij een huiselijken twist haar met tabak in de oogen bad gegooid zij weigerde geneeskundige hulp. Even daarna vernam de politie, dat genoemde vrouw overleden was een geneesheer constateerde, dat de dood ont staan was door overspanning van zenuwen. Een onderzoek wordt ingesteld. Hr. Ms. zeilkorvet Nautilus, instructie- en jongens, op 7 October van den kapitein luitenant H Lamie van Hellevoetsluis naar zee vertokken tot het aanvaarden van een kruistocht in den Atlantischen Oceaan, en op niers, 1 stoker en 1 jongen, die allen tusschen en 21 Dec. jl. te San Jago van boord van de Van Speyk zijn weggeloopen of van passa gieren achtergebleven. Het gerucht heeft geloopen, dat de feestgedichten der Fransche dichters tijdens de Tsarenfeesten in Rusland verboden waren, de Figaro weet thans te melden, dat het vers van De Heredia in alle boekwinkels te St. Petersburg is verkrijgbaar gesteld. Mevrouw Munkacsy, de echtgenoote van den beroemden Hongaarschen schilder, heeft meegedeeld, dat de toestand van haar man niet zoo ernstig is als men algemeen vermoedt. Zij voegt er bij, dat hij nu al veel beter is. In het Engelsche Hoogerhuis zeide de vice minister van koloniën, lord Selborne, dat Chamberlain langs telegrafischen weg aan pre sident Kruger heeft laten vragen, of hij werkelijk de zienswijze heeft uitgedrukt, die hem wordt toegeschreven door den correspondent van de Daily Telegraph in bet telegram van 1 Febru ari. Kruger heeft geantwoord dat er een ver gissing in bet spel moest zijn, want, zeide hij, ik ben niet gewoon opmerkingen van dezen aard door middel van zulk een kanaal te maken, en ik heb het in dit geval ook niet gedaan. Om loonkiezer of huurkiezer te worden, moet men zich vóór of op 15 Februari aanmelden op ’t Ge meentehuis. Hindeloopen, T. G. Huttinga, 2.25; te Stavoren, S. Dooper, 3.15; te Sloten. A. R. Polder, 5,25; te IJlst, J. Heslinga, 6.45 te Sneek, G. S. Bokma, 7.10 terug te Mantgum 8.30. Het boekje, waarin bovenstaande kasteleins hunne namen als waarmerk opschreven, en eene zilveren plaat, waarin de namen der 11 steden, van de kasteleins en de uren van aankomst ter gedachtenis zijn gegraveerd, zijn in 't bezit van D. Meintema te Mantgum. Toen ze ’s avonds te 8.30 thuis kwamen, werden ze met gejuich begroet op de bovenzaal van onzen kastelein, waar eene prijsuitdeeling na eene alhier gehouden hardrijderij plaats had deden ze nog een paar uren duchtig mee aan de pret. Wel een bewijs voor de taaiheid der jongens. Verschrikkelijke dood. Te Meppel is een bijna twee jarig kind door het drinken van kokende koffie gestorven. Naar den kelder. Te Meppel bezweek de vloer van een keuken en vielen de 80-jarige bewoonster, haar nicht en het 12 jarige dienst meisje, het brandende fornuis, een brandend petroleumstel, stoelen, tafel, potten, pannen enz. in den twaalf voet diepen kelder. Als door een wonder bekwam niemand ernstig letsel; het dienstmeisje kreeg eenige brandwonden door het in brand raken van haar kleeren. Onschadelijk gemaakt. Te Sittard is in een logement aangehouden een 17 jarige Duit- scher, die zich aan verschillende kerkdiefstallen, o a. te Sittard en te Maastricht, schuldig gemaakt heeft. In zijn bezit werden eenige voorwerpen gevonden, welke bij verklaarde op verschillende plaatsen ontvreemd te hebben. In het Algemeen Politieblad zijn gesigna leerd 10 matrozen, 12 lichtmatrozen, 5 mari- 2 dezer, volgens ontvangen bericht bij het 44 Departement van Marine, van Las Palmas (Canarische eilanden) vertrokken, heeft bevel ontvangen om tegen het einde dezer maand in Nederland terug te keeren en wordt te dien einde tegen 27 Februari a.s. op het Haringvliet terug verwacht. Veelbelovend jongmensch. Te Hooge- zand is door de marechaussee wegens dronken schap en rustverstoring een veertien-jarige knaap De vader van dit veel aan de politie me van was. een pak mm num nu [sim mms- k tin nu i:\ in 1 FRISO. ft'

Friso nl | 1897 | | pagina 1